Aplikacja
Jak Nauczyć Psa Komendy Zostan

Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Opublikowano 07/16/2023

Komenda „zostań” obok „siad” czy „do mnie” to jedno z najważniejszych poleceń dla psa. Dzięki niej zapanujesz nad psem w nieoczekiwanych sytuacjach i nie tylko. Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Zastosuj nasze zasady, a zyskasz posłuch czworonoga.

Komenda „zostań” dla psa — podstawowe zasady treningu i konsekwencja

Komenda „zostań” sprawdza się w wielu sytuacjach, często niespodziewanych, jeśli np. pies po spuszczeniu ze smyczy na otwartym terenie zaczyna się od Ciebie oddalać i pod wpływem różnych bodźców przestaje Cię słuchać. Bezwzględne posłuszeństwo wobec opiekuna, wyćwiczone podczas regularnych szkoleń, może w niektórych sytuacjach uratować psu zdrowie, a nawet życie. Ty również musisz wtedy szybko zareagować.

Dzięki tej komendzie przywołasz psa do porządku. Koniecznie zabierz go też w inne, spokojne miejsce i otoczenie pozbawione silnych bodźców. Pomoże Ci to uspokoić pupila. Komendy możesz też używać np. w porze posiłku, gdy głodny pupil przeszkadza Ci w nakładaniu karmy dla psa do miski.

Słowo „zostań” może być dla psa zbyt podobne dla słowa „zostaw”. Zamiast „zostań” możesz też używać słowa „stój”. Ważne jest, by na początku nauki wybrać jedno słowo i się go trzymać – nie stosować ich zamiennie.

Psy to z zasady ruchliwe zwierzęta, dlatego nauka komendy „zostań” u bardziej pobudliwych psów może być problematyczna. Zanim zaczniesz uczyć go, że ma pozostać w danym miejscu, powinien on już znać i być posłuszny komendzie „siad” – to podstawa. Dopiero po nauczeniu psa siadania możesz przystąpić do nauki „zostań”. Celem tego polecenia jest, by pies pozostał w tym samym miejscu, dopóki nie odwołasz polecenia (nie wydasz komendy zwalniającej). Nigdy nie zapominaj tego zrobić, np. za pomocą przeciwstawnej komendy – „do mnie”. To również część tego treningu. Dobrze, jeśli pies będzie ją znał, zanim nauczy się zostawać w wyznaczonym miejscu.

Przed rozpoczęciem nauki zwierzak powinien być już przyzwyczajony do chodzenia na smyczy i do obroży. Powinien też już reagować na swoje imię – to podstawy, które pomogą mu opanować resztę poleceń (i samego psa w razie początkowych niepowodzeń z komendą „zostań”).

Komenda Zostan Dla Psa

Treningi przeprowadzaj po spacerze i po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, z nakarmionym zwierzakiem. Dopilnuj jednak, by pupil nie był przekarmiony – smaczek w nagrodę powinien być wciąż atrakcyjnym kąskiem. Pies powinien być w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Powinien być też wypoczęty i zdrowy. Przeprowadzanie treningu w dzień pełen wrażeń (np. po wizycie u weterynarza) nie jest najlepszym pomysłem.

Jak nauczyć psa komendy „zostań” i co jest w tym najtrudniejsze? Na początku nauki tego polecenia, u psa, zwłaszcza energicznego, może pojawić się frustracja, że każe się mu zostać w miejscu, podczas gdy do odkrycia i obwąchania wokół jest mnóstwo ciekawych miejsc. Pies może też uznać to za zbyt trudne. Młode psy często łatwo się też rozpraszają, dlatego pierwsze próby ogranicz do maksymalnie po 5-10 minut na jedno podejście. Jeśli pies przestaje Cię słuchać, jest już zdekoncentrowany i zmęczony, wróć do treningu na następny dzień.

Szkolenie przeprowadzaj w miejscu, w którym jest niewiele rozpraszających bodźców lub w lokalizacji, którą pies już dobrze zna. Nie będzie ona dla niego tak ekscytująca, jak inne, nieznane i nowe miejsca.

Im starszy pies, tym więcej ma nawyków i tym więcej pracy będzie trzeba włożyć w naukę — ale sukces jest możliwy. Jeśli zajmujesz się szczenięciem, naukę tej komendy zacznij pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia psa.

Zobacz więcej: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Pierwsze treningi prowadź w domu lub w innym zacisznym miejscu, z dala od tłumów i innych psów – w ten sposób unikniesz rozpraszających psa bodźców. W miarę postępów w nauce możesz zmienić miejsce na bardziej uczęszczane. Ćwiczenie komendy u psów, które już ją znają, powinno odbywać się w nowym dla nich otoczeniu – z dodatkowymi, potencjalnie rozpraszającymi bodźcami. Pies mimo to powinien błyskawicznie skupić uwagę i koncentrację na Tobie i poleceniu. Powinien też pozostać na miejscu, nawet gdy się od niego nieco oddalisz – dopóki nie zwolnisz go z komendy.

Nauka Komendy Zostan

Jak nauczyć psa „zostań” w skuteczny sposób? Podpowiedzi i metody treningowe

W nauce ważna jest nie tylko sama technika (od nauki wydłużania koncentracji i eliminowania błędów do szlifowania posłuszeństwa wobec opiekuna na zupełnie obcym terenie). Niezbędna jest też podstawowa znajomość psiej behawiorystyki i konkretne wyposażenie. Pies na trening potrzebuje standardowego wyposażenia (obroży i smyczy lub szelek) oraz ulubionej zabawki, przyjaznego traktowania i pozytywnej motywacji, którą osiągniesz dzięki nagrodom dla psa. Szeroki wybór psich przysmaków znajdziesz w sklepach Auchan. Niektórzy psi trenerzy nagradzają psy dobrej jakości parówkami. Psy bardzo lubią ich zapach (i oczywiście smak).

Zobacz też: Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

Ty, jako opiekun, potrzebujesz głównie cierpliwości, pozytywnej umiejętności wczucia się w nastrój psa, opanowania i konsekwencji w działaniu. Nie rób nic na siłę i nie wywieraj presji – pies powinien być cały czas zadowolony i zmotywowany do działania. Wykonanie polecenia i każde działanie zgodne z komendą powinno być nagradzane. Dzięki temu, za pomocą pozytywnego wzmocnienia, nauczysz psa określonego, pozytywnego wzoru zachowania. Motywacja powinna być wyłącznie pozytywna.

Nie karaj psa i nie krzycz na niego za nieprzestrzeganie poleceń lub błędy podczas nauki. Bardzo ważny jest głos i jego brzmienie. Nawet gdy chcesz krzyknąć na psa i wyładować frustrację, użyj słów, które chcesz wypowiedzieć, ale zrób to miłym, delikatnym głosem. Pozwoli Ci to na rozładowanie napięcia, a pies nie będzie czuł Twojej frustracji. Ucieszy się wręcz, że mówisz do niego jak do dziecka.

Komenda „zostań” dla psa musi być zrozumiała, słyszalna i wypowiadana zdecydowanym, ale spokojnym głosem, z przyjazną intonacją – najlepiej za każdym razem taką samą. Jeśli pupil wyczuje w Twoim głosie zdenerwowanie, niespokojny nastrój może mu się udzielić i będziesz musiał odłożyć lekcję na później. Każda próba powinna brzmieć podobnie, a gesty być jasne i jednoznaczne.

Pochwały również udzielaj spokojnie, głaszcząc delikatnie i podając nagrodę. Jako pochwałę słowną wybierz jedno krótkie słowo, np. „dobrze” lub „super”. Z czasem pies również nauczy się jego brzmienia, zapamięta je i będzie kojarzył z właściwym schematem zachowania.

Po każdej krótkiej serii ćwiczeń pobaw się z psem – trening powinien mu się kojarzyć nie tylko z obowiązkiem, ale z dobrą zabawą.

Komenda Zostan Dla Psa

Nauka komendy „zostań” krok po kroku. Instrukcja dla opiekunów

Jak nauczyć psa „zostań”? Trening jest dość prosty. Polega na kilku powtarzających się czynnościach. Stopniowo, krok po kroku, będziesz oddalać się od psa – na początku o zaledwie jeden krok, następnie o dwa, a końcowo nawet na kilka-kilkanaście metrów. W końcowym etapie nauki będziesz mógł nawet obejść psa i zostać z tyłu, w sporej odległości od niego, a on zostanie na miejscu, dopóki nie zmienisz polecenia. Co musisz zrobić? Oto poszczególne działania wraz ze schematem postępowania w wariantach uzależnionych od zachowania psa – dla początkujących i zaawansowanych pupili.

Schemat postępowania dla początkujących piesków

Krok 1 – przeprowadź go koniecznie w domu lub w innym w zacisznym, komfortowym dla psa miejscu.

Pokaż psu otwarte wnętrze swojej dłoni (nie od dołu, tak jak podajesz przysmaki, ale tak, jakbyś chciał go „zastopować”). Powiedz przy tym głośno i wyraźnie „zostań”. Cofnij się o krok, ale utrzymuj przy tym kontakt wzrokowy ze zwierzakiem.

Wariant postępowania 1A: Jeśli pupil wstanie lub ruszy w Twoją stronę, wróć do niego i powtórz ćwiczenie.

Wariant postępowania 1B: Jeżeli zostanie na swoim miejscu, szybko udziel mu pochwały i podaj przysmak na otwartej dłoni.

Po kilku takich próbach, niezależnie od stopnia ich powodzenia, pobaw się ze zwierzakiem. Powtarzaj ćwiczenie, dopóki Twój pies nie nauczy się zostawać w miejscu. Cała seria, wraz z przerwami na zabawę, powinna trwać maksymalnie 10 minut.

Komenda Zostan

Schemat dla piesków, które opanowały komendę „zostań” w pierwszym kroku

Krok 2 – w niewielkiej odległości od Ciebie ponownie pokaż psu płasko ułożoną dłoń (jej wnętrze) i wydaj komendę „zostań”. Cofnij się o 2 kroki.

Wariant postępowania 2A: Jeśli pies ruszy się z miejsca, zacznij od nowa.

Wariant postępowania 2B: Gdy zauważysz postęp (pies został na miejscu i czeka), co kilka powtórzeń stopniowo zwiększaj odległość o 1-2 kroki.

W miarę postępów możesz zacząć obchodzić psa z boku, ograniczając kontakt wzrokowy lub podczas rzucania komendy „zostań” stosować różne rozpraszacze, np. rzucić mu jednocześnie dla utrudnienia ulubioną zabawkę lub patyk. Za każdym razem wydawaj przy tym tę samą komendę. Ćwiczenie zakończ poleceniem „chodź” lub „do mnie”. Wybierz komendę, której będziesz używać naturalnie.

Przeczytaj też: DIY, czyli jak zrobić zabawkę dla psa?

Jeśli Twój pies szybko się uczy i zdążył opanować podstawy w jeden dzień, śmiało, po szybkiej powtórce sekwencji dla początkujących, już następnego dnia możesz zacząć zwiększać odległość między wami. Pamiętaj, by za każdy sukces nagradzać psa słownie lub smaczkiem. Rób to w spokojny, wyważony i naturalny sposób. Twój nadmierny entuzjazm, podobnie jak frustracja czy irytacja, może udzielić się psu i go zdekoncentrować – będzie skupiony już tylko na zabawie.

Gdy już utrwalisz te 2 kroki w komfortowych dla psa warunkach, możesz wybrać się na trening z psem w nieznane pupilowi miejsce, gdzie będzie sporo nowych bodźców. Jeśli zwierzak pozostaje na swoim miejscu przez ok. 1 minutę w odległości ok. 50 m od Ciebie, przyjmij gratulacje! Oznacza to, że komenda „zostań” została przez pupila opanowana. Od czasu do czasu, nawet jeśli w codziennych sytuacjach pies jest jej zwykle posłuszny, warto powtarzać i utrwalać trening.

Sprawdź również: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Jak Nauczyć Psa Zostan

Nauka komendy „zostań” – jak sprawić, aby pies perfekcyjnie wykonywał polecenie?

Dzięki paru behawiorystycznym trikom nauka komendy „zostań” będzie sprawniejsza i łatwiejsza – zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Dla początkujących, młodych, energicznych i łatwo rozpraszających się piesków głównym problemem może być zatrzymanie się w 1 miejscu nawet na 2-3 sekundy. Aby wyuczyć psa takiego zachowania, ustaw psa przed sobą w pozycji siedzącej. Wydawaj psu smakołyki jeden za drugim, aby pokazać psu, że ma pozostać w tej pozycji.

W drugim etapie ustaw psa w pozycji siedzącej lub wydaj mu komendę „siad”. Gdy usiądzie, szybko cofnij się o 1 krok, wróć do niego i podaj przysmak. Następnie zrób 2 kroki w tył i ponownie nagródź. To samo powtórz dla trzech i czterech kroków w tył — za każdym razem wracaj szybko do psa. To dobry sposób na przyzwyczajenie do chwilowego bezruchu dla psów, które nie znają jeszcze komendy „zostań” i bardzo szybko się dekoncentrują.

Po kilku takich sekwencjach możesz rozpocząć właściwą naukę (od kroku 1), omówionego powyżej. Na początku odchodź i powracaj do psa szybko, za każdym razem go nagradzając. Gdy zauważysz, że czworonóg zostaje coraz dłużej na swoim miejscu, możesz zwolnić tempo, zmniejszyć ilość nagród i wydłużać stopniowo (o kilka sekund) czas, w którym ma on pozostać na miejscu – w zależności od tego, jak pies radzi sobie z ćwiczeniem. Gdy pies opanuje podstawy, możecie zacząć odbywać taki trening na dworze.

Nauka Komendy Zostan

Niezbędne produkty i akcesoria dla zwierząt w Auchan

Zdecydowałeś się na powiększenie swojej rodziny o czworonożnego domownika i chcesz zorganizować dla niego wyprawkę? W Auchan zakupisz wszystko, co niezbędne – zarówno dla szczeniaka, jak i dorosłego, dużego psa. Zrobisz u nas zapas karmy także dla juniorów oraz seniorów, które często mają specyficzne, żywieniowe potrzeby.

W stacjonarnych sklepach Auchan i online czeka na Ciebie szeroki wybór karm funkcjonalnych dla psów o specjalnych potrzebach, karma BARF oraz karmy suche i puszkowane karmy mokre naszej marki Auchan. Dla wymagających mamy również przekąski stomatologiczne oraz karmy BIO i z insektami, cenione szczególnie za wysoką zawartość łatwo przyswajalnego, wysokiej jakości białka zwierzęcego.

Wyposażysz się u nas również w potrzebne akcesoria dla psa: długą i wytrzymałą smycz, mocne, ale komfortowe szelki oraz szeroki wybór zabawek, w tym szarpaki, liny, gryzaki, piłeczki i piszczące maskotki z dźwiękiem. Mamy również szeroką ofertę akcesoriów do pielęgnacji psów i utrzymania higieny: szczotki i rękawice do czesania psów ras długowłosych, podkłady higieniczne, szeroki wybór szamponów, haczyki do wyjmowania kleszczy, a nawet woreczki na odchody – pomyśleliśmy o wszystkim za Ciebie. W Auchan kompleksowo przygotujesz się na przyjęcie zwierzaka do domu. Zakupy zrobisz również z dostawą, bez wychodzenia z domu. Zapoznaj się z naszą ofertą i adoptuj psiaka.