Aplikacja

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? Podpowiadamy!

Opublikowano 05.03.2024 - 8 minut czytania

Brak apetytu u pupila może wzbudzać niepokój i mnóstwo pytań. W poradniku Auchan znajdziesz potencjalne przyczyny tego zachowania oraz sprawdzone metody, które pomogą zachęcić Twojego czworonoga do posiłków. Dowiedz się, co zrobić, gdy pies nie chce jeść!

Dlaczego pies nie chce jeść?

Gdy Twój czworonożny przyjaciel zostawia karmę w misce, może po prostu nie mieć na nią ochoty. Niektórym zwierzakom zdarza się to w upalne dni. Wtedy pies nie chce jeść, tylko pije wodę. Jeśli nie trwa to zbyt długo, nie ma powodów do obaw.

Być może zwierzę instynktownie rozpoznaje problemy z karmą, takie jak nieodpowiednie przechowywanie, które doprowadziło do utraty jej świeżości i aromatu. W efekcie pokarm przestaje być dla niego atrakcyjny. 

Dlaczego pies nie chce jeść karmy? Inne powody to:

 • Stres związany z sytuacją w domu, na przykład pojawieniem się nowego zwierzęcia lub głośnym remontem;
 • Konkretne rodzaje mięsa w składzie, które nie smakują zwierzęciu;
 • Leki podawane pupilowi – ich skutkiem bywa brak apetytu.
 • Działanie hormonów – u suczek w okresie cieczki można zauważyć mniejszy apetyt.

Zdarza się, że pies nie chce tknąć tego, co trafiło do miski z powodów zdrowotnych. Ważne jest, aby obserwować wszelkie symptomy, które mogą występować podczas braku apetytu, takie jak letarg czy zmiany w zachowaniu i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem, aby zapewnić odpowiednią diagnozę i leczenie. Twój pupil może cierpieć między innymi na:

 • niestrawność;
 • problemy z zębami i dziąsłami;
 • choroby zakaźne, endokrynologiczne, metaboliczne;
 • inne poważne dolegliwości (na przykład nowotwory).

Pierwsze kroki, gdy zauważysz, że Twój pies nie chce jeść

Wiesz już, czemu pies nie chce jeść. Gdy miska Twojego pupila pozostaje pełna, ważne jest, aby podejść do sytuacji z empatią i cierpliwością, testując różnorodne strategie i rozwiązania, które mogą pomóc w ponownym zainteresowaniu Twojego czworonożnego przyjaciela jedzeniem. Co możesz zrobić?

Sprawdzenie jakości i przydatności karmy

Gdy Twój pies nie chce jeść, sprawdź datę na puszce lub opakowaniu karmy. Być może nie jest już ona świeża. Zdarza się też, że na skutek złego przechowywania w karmie pojawia się pleśń. Możesz jej nie dostrzec, ale zwierzęciu uda się ją wyczuć.

Pamiętaj też, że psy, tak jak ludzie, mają różne preferencje pokarmowe. Niektóre bez wahania zjedzą każdy rodzaj pokarmu, niezależnie od tego, co znajdzie się w ich misce. Z kolei inne mają bardziej wybredne upodobania, więc mogą okazać się prawdziwymi niejadkami. Posiadają one tendencję do unikania pewnych rodzajów karmy lub konkretnych potraw, które po prostu nie przypadają im do gustu i nie tkną ich, bez względu na okoliczności.

Może być też tak, że konkretna karma po prostu znudziła się Twojemu psu. Być może zamiast suchej lepiej sprawdzi się mokra. Warto od czasu do czasu szukać nowego produktu, żeby wprowadzić do diety zwierzęcia inny smak. Rozważ więc stopniową zmianę karmy na inną markę lub rodzaj, który może lepiej odpowiadać preferencjom smakowym Twojego psa.

Istnieją też inne sposoby na to, by ponownie zainteresować go jedzeniem i zapewnić mu zbilansowaną dietę. Możesz na przykład urozmaicić dotychczasowe pożywienie czworonoga, dodając do niego kawałki świeżego mięsa (upewnij się, że rasa zwierzaka na to pozwala), gotowane kawałki warzyw czy sosy dla psów.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Zmiana sposobu karmienia

Od czasu do czasu warto urozmaicić posiłek zwierzaka nie przysmakami, a innym sposobem podania. Zamiast do miski nałóż tę samą karmę do specjalnej zabawki. Takie akcesoria do karmienia to między innymi maty węchowe na suche pożywienie oraz gryzaki, które można wypełnić mokrą karmą. Warto również zmieniać otoczenie, w którym znajduje się zwierzak, gdy przychodzi pora na posiłek.

Regularność i rutyna

Zwierzęta potrzebują w swoim życiu harmonogramu dnia. Rutyna daje im poczucie bezpieczeństwa. Wprowadź konkretne pory posiłków. Niech jedzenie w misce będzie dostępne przez 20 minut i nawet jeśli zwierzę nie tknie go, zabierz naczynie. Ustaw ją ponownie dopiero w kolejnej porze posiłku. Na zabawy i spacery również powinien być określony czas.

Przeczytaj także: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

W przypadku problemów z apetytem u zwierzaka warto również wiedzieć, jak długo pies może nie jeść. Jeśli zwierzę jest zdrowe i dorosłe, może zrezygnować z posiłków nawet na 2–3 dni. Oczywiście w tym czasie musi pić wodę. Jednak jego brakiem apetytu należy zainteresować się od razu w momencie zauważenia problemu i bacznie obserwować zmiany w zachowaniu zwierzaka.

Kiedy wizyta u lekarza staje się koniecznością?

Jeśli pies nie je przez jeden dzień, a inne objawy u niego nie występują, często nie ma powodów do niepokoju. Są jednak sytuacje, w których należy zareagować natychmiast. Szybka interwencja jest potrzebna, jeśli:

 • zwierzę ma problemy żołądkowe, takie jak wymioty czy biegunka;
 • wystąpiła bladość błon śluzowych, takich jak wnętrze pyska, nos, wnętrze powiek – powinny mieć one zazwyczaj intensywnie różowy kolor. Jeśli są blade lub lekko białe może to być oznaka problemów zdrowotnych;
 • pies ma gorączkę – można rozpoznać ją najczęściej po suchym i ciepłym nosie oraz uszach, a także zaczerwienionych oczach;
 • pupil odmawia spacerów oraz innych aktywności, które dotąd były jego ulubionymi;
 • psiak jest apatyczny.

Jak przygotować się do wizyty u weterynarza?

Przed wizytą u weterynarza zastanów się nad wszystkimi pytaniami, które chcesz zadać specjaliście. Koniecznie przemyśl, od kiedy pies nie chce jeść, tylko pije, jakie są u niego dodatkowe objawy, a także czy jego zachowanie uległo zmianie. Wywiad przeprowadzony z Tobą to dla lekarza weterynarii mnóstwo cennych informacji. Podczas wizyty lekarz może pobrać krew pupila – pomoże to wyjaśnić, co jest nie tak z psiakiem.

Metody leczenia i zachęcenie psa do jedzenia

Sposób leczenia zależy oczywiście od tego, czemu pies nie chce jeść. Jeśli występują u niego zdrowotne problemy, weterynarz zaleci odpowiednie leki. Pamiętaj, żeby nie podawać zwierzakowi żadnych lekarstw na własną rękę – to może poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Czasem weterynarz poleca podawanie specjalistycznej karmy, na przykład przeznaczonej do walki z problemami z niewydolnością nerek czy wspierających redukcję nadwagi. Może też zwrócić Twoją uwagę na konieczność podawania karm bezzbożowych lub hipoalergicznych.

Jeśli długotrwałe problemy z apetytem doprowadziły do niedoborów potwierdzonych badaniami krwi, pomocne mogą okazać się suplementy. Pozwolą one przywrócić prawidłowy poziom witamin i pierwiastków. Zadbaj również o odpowiednie miejsce karmienia. Powinno być odosobnione – takie, w którym nikt nie będzie przeszkadzał psu. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli masz dwa zwierzaki i jeden lubi podbierać drugiemu jedzenie.

Jeśli Twój pupil nie ma problemów zdrowotnych, tylko od czasu do czasu jest wybredny, polewanie karmy sosem czy inne urozmaicenie jej smaku nie jest dobrym pomysłem. Przyzwyczaja zwierzaka, że dostanie to, czego oczekuje, jeśli będzie odmawiał jedzenia.

Przeczytaj także: Czy pies może jeść kurczaka?

Pies nie chce jeść – jak zapobiegać problemom z apetytem?

Jeśli pies nie chce jeść karmy od czasu do czasu, warto znać sposoby, które pozwolą opanować ten problem, by ograniczyć jego występowanie w przyszłości. Koniecznie jest tutaj holistyczne podejścia do diety oraz aktywności podejmowanych przez zwierzaka. O czym musisz pamiętać?

Zbilansowana dieta

Dieta Twojego czworonożnego przyjaciela musi być zbilansowana. Wybieraj spośród pełnoporcjowych produktów z czytelnym składem i pamiętaj o właściwych porcjach. Zazwyczaj na opakowaniach produktów znajdziesz wskazówki dotyczące ich wielkości. Zwróć też uwagę, czy między posiłkami pies nie dostaje za dużo przysmaków. One również mogą sprawiać, że zwykła karma przestanie być atrakcyjna dla zwierzaka.

Możesz zdecydować się również na dietę BARF, czyli taką, w której podstawę stanowi mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, podawane na surowo. Jest ona rozwiązaniem dla opiekunów zwierząt z różnymi dolegliwościami. Przygotowanie posiłków wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, a także regularnych konsultacji z weterynarzem, które pozwolą upewnić się, że dieta spełnia wszystkie potrzeby żywieniowe psa.

Przeczytaj także: Barf dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis

Regularne wizyty kontrolne u weterynarza

Regularne wizyty u weterynarza oraz przeprowadzanie badań krwi są niezwykle ważne, aby na początkowym etapie wykryć i zrozumieć, co dzieje się w organizmie Twojego czworonoga. Wczesna diagnoza i leczenie mogą znacząco zwiększyć szanse na szybką i skuteczną interwencję, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

Regularna aktywność fizyczna

Psy potrzebują spacerów nie tylko, by załatwić potrzeby fizjologiczne, lecz także pozbyć się nadmiaru energii. Krótkie, pięciominutowe wyjścia to za mało. Zwierzę potrzebuje w ciągu dnia sporej dawki aktywności fizycznej. Na spacerach możesz zorganizować zabawy węchowe z ulubionymi maskotkami oraz aportowanie. Porządne wybieganie może skutecznie rozbudzić apetyt czworonoga. Jeśli dużo pracujesz, a zwierzak w tym czasie spędza czas samotnie, warto zostawić w domu zabawki węchowe dla psa, dzięki którym pupil pobudzi swoje zmysły i będzie bardziej chętny do jedzenia w porze posiłków.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Najedzony pies to szczęśliwy pies!

Wiesz już, dlaczego pies nie chce jeść. Za nagły brak apetytu może odpowiadać nieświeża karma, ale czasem przyczyną są również problemy zdrowotne, dlatego ważne jest regularne odwiedzanie lekarza weterynarii. Wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na jej wyleczenie i zapewnienie zwierzęciu długiego, szczęśliwego życia. O zdrowe żywienie Twojego czworonożnego przyjaciela zadbasz dzięki produktom dostępnym w ofercie Auchan.