Aplikacja
Barf Dla Kota Proporcje

BARF dla kota – jak żywić mruczka, jakie są zasady? Poradnik

Opublikowano 26.09.2023

Każdy właściciel mruczka chce, by jego pupil zachował zdrowie i energię na długie lata. Dokłada więc wszelkich starań, by zapewnić mu wszystko, co najlepsze, łącznie z troską o to, czym go karmi. Z tego powodu w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na rodzaj żywienia, jakim jest BARF dla kota. Na czym ona polega? Dowiedz się o niej więcej razem z Auchan i sprawdź, czy taki jadłospis będzie odpowiedni dla Twojego zwierzaka.

BARF dla kota – na czym polega ta dieta mruczka?

Dowiadywanie się, czym jest BARF dla kotów, to tak naprawdę zagłębienie się w świat naturalnego żywienia zwierząt. Termin BARF to akronim od „Biologically Appropriate Raw Food” lub „Bones and Raw Food”, co oznacza, że jest to menu oparte na naturalnych, surowych składnikach, dostosowanych do potrzeb zwierząt.

BARF dla kota polega na wprowadzeniu do jego codziennej diety surowego mięsa, razem z kośćmi i chrząstkami, warzyw, owoców, a także odpowiednich suplementów, takich jak te zawierające taurynę czy kwasy tłuszczowe. Rosnąca liczba świadomych właścicieli pupili, którzy z uwagą studiują składy sklepowych karm i innego rodzaju gotowych pokarmów dla zwierząt, przekłada się na coraz większe zainteresowanie BARF. Dzięki tej diecie opiekunowie mruczków mają pełną kontrolę nad tym, co trafia do miski pupila.

Zwolennicy diety BARF twierdzą, że jadłospis oparty na w pełni naturalnych składnikach pomaga kociemu organizmowi funkcjonować w sposób, który jest bliższy jego dzikim przodkom, a tym samym najbliższy jego naturze. Jednak taki sposób żywienia nie jest pozbawiony wad, do których należy m.in. konieczność dodatkowej suplementacji. Dlatego, zanim wprowadzisz BARF do życia swojego kota, pamiętaj o konsultacji z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj także: BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis

Barf Dla Kota

Konsultacja z lekarzem weterynarii i badania przed rozpoczęciem BARF

Zanim rozpoczniesz żywienie swojego kota zgodnie z założeniami diety BARF, weterynarz powinien przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić stan zdrowia kota. Pozwoli to dostosować styl żywienia do jego indywidualnych potrzeb, w taki sposób, by była on jak najbardziej właściwy, czyli zawierał odpowiednie proporcje poszczególnych składników odżywczych.

Wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak badanie krwi czy moczu, jest szczególnie ważne, ponieważ ich wyniki pozwolą określić, czy mruczek nie ma żadnych problemów zdrowotnych, które byłyby przeszkodą do wprowadzenia jadłospisu opartego na surowych produktach.

Dieta BARF dla kota – zasady i korzyści

Na fali popularności BARF łatwo ulec pokusie i wprowadzić ten model żywienia mruczka bez zagłębienia się w jego szczegóły. Poniżej przedstawiamy poszczególne elementy tej diety oraz to, jaką pełnią one funkcję w kompleksowym jadłospisie zwierzaka.

Surowe mięso

Pierwszym i najważniejszym składnikiem diety BARF dla kotów jest surowe mięso. Wybierając odpowiednie rodzaje, dostarczysz mruczkowi razem z nimi niezbędnych dla jego zdrowia wartości odżywczych. Jaki rodzaj mięsa wybrać? 

 • Kurczak jest łatwodostępny i stosunkowo niedrogi, stanowi dobre źródło witamin z grupy B.
 • Wołowina jest bogata w żelazo. 
 • Jagnięcina to źródło kwasów tłuszczowych omega-3, podobnie jak mięso ryb. 
 • Indyk jest świetną alternatywą dla kotów z alergią na kurczaka czy wołowinę, stanowi dobre źródło witaminy B3 i selenu.

Wszystkie mięsa stanowią doskonałe źródło białka, ale także tauryny, aminokwasu, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania serca, wzmacniając mięsień sercowy, regulując jego rytm oraz zapobiegając takim chorobom jak np. kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM). Tauryna ma także istotny wpływ na  wzrok pupila – zapewnia ona odpowiednią aktywność siatkówki oka oraz pręcików i czopków, czyli komórek fotoreceptorowych.

 

Surowe produkty to także skarbnica witamin z grupy B oraz minerałów, które wpływają na ogólną kondycję organizmu zwierzęcia. Ważne jest jednak, by wybierać mięso jak najlepszej jakości i ze sprawdzonego źródła, jak to, które znajdziesz w Auchan. Pewni dobrego, jedna z naszych marek własnych, to gwarancja najlepszej jakości produktów, pochodzących ze sprawdzonych hodowli, szanujących o dobrostan zwierząt. 

Alternatywą dla samodzielnie przygotowywanego pokarmu są gotowe karmy BARF, które znajdziesz w Auchan. Ich składniki oraz proporcje zostały skomponowane zgodnie z zaleceniami tej diety i stanowią pełnowartościowe, naturalne pożywienie dla mruczków.

Dodatki roślinne – warzywa i owoce

Kolejnym ważnym składnikiem diety BARF dla kotów są świeże warzywa i owoce. Zawieranie różnorodnych dodatków warzywnych, takich jak marchew, brokuły czy szpinak oraz owocowych, na przykład jabłek, dostarcza kotu niezbędnego błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Składniki te m.in. wspierają pracę układu trawiennego oraz wzmacniają odporność pupila.

Kości i chrząstki

Kości i chrząstki stanowią nieodłączny segment diety BARF dla kotów, ponieważ pomagają w utrzymaniu zdrowia jego kości, stawów i zębów. Koci przodkowie wiele lat temu także żywili się całymi zwierzętami, włączając w to chrząstki i kości. Warto wprowadzać te składniki do diety mruczka, pamiętając jednak, żeby unikać zbyt twardych kości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla uzębienia pupila.

Dodatki i suplementy

Suplementy to elementy, które w największym stopniu zależą od indywidualnych potrzeb kota. Niektóre zwierzęta mogą wymagać dodatkowej dawki witamin, kwasów tłuszczowych lub wspominanej już wcześniej tauryny, zwłaszcza jeśli dieta BARF nie jest w pełni zrównoważona. Właśnie dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt.

Dieta Barf Dla Kota

Przejście na dietę BARF

Przechodzenie na dietę BARF dla kota powinno być procesem stopniowym i ostrożnym. Jeśli Twój kot do tej pory był karmiony wyłącznie suchą karmą, przed wprowadzeniem diety BARF warto przez jakiś czas podawać mu karmę mokrą. Możesz także mieszać pokarm suchy z mokrym. Kiedy mokra karma będzie już dobrze tolerowana przez kota, możesz rozpocząć wprowadzanie dalszych zmian. Na początek warto dodawać niewielkie ilości surowego mięsa do obecnej diety kota i obserwować, jak jego organizm reaguje na zmiany. Jeśli wszystko jest w porządku, systematycznie zwiększaj udział mięs, warzyw, owoców oraz kości i chrząstek w jadłospisie mruczka.

Przeczytaj także: Jak zrobić drapak dla kota? Kreatywne DIY w kilku krokach

Dieta BARF dla kota – wady diety

Mimo licznych zalet diety BARF, która promuje żywienie zwierząt zgodnie z ich pierwotnymi przyzwyczajeniami, nie jest to idealny sposób żywienia dla każdego pupila. Istnieją wady i ryzyka, o których powinieneś wiedzieć, jeśli myślisz nad wprowadzeniem tego typu jadłospisu dla zwierzaka.

Niedobór składników odżywczych

Jednym z głównych wyzwań, przed którym stają właściciele decydujący się na ten sposób żywienia, jest utrzymanie właściwych proporcji składników odżywczych. Jeśli dieta BARF dla kota nie jest odpowiednio przygotowana, mruczek może doświadczyć niedoborów żywieniowych, które będą wpływać negatywnie na jego zdrowie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ryzyko zakażeń bakteryjnych

Z dietą tą związane jest także ryzyko zakażeń bakteryjnych. Surowe mięso, zwłaszcza słabej jakości, może być zanieczyszczone takimi bakteriami jak Salmonella czy E. coli, które stanowią poważne zagrożenie zarówno dla kota, jak i ludzi w jego otoczeniu. Istnieje ryzyko nabycia pasożytów, które mogą występować w surowym mięsie lub rybach. Stawianie na mięso dobrej jakości oraz przechowywanie go w odpowiednich warunkach jest zatem kluczowe (najlepiej w lodówce, w ok. 2°C, w przykrytym naczyniu bądź foliowym, szczelnym woreczku).

Problemy trawienne

Problemy z trawieniem to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Niektóre koty mogą mieć trudności z przyswajaniem surowego mięsa, co może prowadzić do biegunki lub innych problemów trawiennych. Właśnie dlatego tak ważne jest stopniowe wprowadzanie diety, bieżące monitorowanie reakcji zwierzęcia na nowy sposób żywienia oraz dostosowywanie jej w razie potrzeby.

Barf Dla Kota Co To

Źle zbilansowana dieta

Jeśli dieta BARF nie jest starannie zbilansowana, kot może otrzymywać zbyt dużo białka i tłuszczu, a zbyt mało innych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. To może prowadzić do poważnych niedoborów.

Kłopoty z układem kostnym

Kłopoty z zębami to kolejna sprawa warta uwagi. Chociaż surowe kości i chrząstki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów, ich zbyt częste podawanie ich może doprowadzić do uszkodzeń uzębienia kota.

Koszty

Ostatecznie, dieta BARF może być naprawdę kosztowna, zwłaszcza jeśli wybierasz surowe składniki i suplementy wysokiej jakości. Poleganie na gotowych, dostępnych w sklepach, karmach to sprawa znacznie bardziej przyjazna dla portfela. Kompromisem mogą okazać się gotowe karmy BARF, dostępne w ofercie Auchan.

Przeczytaj także: Jak nauczyć kota chodzić na smyczy? Praktyczny poradnik

Przepisy Barf Dla Kota

BARF dla kota – proporcje, o których powinieneś pamiętać

 Komponując posiłki w diecie BARF, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników. 

Przy układaniu jadłospisu weź pod uwagę: 

 • wiek, 
 • waga, 
 • aktywność fizyczna,
 • problemy zdrowotne pupila.
 1. Pierwszym krokiem jest ustalenie ilości białka – zazwyczaj rekomenduje się, aby mięso stanowiło około 80-85% jadłospisu kota. W przypadku kociąt i młodych osobników, konieczne może być podawanie większej ilości białka.
 2. Kolejnym ważnym aspektem jest dostarczenie kotu odpowiedniej ilości dobrych tłuszczów, które powinny stanowić około 10-15% diety.
 3. Warzywa i owoce powinny stanowić w diecie BARF około 10–15%. Warto wybierać różne rodzaje dodatków roślinnych.
 4. Kolejne 5–10% powinny stanowić kostki i chrząstki

Sprawdź również: Odkłaczanie kota – jak pomóc mruczkowi i jak go pielęgnować? 

Barf Kot

Przepisy BARF dla kota – pomysły na posiłk

Wiedząc więcej o BARF dla kota, co to jest, na czym polega i jak powinny wyglądać proporcje poszczególnych składników w żywieniu kota, możesz zacząć planować poszczególne posiłki.

Wprowadzając tę dietę, warto mieć pod ręką różnorodne przepisy, które zapewnią pupilowi smaczne i zdrowe dania. Poznaj trzy przepisy BARF dla kota, proponowane przez Auchan, które będą idealne na dobry początek!

Pamiętaj jednak, że każde zwierzę ma indywidualne potrzeby żywieniowe, dlatego nasze propozycje są jedynie inspiracją. Jeśli chodzi o BARF dla kota, przepisy i ich poszczególne składniki czy ich proporcje powinieneś dostosować do stanu zdrowia swojego pupila.

Kurczakowa uczta

Składniki:

 • 100 g surowego kurczaka
 • 20 g marchewki (najlepiej startej na tarce)
 • 20 g brokułów (ugotowanych i pokrojonych)
 • 1 łyżeczka tauryny 

Sposób przygotowania:

Mięso kurczaka dokładnie umyj i pokrój na małe kawałki. Następnie w misce połącz mięso z marchewką i brokułami. Dodaj taurynę i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Gotowe!

Kocia sałatka

Składniki:

 • 50 g surowego mięsa (np. wołowiny)
 • 1 jajko (ugotowane na twardo i pokrojone na kawałki)
 • 20 g sałaty 
 • 10 g ogórka (pokrojonego w plasterki)
 • 1 łyżeczka oleju lnianego 

Sposób przygotowania:

Mięso dokładnie umyj i pokrój na małe kawałki. W misce połącz mięso z jajkiem, sałatą i plasterkami ogórka. Polej całość olejem lnianym i delikatnie wymieszaj.

Rybny przysmak

Składniki:

 • 50 g surowego fileta rybnego (np. łososia)
 • 20 g szpinaku (ugotowanego i pokrojonego)
 • 1 łyżeczka oleju rybiego 

Sposób przygotowania:

Filet rybny dokładnie umyj i pokrój na małe kawałki. W misce połącz rybę z ugotowanym (ważne!) szpinakiem. Polej całość olejem rybim i delikatnie wymieszaj. Posiłek jest gotowy do podania kotu.

Barf Dla Kota Przepisy

Przepisy BARF dla kota – jak stworzyć zróżnicowane menu?

Aby wycisnąć z diety BARF jak najwięcej korzyści i nie popaść w monotonię, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

 1. Po pierwsze, zadbaj o rotację składników. Regularne zmienianie rodzajów mięs, warzyw i owoców zagwarantuje kotu dostęp do różnych źródeł składników odżywczych.
 2. Postaw na sezonowe składniki! Jest to doskonała okazja do wprowadzenia różnorodności  w diecie pupila. Wykorzystuj warzywa i owoce dostępne w danej porze roku, aby dostarczyć świeżości i różnorodności smaków, a równocześnie zaoszczędzić na składnikach diety pupila.
 3. Monitoruj na bieżąco zdrowie swojego kota. Obserwuj jego wagę, sierść, apetyt i aktywność fizyczną. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, skonsultuj się z weterynarzem. 

 

Dzięki tym wskazówkom dieta BARF stanie się zdrową i smaczną opcją żywieniową dla Twojego pupila.

Przepisy Barf Kot

Wprowadź BARF do życia swojego kota!

Odkrywanie tajemnic żywienia i opieki nad pupilami może być fascynującym doświadczeniem. Dieta BARF oparta na naturalnych produktach przez wielu uważana jest za jeden z najkorzystniejszych sposobów żywienia mruczków, ponieważ jest on zbliżony do tego, jak odżywiali się koci przodkowie. Chcesz zadbać o swojego kota jak najlepiej? W sklepach stacjonarnych i online Auchan znajdziesz artykuły takie jak przysmaki, zabawki czy suplementy oraz surowe mięso i ryby, ale także gotowe karmy BARF, idealne dla zabieganych opiekunów mruczących przyjaciół.