Aplikacja

Dlaczego pies ucieka z posesji i na spacerze? 4 porady dla właścicieli czworonogów

Opublikowano 29.11.2023 - 7 minut czytania

Czy Twój pies często próbuje opuścić teren posesji, gdy tylko ma taką możliwość? Czy zdarza mu się przeskakiwać przez ogrodzenie lub zrywać ze smyczy na spacerze? Jeśli tak, to zapewne zastanawiasz się, dlaczego pies ucieka i jak temu zapobiec. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podać Ci kilka praktycznych porad na oduczenie czworonoga takich zachowań.

Dlaczego pies ucieka? Powody i przyczyny

Jeśli masz czworonoga, być może nie raz zastanawiałeś się, dlaczego Twój pies ucieka przez ogrodzenie lub zrywa się ze smyczy na spacerze. Jest to zjawisko, które dla właściciela jest zawsze sytuacją stresującą. Takie postępowanie, zwłaszcza powtarzające się regularnie, może być niebezpieczne dla Twojego psa, ale także dla innych ludzi i zwierząt. Warto wiedzieć, że czworonogi podejmują próby ucieczki z różnych powodów. Oto niektóre z przyczyn:

  • Instynkt: pies jest potomkiem wilka, który ma silny instynkt łowiecki i terytorialny. Pupil może więc uciekać, aby polować na inne zwierzęta, bronić swojego rewiru lub szukać partnera do rozrodu. Instynkt może być silniejszy u niektórych ras, takich jak owczarki niemieckie, beagle czy labradory.
  • Strach: pies może uciekać, ponieważ czuje się zagrożony, przestraszony lub zestresowany przez jakiś bodziec, np. głośny dźwięk, obcego człowieka, innego psa czy fajerwerki. Strach może być spowodowany również przez traumatyczne przeżycia z młodości, brak odpowiedniej socjalizacji lub nadwrażliwość.
  • Nuda: przyczyną ucieczek może być także poczucie osamotnienia lub zbyt mała ilość stymulacji fizycznej i umysłowej. Pies potrzebuje regularnych spacerów, zabaw, treningów i kontaktu z ludźmi i innymi psami. Nuda może prowadzić do zachowań lękowych lub agresywnych.
  • Szukanie przygody: Twój pupil może podejmować próby ucieczki, jeśli jest ciekawy świata i chce go odkrywać. Pies może być zafascynowany zapachami, dźwiękami, widokami lub smakami, które znajduje poza posesją. Chęć przygody może być silniejsza u młodych, energicznych i inteligentnych psów, zwłaszcza takich ras jak border collie czy australijski owczarek kelpie.
  • Błędy wychowawcze: konsekwencja w stosowaniu zasad i komend jest kluczowa w procesie wychowania psa. Jeśli zwierzę nie zostało odpowiednio nauczone podstawowych komend, takich jak „zostań” czy „do nogi”, może brakować mu zdolności rozumienia, kiedy powinno pozostać blisko. Brak posłuszeństwa wynikający z niewłaściwego treningu może sprzyjać ucieczkom.

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, dlaczego pies nie słucha i ucieka od właściciela. Jednak możesz zastosować odpowiednie strategie i techniki. Czytaj dalej, aby poznać praktyczne sposoby na oduczenie psa ucieczki z posesji czy podczas spaceru

Sprawdź także: Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?

4 porady dla właścicieli czworonogów

Jeśli Twój pies nie słucha i ucieka z posesji, nie ignoruj tego problemu i nie karz go za to. Zamiast tego spróbuj zastosować metody, które mogą zapobiec temu niebezpiecznemu zachowaniu w przyszłości. Oto 4 sposoby na oduczenie psa ucieczki!

Prawidłowe stosowanie smyczy i obroży

Smycz i obroża to podstawowe akcesoria dla psa, które zapewniają bezpieczeństwo i kontrolę nad pupilem podczas spacerów. Po pierwsze należy nauczyć go chodzić na smyczy bez ciągnięcia i szarpania. Możesz to zrobić za pomocą różnych technik, np. poprzez nagradzanie zwierzęcia za chodzenie przy nodze, zatrzymywanie się lub zmianę kierunku, gdy pies zaczyna szarpać smycz.

Nie puszczaj zwierzęcia wolno, jeśli nie jesteś pewien, że Cię posłucha i nie ucieknie. Możesz natomiast użyć długiej linki lub smyczy biegowej, która zapewni mu większą swobodę ruchu.

Tworzenie bezpiecznego, komfortowego i urozmaiconego środowiska

Pies ucieka z posesji, jeśli czuje się tam źle, nudzi się lub ma ułatwiony dostęp do wyjścia. Dlatego należy zapewnić pupilowi komfortowe legowisko, a także miejsce do zabawy, które będzie dla niego przytulne, ciche i bezpieczne. Warto również zadbać o zabawki, które będą go stymulować fizycznie i umysłowo, np. piłki, szarpaki, zabawki interaktywne lub węchowe. Ucieczki psa z posesji możesz ograniczyć poprzez dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia, bramy i drzwi.

To, że pozostawisz psa samego, nie oznacza to, że sam zorganizuje sobie czas. Nawet jeśli będzie miał do dyspozycji dużą przestrzeń. Twój pupil może mieć potrzebę odkrywania świata oraz uzyskania dostępu do nowych bodźców.

Zobacz też: Jaki pies do bloku będzie najlepszy? Sprawdź, jaką rasę wybrać

Nauka i trening posłuszeństwa

Warto już od małego uczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad”, „zostań”, „przyjdź” czy „do nogi”. Pomoże Ci to kontrolować jego zachowanie i zapobiegać ucieczkom.

Należy stosować metody wzmocnienia pozytywnego, czyli nagradzać psa za dobre zachowanie, np. głaskaniem, pochwałą, przysmakiem czy zabawką. Jednocześnie należy unikać karania psa za złe zachowanie, np. krzykiem, szarpaniem czy uderzaniem. Może to wzmagać u zwierzęcia strach, stres lub agresję. Należy być konsekwentnym, cierpliwym i spokojnym w treningu psa oraz powtarzać ćwiczenia regularnie i w różnych sytuacjach.

Zaspokajanie potrzeb żywieniowych

Powodem, dla którego pies nie słucha i ucieka od właściciela na spacerze, jest bardzo często kuszenie go różnorodnymi aromatami. Zadbanie o ilość jedzenia, dostosowaną do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, może poprawić jego zdrowie i zachowanie. To z kolei wpłynie pozytywnie na spacery i relacje z właścicielem. Regularność karmienia pozwoli psu na przewidywanie czasu karmienia i może ograniczyć chęć szukania pożywienia na własną rękę.

Duże znaczenie ma jakość podawanego posiłku. Warto wybierać karmy mokre i suche dla psa, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe. Aby dobrać produkt dostosowany do wieku, rasy i kondycji zwierzęcia, skonsultuj się z zaufanym lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Przeczytaj również: BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć. Składniki, proporcje i przykładowy jadłospis

Pies ucieka – jakie akcesoria mogą pomóc?

Wiesz już, dlaczego pies może uciekać przez ogrodzenie i jak spróbować temu zaradzić. Oprócz przeprowadzania odpowiedniego i konsekwentnego treningu czy tworzenia bezpiecznego środowiska można także skorzystać z różnych przydatnych akcesoriów. Mogą one wspomóc proces oduczania psa ucieczki lub też ułatwić odszukanie zwierzęcia, gdy uda mu się wydostać z posesji. Oto niektóre z nich:

  • Kamera do monitoringu: jeśli pomimo zabezpieczenia terenu i zaspokojenia wszelkich potrzeb żywieniowych Twój pies podkopuje ogrodzenie lub próbuje przez nie przeskoczyć, możesz zamontować kamerę na podczerwień. Choć nie zapobiegniesz w ten sposób psim ucieczkom, będziesz mógł sprawdzić, w jaki sposób pies ucieka z posesji, co pozwoli Ci sprawniej wyeliminować problem.
  • Adresówka i chipy: przyczepienie do obroży identyfikatora z informacjami takimi jak imię psa czy numer telefonu i ewentualny adres właściciela, może umożliwić szybki i bezpieczny powrót zwierzaka do domu. To prosta, ale skuteczna metoda zwiększenia szansy na odnalezienie pupila, który zerwał się ze smyczy lub uciekł z posesji. Dodatkowo psy mogą mieć wszczepione chipy z unikalnym identyfikatorem. Jeśli pies się zgubi, osoba, która go odnajdzie, może zgłosić się do najbliższego weterynarza, celem odczytania danych psiaka.
  • Gryzaki: to gadżety, które nie tylko zaspokoją psią potrzebę żucia, ale także dostarczają zwierzęciu rozrywki, odwracając uwagę od ewentualnych pokus związanych z chęcią ucieczek.

Sprawdź także: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Pies nie słucha i ucieka – kiedy szukać pomocy u profesjonalisty?

Jeśli problem ucieczek powtarza się często i jest trudny do rozwiązania, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Behawioryści zwierząt oraz doświadczeni trenerzy udzielą odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies ucieka z podwórka i doradzą, jak radzić sobie z trudnymi przypadkami. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że problem może leżeć po Twojej stronie. Czasami pewne złe czy nieodpowiedzialne nawyki właściciela mogą nasilać problem. Ważne jest, aby być szczerym podczas wywiadu przeprowadzanego przez zwierzęcego behawiorystę.

Już wiesz, co robić, kiedy pies ucieka z posesji!

Podsumowując, zrozumienie przyczyn ucieczki psa oraz skuteczne zastosowanie metod szkoleniowych może znacząco poprawić sytuację. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Budowanie pozytywnej więzi z psem oraz świadome zarządzanie środowiskiem, w którym przebywa, to najważniejsze elementy skutecznej prewencji.

W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz akcesoria dla psa, które ułatwią Ci zapanowanie nad niesfornym pupilem, a także karmę funkcjonalną, dostosowaną do różnych ras, wieku czy specjalnych wymagań żywieniowych. Złóż zamówienie już teraz bez wychodzenia z domu!