BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis
Zdrowe posiłki Twojego czworonoga pozwalają zachować zwierzęciu zdrowie i witalność na długi czas. Obecnie, coraz większą popularność zyskuje dieta BARF dla psa. Czym właściwie jest i na czym dokładnie polega? Sprawdź razem z Auchan, jakie są jej główne założenia i dowiedz się, czy będzie odpowiednia także dla Twojego pupila!
Spis treści:
- Dieta BARF dla psa – co to jest? Poznaj zasady tej metody żywienia
- Jakie są zalety wprowadzenia diety BARF?
- Jak odpowiednio zbilansować składniki w diecie BARF? Proporcje są najważniejsze!
- Podstawowe elementy diety BARF
- Dieta BARF dla psa – jadłospis i inspiracje zdrowego żywienia pupila od Auchan
- Dieta BARF dla psa – przykładowy jadłospis
- Czy zdecydujesz się na wprowadzenie BARF dla psa?
Dieta BARF dla psa – co to jest? Poznaj zasady tej metody żywienia
Rosnąca świadomość właścicieli psów dotycząca dobrych nawyków żywieniowych sprawia, że skrupulatnie czytają oni składy karm dostępnych w sklepach, by wybierać jak najlepsze. Jednak wielu opiekunów poszło o krok dalej i wybrało domowe żywienie oparte na surowych produktach pochodzenia głównie zwierzęcego. O jakim sposobie żywienia mowa? Oczywiście o BARF! Co to? Biologically Appropriate Raw Food to w wolnym tłumaczeniu biologicznie odpowiedni surowy pokarm.
Dieta ta składa się w większości z mięsa i produktów zwierzęcych uzupełnionych o dodatki roślinne. Inspirowana jest głównie pożywieniem wilków, które mają podobne potrzeby do udomowionych psów. Pamiętajmy, że jak przy każdej zmianie diety – u człowieka czy u psa – ważna jest świadomość zdrowotna. Warto w tym celu przeprowadzić badania lub zweryfikować propozycje karmy typu BARF z lekarzem weterynarii.
Dieta BARF została po raz pierwszy zaprezentowana w 2001 r. przez doktora Iana Billinghursta. Według niego organizm psa jest przystosowany do surowej diety i przez miliony lat ewolucji dostosowywał się do spożywania głównie surowego mięsa. Dlatego też, dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i długowieczności pupila należy powrócić do korzeni i żywić zwierzę tym, co mogłoby jeść w warunkach naturalnych.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść kurczaka – fakty i mity na temat drobiu
Jakie są zalety wprowadzenia diety BARF?
Dieta BARF dla psa, oparta na naturalnym, surowym pożywieniu może być wprowadzona dla każdego czworonoga, zarówno szczeniaka, jak i dorosłego osobnika, suki w ciąży, psiego staruszka czy obarczonego różnorodnymi chorobami. Jakie są największe zalety karmienia psa metodą BARF? Poznaj 4 z nich!
1. Kontrola jakości pożywienia
Wybierając dla swojego pupila dietę BARF, masz całkowitą kontrolę na tym, jakie pożywienie dostaje. Wiele gotowych karm zawiera bowiem zbędne dodatki, takie jak konserwanty, sztuczne barwniki czy mączka mięsno-kostna. Mogą one powodować alergie u psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Ponadto nie mają żadnej wartości odżywczej.
2. Poprawa zdrowia psa
W opinii doktora Billinghursta, psy karmione metodą BARF mogą osiągnąć szczyt swojej genetycznej perfekcji. Oznacza to, że zwierzęta, spożywające surowe mięso mają mniejszą tendencję do przekazywania potomstwu chorób genetycznych. Są także mniej podatne na choroby zębów i dziąseł, choroby uszu, oczu, skóry, układu pokarmowego, serca, czy układu odpornościowego. Co za tym idzie – mają większą szansę, by dożyć sędziwego wieku.
3. Ekologia
Do karmienia psów można wykorzystywać m.in. narządy wewnętrzne zwierząt hodowlanych, które w innym przypadku musiałyby trafić do utylizacji. Mięso można też kupować w większych ilościach i przechowywać w warunkach chłodniczych, co zapobiega generowaniu nadmiaru plastikowych śmieci. Z tego też powodu dieta BARF dla psa jest bardziej przyjazna środowisku niż kupowanie gotowych karm.
4. Dostępność
Większość składników diety BARF dla psa znajdziesz w supermarketach lub hipermarketach. Nie musisz więc kupować karm dla swojego pupila w specjalistycznych sklepach.
Sprawdź również: Ciastka dla psa – przepis na domowy smakołyk dla Twojego pupila
Jak odpowiednio zbilansować składniki w diecie BARF? Proporcje są najważniejsze!
Dieta BARF dla psa polega na samodzielnym komponowaniu i przygotowywaniu posiłków dla czworonoga. Wiedza na temat tego, jak to robić jest więc kluczowa! Należy zatem szczególnie zadbać o najważniejszy aspekt diety, czyli proporcje. Jakie składniki są elementami żywienia BARF? Sprawdź!
Podstawowe elementy diety BARF
Program BARF zakłada karmienie psa tym, co znalazłby w naturze, będąc zwierzęciem dzikim. Dlatego też podstawą tego modelu są wyłącznie surowe produkty. Powinny być one podawane w odpowiednich proporcjach:
Mięso
W diecie psa karmionego metodą BARF może znaleźć się niemal każdy rodzaj mięsa i ryb – drób, wołowina, cielęcina, baranina, łosoś, mintaj, pstrąg czy halibut. Wyjątek stanowi dziczyzna i wieprzowina. Świnie i dziki mogą bowiem przenosić chorobę Aujeszky’ego, która dla tych zwierząt jest niegroźna i zazwyczaj bezobjawowa, jednak u psa może powodować nawet śmierć. Mięso powinno pochodzić ze sprawdzonych źródeł i spełniać normy do spożycia przez ludzi.
Podroby
Dodawanie podrobów do codziennej karmy psa żywionego metodą BARF pozwala na dostarczenie większej ilości wartości odżywczych. Podroby są świetnym źródłem witaminy A, witaminy B2, witaminy B12 czy niacyny, a także minerałów: żelaza, cynku, fosforu i miedzi. Najwięcej zawiera ich wątróbka. Oprócz wątroby drobiowej, czy wołowej, należy podawać psu różne rodzaje podrobów – nerki, płuca, flaki, serca, ozorki, czy żołądki. Należy przy tym pilnować podaży poszczególnych składników odżywczych, bowiem w wielu przypadkach, ilość witamin (przede wszystkim A i D) jest tak duża, że może dojść do ich przedawkowania.
Inne produkty odzwierzęce
W diecie BARF istotne jest nie tylko mięso i podroby, ale także inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to przede wszystkim jajka. Zawierają one duże ilości białka, aminokwasy egzogenne, a także są źródłem witamin A, D, E, K, z grupy B, jak również luteiny, lecytyny czy NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Jajka powinno się podawać na surowo, w całości.
Warzywa i owoce
Dodatek świeżych owoców i warzyw uzupełnia dietę psa o witaminy i minerały. Pies może jeść m.in.:
- gruszkę,
- jabłko,
- truskawki,
- maliny,
- brzoskwinie,
- banany
- ananasy,
- marchew,
- pietruszkę,
- kalafiora,
- brokuła,
- buraki,
- seler,
- ziemniaki,
- bataty,
- brukselkę,
- paprykę,
- ogórki,
- dynię.
Większość owoców i warzyw można podawać na surowo w formie startej lub rozgniecionej, w postaci przekąski (dzięki rozdrobieniu będą lepiej się trawić). Wybierając produkty roślinne, należy pamiętać o tym, że psy nie mogą spożywać wszystkich rodzajów owoców i warzyw. Wśród potencjalnie niebezpiecznych dla psa produktów znajdują się m.in.:
- czosnek,
- cebula,
- por,
- szczypiorek,
- surowe ziemniaki,
- bób.
Owoce niezalecane w diecie pupila to przede wszystkim cytrusy, awokado, winogrona, papaja czy te, które po prostu podawane są w całości wraz z pestkami.
Zobacz także: Czy pies może jeść arbuza? Odpowiadamy!
Co może stanowić dodatkowy element diety BARF?
Oprócz wyżej wymienionych składników, które powinny znajdować się w każdym posiłku psa karmionego metodą BARF, do psiej miski można też dołożyć kilka zdrowych dodatków, takich jak:
- oleje (lniany, rzepakowy, słonecznikowy, z pestek dyni, z czarnej porzeczki, olej rybny),
- zioła (morwa biała, mniszek lekarski, mięta pieprzowa, oregano, bazylia, rozmaryn),
- suplementy (glukozamina, algi morskie, hemoglobina, drożdże browarnicze).
Sprawdź też: Rośliny trujące dla psa – spis 8 zagrożeń czekających na pupila w ogrodzie
Dieta BARF dla psa – jadłospis i inspiracje zdrowego żywienia pupila od Auchan
Dieta BARF dla psa może przynieść ogromne korzyści zdrowotne, jednak jedynie wtedy, gdy jest dobrze skomponowana. Różnorodność, odpowiednie proporcje składników i dopasowanie porcji do wymagań czworonoga może na początku być trudne. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy dotyczącej żywienia psów, warto zasięgnąć porady dietetyka weterynaryjnego lub lekarza weterynarii.
Pomimo wielu zalet, jakie z pewnością ma dieta BARF dla psa, jadłospis może stanowić dla opiekuna nie lada wyzwanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, takich jak:
- wiek,
- wielkość,
- rasa,
- poziom aktywności,
- stan zdrowia,
- pora roku, a nawet pogoda.
Przyjmuje się, że dzienna dawka pokarmu dla psa powinna stanowić od 1% do 10% masy ciała. Najmniejsze zapotrzebowanie na pokarm będą miały dorosłe osobniki walczące z nadwagą (1%). Również psi seniorzy, którzy charakteryzują się zmniejszoną aktywnością i wolniejszym metabolizmem powinni dostawać niewielkie porcje (1,5%). Dla dorosłych pupili dzienne zapotrzebowanie to od 2% do 4% w zależności od poziomu aktywności i wielkości. Najwięcej powinny zjadać szczenięta, choć ich porcja również zależna jest od wieku (8–10% do 3 mies., 7–8% w 3 i 4 mies., 5–7% w 5 i 6 mies.).
Dieta BARF dla psa – przykładowy jadłospis
Oto przykładowy jadłospis dla wykastrowanego psa o umiarkowanej aktywności i wadze 15 kg. Pamiętaj, że jadłospis ten ma charakter jedynie orientacyjny, i Twój czworonóg może wymagać innych porcji.
Dzienna porcja dla takiego psa to: masa ciała × 0,02.
Dla psa o wadze 15 kg dzienna porcja to: 15 × 0,02 = 0,3 kg (2.1 kg/7 dni)
Produkty zwierzęce: 80% (z czego 20% to podroby) (1.68 kg/7 dni, podroby: 340 g)
Produkty roślinne: 20% (z czego 80% to warzywa i 20% to owoce) (420 g/7 dni, warzywa: 340 g, owoce: 84 g)
Jadłospis przygotowany jest na 7 dni.
Przykładowe zestawienie produktów:
- wątroba drobiowa 17 g,
- inne podroby (żołądki drobiowe, flaki wieprzowe) 323 g,
- indyk, z kośćmi i skórą 335 g,
- cielęcina 335 g,
- królik, tuszka z kośćmi 335 g,
- łosoś ze skórą 335 g,
- marchew, brokuł, ogórek świeży, papryka czerwona po 85 g,
- jabłko, truskawka po 42 g.
Czy zdecydujesz się na wprowadzenie BARF dla psa?
Dieta BARF dla psa ma swoje zalety i wady. Do największych atutów tej metody należą przede wszystkim możliwość kontroli nad składem posiłków dla psa, a także duża różnorodność wyboru składników. Wiele osób boi się jednak podawać pupilowi surowe mięso ze względu na ryzyko zarażenia Salmonellą, a także przez brak wystarczającej wiedzy na temat komponowania jadłospisu zwierzęcia.
Jeśli chcesz wprowadzić BARF u swojego pupila, musisz przede wszystkim skonsultować to z lekarzem weterynarii i wprowadzać nowy sposób żywienia w sposób stopniowy, zgodny z zaleceniami specjalisty.
Szukasz dobrej jakości mięsa, podrobów, warzyw i owoców? Zajrzyj do naszego sklepu! Stworzona specjalnie dla Auchan marka Pewni Dobrego powstała z myślą o osobach, którym zależy na najlepszych produktach od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Kupuj wygodnie w sklepie internetowym Auchan i ciesz się szybką dostawą pod same drzwi!