Aplikacja
Domowe Sposoby Na Kleszcze Dla Psa

Tabletka, płyn, a może obroża? Co na kleszcze dla psa?

Opublikowano 04/24/2023

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. Choroby odkleszczowe mogą nawet zagrażać życiu zwierzęcia. Co na kleszcze dla psa zastosować, aby skutecznie ochronić pupila przed tymi niebezpiecznymi pasożytami? Dowiedz się, co będzie najskuteczniejsze – tabletka, płyn czy obroża. A może warto zastosować inne rozwiązanie? Poznaj również inne, naturalne sposoby na kleszcze u psa.

Kleszcze u psa – to musisz o nich wiedzieć!

Dużym zagrożeniem dla zdrowia domowego pupila są kleszcze. Co możesz robić, aby ich uniknąć? Zacznij od poznania przeciwnika. Kleszcze to pasożyty należące do pajęczaków. Ich ciało jest podłużne, spłaszczone i pokryte tzw. oskórkiem. Kleszcze są doskonale przystosowane do pasożytowania. Dzięki aparatowi Hallera wykrywają potencjalnego żywiciela, a specjalne haczyki pozwalają im utrzymywać się na powierzchni ciała zwierzęcia. Wysysana krew bez problemu mieści się w ich elastycznym odwłoku.

Mitem jest, że kleszcze występują jedynie w lasach i na łąkach. Równie dużym siedliskiem dla tych pasożytów są tereny miejskie – parki i osiedlowe skwery. Twój pies narażony jest na atak kleszczy nawet podczas krótkiego spaceru w okolicy wokół domu. Mimo iż pasożyty kojarzone są z lasami, to na swoje ofiary czekają na roślinach i krzewach o wysokości 100-150 cm, a także w trawie.

Co więcej, kleszcze żerują niemal przez cały rok. Jak to możliwe? Do wznowienia aktywności po zimie wystarczy im temperatura wynosząca niewiele ponad 0 stopni Celsjusza. Uznaje się, że mają dwa okresy zwiększonego żerowania – na początku października oraz pod koniec czerwca, ale tak naprawdę są aktywne przez niemal cały rok.

Jako opiekun psa musisz wiedzieć, że kleszcze przenoszą groźne choroby takie jak: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza. Najniebezpieczniejszą z nich jest babeszjoza, która prowadzi do ostrej niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby i anemii. Co gorsza, choroba postępuje bardzo szybko.

Teraz wiesz już, jak groźne są te pasożyty. Co robić, aby uchronić przed nimi pupila? Dowiedz się, jakie preparaty je odstraszają i poznaj naturalne sposoby na kleszcze u psa.

Co Na Kleszcze Dla Psa

Jak chronić psa przed kleszczami?

Każdy opiekun psa powinien pamiętać o ochronie swojego pupila przed pasożytami roznoszącymi choroby. Regularnie odrobaczasz czworonoga, szczepisz go przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym? Na pewno zastanawiasz się również, co najlepsze na kleszcze dla psa możesz znaleźć wśród dostępnych preparatów. Na szczęście jest coraz więcej skutecznych środków, które możesz dobrać w zależności od wieku, rodzaju sierści czy codziennej aktywności swojego zwierzęcia. Sprawdź zatem, co na kleszcze dla psa wybrać.

Tabletka do żucia

Jednym z nowszych środków przeciwkleszczowych jest tabletka do żucia. Możesz kupić ją jedynie w gabinecie weterynaryjnym. Istnieje kilka rodzajów takich pastylek, jednak różnią się one od siebie główną substancją czynną. Poza działaniem przeciwkleszczowym tabletki wykorzystuje się również w leczeniu świerzbowca usznego, nużycy czy zwalczaniu pcheł.

W jaki sposób działa tabletka, którą zje Twój pies? Co na kleszcze wpływa zabójczo? Substancja czynna, która zawarta jest w danym leku, utrzymuje się w krwioobiegu nawet do trzech miesięcy. Gdy kleszcz wbije się w jego skórę, zasysa nie tylko krew, ale również substancję, która go zasusza. W ten sposób drobnoustroje nie mają szans na przedostanie się do psiego organizmu.

Niektórzy opiekunowie mają jednak wątpliwości odnośnie stosowania tabletek, ponieważ jak w przypadku każdego leku mogą wystąpić tzw. objawy niepożądane. Do najczęstszych należą przejściowe problemy gastryczne, czyli biegunka i wymioty. Rzadziej wśród objawów niepożądanych wymienia się objawy neurologiczne, np. konwulsje, drżenia mięśni czy drgawki, które przemijają szybko i bez leczenia.

Należy jednak nadmienić, że tabletkę podaje się psu wyłącznie po konsultacji z weterynarzem, który zadecyduje czy u zwierzęcia występują ewentualne przeciwskazania.

Pies Co Na Kleszcze

Obroża

Jednym z popularniejszych środków przeciwkleszczowych jest obroża. Producenci tych produktów stosują różne substancje czynne. W droższych znajdziesz środek, który uśmierca kleszcze, natomiast w tych tańszych zazwyczaj jest to jedynie preparat odstraszający pasożyty swoim zapachem.

Pamiętaj jednak, że obroża przeciwkleszczowa skuteczna jest dopiero po 48 godzinach od założenia jej na szyję zwierzęcia.

Niestety środek na szyję może nie zadziałać, jeśli Twój pies ma gęstą i długą sierść lub gdy często ma kontakt z wodą. Wynika to z faktu, że substancja czynna zawarta w obroży uwalnia się dopiero w kontakcie z warstwą lipidową skóry. Z drugiej strony produkty wysokiej jakości działają nawet do 8 miesięcy, więc najdłużej ze wszystkich wymienionych w zestawieniu środków.

Krople

Kolejnym środkiem, który może ochronić Twojego psa przed kleszczami są krople typu spot-on. Preparat nanosi się bezpośrednio na skórę zwierzęcia, a substancja czynna rozprzestrzenia się na pokrywającej ją warstwie tłuszczowej. Krople zapewniają ochronę nie tylko przed kleszczami, ale również przed pchłami i wszołami.

Jednorazowa aplikacja zapewnia czterotygodniową ochronę przed kleszczami i dwumiesięczną przed pchłami. Pamiętaj jednak, że kropli nie można stosować u suk w ciąży i karmiących oraz szczeniąt poniżej 8. tygodnia życia.

Spray

Aby ochronić psa przed atakiem kleszczy, możesz zastosować również spray, który utworzy na powierzchni sierści powłokę uniemożliwiającą pasożytom poruszanie się. W efekcie dochodzi do obumarcia insektów. Po spryskaniu psa preparatem należy odczekać chwilę do jego wyschnięcia.

Spray działa przez około 3-4 tygodnie, jednak przestaje służyć po kontakcie z wodą. Z tego też powodu nie jest to środek zalecany dla zwierząt, które często korzystają z kąpieli.

Kleszcze u psa – co robić? Poznaj domowe sposoby

Aby wzmocnić działanie gotowych środków przeciwkleszczowych, możesz zastosować również naturalne metody odstraszające te pasożyty. Jakie są domowe sposoby na kleszcze dla psa?

Przede wszystkim są to zioła i olejki eteryczne. Udowodniono, że na kleszcze odstraszająco działają preparaty o zapachu geranium, lawendy, cytrusów, drzewa herbacianego czy eukaliptusa. Naturalne środki są bezpieczne dla zdrowia Twojego zwierzęcia i nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Z drugiej jednak strony mogą nie być aż tak skuteczne jak gotowe preparaty biobójcze.

Olejki to niejedyne domowe sposoby na kleszcze dla psa. Przed każdym spacerem możesz spryskać zwierzaka miksturą ziołową. Kleszcze nie lubią zapachu tymianku, szałwii, rozmarynu czy mięty pieprzowej.

Co na kleszcze dla szczeniaka? Domowe środki odstraszające insekty to także odpowiedź na to pytanie. Olejki roślinne i mieszanki ziołowe możesz stosować nie tylko u młodych psów, ale również u suk w ciąży, psich alergików i zwierząt cierpiących na choroby skóry. To również rozwiązanie dla Ciebie, jeśli wolisz stosować środki ekologiczne i bezpieczne dla natury.

Co Najlepsze Na Kleszcze Dla Psa

Czym kierować się przy wyborze środka na kleszcze?

Zanim kupisz jeden ze środków do ochrony psa przed kleszczami, zastanów się, czy spełni potrzeby Twojego pupila. Preparaty różnią się od siebie nie tylko sposobem aplikacji, ale również czasem działania. Rozpiętość może być naprawdę duża – krople działają około 4 tygodnie, natomiast tabletka od weterynarza nawet do kilku miesięcy.

W poszczególnych środkach przeciwkleszczowych używa się również odmiennych substancji czynnych. Jeśli Twój pies ma problemy skórne, zastosuj łagodniejsze, naturalne preparaty, np. spray odstraszający owady. Musisz mieć jednak świadomość, że mogą one nie chronić zwierzęcia przed kleszczami zbyt skutecznie. Z kolei silnie działająca tabletka nie jest zalecana dla psów z problemami przewodu pokarmowego.

Co Na Kleszcze Dla Szczeniaka

Bardzo ważnym aspektem w wyborze środka przeciwkleszczowego jest rodzaj sierści Twojego pupila. U czworonogów z gęstym i długim owłosieniem zdecydowanie lepiej niż spray i obroża sprawdzą się tabletka lub krople, które naniesiesz bezpośrednio na skórę. Obroży przeciwkleszczowej czy sprayów nie zaleca się również dla psów, które mają częsty kontakt z wodą. Neutralizuje ona bowiem substancję czynną.

Przy wyborze środka na kleszcze weź również pod uwagę wiek zwierzęcia. Co na kleszcze dla szczeniaka możesz wybrać? Z preparatów ogólnodostępnych świetnie sprawdzą się środki typu spot-on, które naniesiesz bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Są one przeznaczone dla psów nawet od 8. tygodnia życia.

Niezależnie od tego, co na kleszcze dla psa zdecydujesz się zastosować, pamiętaj, że nawet najlepsze środki mogą zawieść. Po każdym spacerze dokładnie przejrzyj sierść swojego pupila. Osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie lasu potwierdzają, że udaje im się strząsnąć z psiego futra nawet kilka kleszczy po każdym spacerze. Oczywiście pasożyta będzie łatwiej dostrzec u zwierząt z jasnym oraz krótkim futrem. Dlaczego ważne jest sprawdzenie sierści po spacerze? Im dłużej pasożyty tkwią w ciele psa, tym większe jest ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową.

Bezpieczny pies – co na kleszcze?

Wiesz już, co na kleszcze dla psa zastosować, aby ochronić swojego pupila przed groźnymi chorobami, które przenoszą te pasożyty. Niektóre specyfiki zakupisz jedynie u lekarza weterynarii. Na szczęście duży wybór środków przeciwkleszczowych znajdziesz również w sklepach sieci Auchan.

Wiemy, że zależy Ci, aby stosować wszystko, co najlepsze na kleszcze dla psa. Dzięki temu Twoje codzienne spacery z pupilem będą bezpieczniejsze dla jego zdrowia. Nie zapomnij również o ochronie przeciwkleszczowej dla siebie! W naszej ofercie znajdziesz spraye, które kompleksowo chronią nie tylko przed kleszczami, ale również meszkami czy komarami.