Aplikacja

Jak obciąć psu pazury? Sposoby na pielęgnację pupila

Opublikowano 15.04.2024 - 7 minut czytania

Zbyt długie pazury u psa powodują dyskomfort, a czasem nawet dolegliwości bólowe. U niektórych czworonogów to opiekun musi je regularnie skracać, ponieważ nie ścierają się naturalnie podczas spacerów. Dowiedz się z naszego poradnika, jak obcinać psu pazury w bezpieczny sposób!

Czy psu obcina się pazury? Znaczenie regularnej pielęgnacji

Niektóre formy pielęgnacji mogą wywoływać u psa stres i niepokój. Często zalicza się do nich również obcinanie pazurów. Jest to jednak ważny aspekt, ponieważ zbyt długie mogą powodować dyskomfort. Utrudniają pupilowi chodzenie, gdyż stawia łapy w nieprawidłowy sposób. Przez to cierpi całe ciało. Zbyt długie pazury u psa są również niehigieniczne i niebezpieczne, dodatkowo mogą przyczynić się do problemów ze stawami, napięcia w mięśniach czy kulenia.

Zdarza się, że konsekwencją za długich pazurów jest stan zapalny. Może pojawić się też kłopot z zawijającym się i wrastającym w skórę paznokciem, co jest bardzo bolesne dla zwierzęcia. Najlepiej, gdyby pazury psa ścierały się podczas spacerów. Zdarza się jednak, że ten naturalny sposób zawodzi. Wtedy trzeba użyć do tego specjalistycznych akcesoriów.

Kiedy obcinanie pazurów u psa staje się koniecznością?

Samodzielne skracanie pazurów może okazać się niezbędne, jeśli rosną one zbyt szybko lub są wyjątkowo grube, co utrudnia ich samoczynne ścieranie się. Jeśli Twój psiak z powodu złego stanu zdrowia lub wieku rzadziej wychodzi z domu, to konieczne może być ręczne obcinanie pazurów.

Warto pamiętać, że u wielu zwierząt występuje tak zwany wilczy pazur. Przez to, że nie dotyka on podłoża i nie ma szansy na ścieranie, musisz samodzielnie go regulować. Jeżeli z jakiś powodów nie jesteś w stanie zadbać o paznokcie swojego czworonoga, zawsze możesz udać się do weterynarza. Wizyta w gabinecie to jednak dla zwierzęcia stresująca sytuacja. Cierpliwe przyzwyczajanie go do obcinania pazurów sprawi, że zapomni o stresie. Prawidłowo wykonany zabieg nie wiąże się dla psa z bólem.

Przeczytaj także: Jak często kąpać psa? Porady Auchan

Obcinanie pazurów u psa – przygotowanie do pierwszego obcięcia

Odpowiednia długość pazurów u psa pozwala mu uniknąć pojawienia się wymienionych wyżej dolegliwości i zapewnia wygodę. Właśnie dlatego warto przyzwyczajać czworonoga do zabiegu obcinania już od małego. Ważne, aby wybrać do tego odpowiednie akcesorium, które nie będzie powodowało dolegliwości bólowych. Czym obcinać psu pazury i jak go do tego przyzwyczaić?

Czym obcinać psu pazury?

Pamiętaj, aby do obcinania czworonogowi pazurów nie używać swoich nożyczek. Do tego służą specjalistyczne narzędzia. W Auchan znajdziesz duży wybór akcesoriów dla psów, dzięki którym ten zabieg stanie się znacznie łatwiejszy. Wśród wielu produktów pozwalających zadbać o higienę zwierzęcia znajdziesz także cążki wykonane ze stali nierdzewnej.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobry obcinacz dla swojego pupila, to powinieneś wziąć pod uwagę wielkość pieska. Producenci przeważnie zaznaczają na opakowaniach, dla jakich psów dane akcesorium najlepiej się nadaje.

Kiedy będziesz się zastanawiać czym obcinać psu pazury, weź pod uwagę różne wersje. W sklepach znajdziesz także wersję z lampką. Produkt oświetli obszar obcinania, co zmniejszy ryzyko nieprawidłowego skrócenia paznokci. Istnieją również specjalne pilniki na baterie, które pozwalają skrócić paznokcie, a dodatkowo je wygładzić.

Przyzwyczajanie psa do dotyku

Nim dowiesz się, jak obciąć psu pazury, musisz poznać sposób na to, jak go przyzwyczaić do tego zabiegu. Jeśli adoptujesz dorosłego czworonoga, również masz szansę przyzwyczaić go do dotykania łap. Dla większości jednak nie jest to najprzyjemniejsze. Nie dziw się zatem, jeśli na początku psiak będzie się sprzeciwiał. Postaraj się zaczynać od wyższej części łapy i stopniowo przechodź coraz niżej aż do palców. Jeśli zwierzak pozwala Ci na dotykanie, pochwal go za to.

Najlepiej jest rozpocząć takie ćwiczenia po długim, wyczerpującym spacerze. Takim, na którym pies miał szansę biegać za ulubionymi zabawkami, a w nagrodę za dobre zachowanie otrzymywał przysmaki. Ważne jest też, żeby zapoznać zwierzę z narzędziem do obcinania. Pozwól mu je obwąchać. Niech zrozumie, że to nic strasznego.

Pierwsze obcinanie pazurów u psa nie powinno trwać zbyt długo. Wystarczy, że obetniesz jeden paznokieć, a za spokojne zachowanie pochwalisz swojego czworonoga.

Przeczytaj również: Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Poradnik Auchan

Jak obcinać psu paznokcie?

Ważne, aby zwierzę było już zaznajomione z narzędziem. Pamiętaj, aby obserwować jego zachowanie i odpowiednio na nie reagować.

Lokalizacja miazgi i jej unikanie

Przede wszystkim musisz wiedzieć, na jaką długość obciąć psu paznokcie. Jeśli zrobisz to zbyt krótko, dojdzie do krwawienia. Musisz mieć przy sobie chusteczki, żeby w razie potrzeby wytrzeć pazur. Aby nie doszło do takiej sytuacji, powinieneś uważać na tak zwaną macierz. To część pazura, która jest unerwiona i ukrwiona. W przypadku jasnych paznokci będzie ją łatwo zauważyć, natomiast przy ciemniejszych zadanie może być bardziej skomplikowane. Należy skrócić pazur jak najbliżej macierzy, uważając, żeby jej nie naruszyć.

Pamiętaj, że jeśli paznokcie są długo nieruszone, to naczynia krwionośne przesuwają się coraz dalej w stronę końcówki pazura. Rozwiązaniem jest stopniowe ich skracanie. Należy obciąć kawałek paznokcia, a za kilkanaście dni powtórzyć zabieg, aż uda się osiągnąć właściwą długość pazurów u psa.

Techniki obcinania – jak wykonać spokojny i bezpieczny zabieg?

Musisz znaleźć pozycję, która będzie dla zwierzaka komfortowa. Niektóre czworonogi będą wolały stać i podawać łapę, a inne chętnie się położą. Co dalej?

  • Złap łapę zwierzęcia i lekko ją naciśnij – dzięki temu paznokieć stanie się bardziej widoczny.
  • Odgarnij sierść.
  • Skróć pazur zdecydowanym ruchem.

Nie trzymaj nożyczek zbyt długo na paznokciu zwierzęcia. To ryzyko, że Twój czworonożny przyjaciel zabierze łapę akurat wtedy, gdy będziesz je zaciskać. To jeszcze nie wszystko, co musisz wiedzieć, gdy zastanawiasz się jak obcinać psu paznokcie.

Kolejny krok to usunięcie nadmiaru płytki rogowej z górnej części paznokcia. Jeśli zauważasz wystające części, skróć je. Paznokcie powinny być ścięte w taki sposób, żeby zwierzę nie stukało nimi w podłogę podczas chodzenia.

Dowiedz się również: Jak uspokoić psa? Sposoby na wyciszenie pupila

Co robić, gdy dojdzie do krwawienia?

Zdarza się, że mimo prawidłowej techniki obcinania psu pazurów i tak dochodzi do krwawienia. To ryzyko pojawia się szczególnie w przypadku ciemnych pazurów. Jak się wtedy zachować? Przede wszystkim bądź spokojny.

Istnieją specjalne proszki do tamowania krwawienia. Wystarczy nasypać preparat na zranione miejsce według wskazówek producenta. Tego typu produkty są też przeznaczone do używania na niewielkie uszkodzenia skóry.

Jak często obcinać psu pazury i je pielęgnować?

W rzeczywistości zależy to od różnych czynników. Zastanów się, po jakim terenie Twój pupil najczęściej spaceruje. Jeśli porusza się tylko po miękkiej trawie, nic dziwnego, że paznokcie nie mają szansy ścierać się naturalnie.

Nawet jeśli w młodości zwierzę nie potrzebuje obcinania pazurów, warto go przyzwyczaić do dotykania łapek. Może się okazać, że w przyszłości z powodu wieku czy urazów będzie poruszać się znacznie mniej i zabieg pielęgnacyjny stanie się konieczny. Kiedy kompletujesz wyprawkę dla zwierzaka, pamiętaj, aby oprócz karmy i smyczy znalazły się tam również cążki. To podstawowe must-have każdego właściciela czworonogów.

Dowiedz się też: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Zadbaj o komfort swojego pupila

Zabieg skracania psu pazurów jest jednym z ważnych elementów dbania o pupila. Pamiętaj, żeby robić to regularnie i gdy tylko zauważysz, że jest taka potrzeba. Jeśli Twój zwierzak nie lubi dotykania łap, cierpliwie go do tego przyzwyczajaj. Wszystkie akcesoria, które mogą Ci się przydać do prawidłowej pielęgnacji pupila, znajdziesz w sklepie Auchan. Możesz z łatwością zamówić je z dostawą do swojego domu lub odebrać w sklepie stacjonarnym. Zaopatrz się w nie jak najwcześniej!