Aplikacja
Kot Na Spacerze

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy? Praktyczny poradnik

Opublikowano 08/30/2023

Chodzenie kota na smyczy i wyprowadzanie mruczka na spacer jest coraz popularniejszą praktyką. Kot może zażyć świeżego powietrza, spacerując po dużym obszarze. Jednocześnie ma zapewnione bezpieczeństwo, a właściciel ma nad tym pełną kontrolę. Jak więc nauczyć kota chodzenia na smyczy? Podpowiadamy!

Dlaczego warto nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to: czy kot musi wychodzić na zewnątrz? Odpowiedź brzmi, nie. Koty potrafią idealnie dostosować się do przebywania w domu i wychodzenie na zewnątrz nie jest im potrzebne.

Jednak musisz brać pod uwagę indywidualne potrzeby swojego zwierzaka. Jeśli kot wcześniej był wychodzący, to będzie mu trudno zaadoptować się do ciągłego siedzenia w domu. Futrzak, który z kolei przebywał ciągle w mieszkaniu, może mieć problemy z wychodzeniem poza swoją bezpieczną strefę.

Warto zaznaczyć, że wychodzenie kota na zewnątrz niesie ze sobą wiele pozytywnych rzeczy. Futrzak ma styczność z wieloma bodźcami, z którymi nie ma styczność zwierzak niewychodzący m.in.: jest to dotyk trawy, nowe zapachy. Wpływa to pozytywnie na psychikę kota, jak i rozwój intelektualny. Pupil siedzący w domu może być już znudzony codziennymi zabawami, przez co zacznie szukać sobie zajęcia, które niekonieczne może Ci się spodobać, np: będzie próbował podrapać meble lub wejdzie do szafy i zniszczy Twoją ulubioną torebkę.

Spacery na świeżym powietrzu są ważne dla kota, jednak nie mają tak dużego znaczenia, jak odpowiednia dawka samego ruchu. Bieganie mruczka po domu, skakanie po meblach, czy drapakach stanowią dla niego o wiele lepsze ćwiczenia i formy aktywności niż spacer na smyczy, podczas którego nie może się wyszaleć.

Chcesz zapewnić swojemu kotu odpowiednią rozrywkę? Dobrym rozwiązaniem będzie drapak, który możesz stworzyć samodzielnie! Sprawdź nasz poradnik: Jak zrobić drapak dla kota? 3 pomysły

Jak Nauczyć Kota Chodzić Na Smyczy

Spacer z kotem musi być bezpieczny

Spacery na smyczy dla kota są dobrą alternatywą zamiast wypuszczania go samopas. Z jednej strony zwierzak jest bezpieczny – będziesz w stanie uchronić go przed większością zagrożeń, bo musisz pamiętać, że psy mogą wciąż stanowić niebezpieczeństwo dla mruczka.

Wyjście z pupilem powinno odbyć się z daleka od miejsca, gdzie można napotkać psy. Najlepiej, jeśli będzie ono jak najbardziej odizolowane od ludzi lub po prostu mało uczęszczane. Dobrze może się sprawdzić teren otoczony krzewami i drzewami.

Przed wyprowadzeniem kota upewnij się, że jest zaszczepiony, odrobaczony i jego stan zdrowia pozwala mu na wyjścia. Podczas spacerów będzie narażony na różnego rodzaju bakterie i zarazki. Z wieloma z nich delikatny organizm Twojego kota może sobie nie poradzić, dlatego tak ważne jest zaszczepienie go. Ważne jest także, aby kot nie bał się wyjścia. Wyjście, które będzie się wiązało ze stresem, może okazać się bardzo negatywne dla kota.

Sprawdź również: Odkłaczanie kota – jak pomóc mruczkowi i jak go pielęgnować?

Co lepsze dla kota — szelki czy obroża?

Przed rozpoczęciem nauki spacerów, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Pierwsze pytanie, jakie zwykle pada, to, czy dla kota będzie lepsza obroża, czy szelki? Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Kot musi chodzić tylko i wyłącznie w szelkach.

Kot w obroży będzie odczuwać ogromny dyskomfort, gdy akcesorium będzie mu uciskać szyję. Jeśli będzie zapięta zbyt luźno, futrzak bez problemu zdejmie ją przez głowę.

Dlaczego szelki będą najbezpieczniejsze? Na początku Waszych wspólnych wypraw kot dopiero będzie uczył się spacerowania. Niewykluczone, że początkowo będzie chciał się wyrywać – właśnie dlatego odpowiedzialny opiekun nie powinien wybierać obroży. Szelki to jedyny bezpieczny sprzęt dla kota. Muszą być one specjalnie przeznaczone dla tego zwierzaka. Modele dla psów nie będą nadawały się na mruczka, bo nie są dopasowane do ich anatomii. Co za tym idzie – zwierzę łatwo się z nich uwolni. W Auchan znajdziesz odpowiednie szelki dla Twojego pupila.

Szelki dla kota przeważnie są paskowe lub zabudowane. Najlepsze będą takie, które mają dwie klamry, umożliwiające osobne zapięcie wokół szyi oraz wokół klatki piersiowej. Takie szelki lepiej jest dopasować do ciała kota i gwarantują bezpieczeństwo zwierzakowi. Dodatkowo dają komfort Tobie i jemu, bo zakładanie ich mu przez głowę, może być uciążliwe i nieprzyjemne dla Waszej dwójki.

Jak Nauczyć Kota Chodzić W Szelkach

Jaka smycz dla kota będzie najlepsza?

Skoro wiesz już, że najlepszym wyborem dla kota są szelki, czas zastanowić się nad smyczą. Jest ona przeważnie sprzedawana w komplecie z szelkami. Taki zestaw znajdziesz w sklepie Auchan. Są one odpowiednio wytrzymałe i lekkie. Wybierając smycz, na początku zdecyduj się na krótsze akcesorium. Dzięki temu uniemożliwisz kotu oddalenie się od siebie.

Jeśli chcesz, żeby kot miał więcej swobody na smyczy, możesz zainwestować w smycz dla psa. W tym przypadku sprawdzą się te przeznaczone dla małych czworonogów, które są zbliżone wielkością do Twojego kota.

Alternatywnie możesz użyć smyczy automatycznej, która sama się wyciąga i zwija. W Auchan dostępnych jest kilka modeli. Pozwoli na oddalenie się kota od Ciebie na pewną odległość i nie będzie Ci się co chwilę plątać w rękach.

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

Naukę chodzenia kota na smyczy zacznij w momencie, kiedy zwierzak jest jeszcze mały. Kociaka łatwiej jest nauczyć nowych umiejętności, bo jest bardziej ufny i zainteresowany. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz w stanie nauczyć dorosłego kota chodzenia na smyczy.

Od czego musisz zacząć naukę? Najpierw przyzwyczaj kota do samych szelek. Daj mu je do obwąchania, aby mógł się oswoić z przedmiotem. Dopiero potem załóż mu je w domu. Początkowo obserwuj kota, jak się w nich porusza po mieszkaniu – może się o coś zaczepić i zrobić sobie krzywdę. Obcy przedmiot na ciele pupila może powodować u niego dyskomfort. Spróbuj sprawić, żeby kojarzył to z czymś miłym i daj mu smakołyk, albo pobaw się z nim w tym czasie.

Kolejnym krokiem będzie oswojenie kota ze smyczą. Na początku będzie to trudne, bo kot odczuje ograniczenie wolności i swobody. Będzie się miotał na ziemi, ponieważ nie będzie przyzwyczajony. Możesz próbować spacerowania z kotem po domu. Zakładaj kotu szelki podczas każdej podróży, nawet do weterynarza, żeby miał z nimi styczność.

Jak Przyzwyczaić Kota Do Szelek

Ostatnim etapem jest wyjście z kotem na zewnątrz. Początkowo decyduj się na krótkie spacery w ograniczonym obszarze. Kot musi się przyzwyczaić do bycia poza domem, a na początku może się bać i stresować. Weź ze sobą przysmaki i zabawkę, aby miał dobre skojarzenia z każdym wyjściem. W trakcie pierwszych wyjść wystarczy, że np. usiądziesz ze swoim czworonogiem na ławce pod blokiem bądź na trawniku i będziesz się z nim bawić.

Podczas pierwszego wyjścia na zewnątrz, możesz zabrać kota w transporterze. Postaw go na ziemi i czekaj, aż futrzak sam go opuści. W razie, gdy się czegoś wystraszy, będzie miał swój mały, bezpieczny azyl, do którego się schowa. Gdy kot będzie już sam wychodził z transportera, zacznij wynosić go na rękach, a potem kładź go na ziemi i trzymaj na smyczy.

Na pewno zadajesz sobie pytanie, ile będzie trwała nauka kota chodzenia na smyczy? Prawda jest taka, że nie ma reguły. Wszystko zależy od kota, jego charakteru, rasy i predyspozycji. Jedne koty uczą się bardzo szybko, natomiast drugie potrzebują trochę czasu, aby się do tego przyzwyczaić.

Pamiętaj, że koty nie są zwierzętami spacerującymi na długie dystanse. Nie nauczysz go również chodzenia przy nodze. Koty chodzą własnymi drogami, często spacer z nimi polega na tym, że futrzak tarza i przekręca się na trawie lub po prostu na niej siedzi.

Podczas spacerów obserwuj swojego kota i dostosuj naukę do jego możliwości. Nie ucz go chodzenia po drzewach. Dlaczego? Gdy kot np. zerwie się ze smyczy i wejdzie na wysokie drzewo, będzie mieć problem z zejście. Przysporzy to niepotrzebnego stresu jemu, jak i Tobie.

A co jeśli nie ma postępów w nauce? Wówczas zastanów się, czy nie odpuścić. Nie ma sensu ciągnąć kota na siłę na zewnątrz, jeśli się stresuje i ciągle chce uciekać do domu. Istnieje wiele innych aktywności, które możecie robić razem, aby urozmaicić jego życie i zaspokoić jego potrzeby eksploracyjne.

Przeczytaj też: Jak wykąpać kota i jak często należy to robić?

Co zabrać na spacer z kotem?

Na spacer z kotem oprócz szelek i smyczy przydadzą się na pewno smakołyki. Możesz je zastąpić ulubioną suchą karmą swojego pupila. Karma Auchan sprzyja prawidłowemu rozwojowi Twojego kota i w tej roli sprawdzi się wyśmienicie.

Prócz tego warto mieć ze sobą zabawkę. Będzie potrzebna w szczególności podczas pierwszych etapów nauki chodzenia na smyczy. Dobrze się sprawdzi wędka, za pomocą której zachęcisz kota do ruchu podczas spaceru.

Początkowo przyda Ci się również transporter, który będzie bezpiecznym miejscem dla kota. Nie zapomnij o adresówce! Jeśli kot się spłoszy i wyrwie w trakcie spaceru, osoba, która go znajdzie, będzie mogła łatwo się z Tobą skontaktować.

Wszystkie potrzebne akcesoria, które przydadzą się podczas spaceru, kupisz w sklepie Auchan.

Długa Smycz Dla Kota

Jesteś już gotowy na spacery ze swoim kotem!

Nauka chodzenia kota na smyczy nie jest prostym zadaniem i wymaga dużo cierpliwości. Pamiętaj, że nie możesz zmuszać go na siłę. Niektóre futrzaki wolą po prostu wieść spokojne życie w zaciszach domu.
Spacer ma być dla kota eksploracja nowego terenu. Nie będzie to trwało zbyt długo, nie będzie chodził za Tobą krok w krok, ale jeśli będzie tym zainteresowany – sprawi mu to dużo radości.

Przygotuj swojego kota na spacery razem z Auchan i ciesz się ze swoim pupilem relaksem na świeżym powietrzu!