Aplikacja
Jaką Karmę Dla Szczeniaka

Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Co będzie najlepsze dla Twojego pupila? Podpowiadamy!

Opublikowano 07/14/2023

Młode psy potrzebują nieco innej diety niż zwierzęta dorosłe i starsze. Przyjmując pod swój dach młodego psiaka, musisz zapewnić mu odpowiednie pożywienie. Jaką karmę dla szczeniaka wybrać, żeby zadbać o jego zdrowie i dobry rozwój? Przeczytaj!

Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Kluczowe czynniki do rozważenia

Decydując się na zamieszkanie ze szczeniakiem, musisz zdawać sobie sprawę, że pies będzie żył z Tobą przez najbliższe kilkanaście lat. Warto już od samego początku dbać o jego zdrowie, serwując czworonogowi odpowiednie pożywienie. W ten sposób zapewnisz mu prawidłowy rozwój i unikniesz wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać dobre karmy dla szczeniaka? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym poradniku! Poznasz także kilka przykładowych karm dla szczeniaka, które są dostępne w Auchan.

Psy wymagają odpowiednio zbilansowanej diety na różnych etapach rozwoju. Tuż po urodzeniu i w ciągu kolejnych 3 tygodni szczeniak żywi się tylko mlekiem matki. Najczęściej na tym etapie psy nie są rozdzielane. Jeśli jednak przyjmiesz pod swój dach szczeniaka w tak młodym wieku, możesz karmić go produktami mlekozastępczymi. To preparaty, których konsystencja i skład mają przypominać mleko psiej matki. Nie można na tym etapie podawać mleka krowiego lub produktów dedykowanych małym dzieciom, ponieważ ich skład jest nieodpowiedni dla psów.

Gdy Twój pupil jest już większy – jaką karmę dla szczeniaka warto podawać mu na kolejnym etapie rozwoju? Pomiędzy 3 a 8 tygodniem życia szczeniaka, dietę typowo mleczną uzupełniają posiłki półpłynne i mokre. Jest to przede wszystkim karma mokra lub sucha rozmieszana z wodą. W tym okresie zwierzę nie ma jeszcze wszystkich zębów mlecznych. Brakuje też trzonowców. W związku z tym gryzienie suchej karmy jest bardzo uciążliwe. Na tym etapie życia psa naturalnie zanika odruch ssania i po około 1,5 do 2 miesięcy po urodzeniu psiaka można całkiem zrezygnować z podawania dodatkowych produktów mlekozastępczych.

Dobra Karma Dla Szczeniaka

Karma dla psa junior będzie stałą częścią diety przez najbliższych kilka miesięcy. W niej zawarte są składniki odżywcze i minerały, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju młodego psa. Dobre karmy mają dodatki wspierające rozwój kości, rozbudowę tkanki mięśniowej, a także dostarczają witamin zapewniających zdrową skórę i sierść.

W zależności od wielkości rasy czworonoga, okres szczenięcy kończy się w nieco innym wieku. Zwierzęta ras małych przestają być traktowane jako szczeniaki po osiągnięciu 10 miesięcy, ras średnich po roku, a ras dużych i największych w granicach 15-18 miesiąca życia. W miarę zbliżania się wspomnianego okresu powinno się stopniowo wprowadzać standardową karmę dla zwierząt. W niej mieszanki składników odżywczych i minerałów są dostosowane do potrzeb dorosłych psów.

Dobra karma dla szczeniaka – jak dokonać mądrego wyboru?

Na rynek trafiają różnego rodzaju karmy dla zwierząt. Nie wszystkie mają odpowiednią jakość i ilość składników odżywczych, żeby móc z czystym sumieniem podawać je pupilowi. Mogą nie dostarczać wielu potrzebnych minerałów lub zawierać składniki niepożądane w diecie. Na jakie cechy zwrócić uwagę, żeby wybrać dobrą karmę dla szczeniaka?

Przede wszystkim musisz czytać informacje na opakowaniach dotyczące składu. Karma powinna zawierać składniki zbliżone do tych, jakie spożywają pokrewne gatunki zwierząt żyjące na wolności. W dużym stopniu będzie to mięso, ponieważ to baza diety większości ssaków drapieżnych z rodziny psowatych. W wyniku ewolucji i w efekcie udomowienia, do diety psów włączono też dodatki roślinne. Zatem karma w większości powinna składać się z tych dwóch grup produktów.

Zwróć uwagę, czy karma sucha nie zawiera składników, które uczulają Twojego pupila. Część psów jest uczulona na mięso wołowe i po jego spożyciu może dostawać wysypek lub mieć problemy z wydalaniem. Do alergenów zalicza się także nabiał i jaja. Część zwierząt może uczulać jagnięcina, a niektóre nie tolerują mięsa kurcząt.

Przeczytaj więcej: Czy pies może jeść kurczaka – fakty i mity na temat drobiu

Najlepsze Karmy Dla Szczeniat

Dobre karmy dla szczeniaka – co powinny zawierać? Czego unikać, żeby wspierać rozwój pupila?

Najlepsza karma dla szczeniaka to taka, która będzie zawierała możliwie najwięcej składników pożądanych i najmniej szkodliwych. O jakie chodzi? Poniżej przedstawiamy większość składników potrzebnych i zbędnych, jakie można znaleźć w karmach dla szczeniąt.

Składniki zalecane w karmie dla szczeniaków

W karmie dla młodych psów musi znaleźć się mięso, które będzie stanowiło około połowy objętości całego dania. Zawiera duże ilości białka, tłuszczu i składników niezbędnych dla zwierzęcia. Poza mięsem wołowym i drobiowym często dodaje się królika, łososia, a nawet baraninę. Upewnij się, że do karmy wykorzystywane jest dobrej jakości pełnowartościowe mięso.

Drugą pod względem objętości grupą produktów są warzywa i owoce, a zatem składniki, które pojawiły się w diecie wraz z udomowieniem psów. Najczęściej można spotkać marchew, buraki lub suszone jabłka. Są ogólnodostępne, tanie i zawierają niewielkie ilości alergenów. Te składniki będą stanowiły prawie 80% objętości większości karm dla szczeniaków.

Mięso i warzywa uzupełnia się dodatkami. Są to przede wszystkim tłuszcze Omega-3, DHA, czy EPA, które są źródłem energii dla zwierząt. Wpływają też na stworzenie warstwy ochronnej, która będzie skuteczną izolacją w czasie chłodnych miesięcy. Nie może być ich jednak zbyt wiele, ponieważ może to doprowadzić do otyłości zwierząt. Dobrą karmę poznasz po tym, że zawiera minerały i witaminy. Wśród minerałów zwróć uwagę na:

  • wapń, 
  • cynk, 
  • magnez.

Karmy powinny być uzupełnione witaminami:

  • A, 
  • B, 
  • D3,
  • E.  

Te składniki wpływają na prawidłowy rozwój i płodność psów, Zapewniają też utrzymanie równowagi metabolicznej.

Jaka Karma Najlepsza Dla Szczeniaka

Składniki niepożądane w karmie dla szczeniaków

Przy doborze karmy warto unikać składników, których nie ma w naturalnej diecie zwierząt lub są one niepotrzebne. Przede wszystkim należy wystrzegać się słodzików, które zawierają niektóre przysmaki. Trzeba też unikać sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i innych dodatków. Mogą być szkodliwe dla zdrowia i wywoływać różnego rodzaju schorzenia. Wykluczaj je z diety psa z tego samego powodu, dla którego eliminujesz je ze swojej diety.

Problematyczna jest zawartość zbóż i wypełniaczy w karmach dla szczeniaków. Unikaj przede wszystkim pszenicy, która może uczulać. Z kolei kukurydza, żyto i soja są dla zwierzaka ciężkostrawne. Najmniej uciążliwym z wypełniaczy jest ryż, który jest lekkostrawny i nie uczula. Jego zawartość w karmach jest dopuszczalna.

Zastanawiasz się, czy pies może jeść słodycze? Przeczytaj: Czekolada dla psa – czy jest szkodliwa?

Najlepsze karmy dla szczeniąt – skompletuj zdrowe i zbilansowane menu

Czytając opakowanie i analizując skład karmy, zwróć uwagę na zawartość makroskładników w diecie. Chodzi o proporcję białka, tłuszczu i węglowodanów w posiłkach. Jaka karma najlepsza dla szczeniaka? Pokarm dla młodych zwierząt powinien składać się w większości z białka, które stanowi około 30% diety. Tłuszcze to 15-20%, a reszta to węglowodany. Takie proporcje zapewniają optymalny wzrost tkanki mięśniowej, utrzymanie tkanki tłuszczowej i dają wystarczające pokłady energii.

Warto dodać, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmianie. Dorosłe zwierzęta potrzebują nieco mniej białka i tłuszczu, a ich dieta skupia się na węglowodanach. Mięśnie są już w pełni wykształcone, a nadmiar tłuszczu mógłby prowadzić do otyłości. Zmienia się także zapotrzebowanie na składniki makro w proporcji do masy ciała. Szczenięta po prostu potrzebują więcej jedzenia, które wykorzystują do wzrostu i rozbudowy mięśni.

Najlepsza Karma Dla Szczeniaka

Przewodnik po różnych konsystencjach karm dla szczeniaków – które są najbardziej polecane?

Warto odnieść się do kwestii konsystencji karm dla szczeniaków. Karmy suche zawierają więcej kalorii, a mokre są lekkostrawne i wiele psów traktuje je jako przysmak. Oba rodzaje karmy powinny się zatem uzupełniać i razem tworzyć zbilansowaną dietę.

Mokre karmy dla zwierząt są lekkostrawne i zawierają duże ilości wody. Polecane są przede wszystkim w okresie letnim. Postaw jednak na karmę przygotowaną z dobrej jakości mięsa.

Karmy suche są nawet czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrych, zatem mogą stanowić podstawę żywienia. Są łatwe w przechowywaniu, a w razie potrzeby granulki można rozmieszać z wodą. Na dodatek suche i twarde składniki zapewniają lepszą higienę jamy ustnej. Szczególnie zawierająca specjalną gamę składników karma funkcjonalna zapewnia optymalną ochronę zębów.

Jaka karma najlepsza dla szczeniaka? Sprawdź nasze rekomendacje

Szukasz przykładów odpowiedniego pożywienia dla swojego pupila? Nadal nie wiesz, jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Przedstawiamy trzy produkty o różnych konsystencjach, które z powodzeniem można polecić właścicielom młodych psów. Wszystkie rodzaje karmy można znaleźć na półkach sklepów Auchan.

Dolina Noteci – Karma dla szczeniąt oraz młodych psów wątróbka z królika

Mokra karma, zawierająca kawałki mięsa między innymi z królika. Porcje mają zawartość składników odżywczych dostosowaną do potrzeb psów ras małych i średnich. Stanowią bogate źródło pełnowartościowego białka i składników mineralnych potrzebnych na etapie wzrostu. Spora ilość mięsa jest uzupełniona przez dodatki warzyw i jaj.

Jaka Karma Dla Szczeniaka
Jaka Karma Dla Szczeniaka

Auchan – Sucha karma z drobiem i warzywami dla szczeniąt

Sucha karma jest optymalną mieszanką mięsa drobiowego, warzyw zielonych i marchwi. Dzięki zawartości fermentujących i niefermentujących włókien pokarmowych karma optymalizuje proces trawienny i wydalniczy u zwierząt. Karma jest produktem marki własnej Auchan. Zapewnia to świetną jakość, a także powszechną dostępność do produktów we wszystkich sklepach Auchan.

Nutrican – Karma sucha Premium Junior dla wszystkich ras

Świetny dodatek uzupełniający karmę suchą i mokrą. Ma formę niewielkich porcji, które można podawać psu jako nagrodę. Składa się głównie z mięsa kurczaka, ryżu, kukurydzy i innych dodatków. Zawiera 30% białka, 15% tłuszczów i wiele składników mineralnych potrzebnych szczeniakom.

Zadbaj o zdrowie swojego szczeniaka – sięgnij po najlepsze karmy!

Opieka nad szczeniakiem to nie tylko wielka przyjemność, ale także odpowiedzialność. Na tym etapie możesz wpływać na to, czy zwierzę będzie rozwijało się zdrowo. Od karmy podawanej w wieku dorastania będzie zależało też, czy pies dłużej będzie cieszył się zdrowiem. Stosując się do kilku przedstawionych porad, nie będziesz miał wątpliwości, jaką karmę dla szczeniaka wybrać.

Jeśli szukasz dobrej jakości, zbilansowanych karm dla szczeniaka, odwiedź sklepy Auchan. A jeśli wybierasz się w podróż z psem, przygotuj się do tego, czerpiąc wiedzę z naszych poradników – zapraszamy Cię na bloga Auchan!