Aplikacja
jak przygotowac psa na dziecko

Jak przygotować psa na dziecko? Auchan podpowiada

Opublikowano 08.06.2023 - 7 minut czytania

Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, jak Twój pies przyjmie maluszka? Dowiedz się, jak przygotować psa na dziecko. Mamy dla Ciebie garść przydatnych porad. Dzięki pracy i zaangażowaniu sprawisz, że z biegiem czasu pies i dziecko mogą zostać parą najlepszych przyjaciół.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Dzieci i psy to fantastyczne połączenie. Maluchy wychowywane z czworonogami od samego początku uczą się empatii, odpowiedzialności za cudze potrzeby czy poczucia obowiązku. Jeśli jednak w Twoim domu pierwszy zamieszkał pies, to właśnie jego trzeba nauczyć, że pojawienie się małego człowieka oznacza zmiany dla całej rodziny – również dla czworonoga. Jak przygotować psa na dziecko?

W wielu przypadkach niezbędne będzie wprowadzenie nowych zasad. Opiekunom zdarza się traktować czworonogi jak dzieci i pozwalać im na zachowania, które po pojawieniu się małego człowieka staną się niekomfortowe. Już na wczesnym etapie ciąży warto zacząć wprowadzać nowe zasady, które przyniosą wiele korzyści w codziennym życiu. Dowiedz się, jak przygotować psa na narodziny dziecka na przestrzeni dziewięciu miesięcy ciąży.

Nauka podstawowych komend

Nauczenie podstawowych komend przyda się każdemu psu, nie tylko temu, którego opiekunowie spodziewają się dziecka. Jakie są to komendy? Przede wszystkim siad, waruj (leżeć), zostań i do mnie.

Nauka komend to nie tylko kwestia posłuszeństwa. Szkolenie prowadzone metodami pozytywnymi, które wzmacnia się nagrodami, np. w postaci smakołyków, to również doskonała rozrywka dla czworonoga, trening umysłowy oraz budowanie więzi i pozytywnej relacji między zwierzęciem a opiekunem.

Podstawą szkolenia jest cierpliwość, dobre nastawienie opiekuna oraz… nagradzanie pupila przysmakami za dobrze wykonywane zadania. Smaczki kupisz w sklepach stacjonarnych Auchan lub internetowo z dostawą do domu na zakupy.auchan.pl.

Sprawdź również: Jak schłodzić psa w upalne dni? Oto nasze rozwiązania!

Spacer na luźnej smyczy

Bardzo ważnym etapem przygotowań psa na dziecko jest nauczenie czworonoga chodzenia na luźnej smyczy. To ułatwi Ci codzienne spacery, ponieważ nie będziesz obawiać się, że zwierzę pociągnie Cię nagle, gdy drugą ręką prowadzisz wózek z maluszkiem. Umiejętność prowadzenia psa na luźnej smyczy przyda się już na etapie zaawansowanej ciąży, gdy młoda mama musi unikać gwałtownych ruchów, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

Gdy pies musi zająć się sobą

W momencie, gdy w domu pojawia się noworodek, przekształceniu ulega codzienna rutyna. Maluch wymaga od rodziców stuprocentowego zaangażowania i szybciej reakcji na swoje potrzeby. Trochę minie, zanim ukształtuje się Twój nowy rytm dnia. Dla psa, który nie potrafi zmierzyć upływającego czasu, może być trudne do zaakceptowania to, że opiekunowie poświęcają mu mniej uwagi.

Zadbaj o to, aby Twój pupil nie czuł się odrzucony. Gdy musisz zająć się dzieckiem, a do spaceru pozostało jeszcze trochę czasu, zaproponuj psu zabawkę z pyszną zawartością. Gryzak z pustym środkiem wypełnia się specjalną pastą lub karmą zmieszaną z serkiem śniadaniowym bez laktozy (z uwagi na możliwe problemy z trawieniem tego enzymu). Zadaniem czworonoga jest wylizanie zawartości, co wcale nie jest takie proste i zajmuje trochę czasu.

Uwagę Twojego psa zajmie również wyszukiwanie smakołyków w macie węchowej lub specjalnej zabawce, która „uwalnia” smakołyki po wykonaniu przez zwierzę odpowiedniej czynności. Nie zapominaj również o naturalnych gryzakach, takich jak skóra wołowa czy kość z szynki.

Jedną z codziennych potrzeb Twojego psa, które należy zaspokoić, jest stymulacja umysłowa, dlatego nie zapominaj również o innych rodzajach zabawek. Ważne, aby pupil nie miał dostępu do wszystkich zabawek jednocześnie. Wymieniaj je codziennie lub co kilka dni, aby się nimi nie znudził.

Przeczytaj też: Ciastka dla psa – przepis na domowy smakołyk dla Twojego pupila

Dziecko i pies – jak przygotować psa na zmiany?

Pojawienie się w domu małego dziecka oznacza, że od tej pory rytm doby będą wyznaczały jego potrzeby. Wraz z maluszkiem w domu znajdą się nowe akcesoria, do których trzeba czworonoga przyzwyczaić, np. wózek. Musi się on nauczyć, że nie może skakać czy ciągnąć, podczas gdy rodzic trzyma dziecko na rękach.

Noworodek w domu to również cała gama nowych dźwięków – płacz, krzyk, gaworzenie. Jak przygotować psa na noworodka, aby wszelkie nowości nie budziły w nim niepokoju?

Oswajanie z nowymi dźwiękami

Psy wyróżniają się czułym węchem i słuchem. Tymczasem noworodek komunikuje się z otoczeniem dźwiękami o wysokich tonach – krzykiem, płaczem, a z czasem dopiero zaczyna głużyć i gaworzyć. Gdy maluszek cierpi na kolki, jego płacz trwa czasami nawet kilka godzin. Dla psa nieprzyzwyczajonego do tego rodzaju dźwięków może być to niekomfortowe.

Można jednak jeszcze przed narodzinami dziecka oswajać czworonoga z płaczem i gaworzeniem. Wykorzystaj w tym celu nagrania dostępne w internecie. Zacznij od krótkich, kilkuminutowych sesji. Z czasem zwiększaj głośność, aby zwierzę przyzwyczajało się do różnych natężeń dźwięku. Wszak nie zawsze dziecko krzyczy, ile sił w płucach.

Spacer z wózkiem

Jeśli Twój pupil nieufnie reaguje na przejeżdżające obok niego rowery czy deskorolki, warto go już na etapie ciąży przyzwyczajać do wózka dziecięcego. Wcześniej czy później młodą mamę czeka spacer, podczas którego w jednej ręce będzie musiała trzymać smycz, a drugą prowadzić wózek. Przyzwyczajenie psa do dziecięcego pojazdu to również jeden z elementów procesu, jak przygotować psa na dziecko.

Zwierzę możesz spokojnie oswoić z wózkiem jeszcze na etapie ciąży, ponieważ jest to jeden z elementów wyprawki, który wybiera się nawet kilka tygodni przed porodem. Przyzwyczajanie psa do wózka polega nie tylko na oswojeniu jego strachu względem pojazdu. To również okazja dla Ciebie, aby nauczyć się prowadzić wózek tak, aby smycz się nie zaplątała między kołami oraz aby nie najechać czworonogowi na łapy.

Jednoczesne prowadzenie wózka i psa na smyczy będzie łatwiejsze, gdy użyjesz tradycyjnej smyczy zamiast tej typu flexi. Pamiętaj również, aby nie przywiązywać jej do rączki wózka, ponieważ może to stworzyć niebezpieczeństwo zarówno dla malucha, jak i dla czworonoga. Smycze dla psa znajdziesz w sklepie Auchan.

Zobacz również: DIY, czyli jak zrobić zabawkę dla psa?

Dziecko na rękach

Kolejnym z etapów procesu, jak przygotować psa na narodziny dziecka, jest odzwyczajenie go od nadmiernej ciekawości, podczas gdy trzymasz malucha na rękach lub nosisz w chuście. Wiele psów lubi bowiem skakać na swojego opiekuna, gdy ten niesie coś na poziomie swojego tułowia. W ten sposób może zadrapać malucha lub Cię przewrócić, dlatego warto go tego oduczyć jeszcze we wczesnej ciąży.

Jak sprawdzić reakcję psa? Użyj lalki lub dużej maskotki. Jeśli Twój pupil jedynie z zainteresowaniem się przygląda, nie masz powodu do zmartwień.

Możesz również zaprosić zaprzyjaźnioną rodzinę z małym dzieckiem, aby przekonać się, czy zwierzę tak samo reaguje na lalkę, jak i na żywego, machającego nóżkami i rączkami malucha. Oczywiście podczas zapoznawania się psa z dzieckiem musisz mieć czworonoga pod stałą kontrolą.

Jak powinien wyglądać pierwszy kontakt psa z dzieckiem?

Dotarliśmy do kolejnego etapu, jak przygotować psa na pojawienie się dziecka. Teraz skupimy się na tym, jak przygotować psa na noworodka, który już za dzień lub dwa przyjedzie razem z Tobą do domu.

Na tym etapie bardzo dużą rolę odgrywa młody tata. Podczas gdy mama przebywa z maluszkiem w szpitalu, ma on kilka ważnych zadań do wykonania. Twój pies w dużej mierze poznaje otaczający go świat za pomocą węchu, dlatego należy go zapoznać z zapachem małego człowieka.

Po wizycie u noworodka w szpitalu przywieź ze sobą do domu pieluszkę tetrową lub ubranko maluszka. Pozwól psu zapoznać się z nowym zapachem. Podczas zapoznawania się czworonoga z zapachem dziecka częstuj go smakołykami. Zadziałają one dokładnie tak jak podczas treningów – wzmocnią pozytywne skojarzenie.

Pamiętaj również o tym, że pies jest stęskniony za swoją opiekunką. Pozwól mu na radosne powitanie, poświęć chwilę na głaskanie. W tym czasie tata może wnieść spokojnie fotelik z maluchem do domu. Po chwili pies dostrzeże nowego członka rodziny. Pozwól mu obwąchać dziecko. Oczywiście pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.

Czy czujesz, że już wiesz, jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Mamy nadzieję, że tak! Duet pies i dziecko nie musi oznaczać wielkiej rewolucji w Twoim życiu pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujesz.

Pamiętaj również, aby w kolejnych dniach nie odseparowywać czworonoga od codziennych czynności związanych z opieką nad noworodkiem. Dla psa wszystko będzie nowe, dźwięki i ruch wywołają u niego zdziwienie i zaciekawienie. Pozwól przyjrzeć mu się kąpieli, przebieraniu czy karmieniu. Dzięki temu szybciej uzna to za coś naturalnego.

Przygotowanie psa na dziecko nie musi być trudne!

Wiesz już, jak przygotować psa na dziecko. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym radom Twój pies w spokojny i zrównoważony sposób podejdzie do nowego członka rodziny. Oszczędzi to stresu zarówno jemu, jak i Tobie. Dzieci i psy to doskonałe połączenie. Z biegiem lat przyznasz, że nie było lepszej decyzji niż wychowywanie dziecka w domu, w którym jest zwierzę.

Akcesoria dla psa, które pomogą Ci w jego treningu, znajdziesz w sklepach Auchan – stacjonarnie i online!