Aplikacja

Wycinanie dyni na halloween — pomysły i inspiracje

Opublikowano 23.10.2023

Halloween trudno wyobrazić sobie bez cukierków, psikusów, ciekawych kostiumów i dyniowych lampionów. Wycinanie dyni na Halloween jest prostsze, niż myślisz. Starannie wycięta i odpowiednio podświetlona dynia nada imprezie niezapomniany klimat.

Wycinanie dyni — dlaczego to halloweenowa tradycja?

Halloween jest uważane za amerykańskie święto, ale w Stanach Zjednoczonych, w takiej formie, w jakiej je znamy, obchodzi się je dopiero od 1920 r. Nazwa Halloween to skrót od All Hallow’s Evening, co oznacza Noc Wszystkich Świętych.

Prawdziwe Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej i święta Samhain, jako dzień odwiedzin żyjących przez zmarłych. Druidzi, czyli kapłani celtyccy w ramach obchodów święta zakładali ciemne kostiumy i maski, wyglądające jak twarze demonów.

Wierzono, że duchy przodków pojawiają się na ziemi 31 października. Za Ocean święto dotarło w XIX w. dzięki irlandzkim imigrantom.

Sprawdź też inne ozdoby:Piniata DIY – pomysł na niespodziankę!

Dlaczego Halloween kojarzymy z dynią?

Jednym z ważnych elementów święta w Ameryce jest wycinanie dyni na Halloween. W pierwszych krajach, obchodzących Halloween (Irlandii, Szkocji i Anglii), popularna była tradycja rzeźbienia groźnych min w różnych warzywach. Rzeźbiono m.in. w ziemniakach, burakach czy rzepie. Do wnętrza wydrążonych warzyw wkładano świece, które miały odstraszyć wędrujące duchy zmarłych.

Wraz z pojawieniem się Halloween w Stanach, zaczęto rzeźbić odstraszające duchy lampiony w dyni. Dziś pełnią one funkcję głównie dekoracyjną, święto straciło sakralny charakter, a wycinanie dyni to głównie dobra zabawa. Dynia została symbolem Halloween również ze względów praktycznych. Zdecydowanie łatwiej jest wyciąć oczy, nos czy usta w dużej dyni, niż w niewielkiej rzepie, czy ziemniaku.

Zobacz też: Jak zrobić lampę? 3 inspirujące pomysły przy użyciu sznurka 

Wycinanie dyni na Halloween — podstawowe kroki

Wycinanie dyni kojarzy się najczęściej z wykonaniem jednego, podstawowego wzoru: skośnookiej dyni ze złośliwym, ale bezzębnym uśmieszkiem. To dobry wzór dla początkujących.

Do wykonania prostego wzoru dla początkujących najlepsze będą odmiany dyni z dużą ilością pestek, np. dynia olbrzymia i dynia odmiany danka polka. Ta pierwsza jest również jadalna, drugą uprawia się głównie na pestki, z których następnie tłoczy się olej lub suszy na przekąskę. Obie odmiany są duże i zaokrąglone — będą efektowną ozdobą Twojego domu. Mają też bardziej miękkie wnętrze niż inne dynie, dzięki czemu pestki łatwiej się usuwa.

Do wycinania nadaje się też najpopularniejsza dynia zwyczajna oraz hokkaido z miękką skórką i wnętrzem. Szeroki wybór dyni do jedzenia i wycinania znajdziesz w Auchan — stacjonarnie i online.

Zobacz też: Wróżby andrzejkowe dla dzieci – pomysły do domu i przedszkola

Dynia Halloween — jak wyciąć podstawowy wzór?

  1. Ostrym nożykiem wytnij w dyni „czapeczkę” pod kątem — tak by po ponownym założeniu nie wpadła do środka. Otwór powinien być szeroki, by móc włożyć do środka dłoń i wydrążyć pestki czy włożyć świeczkę. 
  2. Z pomocą łyżki i nożyka wydrąż dokładnie dynię — usuń miąższ i pestki. Zachowaj pestki do ususzenia, a miąższ do ciasta lub do zupy. Zostaw zapas miąższu — na ok. 4-5 cm grubości, by po wycięciu miny dynia nie zaczęła się rozpadać. 
  3. Po wydrążeniu dyni przymierz wyciętą czapeczkę — powinna pasować i nie zsuwać się z podstawy
  4. Wybierz stronę, po której ma być „buźka”. 
  5. Pomysł na wycięcie dyni należy do Ciebie. Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiłeś, narysuj pisakiem na dyni duże skośne oczy, nos w kształcie trójkąta i roześmiane, szerokie i bezzębne usta. Bardziej wprawione osoby mogą też naszkicować na dyni kilka pojedynczych zębów do wycięcia lub ostre kły.
  6. Przenieś dynię tam, gdzie planujesz ją docelowo położyć, zapal świeczki i ostrożnie włóż je do środka. Przykryj czapeczką i gotowe

Tak wycięta dynia będzie ozdobą ogrodu, parapetu i otoczenia domu. Co jakiś czas sprawdzaj, czy świeczki się nie wypaliły i wymieniaj je na nowe. Do środka możesz też włożyć lampkę LED. Będzie świecić znacznie dłużej niż tealight.

Jeśli masz do oświetlenia wyjątkowo dużą dynię, a otwory są małe, spróbuj wykorzystać girlandę słoneczną Gardenstar. Wykazuje ona odporność na krople deszczu i daje zimne, białe światło.

Jeśli planujesz wycinanie dyni, wzory i sposób wykonania to nie wszystko. Ważny jest również ekwipunek i znajomość techniki.

Przeczytaj też: Jak zrobić świeczkę w domu? Poradnik

Narzędzia i techniki wycinania

Niezależnie od tego, jaki wzór wybierzesz, w zestawie do podstawowego rzeźbienia będziesz potrzebować ostrego nożyka, łyżki oraz cienkopisu lub zmazywalnego flamastra. W usuwaniu miąższu pomoże Ci widelec. Wykorzystaj także kuchenne akcesoria do pieczenia.

Jakie wzory będą najlepsze?

Wzory wycinania dyni na Halloween mogą być nietypowe i oryginalne, a jednocześnie bardzo proste do wykonania. Wykorzystaj metalowe foremki lub wykrawacze do ciasteczek o różnych kształtach dostępne w Auchan. Wystarczy przyłożyć je do dyni w miejsce, w którym chcesz wyciąć oczy i odrysować lub przytrzymać, a drugą dłonią wbijać nożyk centymetr po centymetrze.

Możesz też przyłożyć taką metalową foremkę do skórki i wbić ją młotkiem w dynię, a następnie dokończyć wycinanie nożykiem. Ciekawe szablony do wycinania znajdziesz w czasopismach dla dzieci lub w internecie.

Do wykonywania ażurowych, precyzyjnych wzorów możesz też wykorzystać wkrętak elektryczny lub wiertarkę i wiertła o różnej średnicy. Z jej pomocą wykonasz bardziej subtelne i eleganckie wzory. Wkrętarkę i inne elektronarzędzia znajdziesz w Auchan.

Pamiętaj też, że podczas wycinania miąższu i skóry dynia może pęknąć, dlatego zacznij od mniejszych elementów i sprawdź, czy po ich wycięciu wciąż trzyma formę i jest stabilna. Jeśli zaczyna w którymś miejscu pękać, wytnij mniejsze usta, niż zamierzałeś.
Istnieją bardziej skomplikowane wzory na wycinanie dyni niż wyszczerzona dynia. Wykonując je, na pewno zrobicie wrażenie na swoich bliskich, sąsiadach, gościach, a nawet przechodniach.

Zobacz też: Jak zrobić makramę? Poradnik krok po kroku, z którym stworzysz piękną ozdobę

Czy znalazłeś już pomysł na wycięcie dyni?

Wzory wycinania dyni na Halloween oraz podstawowe techniki już znasz. Wiesz, że możesz wykorzystać do tego zarówno sztućce, jak i bardziej zaawansowany sprzęt. Przydadzą Ci się również drukowane szablony i igła oraz foremki, których kształt możesz wybić młotkiem w skórce.

Wiesz już też, jaką dynię najlepiej wykorzystać, by efekt po podświetleniu był oszałamiający oraz jak zrobić zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane wzory. Wzory na wycinanie dyni mogą być jednak zdecydowanie bardziej skomplikowane. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Co roku w Stanach Zjednoczonych organizowany jest konkurs Pumpkin Masters, którego uczestnicy rzeźbią w dyni prawdziwe cuda. W Polsce takie konkursy odbywają się na mniejszą skalę. Przygotowując Halloween w domu, możesz jednak ogłosić dla przyjaciół taki konkurs i poprosić ich o zrzutkę na nagrodę główną. Zwycięzcę wybierzecie w tajnym głosowaniu.

Przygotuj się na Halloween z Auchan!

Aby wczuć się w niepowtarzalny, „straaaaszny” klimat imprezy halloweenowej, przygotujcie się na nią w Auchan. W ofercie akcesoriów do ogrodu znajdziecie groźne kruki jak z filmu Hitchcocka: zarówno figurki ogrodowe, jak i ptaszyska do powieszenia, np. nad wejściem do domu. W połączeniu ze starannie wyciętymi oraz oświetlonymi dyniami ilampą solarną w formie girlandy świetlnej stworzą całościową dekorację przed domem.

Koniecznie też zaopatrzcie się w cukierki. Przebierańcy tak łatwo nie odpuszczą i na pewno zrobią wam psikusa, jeśli nie obdarzycie ich słodyczami. Koniecznie zróbcie ich zapas na halloweenowy wieczór.

W Auchan znajdziecie spory wybór czekoladek z motywem potworów, żelków, lizaków, pianek o kształcie dyni i duszków i innych słodyczy. Będą idealne do wręczenia dzieciom podczas tradycyjnego obchodu pod hasłem „cukierek albo psikus”. Najmłodszym uczestnikom imprezy na pewno spodobają się również nasze minilaleczki z motywem Halloween.

Niezależnie od tego, czy szukasz akcesoriów do rzeźbienia dyni, czy przekąsek na imprezę, pełny asortyment niezbędny do organizacji imprezy Halloweenowej znajdziesz w Auchan!