Aplikacja

Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Opublikowano 21.03.2023 - 8 minut czytania

Pies może być Twoim wiernym towarzyszem nie tylko w czasie codziennych spacerów i domowych obowiązków, ale również podczas podróży samochodem. Istnieje wiele sposobów transportu pupila w aucie, dlatego warto wiedzieć, jak przewozić psa bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Jak przewozić psa w samochodzie według przepisów?

W polskim prawie nie funkcjonują przepisy, które w jasny sposób mówiłyby o tym, jak przewozić psa w aucie. Prawo określa jedynie to, jak bezpiecznie przewozić psa w środkach komunikacji publicznej. Można trafić również na regulacje dotyczące komercyjnego transportu zwierząt. Jednak próżno szukać fragmentu ustawy, który określałby to, jak powinno wyglądać przewożenie psa w samochodzie na co dzień.

Aby znaleźć informacje na temat sposobu przewozu psów i innych pupili w aucie, musisz skierować się w stronę regulacji dotyczących samego wykorzystania pojazdów. Mowa o tym w artykule 60.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zabrania używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe lub poza nim.

Z kolei ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 wspomnianej już wyżej ustawy dotyczy transportu ładunków umieszczonych w pojeździe, więc można go odnosić również do przewożenia zwierząt. Czytamy w nim, że ładunek musi zostać umieszczony w pojeździe w taki sposób, by nie utrudniał on kierowania, nie zagrażał bezpieczeństwu osób znajdujących się w aucie i był odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczaniem się.

Jedyny przepis, który w bezpośredni sposób opisuje problem tego, jak należy przewozić psa w samochodzie to ustawa o ochronie zwierząt, a konkretnie jej art. 6 ust. 2. Mówi on o tym, że transport, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób, który naraża je na zbędne cierpienie i stres, to znęcanie się nad zwierzętami, a więc w świetle polskiego prawa – przestępstwo.

To, że nie określono w sposób jednoznaczny tego, jak przewozić psa w samochodzie według przepisów nie oznacza, że policjant nie może przyznać Ci mandatu, jeżeli uzna, że robisz to w sposób zagrażający Twojemu bezpieczeństwu lub innych uczestników ruchu drogowego. Kara za takie przewinienie wynosi od 20 do 500 zł.

Znacznie poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę, którego zachowanie może zostać uznane za znęcanie się nad zwierzętami. Mowa tu np. o sytuacji, w której pies został pozostawiony na długi czas w zamkniętym samochodzie w gorący, letni dzień. W takiej sytuacji kierowcy może grozić grzywna, ograniczenie wolności lub nawet utrata wolności na okres do 2 lat.

Popularne sposoby na to, jak bezpiecznie przewozić psa w aucie

Jeśli zastanawiasz się, jak przewozić psa w aucie, przedstawiamy Ci najpopularniejsze i najlepsze sposoby, na transport pupila w samochodzie. Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje oraz Twojego czworonoga.

Najpopularniejszą metodą na transport psa w samochodzie jest przewożenie go na tylnej kanapie auta. Jednak to, w jaki sposób się to odbywa, uzależnione jest m.in. od tego, jakiej wielkości jest Twój pies. Małe i średnie czworonogi mogą być przewożone w wygodnym transporterze, takim jak torba transportowa dla małych psów i kotów marki Hilton. Należy jednak pamiętać o tym, że transporter tego typu powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczaniem się, np. w trakcie hamowania lub jazdy w zakrętach.

Jeżeli masz średniego lub dużego czworonoga, to świetnym pomysłem na przewożenie psa w samochodzie są specjalne szelki, które zakłada się pupilowi, a następnie wpina się je do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Dobrze sprawdzą się oferowane przez Auchan szelki samochodowe z pasem dla psa firmy VitaKraft. Doskonałym uzupełnieniem szelek może być specjalna mata na tylną kanapę, która zabezpieczy tapicerkę samochodu przed sierścią i śliną czworonoga.

Innym popularnym sposobem na to, jak należy przewozić psa w samochodzie, jest transport czworonoga w bagażniku auta. Wszystko zależy jednak oczywiście od tego, jaki jest rozmiar Twojego psa i jak duży bagażnik ma samochód, którym dysponujesz. Jeżeli już zdecydujesz się na ten sposób transportu czworonoga, to koniecznie upewnij się, że pies ma zapewnioną wygodę podróży i bezpieczeństwo. W rynku dostępne są również specjalne transportery, które pomagają w tym, jak przewozić psa w bagażniku.

Jeżeli nie zdecydujesz się, na wykorzystanie transportera to dobrym pomysłem będzie zastosowanie specjalnej kratki oddzielającej bagażnik od przestrzeni pasażerskiej, która zabezpieczy wnętrze samochodu przed niepożądanym dostępem czworonoga. Warto również pomyśleć o specjalnej macie antypoślizgowej, która poprawi komfort podróży psa. W bagażniku mogą też znaleźć się akcesoria dla psa, takie jak np. szarpak dla psa Tobys Choice, który pozwoli mu się odprężyć i zająć się w trakcie jazdy.

Sprawdź również: Paszport dla psa. Gdzie go wyrobić? Kiedy zwierzak będzie go potrzebować?

Jak zapewnić psu komfort w trakcie jazdy?

Niezależnie od tego, na jaki sposób transportu psa w aucie się zdecydujesz, Twoim priorytetem powinno być nie tylko jego bezpieczeństwo, ale również komfort podróżowania. Dzięki temu podróż stanie się wygodniejsza nie tylko dla czworonoga, ale również dla Ciebie. Poniżej znajdziesz listę z naszymi wskazówkami dotyczącymi komfortowego transportu psa i przede wszystkim pozbawionego stresu czworonoga. Dzięki naszym wskazówkom podróż stanie się przyjemniejsza, a Twój pupil będzie z niej czerpał radość i chętniej wybierał się nawet na długie przejazdy samochodem. Pierwsza porada dotyczy stylu jazdy samochodem z psem na pokładzie. Staraj się, by była ona jak najbardziej płynna i pozbawiona nagłych przyspieszeń, hamowań oraz skrętów. Postaraj się również zachowywać spokój. Psy wyczuwają nastrój właściciela i bardzo często same denerwują się, gdy ich człowiek jest poddenerwowany. Dlatego nie daj się ponieść emocjom na drodze.

Pamiętaj też o tym, by przed zaplanowaną podróżą nie podawać pupilowi zbyt dużej ilości wody oraz jedzenia. Poruszający się szybko samochód w połączeniu ze stresem związanym z podróżą może sprawić, że nawet nauczonemu czystości psu przytrafi się wpadka, co delikatnie mówiąc, może negatywnie wpłynąć na resztę Waszej podróży.

Psu należy też zapewnić odpowiedni komfort termiczny w trakcie jazdy. Mimo że większość czworonogów preferuje rześkie, chłodniejsze powietrze, to jednak nie należy przesadzać z klimatyzacją. Wyjście w ciepły letni dzień z mocno wychłodzonego samochodu może skończyć się dla psa przeziębieniem, podobnie jak w przypadku ludzi.

Jeśli planujesz dłuższą podróż, to pamiętaj o zapewnianiu pupilowi krótkich przerw, w trakcie których będzie mógł załatwić potrzeby fizjologiczne i odrobinę się rozruszać. Staraj się również nie pozostawiać psa samego w aucie dłużej niż na kilka minut. Zostawienie psa w aucie bez opieki jest nie tylko stresujące, ale również potencjalnie niebezpieczne, jeżeli postój odbywa się w upalny, letni dzień a pupil nie ma zapewnionego dostępu świeżego powietrza.

Przeczytaj też: Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie?

W zdecydowanej większości przypadków psy trafiają do swoich nowych właścicieli w wieku szczenięcym. Aby transport psa w samochodzie był jak najłatwiejszy i przyjemny zarówno dla Ciebie, jak i czworonoga, należy przyzwyczajać go do podróży autem już od małego. Jak przewozić szczeniaka w samochodzie? Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim systematyka. Maluch powinien jeździć autem jak najczęściej. Niezwykle ważne jest to, by samochód nie kojarzył mu się wyłącznie negatywnie np. z wizytami u weterynarza.

Osobom, które zastanawiają się, jak przewozić psa w młodym wieku, zalecamy po prostu spokój i opanowanie, które potrzebne są zarówno w trakcie podróży, jak i codziennie podczas wychowywania szczeniaka. Podróż jest dla psiego dziecka stresującym przeżyciem, dlatego może zdarzyć się, że nawet nauczony czystości psiak nabrudzi w aucie. Pod żadnym pozorem nie należy w takiej sytuacji na psa krzyczeć ani go karać, ponieważ na zawsze może on zniechęcić się do jeżdżenia autem.
Pamiętaj, że to Twoim zadaniem jako opiekuna jest przygotowanie się do nietypowych sytuacji, które mogą się przydarzyć w podróży oraz zapewnienie małemu psu komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego przed przyjęciem pod swój dach szczeniaka musisz zdobyć odpowiednią wiedzę zarówno na temat jego wychowania, jak i podróżowania z nim.

Ważne jest również to by od samego początku przyzwyczajać psa do takiej formy transportu, jaką docelowo masz zamiar wybrać. Jeżeli np. zapoznałeś się z naszymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak przewozić psa w bagażniku i uważasz ją za najlepszą, to wprowadź ją w życie już od samego początku Waszych wspólnych podróży. Jeżeli Twój pies przyzwyczai się np. do jazdy na kolanach pasażera, to później trudno może być mu się przestawić na inną formę podróżowania samochodem.

Transport psa w samochodzie. Podsumowanie

Jako opiekun czworonoga musisz przywiązywać należytą uwagę do tego, jak przewozić psa w samochodzie. Przepisy nie określają co prawda jednoznacznie tego, w jaki sposób powinien wyglądać transport pupila w aucie, ale musi być on bezpieczny zarówno dla niego, jak i Ciebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pies powinien być odpowiednio zabezpieczony i nie mieć możliwości niekontrolowanego poruszania się po całym samochodzie. Ważny jest również odpowiedni komfort zwierzęcia.

Jeżeli chodzi o samą metodę przewożenia psa, to jest ona w dużym stopniu uzależniona od tego, jakich rozmiarów jest Twój pupil. Mniejsze psy najczęściej przewozi się w niedużym, odpowiednio zabezpieczonym transporterze. Rasy średnie i duże podróżują zwykle na tylnej kanapie, przypięte za pomocą pasów, lub w bagażniku w przeznaczonym do tego kojcu.

Jeżeli bezpieczeństwo i komfort Twojego psa w trakcie podróży, jest dla Ciebie najważniejszy, to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą sklepu Auchan, w której znajdziesz produkty przydatne nie tylko w trakcie podróży z psem, ale również pomagające w jego codziennej pielęgnacji, jak odpowiednie karmy, obroże i wiele innych.

Zobacz również: Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Porady dla psiego miłośnika