Aplikacja

Czy pies może jeść kurczaka – fakty i mity na temat drobiu

Opublikowano 13.04.2023 - 7 minut czytania

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad psem jest zapewnienie mu zbilansowanej, wysokojakościowej diety. Nie istnieje jednak jeden sposób żywienia, który będzie odpowiedni w przypadku każdego psa. Niektórzy opiekunowie czworonogów bezkrytycznie podchodzą do pewnych produktów w diecie pupila. Jednym z nich jest drób. Dowiedz się, czy pies może jeść kurczaka, a jeśli tak, to w jakiej formie należy go podać.

Czy pies może jeść kurczaka – najpopularniejsze mity

Wokół kurczaka w diecie psa narosło wiele mitów. Związane są one nie tylko z wątpliwościami, czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka, ale również z wartością odżywczą tego gatunku drobiu. Często w trakcie dyskusji przywoływana jest również kwestia alergii na kurczaka u psa oraz błędne przekonanie, że mięso to zawiera m.in. duże ilości antybiotyków.

Zebraliśmy mity dotyczące pytania, czy pies może jeść kurczaka. Przeanalizowaliśmy je, żebyś mógł bez wątpliwości włączyć ten gatunek drobiu do diety swojego czworonoga.

Sprawdź również: Czekolada dla psa – czy jest szkodliwa?

Mit nr 1 – w mięsie kurczaka są duże ilości antybiotyków i hormonów

W odpowiedzi na pytanie, czy pies może jeść surowego kurczaka, przeciwnicy najczęściej podnoszą argument, że mięso kurze zawiera duże ilości antybiotyków i hormonów. Należy jednak bardzo stanowczo podkreślić, że jest to nieprawda.

W chowie drobiu stosowanie hormonów wzrostu od 1996 roku jest niedozwolone, zaś antybiotyki podaje się tylko i wyłącznie chorym ptakom, a ich używanie od 2006 roku jest ściśle regulowane.

Mit ten wynika z tego, że współczesny chów, dzięki odpowiedniemu doborowi ras drobiu, pozwala, aby kurczaki i inne gatunki osiągnęły wysoką masę ciała w stosunkowo krótkim czasie.

Mit nr 2 – alergia na kurczaka u psa

Kolejnym często powtarzanym mitem jest ten, że kurczak dla psa to jeden z największych alergenów. Oczywiście niewykluczone, że Twój pies może być uczulony na mięso kurczaka, ale stosunkowo wysoka pozycja na liście najczęściej występujących alergenów wynika tylko i wyłącznie z tego, że mięso kurze jest jednym z najpopularniejszych w karmach dla psów.

Co ciekawe, aż 70% przypadków alergii wśród psów jest na mięso wołowe. Uczulenie może wywoływać również wieprzowina, a poza mięsem nabiał oraz dodatki, takie jak konserwanty.

Mit nr 3 – mięso wołowe i wieprzowe jest lepsze

Jeśli masz wątpliwości, czy kurczak dla psa to wartościowy składnik pożywienia, śpieszymy z odpowiedzią, że tak. Pod tym względem nie ustępuje wołowinie czy wieprzowinie.

W porównaniu z innymi gatunkami mięsa drób, w tym kurczak, wyróżnia się mniejszą ilością tłuszczów, a także ma lepszy stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych w zestawieniu z nasyconymi.

Jednocześnie należy podkreślić, że najlepszym wyborem dietetycznym dla Twojego psa jest podawanie różnych gatunków mięsa, a odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kurczaka, nie ma na celu wyeliminowania z żywienia pupila wołowiny czy wieprzowiny. Różnorodność spowoduje, że codzienna dieta czworonoga będzie bogata w poszczególne składniki odżywcze – kwasy tłuszczowe, aminokwasy czy witaminy. Trzymając się tylko jednego rodzaju mięsa, możesz spowodować nadmiar lub niedobór poszczególnych składników.

Przeczytaj też: BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis

Czy pies może jeść kurczaka – fakty

Obaliliśmy mity na temat mięsa kurczaka w diecie psa. Teraz czas na kilka faktów, które potwierdzą, że to cenny składnik w pożywieniu Twojego czworonoga.

Zacznijmy od tego, że mięso kurczaka łatwo się trawi, a to oznacza, że idealnie nadaje się jako źródło energii dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Kurczak zawiera nawet więcej białka niż mięso wołowe czy wieprzowe. Co więcej, ma mniej tłuszczu, więc to wybór numer jeden dla czworonogów, które mają tendencję do nadwagi.

Faktem jest również to, że gotowany kurczak dla psa traci dość dużo ze swoich wartości odżywczych, dlatego warto wykorzystywać w codziennej diecie surowe mięso. Jakie witaminy i minerały zawiera mięso kurczaka?

• Witaminy z grupy B (przede wszystkim B3 i B6),
• magnez,
• fosfor,
• cynk,
• selen,
• żelazo.

Ponadto mięso kurczaka ma wysoką zawartość kwasu linolowego, który należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego Twojego czworonoga. Nie brakuje w nim również przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, a tym samym opóźniają proces starzenia się organizmu. Przeciwutleniacze pomagają również w redukcji komórek nowotworowych.

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść surowego kurczaka, jest oczywiście twierdząca. Codzienną dietę urozmaicaj dodatkami, np. gęsim tłuszczem oraz mięsem z kaczki i gęsi. Tłuszcz gęsi zawiera aż 70% nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kilka razy więcej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych niż wołowina, cielęcina i wieprzowina. Z kolei mięso gęsie i kacze ma więcej niektórych witamin i minerałów niż mięso kurczaka i indyka, np. witaminy A, a także żelaza.

Kurczak dla psa – co jest zdrowe, a co szkodzi Twojemu psu?

Wiesz już, że dieta Twojego psa może, a nawet powinna zawierać mięso kurczaka. Kupując korpus lub inne części drobiu, musisz wiedzieć, które z nich Twój pies może jeść, a które mu zaszkodzą.
Bez obaw podawaj czworonogowi mięso, najlepiej surowe, ponieważ gotowane traci wartości odżywcze. Zdrowe są również chrząstki, które zawierają kolagen – pamiętaj jednak, aby oddzielić je od kości.

Od czasu do czasu Twój pies może zjeść podroby, takie jak nerki, serca czy wątróbka. Mówimy o okazjonalnym podawaniu podrobów, ponieważ nie dostarczają one zwierzęciu wartości odżywczych. Jeśli nie karmisz psa surowym mięsem na co dzień, podroby mogą wywołać problemy trawienne, np. biegunkę.

A jaka jest odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kości z kurczaka? Nie podawaj swojemu czworonogowi takich kości. Kości kurczaka to bowiem tzw. kości pneumatyczne – są puste w środku i podczas gryzienia przez psa łamią się na drzazgi. Jeśli taka kość połknięta przez czworonoga wbije mu się w przełyk, jelito lub żołądek, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Czy pies może jeść kurczaka?

Jak podawać kurczaka psu?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy pies może jeść kurczaka, a teraz podpowiemy Ci, jak go podawać, aby dostarczyć psu wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Najlepiej, aby Twój pupil zjadał surowe mięso kurczaka.W tej postaci organizm psa przyswaja wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Część drobnoustrojów, które mogą bytować w mięsie kurzym, może zginąć, gdy zamrozisz je na trzy dni.

Twój pies może zjadać zarówno całe kawałki surowego mięsa, jak również zmielone z dodatkiem innych składników. Jeśli zwierzę utrzymuje odpowiednią wagę, podawaj mu mięso kurczaka ze skórą. Dostarcza ona dorosłemu psu optymalną ilość tłuszczu.

Gotowane mięso z kurczaka oczywiście nie jest dla Twojego czworonoga szkodliwe, ale obróbka termiczna obniża jego wartość odżywczą. Już samo sparzenie mięsa gorącą wodą eliminuje z niego część minerałów i witamin.

Jeśli zdecydujesz się przyrządzać psu pożywienie z dodatkiem gotowanego kurczaka, do jego przygotowania nie dodawaj soli i przypraw, a po ugotowaniu oddziel mięso i chrząstki od kości. Wspominaliśmy o tym, że są one dla psa bardzo niebezpieczne.

Zobacz również: Lody dla psa – jak je zrobić w domu?

Gotowe przysmaki z kurczakiem dla Twojego psa

Mamy dla Ciebie jeszcze jeden pomysł, w jaki sposób wprowadzić mięso kurczaka do diety Twojego psa. To gotowe przysmaki, których szeroki wybór znajdziesz w sklepach Auchan. W ofercie mamy nie tylko suszone paski kurczaka, ale również kurze łapki czy kąski treningowe. To dobre rozwiązanie, gdy Twój pupil na co dzień dostaje tylko suchą karmę, a Ty obawiasz się, że surowe mięso mogłoby spowodować u niego problemy trawienne. Ponadto przysmaki świetnie sprawdzą się podczas spacerów i sesji treningowych. Pamiętaj jednak, aby kaloryczność przysmaków odjąć od dziennych porcji pożywienia.

Wiesz już, czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka i co dzieje się, gdy poddasz je obróbce cieplnej. Zarówno surowy, jak i gotowany kurczak dla psa może być prawdziwym przysmakiem. Co więcej, to składnik diety, który jest lekkostrawny i dostarcza do organizmu białko, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Włącz go zatem do codziennej diety swojego czworonoga. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł, takich jak sklepy Auchan, w których znajdziesz dobrej jakości mięso drobiowe. Zapas kurczaka dla swojego psa możesz zamówić również w sklepie internetowym Auchan z dostawą do domu.