Aplikacja

Czym czesać kota i jak to robić, aby pupil był zadowolony?

Opublikowano 18.03.2023

Pielęgnacja sierści kota to jeden z ważnych elementów troski o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Nie każdy kot lubi jednak ten zabieg, co często kończy się niezadowoleniem mruczka i ewentualnymi zadrapaniami u właściciela. Istnieją jednak sposoby, aby zagwarantować zwierzakowi komfort i zadowolenie w trakcie czesania. Jak to zrobić? Poznaj domowe sposoby na czesanie kota i dostępne akcesoria! Podpowiemy Ci, jak czesać kota, który tego nie lubi. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym radom Twój kot będzie miał piękną i mocną sierść, a czesanie będzie dla niego przyjemnością.

Czemu czesanie kota jest ważne?

Koty należą do zwierząt, które codziennie dbają o swoją higienę, dzięki czemu rzadko zdarza się, aby trzeba je było kąpać. Ich język jest szorstki i przystosowany do usuwania brudu, kurzu i martwej okrywy włosowej. Mimo to pamiętaj o regularnym czesaniu swojego pupila. Warto wiedzieć nie tylko jak czesać kota, ale i dlaczego.
Przede wszystkim Twój kot nie jest w stanie samodzielnie usunąć wszystkich martwych włosów. Ponadto połykanie sierści jest dla niego szkodliwe, bowiem w przewodzie pokarmowym zbija się ona w tzw. kule włosowe i może nawet prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie regularne czesanie kota to jedna z podstawowych zasad pielęgnacji.
Szczególną troskę przyłóż do czesania kota jeśli masz przedstawiciela rasy średnio i długowłosej. W jego przypadku dużo częściej dochodzi o formowania się kul włosowych w jelitach i żołądku. Długowłosemu kotu, trudnej jest wydalić zbitkę sierści, dlatego rośnie ryzyko interwencji chirurgicznej.
Ponadto czesanie kota długowłosego chroni go przed powstawaniem kołtunów, które są trudne do usunięcia. Kołtuny, ale również filcowanie się sierści prowadzą do chorób skóry, których z pewnością chcesz uniknąć.
Czesanie kota to świetny sposób na pogłębianie relacji z pupilem, a także element odstresowujący zwierzę.

Jak często czesać kota, by właściwie pielęgnować jego sierść?

Z pewnością zwróciłeś uwagę na to, że Twój kot każdego dnia poświęca dużo czasu, aby czyścić dokładnie swoje futro. Możesz mu w tym pomóc. Ważne jest nie tylko to, czym najlepiej czesać kota, ale również jak często czesać kota. Pamiętaj o regularności. Dzięki niej sierść Twojego pupila przez cały rok będzie mocna, zdrowa i lśniąca. Ponadto z czasem zwierzę przyzwyczai się do tego zabiegu pielęgnacyjnego i będzie to dla niego miły rytuał.
Jak często czesać kota? Zależy to od długości futra. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz w tygodniu, zaś zwierzęta z półdługą sierścią 2-3 razy w tygodniu. W okresie wiosennym i jesiennym, gdy kot wymienia sierść, dołóż jedno czesanie w tygodniu więcej. W przypadku kotów długowłosych powinieneś czesać pupila co drugi dzień, a w okresie linienia – codziennie.

Sprawdź również: Jak obciąć kotu pazury? 3 rady, które Ci w tym pomogą

Czym czesać kota długowłosego i krótkowłosego?

Zastanawiasz się, czym czesać kota, aby było to nie tylko skuteczne, ale i przyjemne dla zwierzaka? Dobór właściwego narzędzia przede wszystkim zależy od długości sierści, ale nie jest to jedyny wyznacznik. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Nawet osobniki tej samej rasy mogą się różnić pod względem sierści, np. gęstością. Ponadto część kotów posiada podwójną okrywę włosową, której dolną warstwę stanowi gęsty podszerstek. Od tego wszystkiego zależy odpowiedź na pytanie, czym czesać kota.

Akcesoria, które dla Ciebie wybraliśmy i scharakteryzowaliśmy, to doskonałe domowe sposoby na czesanie kota. Pamiętaj, że w zależności od efektu, który chcesz osiągnąć, może przydać Ci się nie jeden zaproponowany przez nas gadżet. Dowiedz się, czym czesać kota i jakie jest przeznaczenie poszczególnych akcesoriów.

Szczotka „pudlówka”

Najczęściej wybieranym gadżetem do czesania kota jest szczotka zwana również „pudlówką”. Możesz wybrać wersję z miękkimi, lekko zakrzywionymi igłami lub delikatniejszą szczotkę z włosiem. Model, który polecamy to plastikowa szczotka dla kota VitaKraft, która ma dodatkowo gumową, antypoślizgową rączkę.

Szczotka sprawdzi się w przypadku niemal wszystkich rodzajów sierści (z wyjątkiem rexów). Pamiętaj, aby używać jej z wyczuciem, nie dociskać do skóry oraz nie rozczesywać na siłę kołtunów. 

Metalowy grzebień

Jesteś opiekunem kota długowłosego? Wśród Twoich akcesoriów do czesania pupila nie może zabraknąć metalowego grzebienia, a najlepiej kilku – o różnym rozstawie ząbków. Im większy rozstaw, tym łatwiej będzie Ci rozczesać kołtuny, natomiast grzebieniem o rzadszych ząbkach użyj do wyczesywania sierści. 

Postaw na jakość i wybierz grzebienie całkowicie wykonane z metalu lub z drewnianą rączką. Warto sprawdzić przed zakupem, jak grzebień leży w dłoni. Twoja wygoda przełoży się pozytywnie na komfort kota. 

Gumowa rękawica

Gumowa rękawica pielęgnacyjna dla kota najlepiej nadaje się do czesania kotów o krótkiej sierści przylegającej do ciała. Świetnie sprawdzi się w przypadku kotów typu rex. Rękawica powinna być wykonana z gumy o średniej twardości. 

Jeśli Twój kot ma długą sierść, gumowa rękawica niestety nie rozczesze jej dokładnie, ale możesz wykorzystać ją do masażu. Zwierzę lubiące pieszczoty na pewno doceni taką formę relaksu.

Furminator

Jednym z akcesoriów do czesania, które zyskują na popularności w ostatnich latach, jest furminator. To rodzaj trymera, który nie tylko rozczesuje sierść kota, ale również rozcina kołtuny i bardzo skutecznie usuwa podszerstek. 

Idealnie nadaje się właśnie dla kotów krótkowłosych, które mają wspomniany podszerstek, ale możesz nim czesać również kota średnio i długowłosego. Musisz jedynie wybrać odpowiedni rodzaj furminatora. Gadżet ten różni się nie tylko tym, do jakiego rodzaju sierści jest przeznaczony, ale również jakością i ceną. W przypadku furminatora warto kupić model z ostrzem wysokiej jakości. 

Jak często czesać kota furminatorem? Przede wszystkim w okresach linienia, czyli wiosną i jesienią. Tego narzędzia użyj z umiarem, ponieważ zbyt częste czesanie furminatorem oraz zbyt mocne dociskanie może podrażnić skórę. Nie zapomnij o nagradzaniu kota przysmakami, np. smaczkami Dreamies z dodatkiem kaczki, aby pupil kojarzył zabieg pielęgnacyjny jako coś
przyjemnego i dającego korzyść.  

Domowe sposoby na czesanie kota. Instrukcja krok po kroku

Chcesz, aby Twój kot cierpliwie znosił regularne czesanie? Zadbaj o to, aby zamienić ten zabieg pielęgnacyjny w bardzo przyjemny rytuał.
Po zakupie przyrządów do czesania pracuj nad oswojeniem z nimi kota. Połóż je w dostępnym dla niego miejscu, pozwól obwąchać i sprawdzić, że to nic strasznego.
Najlepszym momentem na wyczesywanie sierści jest ten, gdy kot spędza czas na Twoich kolanach, domagając się głaskania. Przygotuj sobie nie tylko akcesoria do czesania, ale również smakołyki. Podczas zabiegu nagradzaj nimi kota, wzmacniaj jego pozytywne skojarzenia. Staraj się mieć wszystko pod ręką.
Wyczesuj sierść kota delikatnymi, powolnymi ruchami. Zawsze rób to w kierunku „z włosem”, aby nie powodować u zwierzęcia dyskomfortu.
Jeśli Twój pupil wymaga codziennego czesania, spróbuj ustalić stałą porę na ten zabieg w trakcie dnia. Koty bowiem lubią rutynę. Gdy zauważysz, że zwierzę dobrze znosi czesanie, możesz wydłużyć sesję pielęgnacyjną. Jeśli jednak zacznie się irytować, unikać szczotki czy grzebienia, spróbuje uciekać lub Cię podgryzać – przerwij, aby nie budować w czworonogu negatywnych skojarzeń.
Na koniec przypominamy jeszcze, jak często czesać kota furminatorem. W okresie linienia używaj tego narzędzia 1-2 razy na tydzień. Sesja czesania nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, aby nie uszkodzić delikatnej skóry zwierzęcia.

Jak czesać kota, który tego nie lubi?

Niektóre zwierzęta trudno jest namówić na regularne czesanie. Część z nich nie jest przyzwyczajona do pielęgnacji sierści, więc się boi. Inne natomiast mają złe doświadczenia w tej kwestii. Niestety często opiekunowie nieświadomie popełniają błędy, które powodują, że pupil na widok szczotki czy grzebienia ucieka.
Jak czesać kota, który tego nie lubi? Pamiętaj, aby być wobec zwierzęcia delikatnym. Czesanie ma się mu kojarzyć pozytywnie, a zatem nie dociskać szczotki czy innego narzędzia do ciała pupila. Ponadto staraj się nie przytrzymywać go całym ciałem i nie wciągnij, gdy będzie próbował uciekać.

Mamy dla Ciebie jeszcze sposób, jak czesać kota, który ucieka przed czesaniem. To metoda „na śpiocha”. Spróbuj czesać pupila, gdy zaśnie. Rób to delikatnie i z wyczuciem. Śpiący kot może potraktować czesanie jako pieszczotę. Jeśli nasze porady w przypadku Twojego kota nie zdały egzaminu, zwróć się o pomoc do behawiorysty. Specjalista, który zajmuje się zaburzeniami zachowania zwierząt, przeanalizuje zachowanie Twojego pupila i wskaże rozwiązanie problemu.

Wiesz już, w jaki sposób i czym najlepiej czesać kota. Teraz możesz wybrać się na zakupy, a wszystkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji kota znajdziesz oczywiście w sklepach stacjonarnych oraz na internetowej platformie zakupowej Auchan.

Przeczytaj też: Jak wykąpać kota i jak często należy to robić?