Aplikacja
jajko dla kota

Jajko dla kota – czy kot może jeść jajko?

Opublikowano 04/24/2023

Jako odpowiedzialny opiekun pragniesz dać swojemu kotu wszystko, co najlepsze – ze zbilansowaną dietą na czele. Przygotowując posiłki dla swojego pupila, być może zastanawiasz się, co jeszcze możesz dodać, aby je urozmaicić. Dowiedz się zatem, czy jajko dla kota to doby pomysł, a jeśli tak – to w jakiej postaci warto je podawać!

Jajko dla kota – czy to właściwy wybór?

Wokół żywienia zwierząt domowych narosło wiele mitów. Niektóre produkty mają równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Tak jest między innymi z jajkiem. Czy może się ono znaleźć w diecie kota? Dowiedz się, czy koty jedzą jajka, a jeśli tak to w jakiej ilości i postaci.

Zacznijmy od rodzaju diety, którą stosujesz u swojego pupila na co dzień. Jeśli Twój kot je wysokojakościową, zbilansowaną karmę suchą lub mokrą, jego organizm otrzymuje niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. W tej sytuacji jajko możesz podawać mu dodatkowo, traktując je jako smakołyk, którego kaloryczność należy odjąć od dziennego bilansu.

Jeśli natomiast przygotowujesz kotu posiłki samodzielnie lub stosujesz dietę BARF (jej podstawę stanowi surowe mięso, chrząstki i podroby), musisz wzbogacić ją o dodatkowe składniki odżywcze – witaminy, aminokwasy, minerały czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Składniki odżywcze możesz suplementować z pomocą gotowych produktów lub naturalnie, dodając do codziennych posiłków odpowiednie dodatki. Jednym z nich jest właśnie jajko, które zawiera nie tylko bardzo dużo białka, ale całą gamę witamin.

W domowym żywieniu kota jajko powinno stanowić jeden z kluczowych dodatków. Zwierzęta, które regularnie je jedzą, mają nie tylko zdrową i lśniącą sierść, ale również rzadziej zapadają na choroby oczu.

Jak często można podawać surowe żółtko dla kota? W porównaniu z białkiem żółtko jest bardziej kaloryczne z uwagi na zawartość większej ilości tłuszczu. Zbyt częste dodawanie żółtek do posiłków kota może doprowadzić do jego nadwagi. Zaleca się, aby podawać kotu maksymalnie 2-3 żółtka tygodniowo, ale jednocześnie ich kaloryczność odjąć od dziennej dawki pożywienia.

Chciałbyś podać całe surowe jajko dla kota? Z uwagi na obecność awidyny w białku, czyli enzymu wiążącego biotynę, zaleca się, aby dodać do posiłku nie więcej niż jedno jajko tygodniowo. Częstsze podawanie surowego białka spowoduje niedobór witaminy H, a co za tym idzie pogorszenie kondycji skóry i okrywy włosowej.

surowe jajko dla kota

Jajko w diecie kota – właściwości

Jakie wartości odżywcze daje jajko dla kota? Przede wszystkim zawiera łatwo przyswajalne białko. Czy wiesz, że w 1965 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała jajko za wzór, za pomocą którego mierzy się poziom aminokwasów w produktach? Oznacza to, że jajko zawiera aminokwasy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu nie tylko człowieka, ale i kota.

Ponadto jajko jest źródłem witamin A, E, D i K oraz witamin z grupy B. Niedobór witamin z grupy B może powodować poważne problemy zdrowotne u Twojego kota, ponieważ odpowiadają one za prawidłową pracę serca, nerek i układu nerwowego.

Zawiera również szereg składników mineralnych – wapń, potas, sód, żelazo, magnez, cynk, selen, miedź i fosfor. Wapń i fosfor pełnią w organizmie kota bardzo ważne role: stanowią budulec tkanki kostnej, uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi oraz przekazywaniu informacji między komórkami. Cynk wspiera prawidłową pracę nerek i dba o zdrowy stan skóry kota, a w konsekwencji również dobry stan sierści.

W jajku znajdziesz beta-karoten i luteinę, która pozytywnie wpływa na jakość widzenia. Jajko to także źródło kwasów omega-3 i omega-6. Mają one duży wpływ na prawidłową pracę układu krwionośnego, trawiennego, wysoki poziom odporności organizmu, a także zmniejszenie skłonności do alergii.

czy koty jedza jajka

Surowe czy gotowane, czyli jak podawać jajko kotu?

Włączenie jajka do diety kota przyniesie mu wiele korzyści. Ten tani i łatwo dostępny dodatek to m.in. łatwo przyswajalne białko, wapń czy witaminy, a ponadto urozmaicenie smaku pożywienia. Ważna jest nie tylko częstotliwość podawania jajka kotu, ale również forma.

Czy koty mogą jeść surowe jajko? Niestety nie wszystkie właściwości jajka są dobre dla zdrowia zwierzęcia. Surowe jajko dla kota to niezbyt trafiony pomysł, ponieważ białko zawiera awidynę, czyli związek wiążący biotynę.

Awidyna sprawia, że organizm nie wchłania poprawnie biotyny, a to może spowodować niedobór witaminy H. Jedną z jego konsekwencji jest pogarszająca się kondycja skóry i sierści zwierzęcia (w konsekwencji zmiany dermatologiczne i wypadanie okrywy włosowej), zaburzenia pracy układu pokarmowego i nerwowego oraz anemię. Na szczęście awidynę można zneutralizować dzięki obróbce cieplnej i tym samym podawać kotu jajko bez żadnych obaw.

Surowe żółtko jest względnie bezpieczne dla pupila. Dla kota będzie ono nie tylko bardzo smaczne, ale również dostarczy do organizmu witaminy A, D i E, witaminy z grupy B oraz fosfor, żelazo, selen i cynk. Żółtko wpływa pozytywnie na kondycję skóry i sierści kota.

Zagrożenie dla zdrowia niesie nie tylko obecna w białku awidyna. W surowym jajku mogą znajdować się bakterie salmonellozy, dlatego zaleca się nie tylko dokładne wyszorowanie skorupki, ale również poddanie jajka obróbce termicznej. W wysokiej temperaturze bakterie salmonellozy giną, natomiast awidyna zostaje zneutralizowana. Jednocześnie jajko nadal zawiera, chociaż w nieco mniejszej ilości, witaminy A, D, E, K i witaminy z grupy B, a także przeciwutleniacze.

Jajko solo czy z dodatkami?

Ugotowany produkt możesz podawać kotu w dowolnej formie – zarówno osobno, jak i jako składnik karmy. Zaproponuj swojemu pupilowi jajko ugotowane na twardo pokrojone na kawałki lub zmielone na pastę. Nie wyrzucaj skorupki! W niej również znajdują się cenne składniki, w tym aż 25 minerałów. Zmielona skorupka to naturalny suplement wapnia, możesz dodać ją na przykład do pasty jajecznej.

Pamiętaj jednak, że cenne witaminy i minerały zawarte w jajku nie zastąpią kotu wysokojakościowej i zbilansowanej diety, w której głównym składnikiem jest białko zwierzęce pochodzące z mięsa.

surowe zoltko dla kota
Jajko Dla Kota

Jajko dla kota – a co ze skorupką?

Zazwyczaj skorupka z jajka ląduje w koszu z odpadami bio. A tymczasem coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie skorupki na funkcjonowanie organizmu, również Twojego kota. W skorupce jajka znajduje się bowiem wiele wartościowych składników mineralnych – cynk, fosfor, selen, a przede wszystkim wapń.

Dodawanie do posiłków sproszkowanych skorupek zaleca się przede wszystkim czworonogom, które otrzymują samodzielnie robione posiłki lub są żywione dietą BARF. Jeśli karmisz pupila gotową karmą suchą lub mokrą, skonsultuj dodawanie jajek lub skorupek z nich z lekarzem weterynarii.

Aby wyeliminować ryzyko zarażenia kota bakterią salmonellozy, piecz skorupki przez osiem minut w temperaturze 350 stopni Celsjusza. Gdy wystygną, zmiel je na proszek. Zwróć uwagę, aby skorupki zostały dokładnie zmielone, ponieważ drobne fragmentu skorupki są ostre i mogą poranić przełyk zwierzęcia. Jak widzisz, jajko dla kota to dodatek, który można podawać na wiele sposobów.

Czy koty mogą jeść jajka przepiórcze?

Skupiliśmy się przede wszystkim na jajkach kurzych w diecie kota, jednak w sklepach Auchan możesz kupić również jaja innych ptaków. A zatem odpowiedzmy na pytanie – czy koty mogą jeść jajka przepiórcze?

Nie tylko mogą, a nawet powinny! Dlaczego? Ponieważ jajko przepiórcze zawiera jeszcze więcej składników, które powinny znaleźć się w zbilansowanej diecie kota. Jajko przepiórcze zawiera nie tylko więcej białka, ale również wapnia, żelaza, cynku, selenu, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Ponadto zawiera kwas foliowy, którego nie ma w jajku kurzym. Bierze on udział w metabolizmie. Z drugiej strony jajko przepiórcze nie zawiera cukrów (sacharozy, glukozy), których organizm kota praktycznie nie wykorzystuje.

Przepiórcze jajko dla kota to wartościowy i smaczny dodatek w diecie zwierzęcia. Podaj swojemu pupilowi jedno lub dwa w tygodniu. A czy koty mogą jeść surowe jajko przepiórcze? Podobnie jak w przypadku jajka kurzego, zaleca się poddać je obróbce termicznej, aby zmniejszyć ryzyko salmonellozy.

czy koty moga jesc jajka

Jajko dla kota – zdrowy smakołyk

Czy koty jedzą jajka? Odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Jednak nie obiecujemy, że będą ulubionym przysmakiem Twojego pupila. Dla większości zwierzaków jest to jednak smaczny, ale również bardzo zdrowy dodatek.

Pamiętaj, aby kupować jajka z pewnego źródła. W sklepach Auchan znajdziesz zarówno jaja kurze, jak i przepiórcze w dobrej cenie i od sprawdzonych hodowców. Możesz kupić je stacjonarnie lub zamówić je z dostawą do domu!

Nie zapomnij o wskazówkach dotyczących podawania tego produktu. Jajka dokładnie umyj (możesz nawet je sparzyć), a następnie ugotuj na twardo. Pamiętaj również o skorupkach. Niech przestaną lądować w śmietniku, gdyż są równie cenne dla Twojego zwierzęcia. Zmiel je dokładnie po spieczeniu, tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla życia kota. A czy Ty włączyłeś już jajka do diety swojego kota?