Aplikacja
gdzie glaskac kota

Gdzie głaskać kota i jak to robić? Sekrety mruczka z bliska

Opublikowano 05/23/2023

Mimo iż koty uznawane są za indywidualistów, wiele z nich bardzo lubi pieszczoty, a niektóre wręcz się ich domagają. Na ciele Twojego pupila są miejsca, gdzie koty lubią być głaskane bardziej lub mniej. Dowiedz się gdzie i jak głaskać mruczka, aby sprawić mu jak najwięcej przyjemności. Podpowiemy również, kiedy przerwać głaskanie kota, który zaczyna się irytować.

Czy koty lubią głaskanie?

W przeszłości koty podobnie jak psy miały spełniać w gospodarstwie domowym określoną rolę. Z biegiem lat stały się jednak zwierzętami do towarzystwa. Wiele osób, które myślą o adopcji czworonoga, zadaje pytanie: czy koty lubią głaskanie?

Wbrew pozorom koty należą do zwierząt, które lubią kontakt zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i człowiekiem. Oczywiście każdy mruczek ma swój temperament i upodobania, ale większość z nich z przyjemnością spędzi czas na kolanach swojego opiekuna. Niektóre koty wykorzystają każdy moment, aby upomnieć się o pieszczoty. Inne natomiast po kilku minutach głaskania oddalą się, aby odpocząć lub zająć się swoimi sprawami.

Poddawanie się głaskaniu i ocieranie o opiekuna to dla kota nie tylko przyjemność. W ten sposób zwierzę zostawia swój zapach. Na ciele kota znajdują się bowiem gruczoły czuciowe oraz zapachowe, dzięki czemu głaskanie może spełniać obie role. Gruczoły czuciowe są stymulowane przez dotyk, więc przekazują do mózgu impulsy dające sygnał odczuwania przyjemności.

Pozytywna odpowiedź na pytanie, czy koty lubią głaskanie, związana jest również z poczuciem bezpieczeństwa u zwierzęcia. Twój mruczek ma z głaskaniem dobre skojarzenia, ponieważ jest to podobna pieszczota jak wylizywanie futra kocięcia przez matkę. Jeśli masz dwa koty, na pewno zauważyłeś, że nawet dorosłe osobniki liżą się nawzajem. To nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale również rytuał wzajemnej troski.

Jeśli kot zostanie przyzwyczajony do dotyku opiekuna w młodym wieku, masz gwarancję, że będzie lubił głaskanie również jako dorosły osobnik. Bardzo ważny jest etap pierwotnej socjalizacji. Kocię powinno być oswajane z głaskaniem i dotykiem opiekuna przed pierwsze 12-16 tygodni życia. Większość czworonogów, które od pierwszych tygodni życia są brane na ręce przez człowieka, głaskane czy masowane, bardzo lubi kontakt fizyczny z opiekunem przez całe swoje życie i wręcz samo domaga się pieszczot.

Wspominaliśmy już, że każdy kot na inne potrzeby i upodobania. Jeśli Twój pupil jest jednym z tych, które wolą krótkie sesje głaskania, uszanuj to. Nie zmuszaj czworonoga do siedzenia na Twoich kolanach. Bardzo szybko da Ci do zrozumienia, w którym momencie przestaje być to przyjemne. Aby nie zepsuć wzajemnej relacji, nie nadwyrężaj cierpliwości kota. Dowiedz się, gdzie głaskać kota, aby jak najczęściej domagał się pieszczot.

glaskanie kota

Gdzie najlepiej głaskać kota?

Głaszcząc swojego pupila, chcesz sprawić mu przyjemność i rozluźnić go. Aby dowiedzieć się, gdzie najlepiej głaskać kota, poznaj mapę jego ciała. Nie każde miejsce na ciele Twojego pupila ma tę samą wrażliwość na dotyk. Są punkty z receptorami czuciowymi, które przekazują do kociego mózgu impulsy związane z przyjemnymi doznaniami oraz takie, które informują mózg o odczuwaniu stresu.

Gdzie głaskać kota, jeśli chcemy sprawić mu dużo przyjemności? To przede wszystkim miejsca, w których na ciele kota znajdują się receptory zapachowe. Bardzo łatwo je zauważyć. To właśnie nimi zwierzak ociera się o meble. Twój mruczek będzie szczęśliwy, gdy będziesz drapać i głaskać go w tylnej części grzbietu, nad noskiem, pod brodą, wzdłuż pyszczka, między i za uszami. Przyjemne będą dla niego również muskanie polików czy drapanie u nasady ogona. U kota, który chętnie poddaje się pieszczotom, można głaskać również boki tułowia i ogon, chociaż nie każde zwierzę to lubi.

W jaki sposób pupil okazuje, że głaskanie im się podoba? Mięśnie ciała pupila rozluźniają się, ale gdy przestajesz, zwierzę natychmiast zaczyna ocierać się o Twoją dłoń, niektóre wręcz próbują się pod nią wcisnąć. Podczas głaskania pod brodą zwierzak wyciąga ją, a gdy drapiesz go po nasadzie ogona, wygina zadnią część ciała.

gdzie najlepiej glaskac kota

Pamiętaj, że kota można głaskać jedynie z włosem, nigdy zaś pod włos. Po pierwsze dlatego, że mruczki tego nie lubią, a po drugie w ten sposób sprawiasz, że sierść się elektryzuje. Gdy tak się stanie, głaskanie przestaje być pieszczotą. W okresie zimowym, gdy w domu włączone jest ogrzewanie, a powietrze staje się bardziej suche, dbaj o nawilżenie dłoni.

Nie zapomnij o smakołykach, które będą służyć jako pozytywne wzmocnienie skojarzenia przyczynowo-skutkowego. Większe przysmaki podziel na małe kawałeczki, aby kot mógł je zjeść bez schodzenia z Twoich kolan. W sklepach Auchan znajdziesz aromatyczne kąski o smaku indyka i szynki, kurczaka i wątróbki, a nawet z jagnięciną. Wszystko po to, aby idealnie trafić w gust smakowy Twojego pupila.

Głaskanie kota może być świetnym wstępem do wykonania czworonogowi masażu. Czemu warto wykonywać mruczkowi regularny masaż? Ma on bardzo pozytywny wpływ na Twoje zwierzę, m.in.:

 • działa relaksująco i uspokajająco (szczególnie masaż głowy),
 • powoduje wyrzut hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny,
 • zmniejsza agresję,
 • usprawnia krążenie krwi i limfy,
 • pomaga złagodzić bóle stawów,
 • odwraca uwagę kota od nielubianych zabiegów.

Masaż relaksacyjny wykonuj powolnymi, płynnymi ruchami. Masuj zawsze w kierunku do serca, zaczynając od końców łap. Idź w kierunku górnej części kończyny, a następnie do barków i łopatek. Zacznij od ruchów okrężnych, są najbardziej lubiane przez kota. Jeśli Twój mruczek dobrze znosi masaż ruchami okrężnymi, możesz również spróbować ugniatania i wałkowania.

Gdzie głaskać kota

Głaskanie kota – jakie miejsca omijać?

Jasne jest już, gdzie koty lubią być głaskane. Ale czy na mapie jego ciała znajdują się miejsca wrażliwe, których lepiej nie głaskać? Owszem. Jest to brzuch Twojego pupila.

Dlaczego koci brzuch jest określany jako najbardziej wrażliwe miejsce na jego ciele? Zwierzę instynktownie chroni ten fragment ciała, ponieważ w naturze brzuch, obok szyi, najczęściej jest narażony na urazy oraz atak drapieżników. Inne zwierzęta, które atakują wolnożyjące koty, atakują brzuch, ponieważ łatwo go uszkodzić i chroni on narządy wewnętrzne.

Czasami opiekun próbuje głaskać swoje zwierzę po brzuchu, gdy ono przewraca się na grzbiet i tę część. Nie jest to jednak zaproszenie do pieszczot. Pupil w ten sposób okazuje, że w Twoim towarzystwie czuje się bezpiecznie. W tej sytuacji przy próbie dotyku możesz spotkać się ze stanowczym sprzeciwem kota. Jeśli zwierzę pozwoli Ci na pogłaskanie brzucha, to tylko dlatego, że ma do Ciebie duże zaufanie, jednak nie należy go nadużywać.

Podczas głaskania unikaj również łapek oraz podogonia. Podczas dotykania tych miejsc Twój kot czuje dyskomfort.

gdzie koty lubia byc glaskane

Kot ma dosyć głaskania – jak to rozpoznać?

Wiesz już gdzie i jak głaskać kota, aby sprawić mu w ten sposób jak największą przyjemność. Pamiętaj jednak, że nie każdy mruczek będzie chciał spędzać każdą wolną chwilę, poddając się tej pieszczocie. Twój zwierzak to istota niezależna, dlatego nie zmuszaj go do głaskania. Przestanie traktować to jako przyjemne doznanie, a dotyk zacznie kojarzyć mu się z brakiem wolności.

Jak rozpoznać, że Twój kot ma już dosyć głaskania? Zwierzę da Ci znać, prezentując całą gamę sygnałów ostrzegawczych takich jak:

 • unikanie dotyku, 
 • uchylanie się, aby dłoń nie dotknęła ciała,
 • wiercenie się,
 • uciekanie z kolan,
 • nerwowe drapanie/gryzienie,
 • zaprzestanie mruczenia,
 • syczenie, 
 • nerwowe machanie ogonem,
 • chowanie się. 

Gdy zwierzę zacznie dawać sygnały, że nie ma już ochoty na głaskanie, pozwól mu odejść. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że Twój pupil w samoobronie zrobi Ci krzywdę. Ugryzienie czy drapnięcie może być naprawdę bardzo bolesne, a do tego bardzo często długo się goi. 

jak glaskac kota

Teraz już wiesz, gdzie najlepiej głaskać kota!

Głaskanie kota może być nie tylko pieszczotą dla czworonoga, ale również przyjemnością i dla Ciebie. Codzienne pieszczoty i wspólne spędzanie czasu wycisza, relaksuje i pogłębia Waszą relację. Jeśli Twój kot nie przepada za częstymi pieszczotami, spróbuj go do tego przekonać smaczkami. Pyszne przekąski sprawią, że każdy mruczek polubi głaskanie.

Smakołyki kupisz oczywiście w sklepach Auchan – stacjonarnych oraz on-line z dostawą do domu. W naszej ofercie znajdziesz również gotowe karmy dla swojego kota, a także akcesoria do pielęgnacji i zabawki.