Aplikacja

4 najczęstsze powody, dlaczego koty mruczą

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 11.07.2024 7 minut czytania

Koty wydają różne dźwięki, żeby komunikować się z innymi zwierzętami oraz z człowiekiem. Szczególnie tajemnicze jest mruczenie. W jakich sytuacjach się pojawia i co oznacza? Dowiedz się, dlaczego koty mruczą. Poznaj 4 najczęstsze powody!

Czym jest kocie mruczenie i co oznacza?

Nim dowiesz się, czemu koty mruczą, warto poznać kilka ważnych informacji na temat tego charakterystycznego dźwięku. Odgłos ten cechuje się rytmicznym dźwiękiem o niskiej częstotliwości. Wydobywa się dzięki wibracjom strun głosowych. Dochodzi do niego podczas zarówno wdechu, jak i wydechu. To odróżnia kocie mruczenie od dźwięków wydawanych przez inne ssaki, generowanych wyłącznie podczas wydychania powietrza. Kot może mruczeć nawet przez kilka minut i nie wydaje się tym zmęczony.

Z mruczkami kojarzą się różne dźwięki. Odgłos przypominający szczekanie pojawia się, gdy zwierzak obserwuje za oknem niedostępną dla niego ofiarę. Na co dzień pupile miauczą – niektóre robią to prawie bezdźwięcznie, a inne niemal krzykiem komunikują coś swojemu opiekunowi. Kiedy natomiast występuje mruczenie kota? Co oznacza?

Ten wyjątkowy dźwięk jest uznawany za pozytywny. Kojarzy się ze zrelaksowanym, pokładającym się na kolanach opiekuna czworonogiem. Wykorzystują go właściwie wszystkie domowe koty. Niektóre robią to rzadziej, inne chętniej. Różne będą też sytuacje, w których konkretne osobniki mruczą. Czasem mruczki, zamiast wydawać z siebie odgłosy, będą ocierać się o przedmioty lub o Ciebie, żeby pokazać swoje zadowolenie.

Sprawdź: Jak oswoić kota? 5 sprawdzonych sposobów na oswajanie Twojego futrzaka

Dlaczego koty mruczą?

Niektóre koty można określić prawdziwymi gadułami, które nieustannie mruczą, komunikując się w ten sposób ze światem. Inne natomiast są znacznie bardziej powściągliwe i rzadko wydają z siebie te kojące dźwięki. Co chcą przekazać? Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota jako wyraz zadowolenia

Charakterystyczny koci dźwięk pojawia się u zadowolonego zwierzaka. Podczas głaskania, gdy kot czuje się zrelaksowany, może wydawać się z siebie intensywne dźwięki. Zdarza się, że towarzyszy temu wydzielanie śliny. Nie ma w tym przypadku powodu do niepokoju. Subtelne kocie dźwięki, rozluźniona sylwetka, a dodatkowo kapiąca z pyszczka wydzielina to oznaki, że zwierzę czuje się naprawdę dobrze. W ten sposób reaguje na pieszczoty, a nawet cieszy się z odpoczywania w ulubionym legowisku. Swoje emocje okazuje dźwiękami. Niektóre zwierzaki przy tym ugniatają łapkami kolana opiekuna lub posłanie.

Bywa, że głaskanie nagle kończy się ugryzieniem człowieka. Dlaczego? To najczęściej oznacza przestymulowanie. Choć pieszczoty sprawiają ogromną przyjemność, zwierzę czasem ma ich dość i pokazuje to w taki, a nie inny sposób. Właśnie dlatego obserwuj swojego mruczącego przyjaciela. Sprawdzaj, czy zaczyna uderzać ogonem, co może być oznaką, że chce już zostać sam.

Jeśli zwierzę mruczy z zadowoleniem, ale nagle delikatnie łapie zębami, gdy dotykasz konkretnej części jego ciała, nie lekceważ tego. To znak, że właśnie to miejsce jest dla niego bolesne lub dotykanie go sprawia dyskomfort.

Przeczytaj też: Gdzie głaskać kota i jak to robić? Sekrety mruczka z bliska

Czemu koty mruczą? To sposób na uspokojenie

Kocie mruczenie ma relaksacyjną funkcję. Z tych dźwięków np. korzysta kocica, kiedy opiekuje się potomstwem. Wydaje ten odgłos w trakcie karmienia i dogrzewania kociąt. Zwierzę może też mruczeć, żeby uspokoić samego siebie. Niektóre czworonogi robią to u weterynarza. W tej stresującej sytuacji szukają jakiegokolwiek sposobu na zredukowanie napięcia.
Wydawane odgłosy wpływają pozytywnie też na nastrój człowieka. Uważa się nawet, że za sprawą częstotliwości fal dźwiękowych poprawiają krążenie krwi i stabilizują bicie serca. Odgłosy mruczenia są także relaksujące dla ludzi.

Mruczenie kota jako sygnał samopoczucia

Zdarza się, że zwierzę mruczy, żeby zakomunikować, że jego samopoczucie nie jest najlepsze. Może to robić np. podczas problemów z pęcherzem. W tym przypadku odgłos bywa donośny, przypomina wręcz zawodzenie. Zwierzak wydaje takie dźwięki przed wejściem do kuwety lub podczas załatwiania swoich potrzeb.

Takie odgłosy powinny zaniepokoić, ponieważ mogą oznaczać problemy ze zdrowiem, a w szczególności z funkcjonowaniem układu trawiennego.

Jeśli dostrzegasz, że pomrukiwanie od jakiegoś czasu przybrało na sile, postaraj się zaobserwować, czy inne zachowania zwierzęcia się nie zmieniły. Być może często przyjmuje kurczy się z bólu, skrywa się za meblami, za które do tej pory nie wchodził lub brakuje mu apetytu. Możliwe, że częstsze, intensywniejsze dźwięki towarzyszą gorszemu samopoczuciu.

Kocie mruczenie – w momencie złego stanu zdrowia – ma dodatkową ważną funkcję. W ten sposób zwierzak próbuje ulżyć sobie w bólu. Uważa się, że mruczenie kota pozytywnie wpływa na tempo gojenia się ran, redukcję dolegliwości bólowych, a nawet lepszą regenerację złamań kostnych u zwierzęcia.

Nie bez powodu kocice mruczą w trakcie porodu – to dla nich sposób na niwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Towarzyszą temu delikatne wibracje, które odpowiadają za rozluźnienie mięśni oraz redukcję bólu. Te odgłosy jako pierwsze odbiera koci maluch podczas pojawiania się na świecie.

Dowiedz się więcej: Żwirek bentonitowy, drewniany czy silikonowy? Jaki żwirek dla kota wybrać?

Kocie mruczenie jako forma komunikacji

Twój zwierzak chodzi za Tobą krok w krok i głośno pomrukuje? Zastanawiasz się, co oznacza mruczenie kota w takiej sytuacji? W ten sposób Twój uroczy przyjaciel próbuje coś Ci przekazać. Chce przyciągnąć uwagę, bo ma ochotę na kolejną porcję mokrej karmy lub dopomina się o smakołyki. Takiemu zachowaniu często towarzyszy ocieranie się o człowieka lub o szafkę, w której znajdują się smaczne produkty dla zwierzaka.

Kocia komunikacja z właścicielem nie ogranicza się jednak do jedzenia. Zdarza się, że przyjemne mruczenie nagle zostanie przerwane delikatnym złapaniem zębami czy pacnięciem łapą. To znak, że kot chce zwrócić na siebie uwagę.

Charakterystyczny odgłos sprawdza się w kontakcie z człowiekiem, ale nie tylko! Dlaczego koty mruczą? By komunikować się same ze sobą. Właśnie w taki sposób kocica pokazuje maluszkom, że jest blisko. Wydawany przez nią dźwięk uspokaja kocięta.

Mruczenie pojawiają się w trakcie „kłótni” między dwoma dorosłymi osobnikami. Subtelne dźwięki występują jednak także wtedy, kiedy dwa zaprzyjaźnione koty leżą ze sobą lub wzajemnie się pielęgnują.

Mruczenie u kociąt

Wiesz już, czym może być spowodowane mruczenie kota. Co oznacza u kociąt? Umiejętność wydobywania z siebie charakterystycznych dźwięków młode osobniki zdobywają już w pierwszych tygodniach życia.

Maluchy mruczą podczas karmienia. Dzięki temu matka ma pewność, że wszystko z nimi w porządku. To sprawdzona metoda komunikacji własnych potrzeb. W ten sposób mogą przekazać kocicy komunikat: „halo, tu jestem!”.

Mruczenie często można usłyszeć, kiedy maluchy wspólnie się bawią. Zdarza się, że podobnie jak legowisko również zabawka będzie dla pupila na tyle interesująca, że podczas zabawy zacznie delikatnie pomrukiwać z zadowolenia.

Dowiedz się: Wyprawka dla kota – lista potrzebnych rzeczy dla nowego pupila

Głośne mruczenie kota – co oznacza?

Dlaczego koty mruczą czasami bardzo głośno? Bywa, że w ten sposób chcą coś zakomunikować. Donośny odgłos można usłyszeć po zamknięciu zwierzaka w transporterze. Wydaje te dźwięki po to, aby pokazać, że wcale nie podoba mu się to, gdzie się znalazł. Niektóre zwierzęta mruczą podczas podróży samochodem, co również jest wyrazem niezadowolenia.

Głośne mruczenie kota może pojawić się też:

  • gdy u zwierzaka wystąpią dolegliwości bólowe;
  • kiedy zwierzę jest zmuszane do czegoś, na co nie ma ochoty, np. obcinania pazurków;
  • gdy pupil próbuje zwrócić na siebie uwagę.

Znaczenie mruczenia w życiu kotów

Charakterystyczny dźwięk, czyli mruczenie, często jest objawem rozluźnienia i zadowolenia. Bywa też sposobem kotów, żeby zwrócić na siebie uwagę. Niestety zdarza się, że odgłosy oznaczają złe samopoczucie lub są symptomem dużego stresu przeżywanego przez pupila. Właśnie dlatego ważne, aby obserwować zwierzę. Jeśli częstotliwość mruczenia się zwiększyła, a dodatkowo pojawiły się inne niepokojące objawy, czas na wizytę u weterynarza.

Mruczenie pełni ważną funkcję dla zdrowia zwierzaka. Uznaje się, że potrafi uśmierzać ból, dlatego jest wykorzystywane m.in. przez kotki podczas porodu. Koci odgłos ma też pozytywny wpływ na człowieka, ponieważ redukuje stres.

Potrzebujesz przysmaków lub karm, na które Twój zwierzak będzie reagował mruczeniem z zadowolenia? Takie produkty czekają na Ciebie w Auchan! Zrób zakupy online z dostawą pod same drzwi i zadbaj o pełnowartościową dietę swojego mruczka!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.