Aplikacja

Zwyczaje bożonarodzeniowe – poznaj tradycje świąt z Auchan

Opublikowano 13.12.2023

Święta Bożego Narodzenia to czas, który od dawien dawna był otoczony tradycjami, symbolicznymi gestami i odrobiną magii. Czas wyczekiwania to dla Polaków wyjątkowy okres, kiedy domostwa wypełniają się ciepłem, aromatem potraw wigilijnych, a serca biją
z jeszcze większą empatią i miłością. Wraz z Auchan, przenieś się do serca polskich tradycji bożonarodzeniowych, zgłębiając historię, symbolikę i wyjątkowe zwyczaje!

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

W polskiej kulturze wigilijne tradycje mają mocno zakorzenione znaczenie. Tworzą mozaikę obrządków przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zwyczaje bożonarodzeniowe nie tylko stanowią istotny fragment obchodów świąt, ale także odgrywają rolę spoiwa scalającego ludzi i formującego wspólnotę wokół okresu Bożego Narodzenia. Każdy zwyczaj, od przyrządzania potraw wigilijnych, poprzez dekorowanie domu, aż po uroczystą kolację, ma ogromną wartość kulturową i duchową.

Przeczytaj także: Jaka choinka na święta? Wybierz drzewko z Auchan!

W czasie świąt Bożego Narodzenia wiele rodzin kultywuje tradycje, które mają swoje początki w dawnych czasach. Są to zarówno zwyczaje bożonarodzeniowe, sięgające tradycji staropolskiej, związane z ludowymi wierzeniami i obrzędami, jak i nowoczesne praktyki, które przybyły głównie ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok coraz mocniej wkomponowują się w krajobraz świąteczny.
Te różnorodne elementy tradycji tworzą atmosferę świąt która, idealnie łączy współczesność z przeszłością.

Potrawy wigilijne – lista, znaczenie i przykłady

Na świątecznym stole zazwyczaj pojawia się 12 potraw wigilijnych, co stanowi symboliczne nawiązanie do dwunastu apostołów czy dwunastu miesięcy roku. Wszystkich dań trzeba koniecznie spróbować, by zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku. Co powinno znaleźć się wśród 12 potraw wigilijnych? Lista Auchan:

Barszcz z uszkami

Aromatyczny barszcz czerwony z uszkami z farszem z kapusty i grzybów leśnych to podstawowy element wigilijnego menu. Czerwona barwa barszczu symbolizuje dobroć i miłość.

Paszteciki z kapustą i grzybami

Małe bułeczki z postnym nadzieniem z kapusty i grzybów podaje się zazwyczaj do barszczu zamiast uszek. Są one symbolem obfitości i bogactwa.

Karp w galarecie

Karp to nieodzowna część wigilijnego stołu, a podanie go w galarecie nawiązuje do tradycji kultywowania postu i wstrzemięźliwości w okresie przedświątecznym, który to jest mocno zakorzeniony
w polskiej kulturze. Karp, jako tradycyjna potrawa wigilijna znana jest od lat 50. XX w.

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi, wypełnione kapustą i grzybami, są symbolem życia w dostatku. Ten pyszny, postny dodatek do wigilii jest przygotowywany przed świętami, a lepienie pierogów to dla wielu czas rozmów
i spotkań z najbliższymi.

Ryba

Różnorodne ryby (np. śledź, pstrąg), symbolizują chrześcijańskie symbole związane z rybołówstwem. To także hołd dla postu, jakiego dotrzymywano przed Bożym Narodzeniem.

Kapusta z grochem

Kapusta z grochem to potrawa wypełniona nie tylko smakiem, ale także symboliką. Groch oznacza bogactwo, a kapusta – zdrowie i dobrobyt.

Kutia

Kutia to danie najczęściej wykonywane z takich składników jak mak, pszenica, kasza, miód, orzechy i suszone owoce. To część tradycji wschodniosłowiańskich i symbol urodzaju.

Kluski z makiem

Kluski z makiemsymbolem dostatku i bogactwa, a mak – życzeniem szczęścia i dobrobytu w nadciągającym roku.

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa to klasyczne danie, które podkreśla znaczenie rolnictwa i obfitości plonów ziemi.

Makowiec

Ciasto drożdżowe z makiem jest słodkim akcentem na wigilijnym stole, a mak symbolizuje zdrowie, siłę i dobrobyt.

Piernik

Staropolski piernik tradycyjnie szykowało się już po Wszystkich Świętych, a pieczono przed Wigilią. Długo dojrzewający piernik to symbol wytrwałości i szczęścia.

Kompot z suszu

Kompot z suszu to odświętny napój, a jednocześnie symbol obfitości i bogactwa plonów.

Sprawdź: Karp na święta w wielu odsłonach – sprawdź, jak go podać!

Zwyczaje bożonarodzeniowe – jak jeszcze świętujemy?

Oprócz tradycyjnych potraw wigilijnych, w Polsce kultywujemy wiele innych zwyczajów świątecznych. Do najbardziej znanych należy ubieranie choinki, tradycja kolędowania, czy obdarowywania najbliższych prezentami. Ale co tak właściwie oznaczają te zwyczaje i skąd do nas przywędrowały? Sprawdź!

Ubieranie choinki – historia i współczesne praktyki

Ubieranie choinki to tradycja głęboko zakorzeniona w historii, sięgająca kilku wieków wstecz. Tradycja ta wywodzi się z Europy Środkowej, gdzie w XVII wieku wprowadzono zwyczaj ustawiania drzewka iglastego w domu i ozdabiania go różnorodnymi elementami. Początkowo były to owoce, ciasteczka i papierowe ozdoby, które symbolizowały obfitość i radość w okresie Bożego Narodzenia. 

 

Dzisiaj ubieranie choinki to nie tylko kontynuacja historycznego zwyczaju, ale również wyraz osobistego stylu i kreatywności każdej rodziny. Współczesne dekoracje obejmują kolorowe bombki, błyszczące girlandy, nowoczesne światełka LED oraz ozdoby z materiałów naturalnych, takie jak szyszki czy gałązki eukaliptusa. Dodatkowo niektóre rodziny decydują się na tematyczne ozdoby, które odzwierciedlają ich pasje, zainteresowania lub wspólne chwile spędzone w ciągu roku.

Siano pod obrusem i snopek w kącie – co oznaczają?

Narodzenie Syna Bożego na sianie akcentuje to, jak ubodzy byli Józef i Maryja. Równocześnie podkreśla też skromność, która towarzyszyła narodzeniu Jezusa w stajence. Mimo to właśnie sianko pod obrusem ma zapewnić domownikom dobrobyt i szczęście.

W dawnych czasach wigilijne sianko było nie tylko symbolem, ale także służyło do wróżenia. Próbowano dowiedzieć się, jaki będzie kolejny rok poprzez wyciąganie spod obrusa źdźbła siana. Im źdźbło było dłuższe i prostsze, tym dłuższe i zdrowsze miało być życie tej osoby. Krótkie, ukruszone źdźbło miało sygnalizować kłopoty ze zdrowiem lub śmierć, ale też słabe plony.

Oprócz sianka, w domach często gościł snop zboża. Nazywano go: koleda, hościk lub dziad, i umieszczano w rogu izby. Tradycja ta obecnie nie jest kultywowana, a dziś w to miejsce dekorowana jest choinka. Snopek miał mieć magiczną moc, a po wigilijnej wieczerzy słomą ze snopka obwiązywano drzewa w sadzie, aby wydały dużo owoców. Słomą tą karmiono też zwierzęta, co miało zapewnić im zdrowie.

Sprawdź również: Jak udekorować dom na święta? Przegląd inspiracji

Tradycja kolędowania – od przeszłości do teraźniejszości

Tradycje wigilijne związane z kolędowaniem są długie i sięgają XV w., kiedy zaczęto tłumaczyć kolędy z łaciny na język polski. Do dziś można spotkać młodych ludzi w tradycyjnych strojach ludowych, przemierzających ulice wsi i miast, śpiewając znane i lubiane kolędy. Ten świąteczny rytuał nie tylko przypomina o korzeniach, ale także jednoczy ludzi, łącząc pokolenia we wspólnym śpiewaniu i dzieleniu się radością świąt.

Dziś, obok tradycyjnych pieśni, coraz częściej słyszy się nowoczesne, świąteczne piosenki, a także kolędy z różnych stron świata. Tradycja ta pokazuje, że wartości zawarte w śpiewaniu kolęd wciąż są aktualne. To nie tylko chwila muzycznej celebracji, ale również okazja do spotkań i poznawania ludzi wokół nas.

Szopki bożonarodzeniowe – różnorodność stylów

Szopki bożonarodzeniowe to niezwykła forma sztuki ludowej, która olśniewa zróżnicowaniem stylów artystycznych. Od tradycyjnych, ręcznie robionych drewnianych figur po bardziej nowoczesne, artystyczne interpretacje, szopki demonstrują kreatywność i różnorodność lokalnych tradycji. Te małe arcydzieła można oglądać w kościołach, domach kultury, czy na miejskich skwerach.

Wróżby wigilijne w Polsce

Polskie tradycje wigilijne to nie tylko wspólne świętowanie, ale także praktykowanie tradycyjnych wróżb. Jedną z popularnych wróżb jest chowanie w portfelu łuski z karpia. Miało to zapewnić dobrobyt. Wróżby wigilijne obejmowały też pogodę na następny rok. Przez 12 dni z rzędu, od pasterki do święta Trzech Króli można było wywróżyć, jaka będzie pogoda w nadchodzących dwunastu miesiącach. Ważne też było, kto w Wigilię pierwszy przekroczy próg domu. Jeśli był to mężczyzna, oznaczało to szczęście i dobrobyt przez cały następny rok. Gdy zaś pierwsza do domu weszła kobieta, zapowiadało to choroby i troski.

Symbolika pustego talerza przy stole

Polskie tradycje wigilijne mocno akcentują pusty talerz stanowiący symbol, pełen znaczeń i odniesień. Umieszczenie pustego talerza na wigilijnym stole jest gestem miłosierdzia, hojności i gotowości do niesienia pomocy potrzebującym. Talerz ten jest pozostawiony dla zbłąkanego wędrowca, którego to podczas wieczerzy należy przyjąć pod swój dach, bo każdy, kto w ten czas przyjdzie do domu, jest uosobieniem Świętej Rodziny, która także szukała gospody i nie znalazła w ludziach dobroci.

Sprawdź także: Święta w PRL-u – nostalgiczne wspomnienia Wigilii

Dawanie prezentów – tradycja i współczesne obyczaje

Obdarowywanie się prezentami w Wigilię nawiązuje do darów, które przynieśli nowonarodzonemu Jezusowi Trzej Mędrcy ze wschodu. W różnych częściach Polski prezenty na Boże Narodzenie przynosi kto inny. Obecnie przyjmuje się, że 6. grudnia w skarpecie czy pod poduszką upominki zostawia św. Mikołaj, natomiast pod choinkę, w zależności od miejsca zamieszkania, kładzie je Gwiazdor, Aniołek, Dzieciątko, Gwiazdka, Dziadek Mróz lub ponownie – św. Mikołaj.

Wyczekiwanie pierwszej gwiazdki, czyli początek wigilijnej wieczerzy

Pierwsza gwiazdka w wigilijny wieczór symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która wskazywała Trzem Królom drogę do Betlejem, gdzie narodził się Syn Boży. Tradycyjnie, dopiero gdy pierwsza gwiazda zalśni na niebie, można rozpocząć wigilijną kolację. Niestety, ze względu na pogodę, zobaczenie gwiazdy na niebie nie zawsze jest możliwe, dlatego jej poszukiwanie ma charakter symboliczny.

Łamanie się opłatkiem – symbol jedności i przebaczenia

Łamanie się chlebem jest znane od czasów Chrystusowych, kiedy to Jezus połamał się nim ze swoimi uczniami podczas Ostatniej Wieczerzy. Dzielenie się opłatkiem to najstarsza tradycja wigilijna, która jest znakiem pojednania, miłości i przebaczenia. Przełamanie się opłatkiem ma na celu wzmocnienie więzi rodzinnych, pomoc w przebaczeniu wyrządzonych krzywd i zaleczeniu ran.

Czy znasz już wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe?

Wigilia to chwila, w której tradycja miesza się z nowymi doświadczeniami. Choć nawet najstarsza tradycja wigilijna z czasem ulegnie pewnym zmianom, to magia świąt pozostaje niezmienna. Święta to idealna okazja do czerpania z bogactwa tradycji, ustanawiania nowych i dzielenia się radością z tymi, których kochamy. Wigilijna magia tkwi w chwilach spędzanych z najbliższymi, w blasku świec, w cieple przytulnych domów. 

Wigilia już tuż, tuż! Jeśli chcesz wygodnie kupić składniki do przyrządzenia 12 potraw wigilijnych! Lista już gotowa? Czas odwiedzić sklep internetowy Auchan! Oprócz smakołyków na uroczystą wieczerzę znajdziesz tu także piękne ozdoby na świąteczne drzewko, czy najlepsze prezenty pod choinkę. Zamawiaj z dostawą do domu i ciesz się świąteczną magią!