Aplikacja

Dlaczego szczeniak gryzie? Poznaj zachowania swojego psa

Opublikowano 19.12.2023

Zastanawiasz się, dlaczego Twój szczeniak gryzie Cię po rękach lub nogach? Czy to oznacza, że jest agresywny, niegrzeczny, a może po prostu się nudzi? Jak oduczyć go tego niepożądanego nawyku i zapewnić mu odpowiednią stymulację i opiekę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania! Sprawdź poradnik Auchan i dowiedz się, dlaczego szczeniak gryzie!

Dlaczego szczeniak gryzie?

Zastanawiasz się, dlaczego szczeniak gryzie i warczy? Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn, które postaramy się szczegółowo omówić. Zapraszamy Cię do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Auchan!

Naturalny instynkt

Naturalne instynkty szczeniaka odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu jego zachowań. Małe psy, podobnie jak dzieci, poznają świat poprzez dotyk, smak i zapach. Nie mają jednak rąk, więc używają do tego swoich zębów.

Gryzienie pomaga im też rozwijać umiejętność żucia, która jest niezbędna do prawidłowego odżywiania się i utrzymania higieny jamy ustnej. Ponadto jest to dla szczeniaków forma wyrażania emocji, takich jak radość, zainteresowanie czy podniecenie. Szczeniaki gryzą się też wzajemnie podczas zabawy z rodzeństwem, matką czy obcymi psami, co pozwala im nawiązywać relacje i uczyć się „psiego” języka.

Rozwijające się zęby

Kolejnym powodem, dlaczego szczeniak gryzie właściciela, jest rozwój jego uzębienia. U szczeniaków pierwsze zęby mleczne pojawiają się około 3–4 tygodnia życia. Między 3 a 6 miesiącem zaczynają natomiast wypadać, ustępując miejsca stałym. W tym okresie szczeniak może odczuwać dyskomfort, swędzenie czy ból dziąseł. To może go z kolei skłaniać do intensywnego gryzienia i żucia różnych przedmiotów, aby sobie ulżyć.

Zobacz także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Nauka interakcji

Szczeniak gryzie także dlatego, że uczy się, jak właściwie się zachowywać i komunikować z ludźmi (oraz innymi psami). Gryzienie jest częścią tzw. inhibicji gryzienia, czyli kontroli siły ugryzienia, która jest niezwykle ważną umiejętnością udomowionych psów. Szczeniaki uczą się tego podczas zabaw z rodzeństwem i matką, które reagują na zbyt mocne gryzienie piszczeniem, odgryzaniem się czy przerwaniem zabawy.

W ten sposób młody zwierzak dowiaduje się, że gryzienie może być bolesne i nieprzyjemne dla drugiej strony. Jeśli jednak szczeniak jest zabierany od matki i rodzeństwa zbyt wcześnie lub nie ma kontaktu z innymi psami, ta umiejętność może być słabo rozwinięta, co prowadzi do bolesnego gryzienia ludzi.

Pozostałe czynniki

Zdarza się, że nadmierne gryzienie przez szczeniaka jest wynikiem innych czynników, takich jak: 

  • Ból lub nieprawidłowości zdrowotne: szczenię może reagować nadmiernym gryzieniem w odpowiedzi na ból czy dyskomfort fizyczny. Może to obejmować nie tylko wspomniane wyżej problemy z dziąsłami, ale także inne, niekiedy bardziej poważne dolegliwości. Dlatego warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i dostosować opiekę.
  • Stres i niepokój: szczeniaki mogą reagować gryzieniem w odpowiedzi na stresujące je sytuacje lub zmiany w otoczeniu. Nowe środowisko, obecność innych zwierząt domowych, czy nawet zmiana w harmonogramie dnia mogą wpływać na psychikę szczeniaka. Budowanie spokojnego otoczenia i stopniowe wprowadzanie zmian może pomóc w zminimalizowaniu stresu.
  • Błędy żywieniowe: jeśli dieta szczeniaka nie spełnia odpowiednich wymagań, to również może być istotnym czynnikiem wpływającym na zachowanie. Uwzględnia to m.in. niewłaściwe składniki pokarmowe, niedobory witamin czy nieregularne pory karmienia. Szczenię może wymuszać jedzenie, gryząc. Z oferty sklepu Auchan, warto wybrać dla psa produkt dopasowany do jego wieku. Podawaj mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Możesz również zdecydować się na karmę Bio lub funkcjonalną – w zależności od potrzeb rozwojowych pupila. Jeśli preferujesz podawanie zwierzakowi domowego jedzenia, musisz starannie dostosować jadłospis do jego potrzeb. Posiłki dla psa mogą zawierać na przykład gotowaną i zmieloną wołowinę lub mięso drobiowe z warzywami, takimi jak brokuły, buraki, cukinia, dynia czy marchewka.

Sprawdź także: Dlaczego pies ucieka z posesji i na spacerze? 4 porady dla właścicieli czworonogów

Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł?

Jak widzisz, gryzienie u szczeniaka jest, w większości przypadków, zjawiskiem całkowicie normalnym. Aby skutecznie zapobiegać i ograniczać gryzienie, musisz wiedzieć, co je wywołuje, co szczeniak chce Ci za jego pomocą przekazać oraz w jaki sposób możesz mu pomóc.

Jeśli psiak nie nauczy się kontrolować siły swojego gryzienia, może to prowadzić do zranień nie tylko właściciela, ale także obcych osób czy innych zwierząt. Dlatego, jeśli szczeniak gryzie i warczy, możesz zastosować się do poniższych wskazówek.

Zabawki i gryzaki

Zapewnij szczeniakowi zabawki i gryzaki, które zaspokoją jego potrzeby związane z gryzieniem i żuciem. Wybieraj akcesoria o różnej fakturze, kształcie i twardości, aby szczeniak nie zdążył się nimi znudzić.

Zabawki powinny być również bezpieczne, trwałe i odpowiednio dopasowane do wielkości oraz siły psa. Unikaj przedmiotów wykonanych z miękkiego plastiku czy materiałów, które mogą być łatwo rozgryzione i połknięte przez szczeniaka. Dobrym pomysłem są też zabawki interaktywne, które stymulują umysł i zmysły psa, np. kongi, piłki czy automaty na przysmaki.

Zabawki dla psa możesz również wykonać samodzielnie! Zrób dla pupila matę węchową przy wykorzystaniu starego ręcznika, koca czy prześcieradła lub pudełko-demolkę, w którym pośród strzępek gazety ukryjesz ulubione przysmaki.

Regularna aktywność fizyczna

Baw się ze szczeniakiem regularnie i aktywnie, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i pomóc w rozładowaniu energii. Zabawa powinna być zróżnicowana. Pamiętaj, żeby nigdy nie używać w tym celu swoich rąk, nóg czy ubrań. Nie drażnij się ze szczeniakiem, ponieważ może to prowadzić do utrwalenia niepożądanych zachowań.

Jeśli pies zacznie Cię gryźć, natychmiast przerwij zabawę, odwróć się od niego i zignoruj na kilka sekund. W ten sposób zrozumie, że takie zachowanie nie przynosi mu żadnej korzyści. Nigdy jednak nie krzycz na szczeniaka ani nie karz go fizycznie, ponieważ to może wywołać u niego stres lub agresję. Pozwól mu się wyszaleć – zabieraj go na spacery, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i przy okazji nauczyć chodzenia na smyczy.

Przeczytaj także: Jak odchudzić psa, który ma nadwagę? Sprawdź, jak zdrowo odżywiać swojego pupila

Nauka komend

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł, naucz go podstawowych komend. Pies powinien znać takie polecenia jak „siad”, „zostaw”, „daj”, czy „nie”. Zawsze wtedy, kiedy na nie zareaguje i powstrzyma się od gryzienia, możesz go nagrodzić pochwałą, pieszczotami czy smakołykiem. Wprowadzone komendy powinny być stosowane systematycznie, bez względu na okoliczności. To jedyny sposób, aby szczeniak zrozumiał, czego od niego oczekujesz. W Auchan znajdziesz przysmaki treningowe, którymi możesz nagradzać pupila. Możesz również samodzielnie wykonać przekąski dla psa – na przykład takie z marchewką, wątróbką, indykiem czy z dobrej jakości pasztetem.

Znaczenie właściwej socjalizacji w oduczaniu szczeniaka gryzienia

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w radzeniu sobie z problemem gryzienia u szczeniaka, jest zapewnienie mu odpowiedniej socjalizacji. Plusem jest nie tylko oduczenie niekorzystnego zachowania, ale też budowanie pozytywnej i trwałej więzi pomiędzy nim a Tobą. Socjalizacja powinna rozpocząć się już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka i trwać przez cały okres dojrzewania. W tym czasie Twój pupil powinien mieć możliwość poznawania różnych psów, ludzi, zwierząt, miejsc, dźwięków, zapachów, a także sytuacji.

Ważne jest, aby socjalizacja była pozytywna i bezpieczna dla szczeniaka, czyli nie narażała go na stres, strach, czy ból. Nie zmuszaj szczeniaka do kontaktu z kimś lub czymś, co go przeraża, nie karz go za wyrażanie niepokoju, nie izoluj go od świata zewnętrznego. Zamiast tego nagradzaj za spokojne i przyjazne zachowania, chroniąc przed nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Sprawdź także: Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?

Co zrobić, jeśli szczeniak nie przestaje gryźć właściciela?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, jeśli powyższe metody nie działają? Jeśli pomimo konsekwentnego realizowania planu oduczania zwierzę nie zmienia swojego zachowania, możesz skontaktować się z behawiorystą – ekspertem posiadającym pogłębioną wiedzę na temat psychologii i zachowań zwierząt. Przeprowadzi on szczegółową analizę przypadku, uwzględniając wszelkie aspekty:

  • środowiskowe, 
  • zdrowotne, 
  • emocjonalne,
  • żywieniowe. 

Na podstawie zebranych informacji, behawiorysta będzie w stanie dostosować spersonalizowany plan działania. Współpraca z profesjonalistą obejmować może także sesje szkoleniowe, podczas których dowiesz się, jak skutecznie reagować na gryzienie oraz otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące zmian w otoczeniu szczeniaka. Ponadto behawiorysta pomoże zidentyfikować potencjalne źródła stresu lub niepokoju u Twojego pupila.

Czy wiesz już, dlaczego szczeniak gryzie?

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, dlaczego szczeniak gryzie i jak sobie z tym radzić. Pamiętaj, że gryzienie jest normalnym i naturalnym zachowaniem młodego psa, które nie musi być problemem, jeśli podejdziesz do niego w dobry sposób. Zapewnij szczeniakowi zabawki i aktywności, pamiętaj o wzmocnieniu pozytywnym i właściwej socjalizacji z innymi psami. Pomocne w kształtowaniu zdrowych nawyków mogą okazać się gryzaki, smakołyki i inne akcesoria dla zwierząt dostępne w ofercie Auchan. Zapraszamy na wygodne zakupy z dostawą pod wskazany adres!