Aplikacja

Agility – czym jest ten rodzaj treningu dla psa?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 06.06.2024 7 minut czytania

Pełny energii i zawsze chętny do działania – czy ten opis pasuje do Twojego psa? Jeśli tak, zapoznaj się z możliwościami, jakie niesie ze sobą trening agility. To ciekawe wyzwanie ruchowe dla czworonoga i jego opiekuna, które przy okazji wzmacnia więzi. Sprawdź, czym jest agility, jakie daje korzyści i jak zacząć przygodę z tą dyscypliną.

Agility – co to znaczy?

Gdy spacery nie wystarczają i pies ma nieustannie mnóstwo energii, być może warto wprowadzić w jego życie trening agility. Co to? Obco brzmiące pojęcie to określenie na dyscyplinę sportu, która polega na ścisłej współpracy opiekuna z psem.

Podczas aktywności zwierzę ma do pokonania tor przeszkód. Jedyną pomocą, jaką może zaoferować człowiek, są gesty i słowa. Podczas zawodów agility pies nie może być prowadzony na smyczy. Pupil ma za zadanie poradzić sobie z przeszkodami bez błędów i w jak najkrótszym czasie.

Ten dynamiczny, wymagający sport może sprawdzić się zarówno dla zwierzęcia z rodowodem, jak i kundelka. Pamiętaj jednak, że do oficjalnych mistrzostw dopuszczane są wyłącznie psy rasowe.

Zwierzęta biorące udział w zawodach muszą wykazać się sprawnością i umiejętnością doskonałej komunikacji z właścicielem, ponieważ tor poznają dopiero na miejscu zawodów. Nie można więc przygotować się na konkretny slalom. Agility to z angielskiego „zwinność”, co perfekcyjnie oddaje charakter tego sportu.

Tor do agility dla psa może być złożony z:

 • tunelu,
 • slalomu,
 • równoważni,
 • obręczy,
 • podestu,
 • stacjonaty.

 

Warto wiedzieć, że w zawodach biorą udział psy różnej wielkości, dlatego, aby wyrównać szanse, mistrzostwa są podzielone na klasy.

Sprawdź też: Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Poradnik Auchan

Agility dla psa – korzyści i cele

Trening agility dla psa przynosi mnóstwo korzyści – zarówno czworonogowi, jak i opiekunowi. Dla człowieka to doskonała okazja, żeby wprowadzić w życie aktywność fizyczną. Treningi pomagają rozwijać umiejętność komunikacji z czworonożnym przyjacielem. Dzięki temu łatwiej porozumiewać się z nim na co dzień. Poza tym treningi i zawody to szansa na nawiązanie nowych relacji z osobami, które również zajmują się trenowaniem swoich pupili.

Agility dla psów to natomiast okazja, żeby poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Zwierzę pozbywa się nadmiaru energii, przez co w ciągu dnia jest spokojniejsze. Do pracy aktywowane są niemal wszystkie mięśnie, co przyczynia się do ich wzmocnienia. Trening agility dla psa poprawia też koordynację ruchową. Zwierzę podczas pokonywania przeszkód ćwiczy zwinność i szybkość, podnosząc swoje wyniki.

Agility dla psów może też:

 • przyczyniać się do poprawy pamięci,
 • poprawiać szybkość podejmowania decyzji,
 • mieć pozytywny wpływ na precyzję ruchów.

 

Jeśli zwierzę ma brać udział w zawodach, celem treningów jest nieustanne poprawianie jego umiejętności i prędkości. To czas, żeby uczyć się współpracy i perfekcyjnego rozumienia komend.

Przeczytaj również: Jak uspokoić psa? Sposoby na wyciszenie pupila

Agility – jak zacząć?

Ważne jest, żeby sprawdzić, czy zwierzę będzie zainteresowane taką aktywnością jak agility. Pies może być energiczny na spacerach, ale jednak przeskakiwanie przez przeszkody nie będzie jego ulubionym zajęciem. Nim zaczniesz inwestować w sprzęt do agility, sprawdź, czy w Twoim mieście nie ma psiego wybiegu z takim wyposażeniem. To tam przekonasz się, czy pupil jest chętny do uprawiania tego sportu.

Jeśli okaże się, że tak, nie musisz jeszcze konstruować toru w swoim ogrodzie. Zacznij od przygotowania kilku przeszkód. Możesz też zdecydować się na hula-hoop, które spełni funkcję obręczy do przeskakiwania. Nie zapomnij o przysmakach – to one będą motywacją do nowej aktywności! Świetnie sprawdzą się smakołyki treningowe, które możesz zabrać ze sobą wszędzie. Znajdziesz je także w sklepie internetowym Auchan!

Ważne jest, żeby pies znał komendy, dlatego rozpoczynając treningi, powinien umieć już podstawowe polecenia. Podczas aktywności na torze na bieżąco będziesz wprowadzać nowe, na przykład „hop”.

Przygodę z agility poleca się rozpocząć, kiedy zwierzę osiągnie dojrzałość fizyczną. Pełne energii szczenięta wydają się stworzone do treningów, jednak są jeszcze zbyt delikatne. Jeśli chodzi o trudniejsze przeszkody najlepiej poczekać do 12–18 miesiąca życia.

Zwierzę, z którym chcesz rozpocząć treningi, musi być w pełni zdrowe. Sportem nie mogą zajmować się pupile z chorobami stawów. Pamiętaj też o cierpliwości. Pies będzie popełniał błędy – jeden krócej, drugi dłużej. Treningi trzeba dopasować do możliwości konkretnego zwierzaka i nagradzać go nawet za małe postępy. Ważne, żeby zachować ostrożność. Zbyt intensywne ćwiczenia już na początku mogą doprowadzić do kontuzji.

Dowiedz się też: Tresura psa – od kiedy najlepiej zacząć?

Psy do agility – jakie rasy najlepiej się sprawdzają?

Istnieją psy, które są niemal stworzone do agility, a są też czworonogi preferujące spokojne spacery i odpoczynek na kanapie. Jeśli chcesz, żeby Twój zwierzak był wulkanem energii, z którym treningi będą prawdziwą przyjemnością, wybieraj spośród ras takich jak:

 • border collie,
 • australijskie kelpie,
 • owczarek pirenejski,
 • pudel miniaturowy,
 • foksterier krótkowłosy.

 

Border collie lubią współpracę z człowiekiem, a to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Te inteligentne zwierzęta błyskawicznie się uczą i są szybkie. Dobrze prowadzone przez człowieka, bystre psy potrafią w mig pojąć kolejne elementy toru przeszkód.

Australijski kelpie również wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją. Chętnie realizuje stawiane mu wyzwania. Niezwykle energiczny kelpie potrzebuje dużej dawki ruchu, a trenowanie agility jest w stanie mu ją zapewnić.

Owczarek pirenejski jest wytrzymały, pełen energii, ale co ważne również uparty. To rasa dla osób, które mogą podjąć się wymagającego, długiego szkolenia. Ułożone owczarki pirenejskie doskonale radzą sobie podczas treningów, ponieważ szybko się uczą i mają rewelacyjną pamięć.

Niewielkie psy do agility również istnieją. Przykładem jest pudel miniaturowy, który jest niezwykle żywiołowy. Kojarzone głównie z wyjątkową sierścią zwierzaki odznaczają się też inteligencją, dlatego potrafią nauczyć się różnych sztuczek.

Inną małą rasą, której warto polecić agility jest foksterier krótkowłosy, który jest wyjątkowo szybki i nieustannie pełen energii. To zwierzę, które w każdej chwili jest gotowe do działania, a krótkie spacery zwykle mu nie wystarczają. Foksterier krótkowłosy potrzebuje opiekuna, który dotrzyma mu kroku.

Tor przeszkód dla psa w domu

Nie w każdym mieście znajdziesz wybieg z elementami toru agility. Jeśli nie masz dostępu do takiej konstrukcji, stwórz ją we własnym ogrodzie. Tor przeszkód dla psa w domu również zapewnia mnóstwo frajdy i pozwala pozbyć się nadmiaru nagromadzonej energii. Możesz skonstruować go z prostych elementów. Pamiętaj, żeby były przede wszystkim bezpieczne dla zwierzęcia, dlatego nie mogą posiadać ostrych krawędzi.

Bez trudu zbudujesz slalom agility. Wystarczą Ci do tego patyki, które zastąpią specjalne tyczki. Podczas pracy może przydać się też łopata, jeśli drewniany element będzie trudno wbić w ziemię na dużą głębokość.

Zbierz kilkanaście kijków, a następnie wetknij je w ziemię tak, żeby ułożyć z nich tor. Elementy powinny znajdować się w odległości 60 cm od siebie. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z psim sportem, wbij na początku dwa kijki i zachęcaj zwierzę do wykonywania polecenia. Pamiętaj o motywowaniu go przy pomocy zabawek oraz przysmakóww. Gdy zwierzę często się myli, nie trać cierpliwości. Niektóre czworonogi potrzebują więcej czasu, by zrozumieć przeszkodę.

Samodzielnie możesz też skonstruować obręcz. Wykorzystaj dwie kantówki wbite w ziemię na tyle głęboko, żeby się nie przesuwały, a pomiędzy nimi zamontuj hula-hoop – wykorzystaj do tego opaski zaciskowe.

Możesz zbudować tunel z kartonów. Wystarczy, że połączysz je w taki sposób, żeby początek i koniec były zakończone otworem. Zadbaj o to, aby rozmiary tunelu były dopasowane do wielkości pupila, żeby pies mógł przez niego swobodnie przebiegać.

Poprzeczkę podobnie jak slalom wykonasz przy pomocy patyków. Wystarczy, że ustawisz dwa patyki pionowo w odległości 60 cm. Do nich przymocujesz poziomo kolejny drewniany element. Ważne, żeby na początku przygody znajdował się nisko. Później będziesz go stopniowo podnosić, gdy zauważysz, że zwierzę coraz lepiej radzi sobie ze skokami.

Przeczytaj również: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Agility – pies, który pokona wszystkie przeszkody

Agility to doskonała forma aktywności, która przynosi korzyści zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi. Regularne treningi przyczyniają się do pogłębienia więzi, zwiększenia zaufania i posłuszeństwa. Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że zwierzę staje się zwinne, a jego mięśnie się wzmacniają. Dzięki sportowym wyzwaniom pupil wyzbywa się nadmiaru energii, co pozwala mu być spokojniejszym w domu.

Spróbuj agility i przekonaj się, ile radości Tobie i czworonożnemu przyjacielowi może przynieść ten sport. Samodzielnie wykonaj tor przeszkód, a za postępy wręczaj zwierzakowi przysmaki, które znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.