Czy pies może jeść arbuza? Odpowiadamy!
Lato kojarzy się nie tylko z sezonem urlopowym, ale także z lekką, owocową dietą. Dla wielu osób jednym z ulubionych letnich owoców jest oczywiście arbuz. Twój pies patrzy błagalnym wzrokiem, gdy szykujesz dla siebie porcję tego orzeźwiającego owocu? Dowiedz się, jakie właściwości ma arbuz dla psa, w jaki sposób wpływa na jego zdrowie i czy warto podawać ten owoc czworonogowi!
Spis treści:
- Czy pies może jeść arbuza? Poznaj składniki odżywcze tego owocu
- Czy pies może arbuza? Ważne informacje dotyczące podawania tego owocu psom
- Arbuz dla psa – czy to dobry wybór? Sprawdź, jak wpływa na zdrowie psa
- Pies je arbuza – skutki i ryzyko. Jak bezpiecznie podawać arbuza psu?
- Pies i arbuz – co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na najczęstsze pytania
- Czy psiego diabetyka można poczęstować arbuzem?
- Pies a arbuz – smaczna przekąska dla czworonoga
Czy pies może jeść arbuza? Poznaj składniki odżywcze tego owocu
Arbuz zwyczajny (łac. Citrullus lanatus) rzadziej nazwany jest kawonem. To roślina, która należy do rodziny dyniowatych, chociaż ze względu na wysoką zawartość wody zaliczana jest do owoców. Arbuz pochodzi z Afryki Południowej, ale z czasem jego uprawa rozprzestrzeniła się w wielu innych krajach, w których panuje ciepły klimat. Wyróżniamy nawet odmiany, które z powodzeniem mogą być uprawiane w Polsce, a coraz więcej osób sadzi ten pyszny owoc w swoim ogrodzie.
Składniki odżywcze dają odpowiedź na to, czy pies może jeść arbuza. Owoc ten składa się przede wszystkim z wody (około 92%) i cukru (6%). Pozostałe 2% to inne składniki odżywcze. Należą do nich: błonnik, białko, witaminy i minerały. Arbuz zawiera dużo witamin z grupy B, witaminę A oraz E. Miąższ arbuza jest bogaty w potas, miedź, magnez, cynk, żelazo i mangan. Zawiera również niewielką ilość sodu. Mała ilość sodu i duża potasu sprawiają, że arbuz reguluje gospodarkę elektrolitową organizmu.
Czerwone zabarwienie miąższu to wynik wysokiej zawartości likopenu, który ma również właściwości prozdrowotne – może zapobiegać chorobom serca i nowotworom. Arbuz zawiera również inne związki z grupy karotenoidów, takie jak luteina czy zeaksantyna.
Wysoka zawartość wody sprawia, że arbuz doskonale nawadnia organizm, dlatego tak chętnie sięgamy po niego w ciepłe, letnie dni. Nawadniające właściwości tego owocu bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie nerek. Spożywanie arbuza zmniejsza pragnienie i zapobiega udarowi cieplnemu.
Co więcej, 100 g arbuza to zaledwie 40 kcal, a zawartość błonnika wspiera pracę układu pokarmowego. To wszystko sprawia, że arbuz to dla psa doskonała przekąska, którą możesz się podzielić. Jest jednak kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać.
Czy pies może arbuza? Ważne informacje dotyczące podawania tego owocu psom
O ile kot to mięsożerca, tak Twój pies należy do grupy wszystkożerców. Oznacza to, że w zbilansowanej diecie psa poza białkiem pochodzenia zwierzęcego powinny się znaleźć również zdrowe tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. To wszystko oczywiście w proporcjach dopasowanych do rasy, wieku i kondycji czworonoga.
W takim razie – czy pies może jeść arbuza? Jak najbardziej! Musisz jednak brać pod uwagę, że ma być on jedynie przysmakiem, który nie powinien wpływać na codzienną dietę Twojego pupila. Zbilansowana karma to gwarancja, że dostarczysz swojemu psu 100% potrzebnych składników odżywczych.
Skoro już znasz odpowiedź na pytanie, czy pies może arbuza, poznaj kilka ważnych informacji na temat podawania czworonogowi tego przysmaku.
Zadbaj o usunięcie z owocu nie tylko skórki, ale również pestek. Spożycie ich w zbyt dużej ilości może spowodować, że zalegające pestki zablokują przewód pokarmowy i doprowadzą do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Nie przesadź z ilością podawanego owocu z uwagi na zawartość cukru, ponieważ zwiększa on ryzyko zachorowania na cukrzycę i niekontrolowanego wzrostu wagi.
W przypadku każdego przysmaku, jeśli masz wątpliwości odnośnie podania go psu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Sprawdź również: Czekolada dla psa – czy jest szkodliwa?
Arbuz dla psa – czy to dobry wybór? Sprawdź, jak wpływa na zdrowie psa
Arbuz ma przede wszystkim działanie orzeźwiające i nawadniające. Dostępny jest w okresie letnim, dlatego warto urozmaicać nim dietę swoją i psa, gdy jest bardzo ciepło. Zawartość witamin i niska kaloryczność oznacza, że jest to zdrowa przekąska.
Czy pies może arbuza jeść bez ograniczeń? Mimo iż w 92% owoc ten składa się z wody, to jednak arbuza, jak każdy przysmak, trzeba odpowiednio dawkować.
Na pewno pozytywnie na zdrowie psa wpłynie zawarty w arbuzie potas, który wspiera prawidłową pracę serca. Z kolei błonnik działa jak miotełka czyszcząca jelita. Dzięki niemu sprawniej działa układ trawienny. Warto jednak podkreślić, że zbyt duża ilość błonnika może powodować ból brzucha czy biegunkę.
Pamiętaj, że arbuz dopuszczany jest w formie kawałków świeżego owocu, ewentualnie schłodzonej. Pod żadnym pozorem nie pozwól psu zjeść słodyczy o smaku arbuza. Nie mają one w sobie żadnych składników odżywczych, jedynie cukier, barwniki i konserwanty.
Pies je arbuza – skutki i ryzyko. Jak bezpiecznie podawać arbuza psu?
Jakie owoce może jeść Twój pies? Arbuz musi być przede wszystkim świeży. Zanim podasz psu owocowy przysmak, odetnij skórkę, pokrój miąższ na małe cząstki usuń z nich wszystkie pestki. Możesz również kupić arbuza bezpestkowego, wtedy wystarczy, że odetniesz skórkę.
Gdy pies je arbuza, nie zostawiaj go samego. Chociaż miąższ jest w miarę miękki, a owoc pokroiłeś na małe cząstki, nadal istnieje ryzyko, że pies połknie kawałek i się zakrztusi. Weź również pod uwagę, że nie każdy pies jest smakoszem arbuza i może nawet nie chcieć go spróbować.
Przeczytaj też: Czy pies może jeść kurczaka – fakty i mity na temat drobiu
Pies i arbuz – co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na najczęstsze pytania
Pies a arbuz – podawanie zwierzętom przekąsek z własnego talerza zawsze rodzi wiele pytań. Podobnie jest w tym przypadku. Zebraliśmy najczęstsze pytania opiekunów związane z tym, że pies je arbuza. Oto one:
Czy psiego diabetyka można poczęstować arbuzem?
Jeśli pies choruje na cukrzycę, podawanie mu arbuza nie jest zalecane. Czemu? Przede wszystkim na wysoką zawartość cukrów oraz węglowodanów. Indeks glikemiczny arbuza wynosi 75, co oznacza, że po zjedzeniu owocu następuje szybki wyrzut glukozy we krwi. Jeśli zatem masz w domu psiego diabetyka, unikaj podawania mu arbuza. Można zastąpić go schłodzonym jabłkiem i gruszką.
Dlaczego nie można podawać psu skórki i pestek?
Jedną z zasad podawania psu arbuza jest usuwanie z niego skórki oraz pestek. Co ciekawe dla ludzi zarówno pestki, jak i skóra są całkowicie jadalne, mimo iż tego drugiej części owocu raczej nie spożywamy.
Twarda skóra arbuza może wywołać problemy trawienne u Twojego pupila. Jest ona niebezpieczna również ze względu na środki, których użyto w uprawie. Jeśli arbuz nie pochodzi z Twojego ogródka, nie masz pewności, czy i jakimi środkami ochrony roślin został spryskany.
Z kolei pestki zjedzone w większej ilości mogą wywołać problemy trawienne, a nawet zatkać przewód pokarmowy. Jeśli nie udało Ci się wydłubać wszystkich pestek i masz podejrzenie, że pies zjadł dwie lub trzy, nie martw się. Problem może wystąpić, gdy zwierzę spożyje ich dość dużo. Objawy po zjedzeniu zbyt dużej ilości arbuza z pestkami powinny wstąpić do 24 godzin, obserwuj zatem swojego pupila i w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Czy arbuza można podawać psu codziennie?
W zasadzie nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak przy codziennym częstowaniu psa arbuzem musisz zachować wyjątkowy umiar. W ciepłe dni to świetny przysmak, który orzeźwia i nawadnia organizm. Ponad 90% wody w arbuzie to oczywiście duża zaleta, jednak nie zapominaj o węglowodanach. Łatwo ulec błagalnemu spojrzeniu czworonoga, jednak wizja rozwolnienia i konieczność częstych spacerów powinna nieco zmniejszyć Twój hojny gest. Poza tym na pewno nie chcesz, aby Twój pupil cierpiał z powodu bólu brzucha.
W jakiej formie podawać psu arbuza?
Jak przyrządzać arbuza, aby mógł go również zjeść Twój pies? Arbuz nada się doskonale jako baza do domowych lodów. Możesz go pokroić na kawałki i zblendować. Do powstałej masy dodaj borówki i maliny, przelej do foremki do lodów i wstaw na godzinę do zJak przyrządzać arbuza, aby mógł go również zjeść Twój pies? Arbuz nada się doskonale jako baza do domowych lodów. Możesz go pokroić na kawałki i zblendować. Do powstałej masy dodaj borówki i maliny, przelej do foremki do lodów i wstaw na godzinę do zamrażarki. Domowe lody dla psa gotowe!amrażarki. Domowe lody dla psa gotowe!
Pies a arbuz – smaczna przekąska dla czworonoga
Wiesz już, że arbuz dla psa to doskonała przekąska podczas ciepłych, letnich dni. Ważne jest, aby podawać czworonogowi sam miąższ, bez skórki i pestek. O ile skórkę łatwo jest odkroić, tak wyjmowanie pestek może być nieco uciążliwe. Na szczęście w sklepach Auchan znajdziesz bezpestkową odmianę tego owocu. Możesz go dzielić na cząstki za pomocą noża lub wydrążyć za pomocą łyżki do nakładania lodów.
Pamiętaj jednak, że żaden smakołyk nie powinien jednak zastąpić wysokojakościowej zbilansowanej diety. Tylko ona dostarczy psu wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla organizmu, aby utrzymać czworonoga w zdrowiu i dobrej kondycji. W sklepach stacjonarnych Auchan oraz on-line znajdziesz odpowiednią karmę – suchą oraz mokrą – dla swojego pupila.
Zobacz również: BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis