Aplikacja

Jak zrobić wybieg dla psów we własnym ogródku?

Agata
Przez Agata
Opublikowano 03.06.2024 6 minut czytania

Chcesz zapewnić swojemu pupilowi miejsce do zabawy tuż za progiem domu? Wykonanie wybiegu dla psów nie jest skomplikowane! Taka przestrzeń pozwoli psiakowi pozbyć się nadmiaru energii. Zwierzak będzie mógł korzystać z niego samodzielnie lub bawić się tam w towarzystwie opiekuna. Dowiedz się, jak zrobić wybieg dla psa i co powinno się w nim znaleźć, żeby zapewniał przestrzeń do stymulacji umysłowej i aktywności fizycznej!

Wybieg dla psów we własnym ogrodzie – to możliwe!

Psy potrzebują dużej dawki ruchu, która będzie różnić się w zależności od rasy. To jedna z ich najważniejszych potrzeb. Gdy nie jest spełniona, czworonogowi mogą przychodzić do głowy różnorodne pomysły. Psy z nadmiarem energii bywają nerwowe, chętnie gryzą elementy wyposażenia domu, żeby się czymś zająć lub nieprzerwanie szczekają i piszczą.

Żeby Twój czworonożny przyjaciel nie zmagał się z nadmiarem energii, musisz zadbać o jego aktywność, zarówno na spacerach, jak i w domu. Świetną opcją na zapewnienie codziennej dawki ruchu może być wybieg dla psów.

Takie miejsca dostępne są w przestrzeni miejskiej. Należy jednak podchodzić do nich z ostrożnością. Na wybiegu z innymi psiakami niektóre czworonogi mogą odczuwać negatywne emocje. Taka przestrzeń jest zamknięta, więc nie ma możliwości, żeby pies ją szybko opuścił w przypadku złego samopoczucia. Wizyta na miejskim wybiegu jest szczególnie ryzykowna dla lękliwych zwierząt. Zamiast radości z nowych miejsc do obwąchiwania i zawierania przyjaźni taki pies będzie odczuwał nieustanny stres.

Nie musisz jednak zupełnie rezygnować z tego rodzaju aktywności. Wystarczy, że zdecydujesz się na wybieg dla psa w ogrodzie. Na własnej posesji stworzysz bezpieczną i stymulującą przestrzeń do zabawy i ćwiczeń na inteligencję. Sprawdź jak to zrobić!

Sprawdź: Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Poradnik Auchan

Jak zrobić wybieg dla psa?

Rozpocznij od wybrania miejsca w ogrodzie, które jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa Twojego czworonożnego przyjaciela. Wybieg dla psa powinien:

  • być częściowo zacieniony, ponieważ wysokie temperatury i bezpośrednie promienie słoneczne są niebezpieczne dla zwierzęcia;
  • znajdować się w zacisznej części ogrodu, z daleka od ruchliwej ulicy czy chodnika, którym porusza się mnóstwo osób – mogłoby to rozpraszać zwierzaka;
  • być w zasięgu Twojego wzroku – świetnie, jeśli możesz obserwować pupila z okna, gdy nie spędzasz w nim czasu na wybiegu.

 

Dowiedz się więcej: Tresura psa – od kiedy najlepiej zacząć?

Wybieg dla psów w ogrodzie – co zrobić, żeby był bezpieczny?

Kiedy aranżujesz wybieg dla psa, pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie. W jego zasięgu nie mogą znajdować się trujące dla czworonoga rośliny. Jeśli zwierzak ma tendencję do ucieczek z posesji, pracuj z nim nad tym. Podczas tworzenia wybiegu zadbaj natomiast o solidny płot. Jeśli Twój pies ucieka przez dziury pod ogrodzeniem, dobrą opcją może być wkopanie w ziemię betonowych bloków. Na wybiegu pozostaw zwierzęciu miskę z wodą. To szczególnie istotne, jeśli pupil ma się tam bawić sam, a dzień jest ciepły.

Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – spis 8 zagrożeń czekających na pupila w ogrodzie

Wybieg dla psa – wyposażenie

Wybieg dla psa w ogrodzie powinien umożliwiać realizowanie naturalnych potrzeb. Dobrze, żeby zwierzak miał gdzie węszyć, tarzać się, kopać w ziemi. Możesz ustawić na wybiegu pieniek drzewa, przy którym będziesz ukrywać przysmaki. Usyp też górkę z piasku – łatwo nauczysz zwierzaka, że to właśnie w tym miejscu może kopać. Wystarczy, że schowasz pod warstwą ziemi ulubioną zabawkę, zachęcając go do jej odnalezienia.

W ciepłe dni możesz umieścić na wybiegu matę do zabawy w wodzie. Podłącza się do niej wąż ogrodowy, a mata zacznie pryskać – sprawi zwierzakowi mnóstwo radości. Będzie też dla niego sposobem na schłodzenie się w upalny dzień.

Na wybiegu nie może zabraknąć zabawek. Pozostaw tam te piłeczki, do których pupil nie ma dostępu, gdy jest w domu. Dzięki temu staną się dla niego znacznie ciekawsze. Możesz również poukrywać w różnych miejscach gryzaki. Schowaj je za pniem czy pomiędzy kamykami – niech psiak ma węchowe wyzwanie. Duży wybór, takich przysmaków czeka na Ciebie w Auchan.

Jeśli masz wiele miejsca do dyspozycji, możesz zdecydować się na ciekawy tor z przeszkodami, na przykład pierścieniem ze starej opony do przeskakiwania. To świetne elementy, jeśli urządzasz przestrzeń do wspólnego spędzania czasu z pupilem.

Dowiedz się: Jak schłodzić psa w upalne dni? Oto nasze rozwiązania

Wybieg dla psa – jak zrobić?

Zdecyduj się na samodzielne stworzenie przestrzeni, jeśli lubisz majsterkowanie. Rozpocznij od przygotowania terenu. Usuń z ziemi ewentualne ostre elementy. Najlepiej, jeśli wybieg dla psa będzie miał podłoże z trawy. Postaraj się o usypanie w jednym miejscu górki, która posłuży pupilowi do kopania.

Wyznacz przy pomocy wbitych patyków oraz rozłożonego sznurka miejsce, w którym stanie płot. Możesz zdecydować się na siatkę, drewniane panele lub metalowe barierki. W przypadku ogrodzenia z naturalnego surowca zwróć szczególną uwagę na regularną impregnację. Pamiętaj o wyszlifowaniu elementów, żeby były bezpieczne w dotyku.

Siatka i barierki powinny być wykonane z materiału odpornego na rdzewienie. Zwróć uwagę na niewielkie odstępy między prętami, żeby pies nie mógł się przez nie przecisnąć. Do montażu ogrodzenia mogą przydać się akcesoria ręczne i elektronarzędzia dostępne w Auchan.

Gdy ogrodzenie będzie gotowe, czas na wypełnienie go interesującymi dla psiaka akcesoriami lub torem przeszkód. Co ważne, nie musi być to gotowy model. Wystarczy, że wbijesz w ziemię długie patyki w taki sposób, żeby stworzyć z nich slalom.

Wybieg dla szczeniąt – czy powinien się różnić?

Młodszym pupilom również przyda się zorganizowana przestrzeń do aktywności na zewnątrz. Wybieg dla szczeniąt dobrze jest skonstruować w taki sposób, żeby wciąż sprawdzał się w kolejnych latach. Początkowo wybieg dla malucha może być mniejszy, aby ułatwić mu orientację i zapewnić bezpieczeństwo.

Wyposaż wybieg w kącik do odpoczynku – szczeniaki potrzebują dużo snu, dlatego ważne jest, aby miały wygodne miejsce do drzemki po zabawie. Jeśli planujesz wprowadzenie toru przeszkód, zacznij od prostszych, bezpieczniejszych i oczywiście mniejszych elementów. Zwróć też uwagę na podłoże – miękka trawa nie będzie podrażniać wrażliwych łap szczenięcia.

Wybieg dla psów w ogrodzie – utrzymanie i pielęgnacja

Regularnie sprawdzaj szczelność płotu, szczególnie jeśli Twój psiak ma tendencję do ucieczek. W przypadku drewnianej konstrukcji dbaj o jej impregnację. Wybieg dla psów w ogrodzie trzeba też sprawdzać pod kątem zużycia zabawek. Regularnie wymieniaj pęknięte piłki, żeby nie stwarzać zagrożenia dla pupila. Kontroluj też gryzaki i zbieraj przysmaki, jeśli zwierzak ich nie znalazł. Wybieg dla psa podobnie jak reszta ogrodu będzie potrzebował koszenia, żeby estetycznie się prezentować. Należy także regularnie nawadniać trawnik, szczególnie w cieplejsze miesiące, aby zapobiegać wysychaniu.

Przygotuj miejsce dla swojego pupila z Auchan

Miejski wybieg dla psów to przestrzeń wypełniona ciekawymi elementami. Czasem jednak może brakować Ci czasu, żeby się tam wybrać, a poza tym nie jest to odpowiednie miejsce dla wszystkich zwierzaków. Właśnie świetną opcją będzie przygotowanie takiego miejsca we własnym ogrodzie!

Rozpocznij od dokładnego zaplanowania tej przestrzeni. Weź pod uwagę wielkość obszaru, jaki masz do dyspozycji, potrzeby zwierzaka. Zastanów się, czy będzie służył psu raczej do samodzielnej zabawy, czy stanie się też miejscem do wspólnego spędzania czasu. Stymulujące środowisko na własnej posesji zaprojektujesz i wykonasz samodzielnie dzięki narzędziom i akcesoriom, które czekają na Ciebie w sklepie internetowym Auchan!

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.