Aplikacja
Jak Oduczyć Psa Gryzienia Rak

Jak oduczyć psa gryzienia rąk? Sprawdzone sposoby

Opublikowano 07/09/2023

Podgryzanie to bardzo często pojawiający się problem zarówno u szczeniaków, jak i starszych psów. Najlepiej zająć się nim jak najszybciej, by uniknąć pogłębienia problemu. Poznaj rady Auchan i dowiedz się, jak oduczyć psa gryzienia rąk.

Dlaczego psy podgryzają?

Podgryzanie to często jeden z pierwszych problemów, który pojawia się, po adopcji nie tylko psa, ale również kota. Co więcej, nierzadko dotyczy także dzieci, bowiem cechą wspólną większości ssaków jest to, że gryzienie ma zaspokoić określone potrzeby.

Na pewnym etapie rozwojowym podgryzanie służy poznawaniu świata, oswajaniu go przez szczeniaka i sprawianiu, by ten stał się nieco bardziej przewidywalny. W późniejszym czasie oraz u starszych psów gryzienie może być sygnałem, że zwierzę testuje granice i sprawdza, co wolno mu robić, a czego nie.

Gryzienie i podgryzanie zawsze służy spełnieniu potrzeb – te nie muszą być związane tylko z poznawaniem świata i ustalaniem granic. Może także oznaczać, że:

  • pies nie czuje się komfortowo w danym miejscu i chciałby znaleźć się gdzie indziej,
  • wyrzynają mu się zęby, co powoduje ból i swędzenie, które gryzienie odrobinę łagodzi,
  • jest głodny, chce się bawić lub w nieodpowiedni sposób rozumie zabawę,
  • chciałby mieć trochę spokoju i nie chce być w danej chwili dotykany.
Jak Oduczyć Szczeniaka Gryzienia Rak

Czemu pies gryzie ręce i nogi?

Psy gryzą ręce, nogi, meble, a także przedmioty codziennego użytku i swoje zabawki. Dłonie często stają się „celem ataku”, wówczas, gdy kojarzą się z zabiegami pielęgnacyjnymi, natarczywymi pieszczotami lub kiedy zwierzątko chce się pobawić. To, która z tych przyczyn jest dominująca w zachowaniu pupila, możesz poznać po jego mowie ciała. Objawami postawy grożącej są przykładowo położone uszy, zmarszczona skóra przy nosie, rozbiegany wzrok i wyciągnięcie głowy do przodu. Oprócz tego występować może warczenie.

Nogi są podgryzane często wtedy, gdy pies nie czuje się komfortowo, chce zatrzymać właściciela czy obronić się przed zagrożeniem. Często celem takiego zachowania jest chęć przywrócenia poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście ponownie może to być sposób na wyrażenie ochoty na zabawę – nogi są najłatwiej dostępne dla zwierzaka, ponieważ znajdują się najbliżej ziemi. W takich sytuacjach to zwyczajnie nie w pełni pożądane przez właścicieli zaproszenie do zabawy.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Gryzienie przez psa mebli i butów

Gryzienie mebli, butów, ubrań, poduszek i innych rzeczy codziennego użytku, które zwierzę może znaleźć w domu, najczęściej spowodowane jest tym, że przedmiot po prostu podoba się pupilowi. Psy gryząc różne rzeczy, poznają świat, sprawdzają, co ma jaką konsystencję, rozładowują nadmiar energii i szukają ulgi podczas wyrzynania się zębów. Jeżeli zwierzę gryzie Twoje rzeczy w czasie, gdy nie ma Cię w domu, prawdopodobnie tęskni i chce poczuć się bezpiecznie. Nie zapominaj też o tym, że psy są drapieżnikami, a łapanie rozmaitych przedmiotów, gryzienie ich i szarpanie może być wyrazem instynktu łowieckiego.

Jeżeli nie jesteś pewien, dlaczego Twój pies Cię podgryza, a samodzielne próby oduczenia go tego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, powinieneś zgłosić się do behawiorysty po pomoc. Często jednak wystarczy trafne rozszyfrowanie zachowania pupila i wdrożenie odpowiednich środków zaradczych – oczywiście nierzadko możesz zrobić to samodzielnie. W dalszych częściach artykułu znajdziesz garść przydatnych porad, pomocnych podczas tresury pupila, dzięki którym dowiesz się jak odzwyczaić psa od gryzienia rąk.

Jak Oduczyć Szczeniaka Gryzienia Rak I Nog

Jak oduczyć psa gryzienia rąk? 10 zasad

Zasada 1 – nie baw się z psem rękami

Jeżeli zastanawiasz się, jak oduczyć psa gryzienia rąk i nóg, za podstawę można uznać to, żeby nigdy nie bawić się z psem rękami. Zwierzę często nie rozumie, że może podgryzać ręce, ale tylko w określonych momentach czy z odpowiednią dawką siły. Zamiast zabawy rękami, zawsze miej obok siebie szarpak lub inną zabawkę – najróżniejsze gadżety dla psów dostępne są w sklepach Auchan.

Zasada 2 – kup różnorodne zabawki do gryzienia

Jeżeli pies ma problemy z gryzieniem, kup różnego rodzaju akcesoria i zabawki do gryzienia. Tych na rynku jest cała masa, ponieważ gryzienie jest naturalną potrzebą psa, którą musi w jakiś sposób zaspokoić. Dobrym pomysłem jest też rotowanie zabawek. Możesz używać w jednym momencie tylko 2 lub 3 modeli, za którymi pupil przepada, a gdy mu się znudzą, schowaj je, wymień na inne i wyjmij ponownie dopiero za kilka tygodni.

Jak Oduczyć Psa Gryzienia Rak I Nog

Zasada 3 – czyść regularnie posiadane zabawki

Pies nie chce bawić się zabawkami do gryzienia? Sprawdź, czy nie czuć od nich intensywnego zapachu plastiku i pamiętaj o tym, by zawsze umyć je tuż po przyniesieniu ze sklepu. Kluczowe jest również ich regularne czyszczenie – ślina i resztki jedzenia, a także kurz wyjątkowo łatwo się na nich zbierają.

Zasada 4 – nie nagradzaj za gryzienie

Nie odwracaj uwagi psa od gryzionych przedmiotów smaczkami, ponieważ wówczas pies poczuje się pochwalony za zachowanie, które chcesz wyeliminować. W momencie, w którym gryzie coś, czego nie powinien, stanowczym tonem poinformuj go o tym, że nie wolno tego robić. Nie krzycz, nie stosuj żadnych form przemocy ani nie próbuj siłą wyszarpywać przedmiotów psu. Postaraj się delikatnie je zabrać i pamiętaj, by robić to ze spokojem.

Jak Odzwyczaić Psa Od Gryzienia Rak

Zasada 5 – ucz zachowań alternatywnych

Bądź konsekwentny i nigdy nie pozwalaj na gryzienie i podgryzanie, nawet kiedy zwierzę jest bardzo małe. Każdy wie, że szczeniaki niejednokrotnie wydają się tak urocze, że aż trudno im na coś nie pozwolić. Jednak w przyszłości spowoduje to problemy – pies będzie miał więcej siły, zatem podgryzanie stanie się bolesne. Ucz psa zachowań alternatywnych i nagradzaj go, gdy zamiast podgryzać, sięgnie po zabawkę. Chwal go, gdy widzisz, że bawi się samodzielnie. Wyrażaj swoją aprobatę dla alternatywnych względem gryzienia zachowań.

Zasada 6 – zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu

Jak oduczyć psa gryzienia rąk? Czasami psy podgryzają, bo trudno im opanować emocje i nadmiar energii. Pamiętaj, że każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i zabawy. Szybkie spacery tylko po to, by załatwić potrzeby fizjologiczne to nie wszystko. Każdego dnia potrzebny jest również dłuższy spacer „na wybieganie”. Sprawa jest nieco łatwiejsza, jeżeli posiadasz dom z ogrodem, jednak pamiętaj, że mało który pies wybiega się sam – potrzebuje do tego towarzysza!

Jak Oduczyć Psa Gryzienia Rak I Nog

Zasada 7 – sprawdzaj miski

A co jeżeli pies gryzie, ponieważ jest głodny lub chce przekazać Ci, że jego potrzeby są niespełnione? Ważne jest to, by upewnić się, czy odpowiednio żywisz pupila. Zadbaj o dostęp do mokrej karmy, np. marki Auchan, codziennie o tych samych porach. Dodatkowo, jeżeli Twój pies nie ma tendencji do przejadania się, może mieć dostęp do suchej karmy bez ograniczeń. Również świeża woda, najlepiej w kilku różnych miejscach w domu, to podstawa. Gramaturę jedzenia dostosuj do wagi, wieku i rasy pupila. Pamiętaj o tym, by wybierać żywność dobrej jakości. Miski zawsze muszą być czyste i świeże.

Zasada 8 – udaj się po pomoc

Czasami samodzielne oduczenie psa gryzienia jest niemożliwe – trudności mogą pojawić się w różnych obszarach, np. poprawnego odczytania emocji pupila, zrozumienia jego potrzeb czy zmodyfikowania nieprawidłowego nawyku. Gryzienie może wynikać także z zaburzeń emocjonalnych lub lękowych u psa. Zatem jak oduczyć psa podgryzania rąk? Czasami konieczna jest wizyta u specjalisty – behawiorysty.

Jak Oduczyć Psa Podgryzania Rak

Zasada 9 – dbaj o wyciszenie

Po zabawie, jeżeli pies wciąż ma sporo energii, a chwilowo nie możesz pozwolić sobie na wspólne spożytkowanie jej, zadbaj o wyciszenie pupila. W sytuacji, gdy emocji jest jeszcze dużo, łatwo o nieporozumienie – pies może podgryzać, bo dalej chce się bawić, natomiast Ty wiesz, że zabawa jest już skończona. Zgodnie z naturalnym instynktem większości drapieżników najpierw ma miejsce spacer, zabawa lub polowanie, natomiast później „nagroda”. Jej rolę, a jednocześnie funkcję wyciszającą może pełnić mata do poszukiwania smaczków czy kość do gryzienia.

Zasada 10 – zapewnij gryzaki spożywcze

Jeżeli zastanawiasz się, jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, pamiętaj, że odpowiednie zabawki to nie wszystko. Potrzebę gryzienia i żucia zaspokoją także gryzaki dentystyczne, kości i żwacze. Przy okazji mogą zadbać też o zęby. Szeroki wybór zdrowych przysmaków do gryzienia, również tych dentystycznych, znajdziesz w Auchan.

Jak Oduczyć Psa Podgryzania Rak

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Jak widać, na oduczenie psa gryzienia rąk i nóg istnieje dość sporo sposobów. Grunt to duża doza cierpliwości, a także konsekwencja i życzliwość w kontaktach z psem. Komend takich jak „nie” i „nie wolno” warto uczyć szczeniaków od małego. Psy są w stanie zrozumieć znaczenia około 90 słów, a rozpoznać ich i odróżnić od siebie nawet 200. Jest to zasób słownictwa, który umożliwi komfortowe porozumiewanie się z pupilem. Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób oduczyć psa gryzienia.

We wszystkie produkty, które mogą być przydatne w tym procesie, zaopatrzysz się w Auchan – internetowo lub stacjonarnie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!