Aplikacja

Jak uspokoić psa? Sposoby na wyciszenie pupila

Opublikowano 24.02.2024 - 7 minut czytania

Stres i nadpobudliwość u psów mogą prowadzić do problemów behawioralnych i zdrowotnych. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest, aby nasz czworonożny przyjaciel mógł znaleźć spokój i równowagę w swoim życiu. Auchan podpowiada jak uspokoić psa w różnych sytuacjach. Oferujemy również praktyczne porady, które pomogą właścicielom w efektywnym uspokajaniu swoich pupili w różnorodnych sytuacjach!

Dlaczego Twój pies może być niespokojny?

Psy bywają podenerwowane, kiedy ich potrzeby są niezaspokojone. Dla czworonoga ważne są regularne, dobrze zbilansowane posiłki oraz możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych. To jednak nie wszystko! Wysoko na psiej liście potrzeb znajduje się aktywność fizyczna, kontakt z opiekunem i zabawa z innym psami.

Kiedy spacery są zbyt rzadkie, nudne i trwają za krótko, zwierzę może mieć trudności z pozbyciem się nadmiaru energii. Właśnie wtedy staje się niespokojne.

Niektóre psiaki źle znoszą zmiany w otoczeniu. Generalny remont wiąże się z hałasem, który dla niektórych zwierząt jest przerażający. Przeprowadzka również może być dla pupila dużym przeżyciem.

Jeśli zwierzę nagle stało się nadpobudliwe, przyczyny można doszukiwać się w problemach zdrowotnych. Należy udać się wtedy do weterynarza i wykluczyć poszczególne choroby.

5 technik – Jak uspokoić psa?

Czas poznać domowe sposoby na uspokojenie psa. Możesz zastosować je, gdy zwierzak nadmiernie się czymś ekscytuje lub silnie czegoś wystraszy.

Jak uspokoić zestresowanego psa? Przy pomocy interakcji ze zwierzęciem

Kiedy Twój pies jest zestresowany, nie może znaleźć sobie miejsca, wydaje się nadmiernie pobudzony – zachowaj spokój. Mów do niego cichym, spokojnym głosem. Gdy zdenerwowany przychodzi do Ciebie, by położyć się obok, możesz delikatnie go pogłaskać. Pamiętaj jednak, że nieustanne głaskanie i przytulanie bywa dla zwierzęcia sygnałem, że strach, na przykład przed burzą, jest uzasadniony.

Zastosowanie wyciszającej muzyki jako sposób na uspokajanie psa

Czworonogi mają bardzo dobry słuch. Dźwięki nie są im obojętne, co możesz wykorzystać, kiedy zastanawiasz się, jak uspokoić psa. Dla zestresowanego zwierzęcia sprawdzi się relaksująca muzyka. Uruchom ją na głośnikach telewizora, ale nie za głośno. Niech muzyka towarzyszy domownikom nawet kilkadziesiąt minut.

Jak wyciszyć psa? Zabierz go na długi spacer!

Spacer to dobra metoda na to, jak uspokoić szczeniaka lub dorosłego psa. Pozwala zredukować nadmiar nagromadzonej energii. Żeby piesza wycieczka zadziałała wyciszająco, musi być odpowiednio długa i ciekawa. Niech będzie to spacer po zielonym terenie, gdzie jest mnóstwo miejsc, w których można kopać dziury i węszyć.

Jeśli pies ma sporo nagromadzonej energii, wykorzystaj ją do zabawy. Zabierz ze sobą przysmaki, które ukryjesz, by zwierzak musiał ich poszukać. Psiakom z nadmiarem energii przyjemność sprawi aportowanie. Do rzucania świetnie sprawdzą się zabawki dostępne w Auchan, na przykład piłki.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Szkolenie jako metoda na wyciszenie psa

Sposobem na wyciszenie czworonoga jest także przekierowanie jego uwagi na szkolenie. Możesz przeprowadzić je w domu. Podczas treningu ucz zwierze nowych komend lub ćwicz z nim te, które już poznał. Może to być pomocna metoda na to, jak uspokajać psa podekscytowanego przyjściem gości lub wizytą kuriera.

Dowiedz się również: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Zabawy węchowe – dobry sposób na uspokajanie psa

Żeby zwierzę mogło pozbyć się nadmiaru energii, wykorzystaj przysmaki i matę węchową. To dobry sposób na to, jak uspokoić szczeniaka czy dorosłego psa. Wystarczy, że smakołyki umieścisz pomiędzy kawałkami materiału, a następnie pozwolisz ich poszukać zwierzakowi. Idealnej wielkości smakołyki do zastosowania z matą węchową czekają na Ciebie w Auchan.

Przeczytaj też: Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

Zaawansowane metody uspokajania psa

Są sytuacje, w których domowe sposoby na uspokojenie psa nie zadziałają. Czasem konieczne jest wprowadzenie środków uspokajających. Zdarza się też, że zwierzak potrzebuje pomocy behawiorysty.

Jak uspokajać psa w domu podczas burzy i w sylwestra?

 • Stwórz pupilowi kryjówkę w najcichszym pomieszczeniu – może sprawdzić się łazienka.
 • Dobrze, żeby okna w tym wnętrzu były zakryte zasłonami.
 • Postaw w pobliżu miskę z wodą.
 • Jeśli zwierzę samodzielnie wybierze inne miejsce, nie zmuszaj go do zmiany.

W sylwestrową noc postaraj się nie zostawiać zwierzęcia samego. Jeśli musisz wyjść, zaproś do opieki nad nim kogoś, kogo pies dobrze zna.

Niektóre czworonogi są szczególnie wrażliwe na nieprzyjemne dźwięki. Stres jest u nich na tyle silny, że potrzebują środków uspokajających. Ich podanie zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Kapsułki zawierające naturalne składniki powinny być podawane odpowiednio wcześniej, żeby mogły skutecznie zadziałać.

Jak uspokoić psa podczas jazdy samochodem?

Jeśli planujesz ze zwierzakiem dalekie podróże, musisz wiedzieć, jak uspokoić psa podczas jazdy samochodem. Są czworonogi, które to lubią, ale nie brakuje też zestresowanych przejażdżką pupili. Jak uspokoić psa?

 • Zdecyduj się na klatkę kennelową, która stanie się dla psa bezpiecznym azylem. 
 • Zabierz do samochodu koc lub legowisko znane zwierzęciu. 
 • Zwróć uwagę na odpowiednią temperaturę w samochodzie. 
 • Nie włączaj głośnej muzyki. 
 • Jeśli do pokonania masz bardzo długą trasę, nie zapomnij o przerwach, podczas których pies załatwi swoje potrzeby.

Pamiętaj, że oprócz komfortu zwierzęcia podczas podróży ważne jest też jego bezpieczeństwo. Nie zapomnij o odpowiednich szelkach samochodowych.

Dowiedz się też: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Jak wyciszyć psa po przeprowadzce?

Psy lubią rutynę. Gdy coś ją zaburza, mogą poczuć się zestresowane. Zmiana mieszkania jest dla niejednego psa nieprzyjemnym doświadczeniem. Żeby nieco zredukować skutki zmiany, możesz zdecydować się na zastosowanie dyfuzora z feromonem uspokajającym. Specjalny płyn nie będzie dla Ciebie wyczuwalny. Psu natomiast da poczucie bezpieczeństwa. Dyfuzor trzeba podłączyć do kontaktu.

Jak uspokoić nadpobudliwego psa? Współpraca z behawiorystą

Jeśli nic nie działa i nie wiesz już, jak uspokoić nadpobudliwego psa, zdecyduj się na konsultację z behawiorystą. Pierwsze spotkanie może trwać nawet 2-3 godziny. Specjalista będzie obserwował zwierzę w warunkach domowych oraz na spacerze. Zada również mnóstwo pytań, a następnie przekaże zalecenia. Konsultacja z behawiorystą jest wartym uwagi rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się między innymi:

 • jak uspokoić szczekającego psa?
 • co zrobić, jeśli zwierzę niszczy rzeczy, gdy domowników nie ma w domu;
 • w jaki sposób reagować, jeśli czworonożny przyjaciel ucieka podczas spacerów.

Dowiedz się też: Dlaczego pies ucieka z posesji i na spacerze? 4 porady dla właścicieli czworonogów

Jak zapobiegać niepokojowi u psów w przyszłości?

Jeśli planujesz przyjąć pod swój dach psiaka, dowiedz się już teraz, jak zapobiegać niepokojowi. To też ważne wskazówki, jeśli udało Ci się zredukować problem i chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby nigdy nie wrócił.

Rutyna w psim życiu

Psy lubią niezmienny plan dnia. Posiłki powinny być regularne i podawane o stałych porach. Jeśli szukasz dobrze zbilansowanych produktów dla pupila, sprawdź karmę mokrą dla psów marki Auchan.

Aktywność fizyczna

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak uspokoić podekscytowanego psa, jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Pamiętaj o kilku spacerach w ciągu dnia. Niech jeden z nich będzie dłuższy i pozwoli zwierzęciu na węszenie oraz zabawę z innymi psami. Zaplanuj też ciekawą aktywność, w której weźmiesz czynny udział. Rzucanie zabawką czy przeciąganie mogą odbywać się na świeżym powietrzu.

Dowiedz się również: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Szkolenie i tresura

Zwierzę potrzebuje zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Zapewniaj mu zabawy węchowe w domu i na zewnątrz.

Nie zapominaj też o ćwiczeniu komend. Niektóre z nich zwiększają bezpieczeństwo zwierzaka. Naucz go komendy „zostaw”, żeby na spacerze nie martwić się, że zje coś groźnego dla zdrowia. Ćwicz z nim reagowanie na polecenie „cisza”, jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić szczekającego psa, na którego sąsiedzi zaczynają zwracać uwagę.

Zadbaj o spokój swojego pupila

Wiesz już, jak uspokoić psa w domu. Twój głos, dobra kryjówka, relaksująca muzyka to tylko część ze sposobów. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, jeśli myślisz o tym, jak uspokoić podekscytowanego psa. Wprowadź do życia zwierzaka rutynę. W szczególnie stresujących sytuacjach możesz wesprzeć się feromonami oraz konsultacją z behawiorystą. Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci uspokoić psa, sprawdź ofertę Auchan. Dzięki zakupom online możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz, bez wychodzenia z domu!