Aplikacja
jak schlodzic psa w upalne dni

Jak schłodzić psa w upalne dni? Oto nasze rozwiązania!

Opublikowano 11.05.2023 - 7 minut czytania

W upalne dni każdy z nas poszukuje sposobów na ochłodzenie się. Twój pies, poza dyszeniem i szukaniem kawałka chłodniejszej podłogi, sam może niewiele więcej zrobić, aby chociaż trochę obniżyć temperaturę ciała. Na szczęście możesz mu pomóc. Dowiedz się, jak schłodzić psa w upalne dni. Podpowiemy Ci również, jak pies reaguje na upał oraz jakie są objawy udaru cieplnego.

Pies w upalne dni – jak reguluje temperaturę ciała?

Podczas upalnych, letnich dni organizm człowieka reguluje temperaturę ciała poprzez pocenie się. U psów gruczoły potowe znajdują się jedynie na łapach, więc pies nie ma szans ochłodzić się w ten sam sposób co Ty. Pies w upalne dni, reguluje temperaturę ciała dyszeniem. Podobnie jest podczas wysiłku. Gdy Ty się pocisz, Twój pupil zaczyna intensywnie oddychać. Gdy robi się naprawdę ciepło, zwierzę narażone jest na przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Pies w upale potrzebuje Twojego wsparcia. Na przegrzanie szczególnie mocno narażone są szczenięta, psi seniorzy, a także przedstawiciele ras o krótkim pysku, czyli tzw. ras brachycefalicznych. Należą do nich m.in. shih-tzu, boksery, mopsy czy buldogi.

Prawidłowa temperatura ciała zdrowego psa waha się od 37,5 do 39,5 stopni Celsjusza w zależności od wieku i rasy. Musisz jednak wiedzieć, że już temperaturę ciała wynoszącą 40,5 stopnia w gorący dzień traktuje się jako objaw udaru.

Zobacz również: Lody dla psa – jak je zrobić w domu?

Jakie objawy towarzyszą psu podczas udaru? Są to:

  • szybkie i nadmierne ziajanie, 
  • ślinienie się, 
  • podwyższona temperatura ciała, 
  • przyspieszone bicie serca, 
  • wymioty lub/i biegunki, 
  • ospałość,
  • brak apetytu, 
  • zaburzenia równowagi, 
  • utrata przytomności.

Część z objawów łatwo jest zrzucić na wynik innych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pies w upale spędził dłuższy czas, a objawy pojawiły się nagle, z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia udarem.

Gdy podejrzewasz udar u czworonoga, przede wszystkim nie polewaj psa zimną wodą, ponieważ możesz w ten sposób spowodować szok termiczny. W pierwszej kolejności przenieś go w zacienione miejsce i rozpocznij stopniowe ochładzanie. Jak schłodzić psa w upale w przypadku podejrzenia udaru? Przygotuj ręczniki zmoczone chłodną wodą. Okładaj nimi psa i wymieniają regularnie, gdy poczujesz, że materiał zaczyna się ocieplać.

Bez wahania udaj się z pupilem do weterynarza – może zaistnieć potrzeba podania zwierzęciu kroplówki nawadniającej czy leków. Pamiętaj, że gdy temperatura ciała psa przekroczy 42 stopnie, istnieje poważne ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych i śmierci czworonoga. Dlatego właśnie chłodzenie psa w upały jest niezbędne.

Sprawdź też: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Pomóż swojemu pupilowi w upalny dzień

Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, o które powinieneś zadbać w upalne dni, jeśli jesteś właścicielem czworonoga.

Wybór odpowiedniego miejsca na odpoczynek

Jak schłodzić psa w upalne dni? Zacznij od organizacji odpowiedniego miejsca w domu oraz ogrodzie. W pomieszczeniu unikaj miejsc, gdzie może być przeciąg, ponieważ w ten sposób pies może się przeziębić. Postaraj się zachęcić psa do odpoczywania w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu. Bardzo często jest nim łazienka. Wystarczy zostawić otwarte drzwi, aby zwierzę mogło wchodzić i wychodzić z niej kiedy chce.

Na zewnątrz pies powinien przebywać w miejscu, gdzie cały czas jest cień. Jeśli Twój pupil ma specjalny kojec w ogrodzie, zadbaj, aby latem był on osłonięty od słońca i miał odpowiednią cyrkulację powietrza. Czasami wystarczy stworzyć z białego, dużego prześcieradła coś na kształt dachu. Biały kolor odbija promienie słoneczne, a prześcieradło da cień nad przestrzenią, którą obejmuje kojec.

Miska z wodą zawsze pełna

Drugi obowiązkowy punkt na chłodzenie psa w upały to oczywiście nieograniczony dostęp do chłodnej, świeżej wody. Jednym z efektów przegrzania może być bowiem odwodnienie. Pamiętaj, aby zabierać ze sobą wodę również na spacery. Polecamy Twojej uwadze wszelkie spacerowe akcesoria, np. składane miski czy butelki z podajnikiem wody. Szukaj ich na dziale z akcesoriami dla zwierząt w sklepach Auchan.

Zmiana spacerowych rytuałów

Kolejny sposób na to, jak schłodzić psa w upale, to wybranie się z psem nad jezioro. Kąpiel sprawi, że temperatura ciała obniży się i pies poczuje się komfortowo. Zmodyfikuj również godziny spacerów. Na dłuższe przechadzki wybierz się rano oraz wieczorem. W trakcie dnia, gdy jest gorąco, wychodź z psem jedynie na szybką realizację potrzeb fizjologicznych. Unikaj chodników, ponieważ płyty betonowe szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury i pies może poparzyć sobie łapy.

Chłodząca funkcja sierści

Jak schłodzić psa w upalne dni dzięki pielęgnacji sierści? Psie futro odgrywa ważną rolę w kwestii termoregulacji. W zimie chroni przed niską temperaturą, ale latem pełni funkcję chłodzącą. Dlatego w okresie letnim nie należy czworonoga strzyc zbyt krótko.

Zadbaj o regularne wyczesywanie futra, aby usunąć martwe włosy oraz kołtuny, które mogą powodować odparzenia. Opiekunowie psów bezwłosych muszą latem zabezpieczać skórę czworonoga specjalnym kremem z filtrem UV.

Schłodzenie psa w upalne dni – kilka przydatnych propozycji

Poza zadbaniem o podstawowe kwestie możesz zrobić jeszcze więcej dla swojego psa w trakcie upałów. Zobacz pomysły na to, jak dodatkowo schłodzić pupila.

Jak schłodzić psa w upalne dni, gdy masz własny ogród?

Wielu posiadaczy ogrodów, nawet o niewielkich wymiarach, chętnie korzysta z uroków kąpieli w przydomowym basenie. To również doskonały pomysł, aby ochłodzić Twojego pupila. Oczywiście nie proponujemy Ci używania wspólnego basenu. Możesz kupić specjalny basenik dla psa o wymiarach dostosowanych do wielkości rasy. Wybór basenów ogrodowych znajdziesz w sklepach Auchan.

W przypadku mniejszych psów wykorzystasz również dużą, ale niezbyt głęboką miskę. Już samo zamoczenie łap sprawi czworonogowi mnóstwo przyjemności, a rasy lubiące pływać nie będą chciały wyjść z wody.

Ochładzanie psa w ogrodzie możesz połączyć z zabawą. W jaki sposób? Wykorzystaj zraszacz lub węża ogrodowego. Psy uwielbiają łapać zębami wodę, która leje się z góry przyjemnym strumieniem. Alternatywą dla węża ogrodowego jest zraszacz do kwiatów. W przypadku obu akcesoriów uważaj na uszy swojego pupila, aby nie zamoczyć ich w środku.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Porady dla psiego miłośnika

Co dla psa na upały, jeśli mieszkasz w bloku?

Mieszkasz w bloku, a Twoje mieszkanie nie ma klimatyzacji? To nic strasznego. Istnieje kilka sposobów, aby ochłodzić czworonoga w każdych warunkach.

Twój pies pokocha specjalną matę chłodzącą, na której może spędzać każdy moment, gdy odpoczywa. Bez problemu dopasujesz kształt i rozmiar maty chłodzącej do wielkości swojego pupila.

Maty dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszy z nich należy umieścić w zamrażarce lub lodówce i po wskazanym czasie położyć psu. Drugi rodzaj to mata żelowa, która zaczyna chłodzić czworonoga w momencie nacisku. W przypadku maty żelowej efekt chłodzenia utrzymuje się do kilku godzin.

Ciekawym rozwiązaniem jest kamizelka chłodząca dla psa. Ten gadżet przyda się nie tylko w domu, ale również podczas spacerów. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty. Namocz kamizelkę w zimnej wodzie, wykręć i załóż psu. Gdy kamizelka zacznie wysychać, możesz powtórzyć namoczenie lub zwilżyć ją wodą z butelki.

Uwaga! Jeśli chcesz zastosować ją w domu, nie pozwól psu leżeć na panelach (ryzyko uszkodzenia pod wpływem wody) lub łóżku. Kamizelka wykorzystuje efekt parowania i jest wielokrotnego użytku.

W domu oraz na zewnątrz sprawdzi się również obroża chłodząca, która ma wbudowany żelowy wkład. Efekt chłodzenia utrzymuje się nawet przez trzy dni.

Schłodzone owoce, a może schłodzona zabawka – jak pomóc psu w upale

Na koniec mamy dla Ciebie propozycję ochłody kulinarnej. Co dla psa na upały wybrać z lodówki? Koniecznie zaproponuj swojemu zwierzakowi domowe lody. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Ugotuj bulion warzywny i ostudź go. Poszatkuj mokrą karmę lub ugotowane mięso i połącz z bulionem. Masę przelej do foremek po mini jogurtach, a następnie zamroź. Pamiętaj, aby kontrolować jedzenie lodów przez psa, aby nie połykał zbyt dużych kawałków.

Możesz wykorzystać również zabawki typu kong, które napełnia się specjalnym psim pasztetem lub serkiem kanapkowym (koniecznie bez laktozy). Wypełnij zabawkę jedzeniem i wstaw do lodówki. Wylizywanie przysmaków ze środka to dla psa chłodzący deser i rozrywka. Wszystkie produkty znajdziesz w sklepach Auchan.

Pies w upalne dni a podróż samochodem

Ciepłe, letnie dni nie wykluczają podróżowania z psem. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Zanim Twój pupil wskoczy do środka, obniż temperaturę w aucie, ale podczas jazdy nie narażaj go na zbyt zimne podmuchy powietrza, aby się nie rozchorował.

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie zostawiać pupila w samochodzie nawet na chwilę! To bardzo ważne, bowiem auto stanowi dla zwierzęcia śmiertelną pułapkę. Bez włączonej klimatyzacji nagrzewa się w ekspresowym tempie.

Zwróć również uwagę na akcesoria typu obroża czy kaganiec. Latem unikaj akcesoriów metalowych, które szybko się nagrzewają i mogą poparzyć psa. W sklepach Auchan znajdziesz obroże materiałowe oraz kagańce wykonane ze sztucznego materiału, które Twój pies może nosić nawet w letnie dni.

A Ty jak radzisz sobie z chłodzeniem swojego pupila podczas upalnych dni?