Aplikacja
Jak Zrobic Karmnik Dla Ptakow Instrukcja

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Instrukcja krok po kroku

Opublikowano 23.07.2023 - 7 minut czytania

Chciałbyś zapewnić ptakom dobre warunki do życia? Warto pamiętać o pomocy im w mroźne, zimowe dni. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak zrobić karmnik dla ptaków. Instrukcja krok po kroku pokaże Ci jak w łatwy sposób zbudować go, wykorzystując materiały i akcesoria, które możesz znaleźć w swoim domu!

Dlaczego warto zrobić karmnik dla ptaków?

Zimowe mrozy to niezwykle wymagający okres dla wielu gatunków ptaków. Bardzo niskie temperatury, w połączeniu z opadami śniegu skutkują tym, że zwierzętom coraz trudniej jest znaleźć wystarczającą ilość pokarmu. Szczególnej pomocy wymagają młode i stare osobniki, a także ptaki, które doznały różnego rodzaju urazów. Bez systematycznego dokarmiania wiele z nich nie miałoby szans na przeżycie. Pamiętajmy jednak, by nie dokarmiać dzikich ptaków w innych porach roku oraz gdy warunki pogodowe tego nie wymagają. Ptaki mogą wówczas stracić swój instynkt wędrówki i na zimę pozostać w kraju.

Osoby, które przejmują się dobrem ptaków zimujących w kraju, często decydują się na zbudowanie karmnika. Przygotowanie takiej konstrukcji nie jest wcale trudne. Dobry pomysł, kilka akcesoriów i odrobina pracy wystarczą, by stworzyć miejsce, w którym zwierzęta nie tylko znajdą pożywienie.

Dlaczego jeszcze warto zrobić karmnik dla ptaków? Jest to świetny sposób, by zagospodarować część odpadów produkowanych w domu, dając im przy tym drugie życie. Do realizacji takiego projektu warto zaangażować również dzieci. Możliwość zbudowania czegoś własnego z pewnością dostarczy im mnóstwo frajdy.

Karmnik dla ptaków – jak zrobić i czego użyć?

Pomysłów na to, jak zrobić karmnik dla ptaków, jest naprawdę sporo. Poszczególne rozwiązania mogą różnić się konstrukcją oraz rodzajem materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli zatem szukasz inspiracji, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika. Znajdziesz w nim nie tylko trzy proste instrukcje, jak zrobić karmnik dla ptaków, lecz również listę akcesoriów, które mogą Ci się przydać podczas realizacji tego ambitnego projektu!

Zobacz także: Jak zrobić domek dla owadów? Zainspiruj się pomysłami!

Jak Zrobic Prosty Karmnik

Karmnik dla ptaków – jak zrobić go z dziećmi?

Chcesz zrobić karmnik dla ptaków, z którego wykonaniem poradzą sobie nawet najmłodsi? Poniższa instrukcja z pewnością Ci to ułatwi! Zanim jednak przystąpisz do pracy, pamiętaj, by zgromadzić następujące materiały:

 • duża (najlepiej 5-litrowa) butelka po wodzie,
 • kilka krótkich gałązek,
 • marker,
 • gotowa kolba z ziarnami (do kupienia w sklepach Auchan),
 • ostre nożyczki lub nożyk do tapet,
 • klej błyskawiczny,
 • sznurek o długości ok. 50 cm.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku

Na przeciwległych ściankach butelki za pomocą markera narysuj dwa kwadratowe okienka (każde o boku ok. 8 cm). Najlepiej, aby znalazły się one mniej więcej 3 cm ponad dnem naczynia. Następnie, za pomocą nożyka lub nożyczek, natnij boki każdego z narysowanych okienek tak, aby zrobić drzwiczki. Jeśli karmnik przygotowujesz z dziećmi, tę część prac wykonaj samodzielnie.

Na dnie butelki rozłóż gałązki. Dzięki temu ptaki będą miały wygodne miejsce do siedzenia. Odkręć zakrętkę, a następnie w poprzek otworu przeciągnij sznurek. Jego końce możesz przymocować do gwintu butelki za pomocą kleju błyskawicznego. Włóż do środka butelki kolbę z ziarnami i zaczep ją o sznurek. Na koniec zakręć zakrętkę. Wystające końce sznurka zwiąż ze sobą tak, by stworzyć uchwyt, za pomocą którego zawiesisz całą konstrukcję.

Czas udekorować karmnik! Jak to zrobić? Możesz owinąć wokół butelki kolorowy sznurek. Pamiętaj jednak, by nie zasłonić drzwiczek, którymi ptaki będą dostawały się do środka.

Karmnik Jak Zrobic

Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu? Instrukcja i materiały

Karton po soku lub mleku to kolejny materiał, którego możesz użyć do przygotowania karmnika dla ptaków. Decydując się na tę opcję, pamiętaj jednak, by gotowy domek zawiesić w miejscu osłoniętym od deszczu i śniegu – inaczej szybko się zepsuje. Ten pomysł polecamy w szczególności tym, którzy do prac nad karmnikiem chcą zaangażować swoje pociechy. Przygotowanie domku dla ptaków z kartonu nie wymaga bowiem sięgania po niebezpieczne lub skomplikowane narzędzia. Zanim jednak przystąpisz do pracy, pamiętaj, by zgromadzić następujące materiały i akcesoria:

Kartonowy karmnik dla ptaków – jak go zrobić?

Karton dokładnie wypłucz i osusz, stawiając do góry dnem na papierowym ręczniku. Następnie za pomocą markera na jednej ze ścianek opakowania narysuj prostokąt o wymiarach 6 x 8 cm. Korzystając z nożyczek, wytnij otwór – nie odcinaj jednak górnej krawędzi. Odegnij wycięty element w taki sposób, by stworzyć daszek. W górnej części kartonu zrób dwie nieduże dziurki. Przewlecz przez nie sznurek lub drucik – dzięki temu stworzysz uchwyt do powieszenia karmnika. Tak przygotowany karton pomaluj na dowolny kolor farbami plakatowymi. Gdy wyschną, karmnik będzie gotowy. Zanim go jednak powiesisz, wysyp na jego dnie ziarno dla ptaków.

Sprawdź również: Jak zrobić drapak dla kota? 3 pomysły

Jak Zrobic Karmnik Dla Ptakow

Jak zrobić ekologiczny karmnik dla ptaków? Instrukcja i lista materiałów

Nasz ostatni pomysł na karmnik dla ptaków z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom ekologicznych rozwiązań. Do jego przygotowania potrzebne będą bowiem:

 • 1 duża pomarańcza lub grejpfrut,
 • niesolony smalec,
 • gotowa mieszanka ziaren dla ptaków (do kupienia w sklepach Auchan),
 • sznurek lub drucik.

Jak zrobić prosty karmnik z pomarańczy?

Aby zrobić ten karmnik, przygotuj dużą pomarańczę lub grejpfrut. Dokładnie wyszoruj skórkę owocu, aby pozbyć się z niej zanieczyszczeń chemicznych. Przekrój owoc na pół i delikatnie wydrąż jego miąższ, starając się nie uszkodzić przy tym skórki. W naczyniu wymieszaj tłuszcz z ziarnami dla ptaków. Gotową masą wylep skórkę pomarańczy. Ugnieć ją delikatnie łyżką, aby nie wypadła. W skórce zrób niewielką dziurkę i przewlecz przez nią drucik lub sznurek. Tak przygotowany karmnik możesz już powiesić na gałęzi.

Jak dokarmiać ptaki? Kilka praktycznych wskazówek na koniec

Wokół dokarmiania ptaków narosło wiele mitów. W tej części naszego poradnika postaramy się zatem przybliżyć najważniejsze zasady, którymi warto kierować się, by niechcący nie zaszkodzić zwierzętom.

Kiedy należy dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków jest wskazane tylko w okresie zimowym – gdy śnieg i mróz uniemożliwi im żerowanie. Wiosną i latem, gdy zwierzęta mają stosunkowo łatwy dostęp do naturalnego pokarmu, taki proceder może mieć jednak negatywne skutki. Ptaki szybko przyzwyczajają się bowiem do pomocy człowieka. To z kolei ogranicza możliwość rozwoju ich naturalnych instynktów.

Czym dokarmiać ptaki?

Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, pamiętaj, by wybrać odpowiedni pokarm. Chleb, herbatniki, gotowane warzywa czy inne resztki z domowego stołu, ze względu na dużą zawartość soli i węglowodanów prostych, nie są polecanym pożywieniem. Czym zatem dokarmiać? Najrozsądniej jest sięgnąć po specjalną karmę dla ptaków, najlepiej przeznaczoną dla osobników konkretnych gatunków. W sklepach sieci Auchan znajdziesz m.in. kolby z ziarnami, a także mieszanki składające się z nasion, orzechów i granulatów, opracowane z myślą o potrzebach tego typu zwierząt.

Instrukcja Jak Zrobic Karmnik Dla Ptakow

Czy ptaki należy dopajać?

By przeżyć, ptaki muszą mieć dostęp do świeżej wody. Właśnie dlatego możemy je dopajać, gdy pogoda tego wymaga. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak zrobić karmnik dla ptaków, pamiętaj, by przewidzieć w nim miejsce na poidełko.

Jak Zrobic Karmnik Dla Ptakow
Jak Zrobic Karmnik Dla Ptakow

Jak zbudować karmnik, by był bezpieczny?

Zimą warto pamiętać o dokarmianiu w szczególności mniejszych gatunków ptaków, które często przegrywają walkę o pokarm z większymi osobnikami. Budując karmnik z niedużym wejściem, unikniesz sytuacji, że szybko rozgoszczą się w nim gołębie, które będą odpędzać od źródła pokarmu sikorki, kowaliki czy rudziki.

Kolejna ważna kwestia to umiejscowienie karmnika. Domek dla ptaków powinien znajdować się co najmniej 150 cm nad ziemią, najlepiej w pewnej odległości od drzew i krzewów. W przeciwnym razie korzystające z niego ptaki staną się łatwym celem dla różnych drapieżników (np. kun i kotów).

Lubisz projekty DIY? Sprawdź też: Jak zrobić album na zdjęcia? Kreatywne DIY

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków? Teraz już wiesz!

Choć na rynku nie brakuje gotowych karmników dla ptaków, to jednak zachęcamy, by taką konstrukcję przygotować całkowicie samodzielnie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik utwierdził Cię w przekonaniu, że nie jest to wcale trudne.

Przedstawione wyżej pomysły możesz zrealizować samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia małych pomocników. Pamiętaj również, że wszystkie akcesoria niezbędne do przygotowania opisanych wyżej karmników znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Auchan. Nie czekaj i już teraz przekonaj się, jak przyjemne i proste jest robienie zakupów w naszym sklepie!