Aplikacja
Żwirek Dla Kota Jak Wybrać

Żwirek bentonitowy, drewniany czy silikonowy? Jaki żwirek dla kota wybrać?

Opublikowano 04/19/2023

Kot niewychodzący musi mieć w domu miejsce, w którym może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest kuweta, której dno wysypiesz żwirkiem pochłaniającym koci mocz oraz neutralizującym brzydki zapach odchodów. Jaki żwirek dla kota wybrać? Wśród najpopularniejszych znajdziesz żwirek bentonitowy, silikonowy czy drewniany. Podpowiemy Ci, czym się charakteryzują i jak wybrać najlepszy żwirek dla kota.

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Opiekunowie kotów często mają dylemat związany z wyborem żwirku do kuwety, ponieważ wiele mruczków ma tendencję do rozgrzebywania wypełnienia swojej toalety, a co za tym idzie – roznoszenia granulek po mieszkaniu.

Możesz również wybrać żwirek pod kątem łatwości sprzątania. Dużym ułatwieniem jest ten zbrylający się w kuwecie, dzięki czemu łatwo wymienisz go na nowy. Warte uwagi rozwiązanie to żwirek, który można wyrzucać do toalety. Ułatwia sprzątanie kuwety i wymiany wypełnienia na świeże.

Jaki wybrać – bezzapachowy czy aromatyzowany żwirek dla kota? Większość rodzajów występuje w obu wariantach. Opiekunowie często wybierają żwirek aromatyzowany, który dodatkowo neutralizuje zapach kociego moczu. Do wyboru masz żwirek o aromacie lawendy, lasu sosnowego, a nawet zielonej herbaty. Należy podkreślić, że substancje zapachowe, które są stosowane do aromatyzowania żwirku, są całkowicie bezpieczne dla zwierzęcia.

Może się jednak zdarzyć, że Twój kot nie zaakceptuje żwirku zapachowego i nie będzie chciał korzystać z kuwety. Na szczęście wśród żwirków bezzapachowych bez problemu znajdziesz takie, które świetnie wchłaniają brzydki zapach i sprawiają, że nie przedostaje się on do otoczenia.

Żwirek Który Można Wyrzucać Do Toalety

Jaki żwirek dla kota wybrać, gdy w Twoim domu pojawia się młode kocię? Musisz wiedzieć, że młode kotki mają tendencję do podjadania kawałeczków żwirku, a to może im zaszkodzić. Granulki żwirku, które zalegną w układzie pokarmowym, mogą doprowadzić nawet do poważnych problemów, takich jak ostra niewydolność jelit. W przypadku żwirku o silnie zbrylających właściwościach w skrajnych sytuacjach zalegające granulki mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Z tego powodu opiekunom młodych kotków zaleca się wysypywanie dna kuwety żwirkiem naturalnym, np. drewnianym lub kukurydzianym. W ich przypadku również możesz wybrać wariant zbrylający się, zatem należy uważnie czytać etykietę. Odradza się z kolei używania żwirku silikonowego. W przypadku młodych kotów rekomendowane jest używanie mniej chłonnego żwirku naturalnego, dzięki czemu opiekun łatwiej wyczuje, kiedy należy wymienić zawartość kuwety.

Jak zatem wybrać najlepszy żwirek dla kota? Wypróbuj różne warianty i obserwuj zachowanie pupila. Jeśli zdecydujesz, że najważniejszy jest dla Ciebie rodzaj żwirku, który łatwo można sprzątnąć i jednocześnie dobrze wchłania wilgoć oraz brzydkie zapachy, ale Twój kot go nie zaakceptuje – testuj kolejne warianty. W tej sytuacji komfort Twojego czworonoga jest najważniejszy, w przeciwnym bowiem razie zacznie załatwiać się w innych miejscach w domu.

Żwirek bentonitowy – wady i zalety

W trójce najpopularniejszych żwirków dla kota jest żwirek bentonitowy. Wytwarza się go ze skały zwanej bentonitem, która powstaje z mieszanki krzemiany glinu, sodu i magnezu. Jego struktura zbliżona jest do żwiru lub piasku.

To żwirek dla kota, który się nie roznosi, a co więcej bardzo dobrze chłonie wilgoć. Wysoka chłonność sprawia, że granulki żwirku zbrylają się, co ułatwia jego wymianę w kuwecie. Ponadto nie przyczepia się do kocich łap, więc zwierzę po skorzystaniu z kuwety nie roznosi żwirku po mieszkaniu.

Żwirek bentonitowy dostępny jest w naturalnej wersji zapachowej lub aromatyzowany, np. o zapachu lawendy lub leśnym. Niezależnie od wersji żwirek ten dobrze pochłania zapach odchodów.

Jego zaletą jest również niska cena, ale zwróć uwagę, że najtańszy żwirek bentonitowy może bardziej pylić.

Najlepszy żwirek dla kota

Żwirek drewniany dla kota – cechy

Jaki żwirek dla kota wybrać, gdy szukasz ekologicznego rozwiązania? Świetnym wyborem jest żwirek drewniany, który wykonany jest z włókien roślinnych. To sprawia, że jest całkowicie biodegradowalny.

Żwirek drewniany może występować w formie trocin lub granulek. Dzięki temu, że jest biodegradowalny (rozkłada się naturalnie w środowisku), możesz spuścić go w toalecie. Ogromną zaletą żwirku drewnianego jest to, że nie uczuli kota, nie ma wpływu na jego zdrowie, a ponadto nie porani łapek Twojego pupila.

Dużo lepiej pochłania zapach odchodów niż inne żwirki. Znajdziesz go w wariancie zbrylającym lub niezbrylającym, o zapachu naturalnym lub aromatyzowany (np. o zapachu zielonej herbaty).

W porównaniu ze żwirkiem bentonitowym jest jednak droższym wariantem. Żwirek drewniany stosuje się często jako podłoże w kuwetach klatek dla gryzoni.

jaki żwirek dla kota

Plusy i minusy – żwirek silikonowy

Trzecim z najbardziej popularnych rodzajów żwirku dla kota jest żwirek silikonowy, którego granulki wyglądają jak przezroczyste kuleczki. Produkuje się go z granulek krzemianu sodu. Jego główną zaletą jest bardzo wysoka wydajność, a ponadto nie zbryla się i nie pyli, a także bardzo dobrze wchłania nieprzyjemny zapach. Jako opiekun docenisz ten rodzaj żwirku, ponieważ łatwo go posprzątać.

Niestety nie jest pozbawiony wad. Nie zaleca się stosowania go w kuwetach dla młodych kotów, ponieważ istnieje ryzyko, że będą one chciały zjadać zbrylone granulki. Ponadto wiele kotów go nie akceptuje, a także może wywoływać alergie i podrażnienia. Polecany jest do stosowania w kuwetach zamkniętych, bowiem granulki zmieniają kolor pod wpływem moczu.

Żwirek dla kota – alternatywne rozwiązania

Już wiesz, czym charakteryzuje się żwirek bentonitowy, drewniany i silikonowy, ale to nie wszystkie rodzaje. Jaki żwirek dla kota wybrać, jeśli szukasz alternatywnych rozwiązań?

Słomiany żwirek to opcja ekologiczna. Jest hipoalergiczny, a zatem nie wywołuje alergii. Może być stosowany w kuwecie dla kota, ale również w kuwetach gryzoni, królików, a nawet jako podłoże w ptasich klatkach. Żwirek słomiany jest bezpieczny dla środowiska, nawet po zużyciu można go zastosować jako nawóz. Co więcej, ten bardzo lekki i delikatny żwirek można wyrzucać do toalety. Warto jednak wiedzieć, że może być nieco problematyczny przy sprzątaniu, ponieważ delikatnie się pyli i nie zbryla. Nie wchłania niestety równie dobrze zapachu jak robi to np. żwirek silikonowy.

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem jest żwirek kukurydziany. To opcja nie tylko biodegradowalna, ale i w pełni naturalna. Jeśli Twój kot ma tendencję do podjadania żwirku, to właśnie wersja kukurydziana może być dobrym wyborem, ponieważ ten rodzaj żwirku nie zaszkodzi czworonogowi. Ponadto jest wydajny i nie pyli, więc to żwirek, który się nie roznosi. Bardzo dobrze pochłania zapachy. Zdarza się jednak, że niektóre koty nie chcą z niego korzystać, a dla opiekuna nieco uciążliwe mogą być żółte plamy, które żwirek kukurydziany pozostawia na jasnej sierści mruczka.

Zwirek Dla Kota Ktory Sie Nie Roznosi

Mniej popularne rodzaje żwirków dla kota to zeolitowy i sepiolitowy. Ten pierwszy produkowany jest z naturalnego minerału – zeolitu. Ten typ żwirku nie pyli się i zbryla, a ponadto ma właściwości antybakteryjne. Naturalnym minerałem jest również sepiolit, czyli uwodniony krzemian magnezu, który nazywany jest też pianką morską. Również posiada właściwości antybakteryjne, a także efektywnie wchłania wilgoć.

Ciekawą propozycją jest również żwirek tofu, który produkuje się z proszku sojowego i skrobi kukurydzianej. Ten rodzaj żwirku nie tylko nie pyli się, ale również jest przyjazny dla kocich łapek i łatwo go posprzątać.

Pośród dostępnych rodzajów żwirku dla kota jest również tzw. żwirek diagnostyczny, który wykorzystywany jest do pobierania moczu do badania. Wyróżnia się tym, że nie wchłania moczu, co pozwala na pobranie próbki za pomocą pipety.

Jaki żwirek dla kota – wybierz i sprawdź!

Żwirek dla kota – jaki wybrać? Nie kieruj się jedynie własnymi preferencjami. Może się zdarzyć, że Twój pupil nie zaakceptuje wybranego przez Ciebie rodzaju żwirku. Istnieje również ryzyko alergii. Jak ją rozpoznać? Jednym z objawów może być niechęć do korzystania z kuwety, ponieważ kontakt ze żwirkiem będzie sprawiał kotu dyskomfort. Obserwuj zachowanie swojego zwierzęcia, aby szybko zareagować i zmienić rodzaj wypełnienia kuwety.

Który z zaproponowanych przez nas rodzajów typujesz jako najlepszy żwirek dla kota? W sklepach stacjonarnych Auchan masz szeroki wybór rodzajów żwirku dla kota. Możesz również zamówić żwirek w sklepie internetowym Auchan z dostawą do domu. Wybierz komfortowy dla siebie sposób i ciesz się przyjemnością zakupów.