Aplikacja

Jak obciąć kotu pazury? 3 rady, które Ci w tym pomogą

Opublikowano 01.04.2023

Z natury koty są drapieżnikami z silnym instynktem łowieckim. Ostre pazury potrzebne są im do wspinania się i polowania. Osobniki wychodzące pielęgnują pazurki w naturalnych warunkach, ale domowe mruczki potrzebują zadbania przez opiekuna. Podpowiadamy nie tylko jak obciąć kotu pazury, ale również jak często to robić. Dowiedz się, czy małym kotom można obcinać pazury oraz dlaczego warto kupić mruczkowi drapak.

Pazury u kota – garść ważnych informacji

Zanim odpowiemy na pytanie jak obcinać kotom pazury, mamy dla Ciebie garść najważniejszych informacji na temat kocich paznokci.

Zacznijmy od tego, że przednie łapy Twojego czworonoga posiadają po pięć palców, zaś tylne po cztery. Podobnie jak u człowieka każdy z nich zakończony jest paznokciem, który tworzy zrogowaciała postać naskórka, a jego podstawową funkcją jest ochrona delikatnych opuszek. Pazury kota składają się z dwóch warstw zwanych blaszkami, które różnią się twardością – zewnętrzna warstwa jest zdecydowanie twardsza od wewnętrznej.

Twój mruczek, w przeciwieństwie do Ciebie i innych ssaków, ma jednak zdolność schowania swoich paznokci. Dzięki temu może poruszać się po różnych powierzchniach niemal bezdźwięcznie. Umiejętność ta przydaje się kotu podczas również podczas polowania. Długie i ostre pazury pozwalają mu skutecznie złapać i przytrzymać ofiarę. Z drugiej strony służą również do obrony przed innymi zwierzętami, np. psami.

Poprzez drapanie koty, zarówno wychodzące, jak i niewychodzące, oznaczają swoje terytorium. Pomagają im w tym nie tylko pazury, ale również gruczoły zapachowe, które umiejscowione są na spodzie łap.

Warto wiedzieć, że koty nie rodzą się z umiejętnością wysuwania i chowania pazurków. Kocięta mają słabe mięśnie palców i przez kolejne miesiące oraz lata życia umacniają je, a co za tym idzie, udoskonalają ich kontrolowanie. Ćwiczą je właśnie podczas drapania. Mocne mięśnie łap pozwalają im chwytać przedmioty, drapać się czy wyciągać smakołyki z mniej dostępnych miejsc. Dowiedz się, po co i jak obcinać kotom pazury.

Sprawdź również: Jak wykąpać kota i jak często należy to robić?

Obcinanie pazurów u kota – po co to robić?

Musisz wiedzieć, że pazury Twojego pupila rosną całe życie. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak obciąć kotu paznokcie i po co to robić.

Twój mruczek odczuwa potrzebę ścierania pazurków, gdy stają się zbyt długie. Często to właśnie dlatego drapie meble czy drzwi. W ten sposób pozbywa się zewnętrznej, starej części paznokcia. Regularne obcinanie pozwoli wyeliminować problem.

Należy wiedzieć, jak obcinać paznokcie kotu również ze względów bezpieczeństwa. Często zdarza się bowiem, że zwierzę zaczepi zbyt długim paznokciem o nitkę, spłoszy się i zacznie gwałtownie szarpać łapą. Grozi to złamaniem, a nawet wyrwaniem pazura.

Twój kot spędza dużo czasu poza domem? W tym przypadku wiedza jak obciąć kotu pazury przyda Ci się jedynie w teorii. Twój pupil, dzięki codziennej aktywności w terenie, zachowa ich odpowiednią długość. Długie i ostre przydadzą mu się nie tylko podczas wspinania się po drzewach czy budynkach, ale także w przypadku ucieczki przed innym zwierzęciem lub innym niebezpieczeństwem.

Jak często obcinać kotu pazury?

Należy wiedzieć nie tylko w jaki sposób, ale również jak często obcinać kotu pazury. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale jeśli Twój pupil nie wychodzi na zewnątrz, zaleca się obcinanie pazurków co 3-4 tygodnie. Zwróć szczególną uwagę na długość paznokci bocznych – gdy są zbyt długie, mogą wbijać się w opuszkę, co wywołuje u zwierzęcia ból.

U starszych kotów można obcinać pazury nieco częściej, ponieważ stają się one grubsze i bardziej twarde, a ponadto zwierzę może mieć problem z kontrolowaniem chowania ich.

A jak często obcinać kotu pazury, gdy zwierzę może wychodzić na zewnątrz? Okazuje się, że w ogóle nie ma takiej potrzeby, ponieważ kot, który może wspinać się po drzewach i ścierać paznokcie w terenie, samodzielnie reguluje ich długość. Oczywiście należy kontrolować stan pazurków kota wychodzącego oraz sprawdzać, czy podczas wyjść poza dom nie doszło do urazów.

Czy małym kotom można obcinać pazury?

Wielu opiekunów obawia się, czy małym kotom można obcinać pazury. Tymczasem można zacząć to robić już nawet u kilkutygodniowych kociąt.

Co więcej, młode kotki mają dość miękkie pazurki, więc ich obcinanie jest łatwe. To idealny sposób, aby szybko przyzwyczaić pupila do regularnej pielęgnacji. Dzięki temu każde kolejne obcinanie będzie dla czworonoga zupełnie naturalną sytuacją, nawet gdy na starość jego paznokcie będą twardsze i grubsze.

Przejdźmy zatem do sedna. Jak obciąć pazury kotu, aby nie zrobić mu krzywdy i przyzwyczaić go do regularnej pielęgnacji?

Jak obcinać paznokcie kotu – 3 rady

Czas przejść od teorii do praktyki. Dowiedz się, jak obciąć kotu pazury bez bólu i stresu. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 rady, dzięki którym Twój pupil będzie kojarzył obcinanie paznokci jako przyjemny, a nawet relaksujący rytuał. Pamiętaj, że każdy zabieg pielęgnacyjny przeprowadzony w atmosferze wzajemnego zaufania buduje głębię relacji pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem.

1. Metoda małych kroków

Obcinanie pazurów u kota może być nieco stresującym zabiegiem nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekuna. Jednym z etapów nauki, jest m.in. przyzwyczajenie pupila do regularnej pielęgnacji.

Zacznij od głaskania i dotykania łapek kota. Wykorzystuj do tego moment, gdy zwierzę odpoczywa lub łasi się do Ciebie i szuka Twojej uwagi. Jeśli pupil pozwala Ci swobodnie dotykać się po łapach, złap lekko opuszki palców i delikatnie spróbuj je nacisnąć, aby zwierzę wysunęło pazurki. To pozwoli Ci przyjrzeć się bliżej ich budowie, a kot przyzwyczai się, że nie grozi mu z Twojej strony nic złego. Nie zapominaj o smakołykach. Nagradzaj pupila, gdy zachowuje się spokojnie i pozwala Ci na kontynuowanie pielęgnacji.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest Twoja cierpliwość, ponieważ przyzwyczajanie kota do wspomnianych czynności może trwać nawet kilka tygodni.

Przeczytaj też: Czym czesać kota i jak to robić, aby pupil był zadowolony?

2. Wykorzystaj dobry moment

Jak obciąć kotu pazury, aby zabieg przebiegł gładko? Przede wszystkim wykorzystaj odpowiedni moment. Najlepszym jest ten, gdy Twój kot szykuje się do snu lub odpoczynku po zabawie. Weź pupila na kolana. Najlepiej byłoby, aby jego grzbiet opierał się o Twój brzuch – dzięki temu łatwo złapiesz go za łapkę. Delikatnie masuj i uciskać poduszeczkę, aby kot wyciągnął pazury.

W który miejscu należy obciąć? Utnij samą końcówkę, która jest przezroczysta. Tam, gdzie pazurek w środku jest różowy, zaczynają się nerwy i naczynia krwionośne, których nie można uszkodzić. Prawidłowe obcięcie umożliwią Ci odpowiednie narzędzia – specjalne obcinacze, nożyczki czy gilotynki przeznaczone dla kotów. Nie używaj narzędzi przeznaczonych dla ludzi, które mogą wyrządzić zwierzęciu krzywdę.

Zwróć uwagę również na to, aby podczas obcinania paznokci nic nie rozpraszało Twojego pupila. Hałas, ruch i inne zwierzęta mogą odwrócić uwagę kota i utrudniać zabieg. Kontroluj zachowanie pupila, nagradzaj go smakołykami, aby cały czas utrzymać jego pozytywne nastawienie i skupienie na Tobie. Jednocześnie pamiętaj, żeby smaczki nie stanowiły więcej niż 10% dziennej dawki kalorii.

3. Twój spokój kluczem do sukcesu

Bardzo ważnym aspektem każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest upewnienie mruczka, że może czuć się bezpiecznie. Dlatego, gdy zastanawiasz się jak obciąć kotu paznokcie bez większego stresu dla zwierzaka, unikaj takiego zachowania:

• obcinania pazurów na siłę,

• przeprowadzenia zabiegu, gdy zwierzę chce się bawić,

•krzyku lub karania kota, który unika cięcia paznokci.

Poza obcinaniem pazurów zapewnij również możliwość codziennego ścierania ich. W domu, w którym mieszka kot, nie może zabraknąć drapaka. Będzie on służył Twojemu pupilowi nie tylko do ścierania paznokci, ale również do zabawy czy ćwiczeń na rozciąganie mięśni. Im większy drapak, tym lepszy. Jeśli metraż mieszkania na to pozwala, możesz wstawić do jednego z pomieszczeń kilka drapaków, pomiędzy którymi zwierzę będzie mogło przeskakiwać. Do nich dodatkowo możesz doczepić zabawki, na które kot będzie polował.

Jak obcinać kotom pazury? Cierpliwość popłaca!

Wiesz już jak obciąć pazury kotu, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętaj nie tylko o odpowiednich akcesoriach, ale również wzmacnianiu pozytywnych skojarzeń. Obcinanie pazurów u kota przy odrobinie cierpliwości i nabraniu wprawy możesz bez problemu wykonywać samodzielnie. Jesteś gotowy? Nie zapomnij kupić w Auchan zapasu smakołyków, które umilą Twojemu pupilowi regularną pielęgnację.