Aplikacja

Jak zrobić zabawkę dla kota DIY? Kilka pomysłów

Opublikowano 23.12.2023 - 6 minut czytania

Oprócz snu i pysznego jedzenia, koty kochają też zabawę! Jeśli masz nieco czasu i zdolności manualnych, możesz samodzielnie wykonać akcesoria dla swojego zwierzaka! Poznaj nasze pomysły na zabawki dla kota DIY!

Zabawka dla kotów DIY – dlaczego warto ją stworzyć?

Akcesoria do zabawy są ważną częścią życia domowych mruczków. Zabawki dla kotów DIY pozwolą Twojemu pupilowi na zabawę, która odpowiada jego preferencjom oraz zachowaniom. Ponadto to praktyczne rozwiązanie, umożliwia wykorzystanie dostępnych w domu materiałów. Są przynajmniej 4 powody, dla których zabawa jest istotna dla dobrostanu kota.

Aktywność fizyczna – te zwierzęta to urodzeni myśliwi. Zabawa stanowi dla nich naturalny sposób na spożytkowanie energii, utrzymanie odpowiedniej wagi oraz rozwijanie zręczności.

Stymulacja umysłowa – zabawa angażuje i pobudza zmysły kota. To szczególnie ważne, przede wszystkim dla tych pupili, które spędzają większość czasu w domu.

Rozwijanie zdolności łowieckich – koty to zwierzęta łowne, a zabawa umożliwia im rozwijanie i ćwiczenie instynktów. Interakcje z poruszającymi się zabawkami, takimi jak piłki czy wędki, pozwalają im ujawnić naturalne postawy związane z polowaniem i łapaniem zdobyczy.

Wspieranie relacji z właścicielem – zabawa to nie tylko sposób na aktywność fizyczną i psychiczną, ale także budowanie więzi między kotem a właścicielem.

Dowiedz się: Gdzie głaskać kota i jak to robić? Sekrety mruczka z bliska

Z czego zrobić zabawki dla kota DIY – bezpieczne materiały, które masz w domu!

Zabawka dla kota DIY powinna być stworzona z bezpiecznych materiałów, które nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia zwierzaka. Wśród sprawdzonych opcji znajdują się między innymi:

 • Wełna miękki i przyjemny dla zwierzęcego pyszczka materiał. Kłębki wełny to jedna z najpopularniejszych kocich zabawek. 
 • Bawełna – naturalna bawełna może być wykorzystana do szycia zabawek dla kota. Upewnij się jednak, że używasz bawełny, która nie zawiera substancji chemicznych lub barwników szkodliwych dla zwierzęcia.
 • Drewno – twarde drewno może posłużyć do tworzenia zabawek, które kot może chwytać i gryźć. Unikaj drewna impregnowanego substancjami chemicznymi.
 • Pióra – pióra są dobrym dodatkiem do zabawek, ponieważ stymulują naturalne instynkty łowieckie kota. Ważne jest, aby były bezpiecznie przymocowane, by pupil nie mógł ich połknąć.
 • Pudełka kartonowe – puste pudełka kartonowe mogą posłużyć do stworzenia prostych, a jednocześnie angażujących zabawek.
 • Sznurek lub lina – grube, naturalne sznurki mogą posłużyć do stworzenia zabawek typu wędka, które kot może łapać.
 • Kawałki filcufilc to miękki i bezpieczny materiał, który można wykorzystać do tworzenia zabawek w różnych kształtach i formach. 

 

Przeczytaj także: Jak oswoić kota? 5 sprawdzonych sposobów na oswajanie Twojego futrzaka

7 pomysłów na zabawki DIY dla kota

Jak zrobić zabawki interaktywne dla kota DIY? Poznaj pomysły na akcesoria dla mruczka!

DIY zabawka dla kota z codziennych przedmiotów

 1. Kula z kociej trawy

Potrzebne materiały:

 

Wykonanie:

Wytnij kwadrat z kawałka materiału. Na środku umieść kocią trawę. Zbierz wszystkie rogi kwadratu i zwiąż sznurkiem, tworząc kulkę. Rzucaj zwierzakowi kilkukrotnie, ten będzie próbował ją złapać i się nią bawić. Dzięki właściwościom trawy dla kota – taki własnoręcznie wykonany przedmiot to nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu, ale również urzeczywistnienie Twojej troski o pupila.

Przeczytaj również: Odkłaczanie kota – jak pomóc mruczkowi i jak go pielęgnować?

 1. Wędka

Potrzebne materiały:

 • nitka lub sznurek
 • kawałek drewna lub kijka, 
 • pluszowa myszka lub piórka.

 

Wykonanie:

Przymocuj zabawkę do nitki, a następnie zamocuj ją na kijku lub kawałku drewna. Poruszaj zabawką wokół kota, zachęcając go do polowania.

 1. Przysmaki w rolce

Potrzebne materiały:

 

Wykonanie: 

Umieść papier w rolce. Ukryj przysmaki wewnątrz. Kot będzie musiał manipulować rolką, aby zdobyć nagrodę.

Kreatywne zabawki wykorzystujące ruch i dźwięk

 1. Butelka z kulkami

Potrzebne materiały: 

 

Wykonanie:

Umieść kilka nasion wewnątrz pustej butelki, a następnie zakręć. Kiedy kot nią potrząśnie, groch lub ciecierzyca wydadzą dźwięk, co zainteresuje zwierzaka.

 1. Piłka z dzwoneczkiem

Materiały: 

 • piłka pingpongowa, 
 • dzwoneczek, 
 • nitka.

 

Wykonanie: 

Zrób dziurki w piłce pingpongowej i przewlecz przez nią nitkę. Przymocuj dzwoneczek do piłki, a następnie zawieś ją w miejscu widocznym dla kota. Dzięki temu będzie mógł po nią sięgnąć w każdej chwili. Dźwięk dzwoneczka przyciągnie jego uwagę, zachęcając do ciągłej zabawy.

Zabawki do ćwiczeń umiejętności kota

 1. Tunel z pudełek

Potrzebne materiały: 

 

Wykonanie: 

Otwórz pudełka i połącz ze sobą za pomocą taśmy, tworząc tunel. Wytnij w nich otwory, aby zwierzak mógł wejść do środka. Umieść przysmaki wewnątrz. Dzięki temu kot będzie miał dodatkową motywację, by do nich zajrzeć.

Jeśli nie chcesz tworzyć zabawki z pudełek, możesz wybrać gotowe akcesorium, takie jak szeleszczący tunel, który swoim dźwiękiem będzie zachęcał pupila do zabawy.

 1. Zabawka dla kota DIY do łapania przysmaków

Materiały: 

 

Wykonanie: 

W butelce wytnij otwory o różnych rozmiarach. Umieść przysmaki wewnątrz. Kot będzie musiał przesuwać butelkę łapą, aby przysmaki wypadły przez otwory. 

Sprawdź też: Jak zrobić drapak dla kota?

Jak dostosować zabawki do potrzeb Twojego zwierzęcia?

Każdy opiekun kota wie, że mruczki mają swoje charaktery i upodobania. Jedne to pieszczochy, które kochają spać i leżeć na kolanach swoich właścicieli, a inne mają ogromne ilości niespożytej energii. Ty znasz swoje zwierzę najlepiej, dlatego wiesz, co sprawdzi się u niego najlepiej. Co wziąć pod uwagę dostosowując zabawki do swojego kota?

Wiek

Kocięta i młode osobniki potrzebują intensywnej, angażującej rozrywki, by spożytkować rozpierającą je energię. Starszym kotom mogą bardziej odpowiadać zabawki stymulujące zmysły i aż tak nie angażujące fizycznie.

Temperament

Zabawki powinny odpowiadać temperamentowi pupila. Niektóre koty preferują spokojną zabawę, podczas gdy inne są bardziej aktywne i wymagają bardziej wymagających aktywności.

Preferencje

Obserwuj, jakie zabawki Twój kot lubi najbardziej. Niektóre z nich lubią akcesoria, które mogą gryźć, podczas gdy inne preferują te, które można chwytać i przenosić.

Wzmocnij więź ze swoim pupilem dzięki własnoręcznym zabawkom

Właściciel, angażując się w proces tworzenia, rozwija swoją kreatywność i zdolności manualne. Ponadto, wspólna zabawa z wykorzystaniem tych zabawek stanowi dodatkową okazję do interakcji i budowania zaufania, co jest kluczowe w rozwijaniu silnej więzi z kotem.

Jeśli masz trochę wolnego czasu, nie wahaj się i stwórz swojemu mruczkowi zabawki, które dostarczą mu wiele radości!

A jeśli szukasz najpyszniejszych smakołyków dla swojego kota, sprawdź ofertę Auchan! W sklepie internetowym możesz kupić jakościowe karmy, przekąski czy akcesoria dla swojego mruczka, które także zapewnią Wam długą zabawę. Zamawiaj z wygodną dostawą i ciesz się czasem spędzonym ze swoim futrzastym przyjacielem!