Aplikacja

Dlaczego pies je trawę? Poznaj najczęstsze powody

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 24.06.2024 6 minut czytania

To już kolejny spacer, na którym zauważasz, że Twój pies je trawę? Spokojnie, takie zachowanie dotyczy wielu czworonogów. Najczęściej nie ma powodów do zmartwień, jednak w niektórych przypadkach należy przyjrzeć się temu przyzwyczajeniu uważniej. Dowiedz się z poradnika Auchan, dlaczego pies je trawę!

Najczęstsze powody, dlaczego pies je trawę

Dla niejednego niedoświadczonego opiekuna widok psa jedzącego trawę jest zaskoczeniem. Czworonożny przyjaciel uwielbia przecież mięsne smaczki. Jednakże czasem ma ochotę na nieco zielonego przysmaku. Może to budzić wątpliwość związaną bezpieczeństwem zwierzęcia. Dlaczego pies je trawę? Rozwiewamy wątpliwości!

Pies je trawę – naturalne instynkty i zachowania

Jedzenie przez psa trawy jest często instynktownym, naturalnym zachowaniem. Wynika to między innymi z psiej ciekawości. Możliwe, że w przypadku Twojego pupila to nic więcej niż chęć sprawdzenia jej smaku, gdy wcześniej zachęciła go zapachem czy wyglądem.

Zastanawiając się, dlaczego psy jedzą trawę, weź też pod uwagę, że po prostu jest to ich sposób na radzenie sobie z nudą. Nawet te zwierzaki, które mają perfekcyjnie skomponowaną dietę i są w pełni zdrowe, bez problemów behawioralnych, od czasu do czasu decydują się na taki spacerowy rarytas.

Sprawdź: BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis

Po co psy jedzą trawę? Problemy trawienne i zdrowotne

Jedząc trawę psy mogą szukać sposobu, aby uzupełnić niedobory. W tym przypadku zauważysz, że zwierzę dzień w dzień skubie źdźbła. Nie robi tego jednak łapczywie (to mogłoby wskazywać na problemy behawioralne). Jeśli zwierzę porywa się na zjadanie trawy tak często, przyjrzyj się jego diecie, a szczególnie zawartości błonnika.

Codziennie przyjmowana karma powinna być pełnoporcjowa. W ten sposób określa się produkt, który może być stosowany jako jedyny w diecie. To znaczy, że zwierzę nie będzie już potrzebowało żadnych dodatkowych składników, aby uniknąć niedoborów.

Co to znaczy, jak pies je trawę? Nie można zapominać o problemach trawiennych. Kiedy milusińskiemu dają się we znaki zaburzenia żołądkowo-jelitowe, decyduje się na taką przekąskę. Wtedy pies je trawę i wymiotuje, żeby oczyścić żołądek. Zwierzak usiłuje sprowokować wymioty, więc zjada trawę, która drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego. Do powodów należą:

  • mdłości wywołane niestrawnością;
  • zatrucie pokarmowe;
  • wzdęcia.

Pies może odczuwać dolegliwości żołądkowe, ponieważ występują u niego pasożyty. W konsekwencji chwilę po wyjściu na spacer postanawia skubać zieleń, jakby tylko na to czekał. 

Przeczytaj również: Zdrowe diety dla psa – co powinno znaleźć się w misce?

Czy pies może jeść trawę z nudy?

Dlaczego pies je trawę na spacerze? Tego pewnie się nie spodziewasz – bo mu się nudzi! Kiedy przechadzki nie są wzbogacone aktywnościami fizycznymi i umysłowymi, zwierzę może szukać sobie zajęcia na własną… łapę. Pamiętaj, że spacer to dla czworonoga moment nie tylko na załatwienie potrzeb, lecz także na zabawę. Bieganie, węszenie, poszukiwanie – niech czas na zewnątrz będzie urozmaicony!

Zadbaj o to, żeby psiak mógł poznać nowe zapachy, nawiązać przyjaźnie z innymi czworonogami i zaspokoić potrzebę ruchu. Zabierz ze sobą na spacer psie zabawki. Piłki, szarpaki czy gryzaki to akcesoria, dzięki którym nie będzie nudy. Nie zapomnij też o smakołykach. Możesz zachęcić czworonoga do zabawy w ich poszukiwanie. Wystarczy, że umieścisz przysmaki przy pniu drzewa.

Dowiedz się: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Czy pies może jeść trawę?

Skubanie trawy co pewien czas nie przynosi negatywnych skutków. Pamiętaj jednak, że pomiędzy źdźbłami mogą skrywać się rośliny, które są szkodliwe dla psa. Niektóre z nich wywołają tylko ból brzucha, ale inne mogą być bardziej niebezpieczne. Uważaj, by zwierzę nie zjadło przypadkiem tulipana czy hortensji, których fragmenty może przywiać wiatr. Niezdrowe są też pelargonie i narcyzy.

Musisz uważać na takie niebezpieczeństwa zarówno daleko od domu, jak i we własnym ogrodzie. Różne preparaty stosowane do nawożenia roślinności mogą dostać się do psiego żołądka, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jeśli planujesz zastosować preparaty w swoim ogródku, na przykład nawozy, odczekaj, zanim pozwolisz pupilowi na beztroską zabawę poza domem.

Zdarza się, że pies je trawę i wymiotuje pianą. W tym przypadku można mówić o tak zwanych wymiotach głodowych. Występują na porannym spacerze, a związane są z tym, że w wyniku długiej przerwy między posiłkami wydzielają się soki trawienne, które drażnią żołądek.

Nie bez znaczenia jest fakt, że trawniki to źródło pasożytów. Bywają przecież zanieczyszczone, więc kiedy pies je trawę, może się zarazić (np. psim tasiemcem). W trawie mogą skrywać się też małe niejadalne grzyby. Istnieje ryzyko, że ich zjedzenie będzie dla zwierzęcia wyjątkowo niebezpieczne.

Sprawdź również: Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Poradnik Auchan

Kiedy należy się martwić i iść do weterynarza?

Sporadyczne jedzenie trawy nie jest niczym groźnym czy podejrzanym. Czasami jednak problem jest poważniejszy niż nuda. Jeśli zwierzę wręcz pochłania trawę, robiąc to całymi kępami i na każdym spacerze, niewykluczone, że występują u niego zaburzenia behawioralne. Sprawdź, czy w takich momentach jesteś w stanie odwrócić uwagę psa. Jeżeli nie, warto zgłosić się po pomoc do behawiorysty. To szczególnie istotne, jeśli pupil chętnie zjada różne niejadalne przedmioty. Mogą być to objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Sytuacja robi się tym bardziej alarmująca, jeśli pies je trawę i wymiotuje za każdym razem. Być może robi to instynktownie, żeby pozbyć się jakiegoś żołądkowego problemu, niemniej zwierzę warto przebadać, a po wykluczeniu przyczyn fizycznych zdecydować się na konsultację z behawiorystą.

Jeśli pupil po raz pierwszy zaczął czuć się źle po zjedzeniu kępki, jest prawdopodobne, że znajdowało się w niej coś szkodliwego. Silne wymioty, biegunka czy apatia to objawy, których nie należy bagatelizować. Być może w trawie znajdowała się groźna dla zdrowia roślina lub niebezpieczna substancja. Nigdy nie masz pewności, jakie środki są wykorzystywane do dbania o tereny poza Twoim ogrodem.

Dowiedz się więcej: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Dbaj o zdrowie swojego psa

Czy pies może jeść trawę? Jak widać – owszem, jednak są kwestie, o których nie należy zapominać. Takie nienałogowe zachowanie to nic groźnego. Gdy jednak jej podgryzanie staje się głównym celem spaceru, istnieje prawdopodobieństwo, że czworonożny przyjaciel zmaga się z problemami behawioralnymi lub sygnalizuje małą ilość aktywności na spacerach.

Jeśli w zachowaniu zwierzęcia cokolwiek poważnie Cię niepokoi, zawsze warto poprosić o konsultację lekarza weterynarii. Pamiętaj, by dbać o wartościową dietę pupila i dużą dawkę aktywności.

Wszystkie niezbędne produkty dla młodego i starszego psiaka czekają na Ciebie w Auchan! Zrób zakupy online i zadbaj o dietę oraz aktywność swojego czworonożnego przyjaciela!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.