Aplikacja
Czy Pies Moze Jesc Czekolade

Czekolada dla psa – czy jest szkodliwa?

Opublikowano 05/17/2023

Pies patrzy na Ciebie błagalnie, gdy tylko sięgasz po coś do jedzenia? Są produkty z Twojego stołu, którymi możesz podzielić się ze swoim czworonogiem bez żadnych konsekwencji. Jest również druga lista, a na niej produkty, które psom szkodzą. Na której liście znajduje się czekolada? Dowiedz się, czy pies może jeść czekoladę. Powiemy Ci również, co się stanie, jak pies zje ten produkt i jaka powinna być Twoja reakcja.

Czy pies może jeść czekoladę?

Pierwsza odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść czekoladę, jest bardzo prosta. Czekolada dla psa jest produktem szkodliwym, a nawet może prowadzić do śmierci zwierzęcia, więc pod żadnym pozorem nie powinno się mu jej podawać.

Trzeba jednak podkreślić, że nie tyle sama czekolada jest dla psa toksyczna, ile zawarta w kakao teobromina – związek chemiczny z grup alkaloidów. Organizm psa bardzo wolno metabolizuje teobrominę. Podając zwierzęciu czekoladę w małych ilościach, ale regularnie, sprawiasz, że teobromina odkłada się w organizmie, a tym samym zatruwa go.
Teobrominę zawierają również:

• herbata,

• kawa,

• kakao w proszku,

• yerba mate,

• napoje typu cola.

Jak bardzo niebezpieczne jest połączenie pies + czekolada? Dawka śmiertelna zależy od masy zwierzęcia i rodzaju zjedzonej czekolady, ale należy wiedzieć, że dla psów małych ras bardzo niebezpieczne jest zjedzenie nawet kilku kostek.

Psy nie są jedynymi zwierzętami, które nie mogą jeść czekolady. Dotyczy to również kotów, królików czy papug.

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Jak już wiesz, dla organizmu Twojego pupila trujący jest związek chemiczny obecny w kakao – teobromina.

Nawet niewielkie ilości powodują problemy zdrowotne u psa. W przypadku większego spożycia teobromina może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, a w najgorszym wypadku – do śmierci zwierzęcia.

Zawartość teobrominy w czekoladzie różni się w zależności od jej rodzaju. W gorzkiej czekoladzie o wysokiej zawartości kakao będzie jej dużo więcej niż w czekoladzie mlecznej. Z kolei w białej czekoladzie znajdziesz śladową zawartość teobrominy, ale również nie zaleca się podawania jej psu ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i cukrów prostych.

Czekolada Dla Psa
Czekolada dla psa

Istnieją specjalne psie dropsy czekoladowe, które mogą stanowić zamiennik czekolady przeznaczonej dla ludzi. Jeśli zdecydujesz się poczęstować nimi swojego pupila, odejmij ich kaloryczność od dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Wybór przysmaków dla psów znajdziesz w sklepach Auchan.

W składzie psich czekoladek również znajduje się kakao, jednak w śladowej ilości, która nie spowoduje problemów zdrowotnych. Jest w nich natomiast dość dużo tłuszczu, więc nie częstuj nimi psa na co dzień, aby nie doprowadzić go do nadwagi.

Co się stanie, jak pies zje czekoladę? Konsekwencje mogą być bolesne

Gdy już wiesz, że czekolada jest dla psa szkodliwa, możesz przyjąć, że zjedzenie jej wywoła u zwierzęcia negatywne skutki zdrowotne. Przejdźmy zatem do konkretów. Co się stanie, jak pies zje czekoladę? Zatrucie teobrominą prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i narządów wewnętrznych zwierzęcia.

Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj od 4 do 24 godzin od spożycia czekolady i przeważnie utrzymują się do 72 godzin. Należą do nich:

• wymioty, 

• biegunka, 

• częstomocz, 

• pobudzenie/niepokój,

• tachykardia, 

• nadciśnienie, 

• przyspieszony oddech, 

• drżenie/drgawki, 

• osłabienie, 

• śpiączka,

• sinica.

Jak widzisz, silne zatrucie teobrominą wpływa na wszystkie układy w organizmie zwierzęcia – pokarmowy, sercowo-naczyniowy, moczowy czy nerwowy. Duże spożycie teobrominy w przeliczeniu na masę ciała psa może doprowadzić do zawału serca, arytmii czy krwotoku wewnętrznego, a w konsekwencji do śmierci.

Jak wspominaliśmy, u psa zatrucie z powodu zjedzenia czekolady jest związane z dwoma czynnikami: wagą zwierzęcia oraz rodzajem przysmaku. Najbardziej niebezpieczne jest oczywiście kakao – w łyżce stołowej tego produktu jest aż 80–390 mg teobrominy. A tak wygląda zawartość teobrominy w przypadku różnych rodzajów czekolady:

• gorzka zawiera od 400 do 1600 mg w 100 g,

• mleczna zawiera od 150 do 220 mg w 100 g,

• biała zawiera ok. 0,9 mg w 100 g.

Co Sie Stanie Jak Pies Zje Czekolade

Dawka śmiertelna dla psa wynosi od 100 do 250 mg teobrominy na kilogram masy ciała zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że już stężenie od 20 do 50 mg na kilogram masy ciała może zadziałać toksycznie na organizm pupila.

Jak się domyślasz, mały kawałek czekolady nie musi spowodować problemów zdrowotnych u dużego psa, jakim jest labrador czy owczarek niemiecki, ale u yorka czy mopsa wywoła poważne konsekwencje.

Warto uczulić wszystkich domowników, aby nie dokarmiali psa smakołykami z własnego talerza, szczególnie słodyczami. Mimo iż przysmaki z dodatkiem kakao czy czekolady, np. ciastka czy ciasta, zawierają śladowe ilości teobrominy, nie warto przyzwyczajać pupila do smaku przetworzonych produktów.

Pies zjadł czekoladę – i co teraz?

Wiesz już, dlaczego pies nie może jeść czekolady. Jesteśmy pewni, że świadomie nie podasz mu tego produktu, ponieważ nie chcesz mu zaszkodzić. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że Twój pies zjadł czekoladę, którą ktoś z domowników przez nieuwagę zostawił w zasięgu jego pyska. Jak należy zareagować?

Jeśli pies zjadł kostkę czekolady, spróbuj zachęcić go do picia wody. Jedna czy dwie kostki mogą spowodować niestrawność, wymioty czy biegunkę, ale woda powinna osłabić działanie teobrominy. Pomocne będzie również podanie węgla aktywnego. Wspiera on bowiem procesy trawienne, wiąże cząsteczki szkodliwego alkaloidu i ułatwia wydalenie go z organizmu.

Po pierwszej interwencji skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który oceni, czy należy wdrożyć dalsze leczenie. Ważne, abyś wiedział, jaki rodzaj czekolady zjadł Twój pies, a także w jakiej ilości. Inna będzie również reakcja organizmu, gdy mały pies zjadł kostkę czekolady, niż gdy sytuacja dotyczy czworonoga dużej rasy.

Jeśli doszło do ciężkiego zatrucia, weterynarz wdroży leczenie objawowe. Zazwyczaj wymaga ono podania leków osłaniających przewód pokarmowy, przeciwdrgawkowych, nasercowych, a także uspokajających.

Oczywiście nie należy panikować, gdy pies zje kawałeczek czekolady, ale zawsze trzymaj rękę na pulsie. Bądź w kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii, chociażby telefonicznie.

Pies Czekolada Dawka Smiertelna

Nie tylko czekolada – czego jeszcze nie może jeść pies?

Na początku tego artykułu wspominaliśmy o tym, że są produkty z Twojego talerza, którymi możesz poczęstować psa bez konsekwencji zdrowotnych. Mówimy „tak” marchewce czy jajku ugotowanemu na twardo, a nawet jabłkom. Jest jednak długa lista produktów, które są dla Twojego pupila szkodliwe i mogą przysporzyć mu poważnych problemów trawiennych.

Zatrucie pokarmowe, biegunka, niestrawność czy wymioty będą konsekwencją podania psu produktów, które zostały doprawione solą, pieprzem czy innymi ostrymi przyprawami. Tak samo dla Twojego pupila szkodliwe będą również m.in. winogrona, awokado, orzechy czy mleko.

Unikaj również częstowania psa słodyczami. Nie tylko czekolada dla psa jest szkodliwa. Mówimy również o ciastkach czy cukierkach. Do produkcji wielu słodkich przekąsek używany jest bowiem ksylitol jako substancja słodząca. Dla Twojego psa jest to składnik toksyczny.

Pies Zjadl Kostke Czekolady

Zanim zdecydujesz się podać psu produkt ze swojego talerza, upewnij się, czy nie wywoła on niestrawności lub innych problemów zdrowotnych. Jeśli natomiast Twój pupil ma wrażliwy żołądek, nie ryzykuj i w jego diecie stosuj jedynie karmę oraz smakołyki o składzie dostosowanym do potrzeb zwierzęcia.

Problemom żołądkowym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Szczególnie że w sklepach Auchan znajdziesz mnóstwo przysmaków, które są dla Twojego psa nie tylko bezpieczne, ale i bardzo smaczne. Kości, przysmaki dentystyczne czy smaczki treningowe – w Auchan masz ogromny wybór. Niech czekolada pozostanie smakołykiem tylko i wyłącznie na Twoim talerzu.

Czekolada dla psa – traktuj ją niczym truciznę

Może zdarzyć się tak, że ktoś z Twojego otoczenia powie: „Mój pies zjadł czekoladę i nic mu się nie stało”. Prawdopodobnie takie zwierzę miało mnóstwo szczęścia. Ty jednak miej na uwadze, że czekolada dla psa to produkt zakazany, który zatruwa jego organizm. Uczul również pozostałych domowników, szczególnie dzieci, aby nie dokarmiać psa słodkościami. Jeśli natomiast Twojemu pupilowi zdarza się wykradać jedzenie ze stołu lub szafek, umieść czekoladę w miejscu, gdzie nie będzie miał szans jej dosięgnąć.

Pamiętaj, że podstawą żywienia Twojego czworonoga jest wysokojakościowa, zbilansowana dieta z dużą zawartością białka. W sklepach Auchan znajdziesz gotowe karmy, których skład dostosowany jest do wieku i kondycji psa. Nie zapominaj również o smakołykach, które Twój pupil uwielbia, ale ich kaloryczność odejmij od dziennej dawki energetycznej. Istnieje mnóstwo pyszności, którymi możesz karmić swojego czworonoga. Jedno jest pewne – czekolada dla psa to trucizna.