Aplikacja

Jak oduczyć kota drapania ludzi i mebli? Poradnik okiem eksperta

Opublikowano 03/24/2023

Koty to zwierzęta z bardzo rozwiniętym systemem komunikacji. Każdego dnia przekazują innym zwierzętom oraz swoim opiekunom szereg informacji, a jednym ze sposobów komunikacji z otoczeniem jest właśnie drapanie. Wiemy jednak, że może być to problematyczne. Zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania mebli i ludzi? Podpowiemy Ci, dlaczego koty drapią, jak oduczyć kota gryzienia i drapania oraz u kogo szukać pomocy.

Podstawy kociej komunikacji

Zanim odpowiemy na pytanie, jak oduczyć kota drapania, poznaj podstawy kociej komunikacji. Młody kot uczy się odbierać i wysyłać sygnały wysyłane przez przedstawicieli swojego gatunku jeszcze przed ukończeniem 12. tygodnia życia. Bardzo ważna w pierwszych tygodniach życia kociaka jest pierwotna socjalizacja, którą może zapewnić mu jedynie kontakt z matką i rodzeństwem. Z tego powodu nie zalecamy zabranie kotka od matki zbyt szybko.
W jaki sposób Twój kot komunikuje się z otoczeniem? Wyróżniamy trzy główne rodzaje kociego języka:

 • werbalny, czyli dźwięki wydawane przez zwierzę (miauczenie, mruczenie, syczenie). Język werbalny obejmuje zarówno dźwięki, które słyszysz, jak i poza zasięgiem Twojego słuchu;
 • wizualny, czyli język mowy ciała: ułożenie ogona, nastroszenie futra, postawa ciała, mimika. Za pomocą sygnałów wizualnych kot może komunikować się z innymi zwierzętami nawet z oddali;
 • zapachowy, który polega na pozostawianiu markerów feromonowych, czyli swojego zapachu. Sygnały zapachowe kot pozostawia m.in. za pomocą moczu, kału, ale również drapiąc.
  Mimo że zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania mebli i ludzi, musisz wiedzieć, że takim zachowaniem Twój pupil ma do przekazania ważną wiadomość.

 • Koci język – dlaczego koty drapią?

  Gdy zastanawiasz się jak oduczyć kota drapania mebli, dowiedz się najpierw, z czego wynika to zachowanie.
  Zacznijmy od wspomnianej już komunikacji z otoczeniem. Kot, który drapie meble, oznacza przestrzeń w domu, chcąc zasygnalizować innym zwierzętom, że to jego teren. Zostawia bowiem na meblach swój zapach. Wiedz, że kot niewychodzący ma takie same potrzeby jak ten, który ma możliwość przebywania poza domem. Jedną z potrzeb Twojego pupila jest właśnie drapanie. Zwróć uwagę, że koty wychodzące, które mają swobodny dostęp do różnych powierzchni, rzadko drapią meble czy ludzi, ponieważ znaczą teren poza domem.
  Aby znaleźć sposób, jak oduczyć kota drapania człowieka, musisz wiedzieć, że jest to jedna z form pielęgnacji i higieny pazurów. To sygnał, że kotu nie można całkowicie zabronić drapania. Ta czynność sprawia, że zwierzę w naturalny sposób pozbywa się zewnętrznej powłoki pazurów, odsłaniając tym samym nową, ostrzejszą warstwę.
  Gdy zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania człowieka, pomyśl, że w ten sposób Twój kot próbuje zwrócić na siebie uwagę. Zwierzę nie zdaje sobie sprawy, że drapaniem może zniszczyć Twoją ulubioną kanapę. Pupil chce zostać dostrzeżony, potrzebuje chwili pieszczot lub zabawy.
  Być może zauważyłeś u swojego kota, że podczas drapania wspina się na tylne łapy i bardzo mocno przeciąga. To element kociej gimnastyki. Tego rodzaju drapanie pozwala bowiem ćwiczyć zwierzęciu mięśnie pleców i łap.

  Uszkodzone meble i kanapa? Sprawdź, jak oduczyć kota drapania

  Niektóre koty nigdy nie drapią swojego opiekuna, ale ostrzą pazurki na kanapie czy innych domowych meblach. Niestety kocie pazury są niezwykle ostre i potrafią spowodować znaczące uszkodzenia domowych przedmiotów. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pomysłów, jak oduczyć kota drapania kanapy i pozostałych mebli.

  Zapewnij kotu atrakcyjne zabawki

  Spróbuj również namówić kota do przekierowania swojej energii z drapania na inną aktywność. Szeleszczący tunel VitaKraft może okazać się strzałem w 10. W ten sposób dostarczysz kotu szereg bodźców dotykowych i dźwiękowych. W tunelu możesz również umieścić smaczki, które kot będzie próbował upolować. 

  Potrzebę polowania z wykorzystaniem pazurków zaspokoisz, podsuwając kotu piłeczki ze sznurka Hilton. W zestawie znajdziesz aż dwie w różnych kolorach, więc Twój kot może bawić się nimi zamiennie. 

  Zachęć kota do używania drapaka smakołykami

  Obowiązkowym akcesorium dla Twojego kota jest drapak. To doskonała alternatywa, aby zwierzę przestało drapać meble. Istnieje wiele różnych modeli drapaków, nie ograniczaj się do jednego. Jeśli masz dużą przestrzeń w domu, możesz zbudować pupilowi cały koci park rozgrywki z wykorzystaniem drapaków czy gałęzi. 

  Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka? Zazwyczaj zwierzę intuicyjnie rozpoznaje, do czego służy drapak. Młodego kota możesz zachęcić, pocierając jego łapkami o słupek. Dobrym pomysłem jest również położenie na szczycie drapaka garści smakołyków. Twój pupil będzie kojarzył drapak jako miejsce, gdzie czeka go dużo przyjemnych doznań. 

  Zapewnij kotu poczucie bezpieczeństwa

  Wiesz już, że kot może drapać meble, ponieważ nie czuje się pewnie na własnym terytorium. Rolę bezpieczne schronienia z powodzeniem spełni torba transportowa Hilton, którą używasz, gdy zabierasz kota w podróż. Niektóre koty szukają bezpiecznego schronienia w miejscach niedostępnych dla domowników. Umieść jedno z legowisk na szafie lub innym wysokim meblu. Może to być np. poduszka lub polarowy kocyk. Najważniejsze jest, aby w wybranym miejscu na wysokości kociak mógł się wygodnie ułożyć i obserwować terytorium.

  Kot, który ociera się o meble i drapie je, znaczy zapachem swoje terytorium. Jednym ze sposobów jak oduczyć kota drapania mebli jest oznaczenie odpowiednich miejsc w domu zapachem mruczka… przez Ciebie. Wystarczy, że potrzesz pyszczek kota ścierką z mikrofibry, a następnie przetrzesz nią meble i różne miejsca w domu. Czemu? W ten sposób rozniesiesz zapach kota po całym domu, a to da mu poczucie bezpieczeństwa. 

  Pamiętaj, aby usunąć zapach pozostawiony przez kota na niszczonych przez niego meblach. Szafki wystarczy przetrzeć specjalnym środkiem do pielęgnacji drewna, zaś kanapę powinieneś wyprać. Meble, które chcesz zachować w dobrym stanie, spryskaj specjalnym środkiem odstraszającym. Kot będzie unikał kontaktu ze spryskanym miejscem. Preparat jest niegroźny dla zdrowia zwierząt i ludzi, a Ty poczujesz przyjemny zapach cytrusów.

  3 sposoby, jak oduczyć kota drapania ludzi

  Gdy pracujesz nad tym, jak oduczyć małego kota drapania i gryzienia, pamiętaj, aby nie krzyczeć i nie karać pupila. Kociak dopiero uczy się pożądanych zachowań, a negatywne emocje nie przyniosą oczekiwanego przez Ciebie skutku. Wypróbuj nasze rady, jak oduczyć kota drapania kanapy. Dzięki nim osiągniesz cel pozytywnymi metodami. Pamiętaj, że stres u kota wzmaga potrzebę drapania, więc jego eliminacją przyspieszysz pożądane efekty.
  Wspólna zabawa
  Jednym ze sposobów jak oduczyć kota drapania ludzi jest po prostu poświęcenie mu uwagi w większym wymiarze czasu. Twój pupil musi się wybiegać, a także zrealizować potrzebę polowania. Na szczęście możesz do wspólnej zabawy wykorzystać przeróżne rodzaje zabawek, np. piłeczkę nasączoną kocimiętką, do której doczepiono piórka.
  Wiele kotów uwielbia śledzić i polować na tzw. czerwone światełko. Kiedyś do tej zabawy używano laserowe wskaźnika, dziś możesz kupić ledowy pointer Pet expert, który będzie wyświetlał na podłodze lub ścianie obrazek w kształcie myszy. W momencie, gdy masz dla swojego kota nieco mniej czasu, wykorzystaj zabawki interaktywne. Twój pupil będzie zachwycony pluszową myszką Tatrapet, którą można nakręcić, aby „uciekała” przed kotem po pokoju.
  Przekierowanie uwagi kota
  Wiesz już, że drapanie to jedno z naturalnych zachowań Twojego pupila. Dlatego, zamiast usilnie zastanawiać się jak oduczyć kota drapania ludzi, pomyśl jak przekierować jego uwagę na inne aktywności. Gdy zwierzę zaczyna Cię drapać lub gryźć, zasygnalizuj dźwiękowo, że sprawia Ci ból i natychmiast przerwij zabawę. Następnie spróbuj zwrócić uwagę zwierzęcia na innej aktywności lub przedmiocie. Jeśli pupil zainteresuje się wskazaną zabawką czy aktywnością, wzmocnij to zachowanie nagrodą w formie smakołyka.
  Socjalizacja kociaka
  Jak oduczyć małego kota drapania i gryzienia? Jego zachowanie może wynikać ze strachu. Pamiętaj, aby zawsze mówić do kociaka przyjemnym, wesołym tonem. Nagradzaj go smaczkami za pożądane zachowanie. Z drugiej strony młody kot ma dużo energii, a drapanie i podgryzanie to sposób na rozładowanie energii. Socjalizuj młodego kota, poświęcając mu uwagę, gdy bawi się zabawkami czy na drapaku.

  Jak oduczyć kota drapania ludzi? Są na to sposoby!

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć kota drapania ludzi i mebli. Czasami powodem takiego zachowania jest po prostu nieatrakcyjny drapak, ale zdarza się, że problem jest bardziej złożony. Pierwszym krokiem do rozwiązania tej sytuacji jest określenie przyczyny, dlaczego koty drapią. Gdy już poznasz powód, dużo łatwiej będzie Ci pracować nad tym, jak oduczyć kota
  gryzienia i drapania.
  Jeśli masz wątpliwości, jak oduczyć kota drapania ludzi i mebli, skontaktuj się z behawiorystą, który pomoże Ci znaleźć przyczynę i wskaże, w jaki sposób pracować z pupilem, aby wyeliminować uporczywy problem. Pamiętaj, że krzyk i kary nie są wyjściem z sytuacji. W wychowywaniu kota podobnie jak i innych zwierząt, stosuj jedynie metody pozytywne.
  Szukając zabawek czy drapaków, które pomogą w tym, jak oduczyć kota drapania, skorzystaj z oferty sklepu internetowego lub sklepów stacjonarnych Auchan.