Aplikacja

Co zamiast żwirku dla kota? Lista rozwiązań dla miłośników mruczków i ekologii

Agata
Przez Agata
Opublikowano 05.06.2024 6 minut czytania

Skończył Ci się żwirek do kuwety? A może szukasz alternatywnych rozwiązań? Co, zamiast żwirku dla kota można nasypać do toalety mruczka, żeby chciał się tam załatwiać? Sprawa nie jest łatwa, bo koty to bardzo czyste zwierzęta i nie zawsze chętnie korzystają z wyborów, które im dajemy, nawet jeśli są ekologiczne. Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Co zamiast żwirku dla kota?

Dlaczego miałbyś szukać informacji o tym, czym zastąpić żwirek dla kota? Korzyści, które płyną z alternatywnych rozwiązań, jest wiele. Przede wszystkim przy wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów możesz znacząco zmniejszyć koszt, który generowały zakupy kocich materiałów higienicznych. Często podłoża dla kota są kosztowne, dlatego zmniejszenie wysokości opłat związanych z ich zakupami mogą być korzystne dla domowego budżetu. O ile kot je zaakceptuje!

Wiele żwirków jest dostępnych w wersjach z dodatkowymi substancjami zapachowymi. Ich wybór może sprawiać, że zwierzak jest bardziej narażony na niekorzystne efekty, takie jak alergie kontaktowe czy nawet duszności. Alternatywy często nie mają dodatków, które mogłyby podrażnić delikatny – wbrew powszechnemu mniemaniu – koci organizm.

W końcu wykorzystanie alternatyw, które są ekologiczne, sprzyja utrzymaniu odpowiedniego stanu planety. Część żwirków nie jest kompostowalna jak na przykład żwirek silikonowy. To sprawia, że powstaje problem z nadmierną produkcją odpadów. W przypadku ekologicznych alternatyw ten problem znika. Wiele z nich można wygodnie kompostować we własnym kompostowniku, o ile mówimy o materiale czystym. Kocich odchodów i brudnego żwirku należy pozbywać się w sposób zgodny z gospodarką komunalną. W efekcie nie masz problemu z tym, gdzie wyrzucić żwirek ani w jaki sposób to zrobić, nie zwiększając znacząco ilości śmieci, zwłaszcza gdy masz więcej niż jednego mruczka.

Czym zastąpić żwirek dla kota? Pomysły

Niektóre żwirki dla kotów można z łatwością zastąpić alternatywnymi ekologicznymi rozwiązaniami. Może to odbywać się z korzyścią zarówno dla samego mruczka, jak i Twojego domowego budżetu. Sprawdź, jakie alternatywy dla kociego żwirku możesz rozpatrzyć w swoim domu.

Granulat drzewny

Żwirek drewniany dla kota to obecnie rozwiązanie często wybierane przez opiekunów. Jednocześnie jest on dość kosztowny w eksploatacji, zwłaszcza gdy masz więcej zwierząt pod opieką. Ma jednak tańszą alternatywę, na którą warto zwrócić uwagę. Mowa o granulacie drzewnym zwanym również pelletem. Jeśli zastanawiasz się, co zamiast żwirku sprawdzi się, gdy masz kompostownik, pellet jest dobrym wyborem.

Warto tutaj zaznaczyć ważną rzecz. Bardzo często żwirek drewniany jest wykonywany z pelletu, ale może być dostępny w kilku formach. Często jest też aromatyzowany. Pellet drewniany z zasady nie zbryla się, czyli rozpada pod wpływem wilgoci. To sprawia, że o wiele łatwiej możesz go usunąć również z odchodami. Jest nietoksyczny i często niepylący – takie wersje trzeba wybierać. Zwróć uwagę tylko na to, aby był bezpieczny dla zwierzaka.

Piasek kwarcowy

Piasek stanowi ten rodzaj podłoża, który jest bardzo chętnie wybierany przez koty. Jest on sypki, dlatego zwierzęciu łatwo będzie zakopać odchody. Dodatkowo łatwo jest też go przebrać w ich poszukiwaniu, a potem oczyścić, aby zachować stuprocentową wydajność materiału.

Z uwagi na strukturę, którą piasek przypomina żwirek bentonitowy dla kota, zwierzaki chętnie z niego korzystają. Piasek sam w sobie nieźle trzyma wilgoć, a także od razu widać, gdzie kot załatwia swoje potrzeby, co ułatwia sprzątanie. Czysty piasek usunięty z kuwety możesz wyrzucić do kompostownika. Dodatkowo zwiększa on przepuszczalność ziemi, co sprawia, że rośliny lepiej rosną.

Drewno w formie trocin

Jedną z alternatyw dla żwirku mogą być również trociny. Dobrze chłoną wilgoć i mają przyjemny zapach, dlatego dobrze kryją aromat kocich wydalin. Jednocześnie można je kompostować podobnie jak pellet. Są jednak mniej wydajne i musisz pamiętać, aby wybierać trociny o odpowiedniej strukturze. Powinny być możliwie jak najdrobniejsze, a także pozbawione ostrych fragmentów. Inaczej przy zakopywaniu żwirek może się wbić w kocie łapki, powodując nie tylko urazy, ale i zniechęcając kota do korzystania z toalety.

Ziemia – nie tylko ogrodnicza

Podobnie jak piasek, ma ona odpowiednią do tego celu strukturę. Takie rozwiązanie będzie tanie, o ile masz ziemię budowlaną, czyli niekoniecznie taką, którą kupisz w sklepie budowlanym, gdzie znajdziesz ziemię uniwersalną czy ogrodową. Ziemia kupowana na tony wymaga jednak miejsca do przechowywania. Jest jeszcze jeden minus tego rozwiązania – dla kota nie będzie wielkiej różnicy, czy załatwia się do kuwety wypełnionej ziemią, czy raczej… do Twojego ulubionego kwiatu doniczkowego.

Papier jako żwirek

O ile same kartki w całości się tutaj nie sprawdzą, o tyle, jeśli masz niszczarkę do papieru, możesz resztki kartek wykorzystać w formie ekologicznego żwirku. Takie rozwiązanie ma tylko jeden minus – bardzo wiele kotów, zwłaszcza długowłosych, będzie roznosić kawałki papieru po całym mieszkaniu. Na szczęście mamy rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz tej nieprzyjemności! Sprawdź niżej, jak zrobić własny żwirek dla kota z papieru.

Jak zrobić żwirek dla kota samodzielnie?

Niektóre rozwiązania są bardzo łatwe w zastosowaniu. Na przykład piasek, pellet czy trociny wystarczy wyłącznie wysypać do kuwety – i już! Jednak możesz też samodzielnie zrobić granulowany koci żwirek, jeśli chcesz poświęcić temu nieco czasu. Sprawdź, jak zrobić żwirek dla kota.

Żwirek dla kota z papieru – jak zrobić? Instrukcja

Do realizacji tego pomysłu potrzebujesz:

 • ścinków papieru, np. podartej makulatury albo odpadów z niszczarki,
 • mydła ekologicznego, nietoksycznego, biodegradowalnego,
 • sody oczyszczonej,
 • rękawiczek ochronnych.

 

A oto instrukcja zrobienia kociego żwirku krok po kroku:

 1. Na początek przygotuj w wiaderku lub misce ścinki papieru. Postaraj się, aby były jak najmniejsze.
 2. Namocz papier w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
 3. Odsącz wodę.
 4. Znów namocz papier w ciepłej wodzie, tym razem bez żadnych dodatków.
 5. Posyp papier sodą oczyszczoną i dokładnie wymieszaj, a potem pozostaw na kilkanaście minut.
 6. Odsącz wodę, dokładnie wyciskając papier.
 7. Gdy papier jest już pozbawiony nadmiaru wody, rozetrzyj go w palcach na mniejsze kawałki – tak, aby utworzyć granulat.
 8. Pozostaw w suchym, przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Ekologiczny, naturalny żwirek dla kota z łusek owsa

Ciekawą alternatywą dla żwirku kociego są też łuski owsa, czyli otręby. Aby jednak przygotować je w takiej formie, by nie raniły kocich łapek i się w nie nie wbijały, potrzebujesz młynka. Łuskę owsianą kupioną najlepiej bezpośrednio od rolnika, możliwie z ekologicznej upraw, przepuść przez młynek do mielenia. W ten sposób uzyskasz bardzo dużą ilość podkładu niskim kosztem.

Ekologiczne podejście do higieny kota

Wiesz już, jak zrobić żwirek dla kota, który będzie ekologiczny i korzystnych dla środowiska. Niektóre rozwiązania będą kosztowały Cię więcej wysiłku i pracy, podczas gdy inne wymagają po prostu wyboru odpowiedniego materiału. Na pewno jednak warto dbać o ekologiczne podejście do opieki nad kotem również w innych konsumenckich wyborach. Zamiast kupować kolejne plastikowe zabawki, zdecyduj się na wykonanie ich samodzielnie, choćby ze sznurka jutowego połączonego z papierem – w ten sposób zrobisz zarówno drapak, jak i zabawki na niego.

Jeśli Twój kot wymaga wzmożonej pielęgnacji, staraj się wybierać ekologiczne, wydajne kosmetyki, które jednocześnie nie szkodzą organizmom wodnym. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt chorych albo wystawowych, regularnie kąpanych. Podobne wybory dotyczą pokarmów. Wybieraj karmę dla kota od tych producentów, którzy przykładają wagę do zrównoważonego łańcucha dostaw i dbają o przygotowanie opakowań tak, aby były gotowe do recyklingu. Decyduj się na produkty lokalnych wytwórców, aby zmniejszać ślad węglowy związany z transportem pokarmu. Takie produkty znajdziesz w ofercie Auchan.

Ekologiczne alternatywy dla kociego żwirku mogą być odpowiednie nie tylko dla środowiska, ale również Twojego domowego budżetu. Pamiętaj, aby zadbać o wybór nietoksycznych materiałów ze sprawdzonych źródeł. Niech ekologia nie kończy się jedynie na ich doborze – zadbaj też o kompostowanie i zmniejszenie ilości produkowanych odpadów.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.