Aplikacja
Jak Nauczyc Psa Chodzic Przy Nodze

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Porady dla psiego miłośnika

Opublikowano 26.07.2023

Chodzenie psa przy nodze to cenna umiejętność, która przyda się każdemu posiadaczowi psa. Skorzystasz z niej w trakcie spaceru w parku czy podczas mijania sąsiada na klatce schodowej. U psów wystawowych ta zdolność jest wręcz wymagana. Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze ze smyczą? Samodzielne ćwiczenia

Nauka psa chodzenia przy nodze ze smyczą to ważna umiejętność, która polega na trzymaniu bliskiego kontaktu pupila ze swoim opiekunem, w trakcie spacerów. W trakcie nauki zwierzę jest nagradzane, za dobrze wykonywane ćwiczenie. Przed przystąpieniem do nauki chodzenia przy nodze, Twój pies musi umieć chodzić na smyczy i być do niej przyzwyczajony.

Pomocna może się okazać znajomość przez zwierzaka komend „siad”, „zostań” i „noga”. Jednym ze sposobów jest delikatne przyciąganie psa do siebie, w trakcie spacerów. Z kolei inna metoda zakłada użycie przysmaku lub zabawki. W obu przypadkach ważna jest systematyczność ćwiczeń i chwalenie czworonoga.

Kluczowe jest znalezienie techniki, która najbardziej odpowiada Twojemu pupilowi. Jeśli zwierzak nie podejmuje współpracy mimo wypróbowania wielu metod, poproś o pomoc behawiorystę.

Poniżej znajdziesz opisane krok po kroku metody jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, i jak nauczyć trzymania się go blisko Twojej nogi.

Oswój psa z obrożą lub szelkami

Przed nauką chodzenia psa przy nodze na smyczy upewnij się, że masz odpowiednie akcesoria. Twój pupil powinien mieć dopasowane szelki lub obrożę. Jest to ważny aspekt, który zapewnia bezpieczeństwo nie tylko podczas treningu, ale też w trakcie codziennych spacerów. Jeśli nie masz którejś z tych rzeczy, zajrzyj do strefy dedykowanej zwierzętom w Auchan.

W celu sprawdzenia, czy obroża lub szelki są odpowiednio dopasowane, wsadź dwa palce pomiędzy akcesorium a ciało psa. Powinny się bez problemu zmieścić, ale jednocześnie dobrze przylegać. Gdy pies będzie już oswojony, możesz przystąpić do kolejnego etapu.

Jak Nauczyc Psa Chodzic Na Smyczy Przy Nodze

Oswój psa ze smyczą

Przed zapięciem smyczy na obroży pokaż ją psu. Będzie mógł ją obwąchać i dzięki temu zapozna się z nowym przedmiotem. Jeśli przypięta obroża zacznie go niepokoić, odwróć jego uwagę. Posłużą Ci przy tym jego ulubione smakołyki lub zabawki.

Pamiętaj, aby kupić smycz z trwałego materiału. Karabińczyk też musi być solidny. W Auchan znajdziesz smycz, która zapobiegnie zerwaniu się psa, gdy ten nadmiernie pociągnie w przeciwnym kierunku.

Na początku trening będzie odbywał się w Twoim domu. Dzięki temu pies będzie w bezpiecznym miejscu, i nie będzie narażony na nieznane mu bodźce, które mogą rozpraszać jego uwagę. Zadbaj, aby był w formie zabawy. Szczeniak przyjmie pozytywne bodźce, czerpiąc z tego radość. Stworzy dzięki temu dobre skojarzenia i nie będzie bał się smyczy.

Trening rozpocznij od nauczenia psa wracania do właściciela, który stoi w miejscu. Pierwsze szkolenia w mieszkaniu mają nauczyć pupila podążania za Tobą. Kończ je, odpinając smycz, gdy pies będzie znajdować się obok Ciebie.

Koniecznie pamiętaj o nagradzaniu pupila za każdy razem, gdy poprawnie wykona ćwiczenie. Pies w ten sposób zapamięta, że zrobił coś dobrze. Nagrody i konsekwencja sprawiają, że Twój pupil należycie zapamięta komendę, której się uczy.

Pierwsze wyjście na zewnątrz

Podczas pierwszego spaceru pieskowi będzie towarzyszyć wiele emocji – zwierzak będzie podekscytowany i ciekawski. Nowe zapachy, dźwięki i otoczenie rozproszą jego uwagę. W związku z tym zwierzak może zachowywać się inaczej niż podczas szkolenia w domu. Będzie zdekoncentrowany i niekoniecznie skupi swoją uwagę na Tobie.

W trakcie takiego wyjścia od razu jest możliwa nauka chodzenia na luźnej smyczy. Pies będzie mógł swobodnie poruszać się i poznawać otoczenie. Z kolei Ty wyznaczysz tempo podczas spacerów i ich kierunek, aby czworonóg nauczył się zawsze dostosowywać do Ciebie. Pies ma słuchać właściciela, a nie właściciel psa. Pamiętaj, aby zmieniać je co kilka dni, żeby pies mógł się przyzwyczaić i miał urozmaicenie.

W trakcie treningu stosuj się do poniższych zasad:

  • nie używaj smyczy typu flexi, która uniemożliwia chodzenie na luźnej smyczy;
  • nie krzycz na psa podczas treningów;
  • nie szarp za smycz;
  • nie dopuszczaj do sytuacji, gdzie pies ciągnie za smycz;
  • w trakcie szkolenia nie wydawaj psu innych komend.

Nauka chodzenia psa przy nodze ze smyczą krok po kroku

Jeśli Twój pies potrafi już chodzić na smyczy, możesz przystąpić do kolejnego kroku. Nauka chodzenia psa przy nodze ze smyczą wymaga dużej koncentracji ze strony pupila, jest to umiejętność, której nie możesz stosować cały czas. Wykorzystuje się ją tylko w konkretnych sytuacjach, takich jak przechodzenie przez jezdnie, czy mijanie obcej osoby. Pies wymaga odpowiedniej dawki ruchu i trzeba mu ją dostarczyć każdego dnia.

Przed rozpoczęciem nauki pamiętaj o trzech zasadach.

  • Naukę rozpocznij po rozgrzaniu psa na spacerze. Pozwól mu wcześniej pochodzić tam, gdzie chce. Przy okazji zaspokoi swoje potrzeby obwąchiwania otoczenia.
  • Nagradzaj swojego psa słowem, okazywaniem radości oraz smakołykami lub zabawą.
  • Treningi prowadź w miejscu, które pies zna. Nie będzie się rozpraszał nową okolicą i będzie skupiony na ćwiczeniach. W tym celu sprawdzi się ogródek w domu, pusta polana lub park. Bardziej wymagające miejsca zostaw na sam koniec.
Jak Nauczyc Psa Chodzic Przy Nodze Bez Smyczy

Jeżeli jesteś gotowy na trening z pupilem, zobacz, jak przeprowadzić naukę chodzenia psa przy nodze na smyczy krok po kroku:

1. Na początku zapnij psa na smyczy i zwróć na siebie jego uwagę. Trzymaj smycz w jednej dłoni, a drugą pozostaw wolną na smakołyki lub zabawkę.

2. W kolejnym kroku pokaż psu przysmak. Jego ulubiony smakołyk możesz zastąpić suchą karmą, np. produktem Pełnoporcjowa karma dla psów dorosłych, sucha z wołowiną marki Auchan. Zwierzak obwącha Twoją dłoń i będzie na niej skupiony. Następnie przesuń rękę w ten sposób, aby znalazła się równo z nogą. Do wykonywanej czynności dodaj komendę, np. „noga”. Na koniec daj psu nagrodę i go pochwal.
To ćwiczenie wykonuj przez kilka dni. Jeśli pies będzie wykonywać je płynnie, możesz przejść do kolejnego etapu.

3. Po opanowaniu poprzedniego kroku dołącz do ćwiczeń ruch. Przejdź z psem kilka kroków. Z czasem zacznij powoli zwiększać dystans. Nie zapominaj o wypowiadaniu komendy. Ten etap również powtarzaj przez kilka dni.

4. Jeśli pies jest posłuszny, a jego uwaga jest skupiona na Tobie, wydaj komendę. Możesz zacząć wskazywać zwierzakowi miejsce, do którego ma się udać. Ta czynność nie zawsze musi być potrzebna.

5. W końcowym etapie zacznij dodawać jakieś rozpraszacze. Możesz poprosić znajomą osobę o przyjście w trakcie treningu, co zdekoncentruje psa.

Powoli zacznij wprowadzać chodzenie przy nodze do zwykłych spacerów. Pamiętaj, że nawet dobrze wyszkolony pies może się różnie zachować względem nowej, nieznanej sytuacji, dlatego zawsze zachowaj ostrożność podczas przejścia przez ulicę czy w tłumie ludzi.

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze bez smyczy? Skuteczne metody i techniki

Chodzenie psa przy nodze bez smyczy jest nieco trudniejsze. Wymaga to większego skupienia pupila i więcej czasu. Poniżej znajdziesz dwa sposoby na trening z psem. Przed rozpoczęciem pamiętaj, aby szkolić zwierzaka w bezpiecznym miejscu. Najlepiej na ogrodzonym podwórku, gdzie pies nie będzie miał możliwości uciec np. na jezdnię.

Sposób pierwszy

Aby zacząć naukę chodzenia psa przy nodze, musisz go nauczyć komend „siad” i „zostań”. Będą bardzo przydatne podczas treningów za pomocą tej techniki.

Jeśli Twój pies opanował te komendy, możesz przystąpić do lekcji. W pierwszym kroku wybierz nogę, przy której ma chodzić pupil. Większość właścicieli decyduje się na lewą nogę. Jest to wymóg stosowany w sportach kynologicznych. Jeśli nie planujesz uprawiać profesjonalnych sportów z pupilem, wybierz stronę, która będzie dla Ciebie wygodna.

Jak Nauczyc Chodzic Psa Przy Nodze

Postaw psa przy wybranej nodze. Pamiętaj, aby zwierzak miał na sobie szelki lub obrożę. Następnie odepnij karabińczyk ze smyczy i wydaj komendy „siad” i „zostań”. Jeśli zwierzak poprawnie wykona ćwiczeń, nagródź je jego ulubionym smakołykiem. Jego ulubione przysmaki znajdziesz w Auchan.

Dowiedz się więcej: Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

W momencie, gdy zwierzak będzie podejmował próby ucieczki, trzeba go „przechytrzyć”. Postaw psa w pozycji wyjściowej i odepnij smycz tak, żeby to usłyszał. Następnie szybko zapnij karabińczyk – tym razem lekko i po cichu. Pies będzie myślał, że jest odpięty. Gdy ruszy do przodu, poczuje szarpnięcie smyczą. Wtedy musisz rzucić komendy „siad” i „zostań”, a jeśli pies ich posłucha, daj mu smakołyk.

Pamiętaj, żeby chodzenie bez smyczy zawsze zaczynać od komendy „siad”. Po odpięciu karabińczyka użyj słowa „naprzód” lub „noga”. Pies będzie wędrował tuż przy Twojej nodze, na wysokości uda. Początkowo nie poruszaj się zbyt szybko. Z czasem zmieniaj tempo ruchu, tak aby pies miał urozmaicone ćwiczenia. I nie zapominaj o nagradzaniu psa!

Sposób drugi

W trakcie nauki drugą metodą początkowo nie spuszczaj psa ze smyczy. Podczas spaceru niepostrzeżenie puść smycz. Pies będzie szedł i ciągnął ją za sobą po ziemi. Po chwili daj komendę „siad” i złap smycz. Następnie nagródź psa przysmakiem.

Powtarzaj tę czynność na każdym spacerze, do momentu, aż pies nie będzie wykazywać chęci ucieczki. Dopiero wtedy całkowicie zrezygnuj ze smyczy. Jednak miej ją zawsze przy sobie, bo nie wiadomo, kiedy nadarzy się sytuacja, w której będziesz jej potrzebować.

Jak Nauczyc Psa Chodzenia Przy Nodze

Co w przypadku, jeśli podczas nauki pies zacznie uciekać? Wtedy od razu zapnij go na smycz i przerwij ćwiczenia. Następną próbę nauki podejmij kolejnego dnia. Możesz sobie pomóc, trzymając smakołyk w dłoni. Pies powinien go czuć, ale nie mieć do niego dostępu. Puść wtedy smycz, a zwierzak będzie podążać za Twoją ręką.

Przeczytaj również: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Teraz już wiesz, jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze!

Spacer jest przeznaczony przede wszystkim dla psa. Jest to dla niego czas na wykorzystanie zasobów energii i zaspokojenia psich potrzeb. Nauka chodzenia przy nodze ma jedynie pomóc w niektórych sytuacjach, dlatego nie zapomnij, że tak nie powinien wyglądać cały spacer.

Pamiętaj, że szkolenie psa nie jest proste. W szczególności, jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie. Niektóre rasy psów są chętne do nauki i pojmują niektóre rzeczy szybciej. Inne natomiast wymagają większych pokładów cierpliwości i pracy. W związku, z czym nie poddawaj się, jeśli nauka psa chodzenia przy nodze będzie zajmowała dużo czasu.

Istotne jest, aby szkolenie zaczynać z psem, który jest radosny i skoncentrowany na Tobie. Nagradzaj go, aby zwierzak czuł, że odniósł sukces. Jeśli poczuje, że jesteś z niego zadowolony, od razu zyska motywację i chęć do dalszej nauki.

Trenuj swojego psa razem z Auchan! Oprócz przydatnych artykułów niosących rady w szkoleniu psa znajdziesz niezbędne akcesoria potrzebne dla Twojego psa. Dodatkowo marka Auchan i Kciuk zapewnią karmę suchą i mokrą, wspomagające odpowiedni rozwój Twojego czworonoga.