Aplikacja

DIY, czyli jak zrobić zabawkę dla psa?

Opublikowano 03/04/2023

Twój pies uwielbia się bawić, a Ty poszukujesz nowych, atrakcyjnych zabawek dla niego? Tym razem postaw na zabawki dla psa DIY, czyli wykonane samodzielnie. Mamy dla Ciebie garść inspiracji, jak zrobić zabawkę dla psa. Wszystkie nasze propozycje wykonasz szybko i z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Przekonaj się, że własnoręcznie robione zabawki dla psa to mnóstwo przyjemności zarówno dla opiekuna, jak i czworonoga.

Dlaczego pies musi się bawić?

Znasz powiedzenie, że zmęczony pies to szczęśliwy pies? Aktywność fizyczna oraz zabawa to jedna z podstawowych potrzeb Twojego czworonoga. To element układanki, która w całości sprawia, że pies jest zdrowy, ma dobrą kondycję, dobrego samopoczucia i poczucia szczęścia.

Oczywiście psia potrzeba aktywności fizycznej oraz zabawy nie będzie taka sama dla każdego czworonoga. Jest ona uzależniona od wieku, zdrowia, potrzeb danej rasy czy indywidualnego usposobienia zwierzęcia. Najważniejsze jest jednak, aby nie pozostawiać psa samego sobie, ponieważ wtedy może zacząć szukać rozrywki niekoniecznie przez Ciebie pożądanej.

Pies, któremu nie dostarczysz odpowiedniej dawki ruchu i zabawy, zacznie się nudzić. To może sprzyjać niszczeniu mebli, wyszukiwaniu ciekawych przedmiotów w domowych szafkach, ale również wyciu i szczekaniu podczas Twojej nieobecności. Co gorsza, permanentna nuda może sprawić, że pies osowieje, a w konsekwencji popadnie w depresję.

Jakie korzyści ma wspólna zabawa z psem?

 1. Pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie – ruch i aktywność pozwalają zachować optymalną masę ciała zwierzęcia, a także wpływają na prawidłowe działania systemu odpornościowego.
 2. Rozładowuje stres – sam dobrze wiesz, że aktywność fizyczna powoduje uwolnienie endorfin. W ten sposób eliminuje się negatywne emocje.
 3. Wspiera budowanie relacji pomiędzy opiekunem a psem – dzięki wspólnej zabawie uczycie się swoich reakcji. Wzmacniasz u psa poczucie bezpieczeństwa i przywiązania do siebie, dzięki czemu Wasza relacja jest prawidłowa i oparta na zaufaniu.

Już kwadrans zabawy każdego dnia sprawia, że Twój pupil czuje się zrelaksowany, a jego potrzeba zabawy zostaje zaspokojona.

Zabawki dla psa – jak zrobić prostą, atrakcyjną i bezpieczną zabawkę?

W ofercie sklepów znajdziesz wiele różnych zabawek dla psa. Piłki, szarpaki to tylko podstawa. Nie brakuje również zabawek elektronicznych, przeznaczonych do ćwiczeń węchowych i edukacyjnych. Jeśli jednak Twój pupil szybko niszczy zabawki lub szybko się nimi nudzi, spróbuj alternatywnego rozwiązania, jakim jest DIY (do it yourself). Po polsku ta idea oznacza nic innego jak „zrób to sam”. To fantastyczne rozwiązanie, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i rozwinąć swoją kreatywną stronę.

Chciałabyś, ale nie wiesz, jak zrobić zabawkę dla psa samodzielnie? Na szczęście nie jest to trudne. Czasami wszystkie potrzebne przedmioty znajdziesz we własnym domu lub kupisz za niewielkie pieniądze w Auchan, jak np. koc polarowy Actuel, z którego możesz wykonać szarpak dla psa.

Atrakcyjne i bezpieczne – takie powinny być samodzielnie wykonane zabawki dla psa. Jak zrobić je w prosty sposób? Podpowiadamy!

Zabawki dla psa DIY, krok pierwszy – zaplanuj, co będzie Ci potrzebne

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek jak zrobić samemu zabawkę dla psa, wybierzmy trzy konkretne pomysły. Dzięki temu do każdego z nich stworzymy listę rzeczy, która będzie Ci potrzebna do ich wykonania.

Jak zrobić zabawkę dla psa z butelki? – to będzie Ci potrzebne

 • butelki po wodzie, np. półlitrowej wodzie mineralnej Auchan,
 • nożyczki/nożyk,
 • deski,
 • metalowy/plastikowy pręt,
 • wiertarko-wkrętarka.

Jak zrobić zabawkę dla psa ze sznurka? Przydatne akcesoria

 • sznurek,
 • nożyczki,
 • gumowa, ażurowa wycieraczka lub miękka wkładka do zlewu,
 • piłka tenisowa.

Jak zrobić zabawkę dla psa ze skarpety? – lista potrzebnych rzeczy

 • skarpety (najlepiej żółte lub niebieskie),
 • wata,
 • sznurek,
 • nożyczki.

Jak zrobić zabawkę dla psa? Instrukcja krok po kroku

Wiesz już, jakie zabawki możesz przygotować własnoręcznie i co potrzebujesz do ich wykonania. Przejdźmy teraz do instrukcji, jak zrobić samemu zabawkę dla psa krok po kroku.

Jak zrobić zabawkę dla psa z butelki?

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie propozycje jak zrobić zabawkę dla psa z butelki. Najlepiej użyj takiej po półlitrowej wodzie mineralnej Auchan. Jest ona niebieska, więc pies łatwo ją zauważy.

Wykonanie pierwszej zabawki zajmie Ci dosłownie chwilkę. Wystarczy, że odkręcisz korek i nasypiesz do butelki kilka smakołyków. Pies, tocząc i podrzucając butelkę, będzie zdobywał upragnione przysmaki. Tę zabawkę możesz zrobić również w nieco innej wersji. W butelce nożykiem lub nożyczkami wytnij mały otwór (tak, aby smaczki mogły z niego wylecieć). Nasyp nagrody i zakręć butelkę korkiem. Zadaniem psa jest popychanie butelki w taki sposób, aby przysmaki wypadały przez wycięty otwór.

Druga nasza propozycja jest nieco bardziej pracochłonna, ale gwarantujemy, że po wykonaniu tej zabawki będziesz bardzo usatysfakcjonowany. Potrzebujesz prostokątną, drewnianą deskę, która będzie stanowić podstawę konstrukcji. Na jej końcach przymocuj pionowo dwie deski. Teraz przyda Ci się wiertarko-wkrętarka marki WORCRAFT. W każdej z pionowych desek w górnej części wywierć otwór. Przełożysz przez niego metalowy lub plastikowy pręt. Taki sam otwór zrób w butelkach. Przełóż pręt przez jeden z otworów, a następnie osadź na nim butelki. Następnie wsuń pręt w drugi otwór. Do każdej z butelek wsyp np. smakołyki StrongPets.

Butelka w pozycji wyjściowej powinna być umieszczona szyjką do góry. Celem Twoje psa będzie takie trącanie butelek, aby podczas obracania się naczynia, smakołyki wypadały. Twój pupil z czasem odkryje, jakiej siły musi użyć, aby butelka obróciła się na tyle mocno, że przysmak wypadł. To świetna zabawa węchowa, ale i aktywność intelektualna.

Jak zrobić zabawkę dla psa ze sznurka?

Z wykorzystaniem sznurka również możesz wykonać dwie zabawki. Do zrobienia pierwszej potrzebujesz sznurek, nożyczki i np. piłkę tenisową. Za pomocą nożyczek po dwóch stronach piłki zrób niewielkie dziury. Przeciągnij przez nie sznurek i zawiąż go na końcach. To świetna zabawka, którą możesz wykorzystać podczas treningu aportowania. Długość i grubość sznurka dostosuj do wielkości Twojego pupila.

Za pomocą sznurka możesz wykonać samodzielnie również matę węchową dla swojego czworonoga. Przygotuj gumową, ażurową wycieraczkę lub miękką wkładkę do zlewu w zależności od tego jak duża ma być Twoja mata. Następnie potnij sznurek na wiele krótszych elementów i przewiąż gęsto przez każdy otwór, aż prześwity przestaną być widoczne. Tak wykonaną matę połóż na podłodze, a między kawałkami sznurka ukryj smakołyki. Zadaniem Twojego pupila będzie wywąchanie, gdzie znajdują się jego ulubione przysmaki.

Jak zrobić zabawkę dla psa ze skarpety?

Bardzo prostą do wykonania zabawką jest stworzenie maskotki ze skarpety. Możesz użyć skarpetek, których już nie nosisz lub specjalnie dla swojego pupila kupić kilka tanich par w kolorze żółtym i niebieskim. Ponadto będzie potrzebna Ci wata – dobrze sprawdzi się wata bawełniana Bella. Wystarczy, że wypchasz nią skarpetkę i zwiążesz końcówkę na supeł. To świetny patent dla opiekunów psów, które lubią gryźć pluszowe zabawki i szybko je niszczą. Maskotka ze skarpetki to rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne.

Własnoręcznie robione zabawki dla psa – jakie kolory się sprawdzą?

Ważny jest nie tylko pomysł, ale również kolor zabawki dla psa. Jak zrobić, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić pupilowi zabawę?

W latach 80. XX wieku amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdzili, że psy rozróżniają kolory i nie są to jedynie czerń oraz biel. Wiadomo, że oko psa zdolne jest do widzenia żółtych i niebieskich odcieni. Przyjmuje się, że kolory żółty, zielony i pomarańczowy psy widzą jako odcienie żółtego, natomiast kolor fioletowy jako niebieski. Co ciekawe, rzeczy czerwone Twój pupil widzi jako czarne.

A zatem jak zrobić zabawkę dla psa, aby była dla niego atrakcyjna również wizualnie? Przede wszystkim, jeśli to możliwe, wybieraj materiały w kontrastowych barwach. Szarpak z żółtego i niebieskiego koca, niebieska butelka wypełniona smakołykami czy zabawka z żółtej skarpetki – to strzał w 10.

Butelka, sznurek a może skarpety? Drugie życie przedmiotów jako zabawki dla psa DIY

Własnoręcznie robione zabawki dla psa to duża satysfakcja dla każdego opiekuna. Wiele z nich możesz stworzyć, dając codziennym przedmiotom drugie życie. Nasze propozycje pokazują, że atrakcyjną zabawkę dla czworonoga możesz zrobić z butelki po wodzie, tacy do pieczenia muffinek czy koca polarowego.
Na koniec podpowiemy Ci jeszcze jak zrobić zabawkę dla psa w kilka minut. Weź mały ręcznik i rozłóż go na płasko. Ułóż na nim smakołyki i zawijaj ręcznik w rulon. Połóż zabawkę przed psem, jego celem będzie znalezienie sposobu na rozwinięcie ręcznika i odnalezienie wszystkich smakołyków. To dla psa zarówno rozrywka i przyjemność, jak i również trening węchowy.

Zabawki dla psa DIY dzięki naszemu poradnikowi wykonasz szybko, łatwo i z wielką satysfakcją, a wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria znajdziesz w ofercie sklepu Auchan. W naszych sklepach stacjonarnych i on-line czeka na Ciebie wiele inspiracji.