Jak wykąpać kota i jak często należy to robić?
Czy kota trzeba kąpać? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu opiekunów tych czworonogów. Uznaje się bowiem, że koty nie lubią wody, a nawet się jej boją. Niektóre faktycznie nie przepadają za kąpielą, ale czasami jest to niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Dowiedz się, jak wykąpać kota, kiedy należy to robić, a także jakie akcesoria i kosmetyki będą Ci potrzebne.
Czy kota trzeba kąpać?
Jedną z umiejętności, które kot nabywa bardzo szybko, jest samodzielna, bardzo dokładna higiena. Czy wiesz, że kot średnio może poświęcać na wylizywanie futra 3 godziny w ciągu doby?
Natura przystosowała koci język do intensywnej pielęgnacji, ponieważ jest on pokryty haczykowatymi, szorstkimi brodawkami. Działają one niczym gąbka, a gibkość zwierzęcia sprawia, że za pomocą języka może ono umyć niemal całe swoje ciało. Natomiast sam pyszczek czy uszy kot czyści za pomocą zwilżonych łapek. W tej sytuacji wielu opiekunów stawia sobie pytanie: czy kota trzeba kąpać?
Jeśli Twój kot nie opuszcza mieszkania, ma krótkie futro i nie dolegają mu żadne problemy skórne, możesz skupić się jedynie na regularnym szczotkowaniu jego sierści. Są jednak pewne sytuacje, w których kąpiele są wskazane. Kiedy i jak często kąpać kota?
Regularnych kąpieli będą potrzebować koty wystawowe. Odpowiednio dobrane kosmetyki oczyszczą skórę i sierść zwierzęcia, nadając włosom pupila puszystości i miękkości. Takiej pielęgnacji przed wystawą potrzebują przede wszystkim rasy długowłose, np. persy.
Nawet w przypadku kotów niewychodzących może się zdarzyć, że zwierzę ubrudzi się substancją, której nie da rady samo usunąć lub której zlizanie będzie niebezpieczne. W tej sytuacji kąpiel jest niezbędna.
Pomoc w pielęgnacji przyda się również kotom starszym, otyłym oraz cierpiącym na schorzenia układu ruchu, które nie są w stanie samodzielnie się umyć.
Kąpiel będzie niezbędna w przypadku kotów, które zmagają się z chorobami skóry lub pasożytami – pchłami lub wszołami. Jak wykąpać kota z takimi problemami? Potrzebujesz do tego specjalistycznego szamponu, który nie tylko wybije pasożyty, ale również oczyści skórę z ich odchodów i nawilży skórę.
Gdy Twój pupil ma sierść z tendencją do kołtunienia się, z pomocą mogą przyjść kąpiele w specjalnym szamponie. Preparat przeznaczony do plączącego się futra usuwa nadmiar martwej okrywy włosowej i łoju, dzięki czemu sierść staje się gładka.
Są jednak sytuacje, gdy nie tylko nie zaleca się kąpieli, ale wręcz się ją odradza. Dotyczy to kotek w ciąży oraz karmiących potomstwo, a także kotów z otwartymi ranami skóry.
Jak wykąpać kota, który boi się wody?
Mitem jest, że każdy kot unika kąpieli jak ognia. Wiele mruczków lubi wodę, a niektóre wręcz czekają, aż opiekun odkręci wodę w kranie. W ich przypadku regularna kąpiel to sama przyjemność. A jak wykąpać kota, który boi się wody? To większe wyzwanie, ale warto je podjąć.
Przede wszystkim trzeba oswoić zwierzę z wodą, np. wsadzając jego łapkę do miski z letnią wodą. Pozwól kotu zapoznać się z łazienką i wanną. Połóż na jej spodzie matę antypoślizgową, żeby było mu łatwiej się po niej poruszać. Najpierw na sucho, a dopiero następnie z odrobiną wody na spodzie. W każdym etapie nagradzaj kota przysmakami, jeśli zachowuje się spokojnie. Duży wybór kocich smakołyków znajdziesz w sklepach Auchan.
Pamiętaj, aby woda nie była ani za gorąca, ani za zimna. Ważny jest komfort termiczny kota, więc najlepszy będzie strumień o temperaturze pokojowej. Jeśli Twój mruczek boi się hałasów, wysusz go ręcznikiem. Suszarka może wystraszyć zwierzę.
Ważne jest również, aby nie straszyć kota wodą. To, co dla człowieka może wydawać się zabawne, zrazi zwierzę do kąpieli. Uczul na to również pozostałych członków rodziny, a szczególnie dzieci.
Sprawdź również: Jak obciąć kotu pazury? 3 rady, które Ci w tym pomogą
Jak wykąpać kota pierwszy raz – co będzie potrzebne?
Zastanawiasz się, jak kąpać kota, ponieważ jeszcze nigdy tego nie robiłeś? Zacznij od przygotowania niezbędnych kosmetyków i akcesoriów.
Jak wykąpać kota pierwszy raz? Preparaty mają zróżnicowany skład w zależności od długości i rodzaju włosa.
W przypadku kotów długowłosych warto zastosować szampon z odżywką, która ułatwi rozczesywanie sierści po kąpieli. Szampony wygładzające futro zapobiegają również powstawaniu kołtunów. Staraj się stosować preparaty jak najbardziej naturalne, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień.
Jak wykąpać kota, aby było to dla niego jak najmniej stresujące? Warto poprosić o pomoc drugą osobę. Dodatkowa para rąk przyda się, gdy trzeba będzie przytrzymać zwierzę lub do podania kosmetyków. Oczywiście możesz wykąpać kota samodzielnie, ale pomoc drugiej osoby znacznie przyspiesza i ułatwia ten zabieg.
Jak wykąpać kota – krok po kroku
Kiedy i jak wykąpać kota pierwszy raz w jego życiu? Zabiegi pielęgnacyjne warto wdrożyć już, gdy kocię ma około 8 tygodni. Zacznij od przyzwyczajania pupila do skracania pazurków, czyszczenia uszu i zębów. To dobry wstęp do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. W 12. tygodniu życia zacznij przyzwyczajać mruczka do wody. Możesz spróbować pierwszej kąpieli.
Omówiliśmy już ogólnie, jak wykąpać kota, który boi się wody, aby oswoić go z całym zabiegiem pielęgnacyjnym. Przejdźmy do tego, jak wykąpać kota, aby oszczędzić mu dużego stresu.
1. Przygotowanie do kąpieli – niezbędne akcesoria
Zacznij od przygotowania kosmetyków i akcesoriów, które będą Ci potrzebne podczas zabiegu pielęgnacyjnego. Kupisz je w sieci sklepów Auchan – stacjonarnie lub online.
Miej pod ręką:
• 2–3 duże ręczniki, które dobrze chłoną wodę,
• matę antypoślizgową lub plastikowy stopień, który włożysz do wanny, aby kot mógł bezpiecznie na nim usiąść,
• kubek do rozcieńczenia szamponu i spłukiwania resztek kosmetyków,
• kosmetyki (szampon, odżywkę),
• grzebień lub szczotkę,
• opcjonalnie suszarkę.
Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc kogoś z domowników. Kąpiel będzie łatwiejsza, szczególnie gdy są to pierwsze próby zarówno dla Ciebie, jak i dla pupila.
2. Wyczesywanie martwej okrywy włosowej
Zanim przejdziesz do kąpieli, dokładnie rozczesz sierść kota. Usuń wszelkie kołtuny, wyczesz martwy naskórek. Dzięki temu zabieg będzie bardziej efektywny. Skołtuniona sierść sprawia, że kosmetyki nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Co więcej, podczas pocierania futra szamponem mogą tworzyć się kolejne zbitki włosów.
Warto również przed kąpielą skrócić pazury kota. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że zestresowany pupil Cię podrapie.
3. Czas na kąpiel
Rozpoczynając kąpiel, pamiętaj, aby w łazience było ciepło. Zamknij również okna w domu, ograniczy to ryzyko przeciągu. Temperatura wody powinna wynosić około 38–39 stopni Celsjusza.
Nawet kot, który jest przyzwyczajony do wody, może się nagle czegoś wystraszyć i spróbować ugryźć lub podrapać opiekuna. Możesz go przytrzymać delikatnie w okolicy karku, unikając w ten sposób kontaktu z zębami i pazurkami.
Dokładnie zmocz sierść oraz skórę pupila, a następnie nanieś szampon na ciało kota. Stosuj preparat zgodnie ze wskazówkami producenta. Zbyt duża ilość kosmetyku może spowodować podrażnienie skóry. Omiń okolice pyszczka (nosa, ust i oczu). Uważaj również, aby woda nie dostała się kotu do wnętrza ucha.
Po dokładnym nałożeniu preparatu i umyciu zwierzęcia przejdź do spłukiwania. Bardzo ważne jest, abyś usunął dokładnie resztki zastosowanych kosmetyków.
Przeczytaj też: Czym czesać kota i jak to robić, aby pupil był zadowolony?
4. Suszenie
Osuszanie kota rozpocznij od owinięcia pupila w ręcznik, który wchłonie nadmiar wody. Jeśli to koniecznie, użyj kolejno dwóch lub trzech ręczników. Jeśli Twój pupil nie boi się dźwięku suszarki i strumienia ciepłego powietrza, możesz go w ten sposób dosuszyć. Pamiętaj, aby w domu było ciepło. Unikaj otwartych okien i przeciągu, aby mruczek się nie przeziębił. Po wysuszeniu przeczesz delikatnie futro pupila grzebieniem lub szczotką. Nie zdziw się, jeśli po kąpieli Twój kot zacznie wylizywać futro.
Jak często kąpać kota? Zaplanuj kalendarz
Koty należą do zwierząt, które samodzielnie dbają o pielęgnację i czystość swojej sierści. Warto jednak wspomóc dbałość o higienę pupila dzięki regularnemu wyczesywaniu sierści czy kąpaniu. A zatem jak często kąpać kota?
Mruczka niewychodzącego o krótkiej okrywie włosowej możesz kąpać średnio co 6 tygodni. Nieco częściej myj kota długowłosego oraz wychodzącego. Podczas regularnego wyczesywania pupila z pewnością zauważysz, że jego futerko wymaga kąpieli. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ może to przesuszyć i podrażnić skórę zwierzęcia oraz uszkodzić jej naturalną barierę ochronną.
Gdy wiesz już, jak kąpać kota, pozostaje Ci sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Pamiętaj, aby przed kąpielą przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki, aby mieć je pod ręką. Nie zapomnij również o smakołykach, które sprawią, że pupil będzie kojarzył ten zabieg pielęgnacyjny z nagrodą. Wszystko, czego potrzebujesz do wykąpania kota, kupisz w sklepach stacjonarnych Auchan lub w sklepie internetowym z dostawą do domu.