Aplikacja

Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Opublikowano 29.03.2023 - 7 minut czytania

Uczenie psa odpowiedniego reagowania na Twoje polecenia niesie ze sobą wiele zalet. To nie tylko zabawa i rozrywka dla czworonoga, ale również duże ułatwienie życia wśród ludzi. Dowiedz się, jak nauczyć psa komendy aport, kiedy sesje treningowe są najbardziej efektywne i w jaki sposób wzmacniać motywację czworonoga. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak nauczyć psa aportować krok po kroku!

Aportowanie – nauka rozpoczyna się od zabawy

Do lamusa odchodzą tradycyjne metody szkoleniowe, które wiązały się z wymuszaniem na zwierzęciu ślepego posłuszeństwa, nierzadko przy użyciu kar cielesnych. Na szczęście dziś wiemy, że pozytywnymi metodami można osiągnąć o wiele lepsze rezultaty. Dowiedz się zatem, jak nauczyć psa aportować.
Najlepszym sposobem jest zabawa. Czemu? Ponieważ psy bardzo chętnie wykonują wszystkie czynności, które przynoszą im korzyści. A te mogą być różne. Dla Twojego psa przyjemne jest otrzymywanie smakołyków, ale również możliwość zabawy czy stymulacja umysłowa. Nagrodą jest dla niego również czas i zainteresowanie, które mu poświęcasz. Z tego powodu nauka przez zabawę jest dużo korzystniejsza, a co więcej – wzmacnia więź pomiędzy opiekunem a psem.
Jak nauczyć szczeniaka aportować? Zacznij od bardzo krótkich sesji treningowych. Początkowo wystarczą dwa, trzy rzuty w jednej serii. Następnie kontynuuj spacer. Dzięki temu szczeniak nie zdąży się ani pobudzić, ani znudzić. Jeśli Twój pupil lubi spacerować z zabawką w pyszczku – pozwól mu na to. Maluch skupia się na niesieniu aportu, co wyciszy go przed kolejną serią rzutów. Jednocześnie zwracaj uwagę, aby odebrać psu zabawkę, zanim coś innego zwróci jego uwagę i porzuci aport po drodze.

Jak nauczyć psa aportować? Podstawowe zasady

Dowiedz się, jak nauczyć psa komendy aport w kilku prostych krokach. 

  1. Prezentacja aportu – naukę rozpocznij o zainteresowania psa zabawką, która ma służyć jako aport. Nagradzaj zwierzę, gdy się nią zainteresuje. Twoim celem jest zbudowanie skojarzenia, że pupil otrzymuje nagrodę za zwrócenie uwagi na konkretny przedmiot.
  2. Podążanie za aportem – w kolejnym etapie wzmacniasz zwracanie uwagi psa na zabawkę, ale
    w ruchu oraz chwytanie jej do pyska. 
  3. Rzucanie aportu – pierwsze próby rzucania zabawki podejmij w domu. W ten sposób unikasz bodźców, które mogą rozpraszać Twojego psa. W domowych warunkach rzuty będą niedalekie. Pamiętaj o swojej mowie ciała i gestach. Jeśli pupil nie będzie chciał wrócić, nie idź w jego kierunku. Zachęcaj go wesołym głosem i pokazaniem smaczków, aby to on przyszedł do Ciebie. 
  4. Komenda głosowa – ostatnim etapem jest dodanie komendy głosowej „przynieś” lub „aport”.  Polecenie wydaj przed rzutem, aby kojarzył je z konkretną czynnością.

Teraz wiesz już, jak nauczyć psa aportować. Po przećwiczeniu komendy w domu zabierz psa
na spacer. Początkowo wybieraj miejsca, gdzie jest najmniej bodźców, które mogłyby rozpraszać Twojego pupila. Gdy zdecydujesz się na wyjście do parku, gdzie bawią się inne psy, wykorzystaj linkę szkoleniową. Jest ona na tyle długa, że zwierzę może pobiec za aportem, a jednocześnie Ty masz nad nim kontrolę. 

Sprawdź również: Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Porady dla psiego miłośnika

Aportowanie przez psa – kiedy ćwiczyć komendę z psem?

Wśród umiejętności, które powinien nabyć Twój pies, są m.in.: siadanie, zostawanie czy aportowanie. Nauka poszczególnych komend może się rozpocząć na każdym etapie życia zwierzęcia. Musisz jednak wiedzieć, że im młodszy pies, tym szybciej powinien rozumieć, czego od niego oczekujesz. Sesje treningowe możesz wprowadzić nawet od drugiego miesiąca życia. Nie daj się jednak oszukać przekonaniu,
że tylko młodego psa da się nauczyć nowych komend. To mit z czasów, gdy królowały tradycyjne metody szkolenia, które często były oparte na stosowaniu kar czy przemocy wobec czworonoga.

Aportowanie przez psa to nauka połączona z dobrą zabawą, realizacją potrzeby ruchu oraz stymulacji umysłowej. To oznacza, że zwierzę uczy się poprzez zabawę. Pamiętaj, aby nie zamienić jej w żmudne
i długie sesje treningowe. Gdy psa przestanie bawić wykonywanie Twoich poleceń, zacznie szukać sobie innej rozrywki. Jeśli zauważysz, że pupil po serii prób zaczyna ociągać się z wykonywaniem komend, spróbuj odwrócić jego uwagę inną aktywnością.

Czy pora dnia ma wpływ na jakość treningu? Oczywiście! Twój pies śpi średnio 12-14 godzin na dobę i z pewnością możesz wskazać u niego w ciągu dnia chwile aktywności. Wykorzystaj je na przeprowadzenie sesji treningowej. Wyspany i pełen energii pupil chętnie będzie wykonywał Twoje polecenia. 

Pamiętaj, aby treningi odbywały się przed posiłkiem. Czemu? Powody są dwa. 

  1. Lekko głodny pies chętniej będzie współpracował, aby otrzymać od Ciebie smakołyki. Możesz również jako nagrody wykorzystać część najbliższego posiłku, np. suchej, kompletnej karmy Auchan bogatej w ziarna zbóż i wołowinę.
  2. Sesja treningowa przed posiłkiem redukuje ryzyko problemów zdrowotnych związanych z układem trawiennym, np. skrętu żołądka czy jelit.

Jak nauczyć psa aportowania, gdy zwierzak jest nieposłuszny?

Jak nauczyć psa aportowania, gdy zwierzak nie chce z Tobą współpracować? Znajdź powód takiego zachowania. 

Jednym z nich może być mało atrakcyjny dla Twojego pupila aport, czyli zabawka dla psa, która ma przynieść. Na szczęście jako aport może służyć wiele zabawek, np. świecąca piłka Toby’s Choice czy ażurowa piłka Hol-EE Roller. Podczas jednej sesji treningowej stosuj dwa takie same aporty. Gdy pies odda Ci jeden przedmiotu, rzuć mu drugi. W ten sposób atrakcyjność obu zabawek jest na tym samym poziomie, a oddanie Tobie jednej z nich, nie powoduje u zwierzęcia poczucia straty. 

Nieposłuszeństwo czworonoga może również wynikać z błędów popełnianych przez Ciebie podczas szkolenia. Gdy pies nie chce oddać Ci zabawki, nie idź w jego kierunku. W ten sposób dajesz mu do zrozumienia, że chcesz mu zabrać jego własność. Twoim celem jest bycie dla zwierzęcia większą atrakcją niż zabawka. Dlatego pamiętaj o smakołykach, które będą stanowić nagrodę za przyniesienie
i oddanie aportu. Trzymaj je zawsze pod ręką, najlepiej w saszetce zapiętej na wysokości bioder. Wykorzystaj drobne smaczki,
np.
przysmaki dla psów StrongPets w kształcie serduszek i kostek.

Często świeżo upieczeni opiekunowie psów mierzą się z odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć szczeniaka aportować, skoro z natury jest on rozbrykany i ciężko mu się skupić na wykonywaniu poleceń. Zanim rozpoczniesz proces nauki konkretnych komend, popracuj z psem nad skupieniem uwagi na Tobie. Sesje szkoleniowe w przypadku szczeniaka poprzedź odrobiną zabawy, aby maluch miał czas się nieco uspokoić. 

Przeczytaj też: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Komenda aport – o tym pamiętaj!

Aportowanie przez psa to cenna umiejętność, ale i doskonała zabawa dla Twojego czworonoga. Pies, odpowiednio motywowany, zazwyczaj szybko i chętnie przyswaja polecenia wydawane przez opiekuna. Czasami jednak nauka nowych umiejętności nie idzie tak szybko, jak tego oczekujesz.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Przede wszystkim zapoznaj się z charakterystyką danej rasy. border collie, labrador retriever
czy owczarek niemiecki to psy, które bardzo chętnie się uczą i wykonują polecenia. Z kolei mastif czy basset należą do ras, które potrzebują więcej czasu i cierpliwości ze strony opiekuna, co oczywiście nie oznacza, że nie można ich nauczyć wykonywania komend. 

Są również rasy, które ciężko będzie nauczyć aportowania z uwagi na ich uwarunkowania fizyczne. Przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli mających krótki pyszczek, na przykład buldogi czy mopsy, mogą mieć bowiem problem z utrzymaniem zabawki. 

Jak nauczyć psa aportować? Wykaż się cierpliwością i spokojem. Pies szybko wyczuje Twoje negatywne emocje, takie jak irytacja
czy zniecierpliwienie. Pamiętaj, że czasami lepiej jest zrobić krok wstecz, aby później zrobić dwa do przodu. Jeśli widzisz, że Twój pies danego dnia nie chce współpracować, odpuść mu. Zrób przerwę w treningach, zamień je na inną aktywność i powróć do pracy z psem po kilku dniach. 

Nie zapomnij również o odpowiednim motywowaniu zwierzęcia. Miej przy sobie smakołyki i nagradzaj czworonoga za każdą pozytywną reakcję. Niekoniecznie będzie to od razu aportowanie. Nauka tej komendy obejmuje przecież szereg kolejnych kroków. Pamiętaj jednak, aby kaloryczność smakołyków odjąć od kaloryczności dziennej porcji pożywienia. W ten sposób przeciwdziałasz otyłości zwierzęcia.

Aportowanie – nauka i budowanie więzi

Trenowanie komend ułatwia psu funkcjonowanie w otoczeniu, właściwą reakcję na bodźce, a także jest doskonałą rozrywką. Czy wiesz, że pracując nad tym, jak nauczyć psa aportowania, tak naprawdę budujesz między Wami silną relację opartą na zaufaniu i realizujesz jego potrzebę stymulacji umysłowej?
Odkrywaj świat psów i ich potrzeb razem z Auchan! Znajdziesz u nas nie tylko garść porad dotyczących czworonogów, ale również kupisz wszystko,
co niezbędne dla swojego pupila.

Zobacz również: Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?