Aplikacja
Zabudowa grzejnika – zrób to samodzielnie

Zabudowa grzejnika – zrób ją sam!

Opublikowano 04/17/2023

Zabudowa grzejnika może znacznie poprawić wygląd wnętrza i ukryć nieestetyczne elementy. Jeśli nie chcesz inwestować w gotowe rozwiązania, warto rozważyć wykonanie takiej zabudowy samodzielnie. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak krok po kroku zrobić prostą i efektowną zabudowę grzejnika!

Czy warto wykonać zabudowę kaloryfera?

Zabudowa kaloryfera ma zarówno zalety, jak i wady. Przed podjęciem decyzji o jej wykonaniu, warto zapoznać się ze wszystkimi jej aspektami.

Zalety

1

Estetyka – zabudowa kaloryfera może wprowadzić spójność stylistyczną do pomieszczenia i ukryć mniej atrakcyjne elementy, takie jak rury i przewody. Szczególnie popularna w ostatnich latach stała się zabudowa grzejnika żeliwnego, który wizualnie jest zdecydowanie mniej atrakcyjny, od bardziej nowoczesnych kaloryferów płytowych.

2

Bezpieczeństwo – kaloryfer odkręcony na pełny kurek może osiągać bardzo wysokie temperatury, dlatego jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, jego zabudowanie może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka poparzeń i urazów. Z drugiej strony kaloryfery, czy to płytowe, czy żeliwne, są wyjątkowo twarde – w końcu wykonane są z metalu. Co więcej, mają ostre kanty. Projektując i wykonując zabudowę drewnianą, jesteś w stanie takie krawędzie zasłonić.

3

Funkcjonalność – zabudowa kaloryfera może zwiększyć powierzchnię użytkową w pomieszczeniu. Dzięki niej stworzysz np. wygodną półkę do suszenia rękawiczek w przedpokoju, dodatkowe miejsce do siedzenia, czy choćby idealne siedzisko dla kotów, które jak wiadomo, lubią ciepłe miejsca. W ten sposób możesz zapewnić swojemu zwierzakowi idealną przestrzeń do wygrzewania się.

Wady

1

Koszty – zabudowa kaloryfera może być kosztowna, szczególnie jeśli zatrudnisz profesjonalistę, by zrobił to dla Ciebie. Ten problem ograniczysz, gdy wykonasz ją samodzielnie.

2

Trudność w czyszczeniu – zabudowany kaloryfer będzie ciężej umyć. Dlatego projektując zabudowę, uwzględnij łatwość dostępu, w razie potrzeby naprawy czy czyszczenia.

3

Skuteczność – aby ogrzać mieszkanie, grzejnik działa na dwa sposoby – poprzez promieniowanie cieplne i konwekcję. Efektywność drugiej metody, czyli ruchu powietrza na skutek różnicy temperatur, jest zależna w dużym stopniu od Twojego projektu, z kolei promieniowanie cieplne, zawsze będzie nieco ograniczone przez zabudowę

Jak zabudować kaloryfer? Poznaj skuteczne metody

Drewniana zabudowa grzejnika – co przygotować?

Przed przystąpieniem do wykonania drewnianej zabudowy grzejnika, przygotuj wszystkie potrzebne przedmioty.

Deski drewniane

Do zrobienia zabudowy potrzebujesz drewnianych desek, z których zbudujesz ramkę i panele pokrywające kaloryfer. Wybierz drewno o odpowiedniej grubości i wytrzymałości. Ile desek przyszykować? To zależy od ich wielkości oraz projektu. Na pewno ostatecznie konieczne będą dwie ścianki boczne oraz jedna górna, która będzie przykryciem zabudowy. Warto też rozważyć dodatkową deskę na dół kaloryfera, która po odpowiednim wycięciu zapewni dostęp powietrza od strony podłogi, co wzmocni efekt konwekcyjny, ułatwiając przepływ powietrza.

Narzędzia

Najważniejsza, i to zanim przystąpisz do dowolnych innych zakupów, będzie miarka. Przyda się, żeby zmierzyć dokładnie, ile oraz jakiej wielkości deski musisz nabyć. Doskonale sprawdzi się tutaj miarka Auchan. W realizacji projektu z pewnością niezbędna będzie również piła bądź wyrzynarka, wkrętarka, papier ścierny lub szlifierka. Przyda się również poziomica.

zabudowa grzejnika

Śruby i kołki

Wkręty i kołki konieczne będą do połączenia desek i zbudowania ramy. Dodatkowo potrzebne być mogą również wiertła do drewna, aby przygotować miejsca połączeń.

Elementy wykończeniowe

Przydatne mogą być małe kratki, które ułatwią przepływ powietrza. Z pewnością musisz zaplanować przednią ścianę – tutaj najlepszym rozwiązaniem będą ażurowe panele.

Farba lub lakier do drewna

Aby zwiększyć odporność zabudowy na zabrudzenia, warto ją pomalować lub przynajmniej polakierować. Jeżeli skorzystasz z produktów w sprayu, nie będziesz potrzebować dodatkowych akcesoriów malarskich.

Środki ochrony osobistej

Kiedy pracujesz z drewnem i farbą, pamiętaj o ochronie swojego zdrowia. Koniecznie zadbaj o zabezpieczenie dłoni – doskonale sprawdzą się tutaj rękawice ochronne. Dodatkowo warto zatroszczyć się o osłonę oczu oraz dróg oddechowych. Nawet zwykła maseczka przyda się w czasie pracy.

Nowa zabudowa. Kaloryfer zakryty eleganckim łóżkiem

Jak zabudować kaloryfer krok po kroku

Jeśli wiesz już, jakie przedmioty będą potrzebne, nie pozostaje Ci nic innego, niż wzięcie się do pracy. Jak to zrobić?

1

Na początek przygotuj projekt. Zmierz kaloryfer oraz miejsce wokół niego. Zaplanuj, jak będzie wyglądała zabudowa i wymierz potrzebne elementy drewniane. Uwzględnij odpowiednią ilość miejsca przy głowicy termostatycznej, aby być w stanie kontrolować temperaturę grzejnika. Zastanów się również, w jaki sposób zabudowa będzie przymocowana – czy planujesz wolnostojącą, czy też chcesz zostawić sobie możliwość przykręcenia jej do ściany.

2

Przygotuj materiały – deski, wkręty, kołki, panele i kratki. Do tego skompletuj wszystkie potrzebne narzędzia. Jeżeli Ci ich brakuje, znajdziesz je w sklepie Auchan.

3

Czas na zbudowanie ramy. Dotnij deski zgodnie z Twoim projektem. Warto przed ostatecznym cięciem, za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, zrobić przymiarkę elementów, by sprawdzić, czy wszystko pasuje. Na tym etapie możesz też za pomocą poziomicy upewnić się, że wszystkie płaskie powierzchnie są rzeczywiście równe.

4

Po przygotowaniu elementów ramy przejdź do dopasowania desek lub paneli ażurowych, które będą uzupełniały zabudowę. Jeżeli zaplanowane były kratki w bocznych ściankach lub górnej części zabudowy – wytnij odpowiednie dla nich miejsce. Na tym etapie warto sprawdzić, które krawędzie i rogi będą eksponowane oraz za pomocą papieru ściernego bądź szlifierki zniwelować ich niebezpieczeństwo

5

Jeżeli wszystko jest zorganizowane – czas na przygotowanie elementów do ich łączenia. Za pomocą wiertła do drewna i wkrętarki zaplanuj miejsce na wkręty i kołki.

6

Gdy wszystkie elementy zabudowy są już gotowe, warto je pomalować przed łączeniem. Szczegóły tego procesu poznasz w następnym paragrafie.

7

Wykorzystaj wkrętarkę i wkręty do połączenia elementów.

8

Zamontuj zabudowę na kaloryferze.

Podsumowując, osłonę kaloryfera można skonstruować i założyć samodzielnie przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi. Najważniejszy jest dobry plan i szczegółowy projekt, dzięki którym unikniesz niespodzianek w trakcie pracy.

Elegancka zabudowa grzejnika – malowanie i lakierowanie

Zabudowa grzejnika może być wykonana z samego drewna, ale może też uwzględniać dodatkowe metalowe, kamienne czy nawet ceramiczne elementy. Do nadania jej eleganckiego wyglądu, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i pomalowanie wszystkich części.

Oto kilka wskazówek dotyczących malowania i lakierowania zabudowy.

Elegancka zabudowa grzejnika – malowanie i lakierowanie
1

Wybierz odpowiedni kolor farby lub lakieru. Powinien on odpowiadać stylowi i wykończeniu pomieszczenia, w którym znajduje się kaloryfer. Kontrastująca barwa wyróżni zabudowę na tle ścian, natomiast odcień do nich pasujący – ukryje kaloryfer.

2

Przed malowaniem lub lakierowaniem przygotuj powierzchnię. Za pomocą papieru ściernego lub szlifierki wygładź drewno i usuń wszelkie ostre krawędzie od zewnętrznej strony.

3

Nanieś warstwę farby lub lakieru przy użyciu pędzla albo wałka malarskiego. Jeżeli planujesz skorzystać z farby w sprayu – będzie to jeszcze łatwiejsze. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zastosuj dwie lub trzy cienkie warstwy, a nie jedną grubą.

4

Odczekaj na całkowite wyschnięcie produktu. Czas wysuszenia zależy od rodzaju farby lub lakieru oraz wilgotności i temperatury powietrza.

5

Po wyschnięciu możesz połączyć elementy, zamontować kratki i przejść do montażu zabudowy wokół grzejnika.

Malowanie lub lakierowanie zabudowy to ważny etap, który wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni i wyboru odpowiedniego rodzaju farby lub lakieru. Pamiętaj, by w czasie procesu korzystać z maski i pracować na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Zabudowa grzejnika żeliwnego – jak ją wykonać

Już wiesz, jak zrobić zabudowę!

Jak widzisz, drewniana zabudowa grzejnika nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Jego samodzielne wykonanie przyniesie z pewnością sporo satysfakcji. Nie oszczędzaj czasu na projekcie – im dokładniej przygotujesz tę część, tym prostsza będzie reszta pracy. Jeżeli potrzebujesz zabudować kilka grzejników, zacznij od jednego, najbardziej schowanego. Z pewnością w trakcie prac pojawią się dodatkowe pomysły – jak projekt ulepszyć, co zrobić inaczej, jakie funkcjonalności dodać. Dlatego kolejne, lepiej wykonane, zabudowy powinny być bardziej wyeksponowane w pomieszczeniu. 

Jeżeli do zrobienia zabudowy brakuje Ci narzędzi – zapraszamy do sklepu online Auchan, w którym wygodnie i szybko znajdziesz wszystkie potrzebne elementy. Jeżeli z kolei konstrukcję zabudowy masz już za sobą i szukasz pomysłu do kolejnych projektów – zapraszamy na blog Auchan, gdzie dzielimy się z Tobą inspiracjami!