Aplikacja

Jakie podłoże do akwarium wybrać? Poradnik akwarysty

Opublikowano 14.02.2024 - 6 minut czytania

Jeśli Twoim marzeniem było i jest hodowanie kolorowych rybek, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się w nim, co potrzeba do akwarium, by w pełni je wyposażyć, jak je przygotować, a także jakie podłoże będzie najlepsze dla żyjących w nim stworzeń. Zapraszamy do lektury!

Jak założyć akwarium? Stwórz idealne środowisko dla Twoich rybek!

Akwarium jest sztucznym środowiskiem, które wymaga przygotowania i regularnej pielęgnacji, aby zapewnić rybom optymalne warunki życia. Nie wystarczy jedynie zakupić zbiornika, napełnić go wodą i umieścić w nim żyjątka. Konieczne jest zadbanie o szereg czynników, takich jak temperatura, pH, twardość wody, system filtracji, oświetlenie, a także obecność dekoracji, takich jak sztuczne czy żywe rośliny. Szczególnie istotnym aspektem jest wybór właściwego podłoża do akwarium, ponieważ ma ono kluczowy wpływ na jakość wody i warunki panujące wewnątrz zbiornika.

Przeczytaj także: Naturalne dekoracje – jak suszyć kwiaty i stworzyć z nich ozdobę?

Jakie podłoże do akwarium? Różne materiały i ich zastosowania

Czas poruszyć najważniejszą kwestię, czyli jak zrobić podłoże do akwarium. Najlepiej wybierać granulat łatwy do utrzymania w czystości oraz stabilny chemicznie, a więc taki, który nie będzie wpływał negatywnie na parametry wody. Możesz zdecydować się na piasek lub żwir, a także wzbogacić podłoże przy pomocy specjalnych substratów mineralnych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale też wady. Dobrą opcją może być również połączenie piasku oraz żwiru, co pozwoli stworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne. Wybierz najlepsze podłoże do akwarium razem z Auchan!

Żwirek akwarystyczny

To najczęściej stosowany i najtańszy rodzaj podłoża do akwarium. Żwirek akwarystyczny składa się z drobnych kamyczków, które mogą mieć różne kolory i pochodzenie. Jest dobrym wyborem dla ryb, które lubią grzebać w podłożu, takich jak sumiki, karpiowate czy pielęgniczki. Warto wspomnieć, że ten rodzaj podłoża ma jeszcze jedną, ważną zaletę: pełni rolę naturalnego filtra, umożliwiając przy tym szybsze zakorzenienie się roślin akwariowych. W ofercie Auchan znajdziesz żwir, który pozwala na tworzenie kontrastowego tła dla ryb i dekoracji.

Piasek do akwarium

To drobinki o średnicy od 0,1 do 2 mm, które tworzą równą i gładką warstwę na dnie zbiornika. Piasek do akwarium jest odpowiedni dla ryb, które preferują pływanie blisko podłoża, takich jak neonki czy gupiki. Stymuluje on naturalne zachowania i jest bezpieczny dla delikatnych płetw. Pamiętaj, aby zawsze wybierać produkty dedykowane dla akwarystyki. Unikaj piasku stosowanego na budowach czy pochodzącego z plaży – mogą one zawierać zanieczyszczenia, bakterie lub pasożyty zagrażające rybom i roślinności.

Dodatek do podłoża – specjalne substraty mineralne

Jest to element, który umieszcza się pod żwirkiem lub piaskiem, dzięki czemu zwiększa on właściwości odżywcze podłoża. Specjalne substraty to zwykle mieszanki różnych składników mineralnych, takich jak żwir, piasek, torf, glina, węgiel, żelazo. Mają wpływ na parametry wody, takie jak pH, twardość, poziom azotu i fosforu. Dostarczają roślinom niezbędnych składników odżywczych i stymulują ich wzrost. Są odpowiednim wyborem dla gatunków ryb, które preferują akwaria z bogatą i różnorodną florą: pielęgniczek, tęczanek i ryb z rodziny guramiowatych. Zazwyczaj umieszcza się warstwę o grubości ok. 2 cm substratu, a na to podobną ilość drugiego składnika podłoża – piasku lub żwirku.

Ile podłoża do akwarium i jak często je wymieniać?

Odpowiedź na pytanie, ile żwirku lub piasku do akwarium trzeba wsypać, zależy tak naprawdę od wielkości samego zbiornika oraz sadzonych w nim roślin – optymalna grubość podłoża dla akwarium o pojemności 20 l wynosi około 3–5 cm. Adekwatna warstwa:

 • pozwala na osiedlanie się bakterii nitryfikacyjnych, które są niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej w akwarium;
 • zapewnia wystarczająco miejsca dla korzeni roślin akwariowych, aby mogły one swobodnie rosnąć i zapuszczać korzenie;

Pamiętaj o tym, że podłoże należy regularnie wymieniać – najlepiej co pół roku, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń, glonów i bakterii, które mogą negatywnie wpływać na jakość wody i zdrowie ryb. Wymiana podłoża jest również okazją do zmiany aranżacji akwarium i dodania nowych roślin lub dekoracji.

Zakładanie akwarium – krok po kroku

Zanim przejdziesz do omówienia najlepszych rodzajów podłoża, przedstawimy Ci krótki przewodnik, jak założyć akwarium krok po kroku. Oto co musisz zrobić:

Krok 1. Wybierz odpowiednie akwarium i komponenty

Wybór akwarium zaczyna się od ustalenia jego wielkości czy rodzaju ryb, które chcesz w nim hodować (niektóre gatunki wymagają specjalnych warunków, więc sprawdź, jakie są ich potrzeby). Dla początkujących zaleca się wybranie mniejszego zbiornika – o przykładowej pojemności 15–20 litrów. Na tym etapie należy również dobrać komponenty, takie jak filtr, grzałka, termometr czy oświetlenie. W Auchan znajdziesz różne akcesoria, dzięki którym stworzysz akwarium.

Krok 2. Przygotuj podłoże do akwarium

Jak już wspomnieliśmy, podłoże jest podstawą każdego akwarium pełni wiele funkcji, takich jak:

 • zapewnia podparcie i stabilizację dla roślin i dekoracji;
 • tworzy estetyczny wygląd akwarium;
 • umożliwia rozwój korzystnych bakterii, które utrzymują równowagę biologiczną i filtrują wodę;
 • może wpływać na parametry wody, takie jak pH, twardość, poziom azotu i fosforu;
 • dostarcza niektórym rybom i roślinom niezbędnych składników mineralnych i odżywczych;
 • zapewnia miejsce do żerowania, ukrywania się i rozmnażania.

Krok 3. Zainstaluj komponenty i umieść wyposażenie

Kiedy już wybierzesz idealny zbiornik oraz podłoże dla wodnych stworzeń, następnym krokiem będzie wypełnienie akwarium. Nie mamy tu jednak na myśli wyłącznie wody. Wszelkie rośliny oraz ozdoby należy umieścić w akwarium przed rybami, aby oszczędzić im stresu. Na tym etapie powinieneś też podłączyć filtr, grzałkę, oświetlenie oraz inne komponenty zgodnie z instrukcją. Nie włączaj jeszcze urządzeń, dopóki nie napełnisz zbiornika wodą.

Krok 4. Napełnij akwarium wodą

Do napełnienia akwarium wykorzystuje się wodę przegotowaną lub specjalną akwarystyczną, Nie używaj wody z kranu, ponieważ może ona zawierać chlor, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Większość ryb, które są trzymane w akwariach, potrzebuje temperatury w zakresie od 22 do 28 stopni Celsjusza, odczynu pH między 6,5 a 7 oraz twardości poniżej 16 DGH.

Aby zmniejszyć siłę strumienia i uniknąć poruszenia żwiru, podczas wlewania wody, postaw na dnie ceramiczny talerz. Akwarium powinno być napełnione do około 3/4 wysokości.

Krok 5. Wpuść rybki do akwarium

Do tej pory nauczyłeś się, jak wybrać odpowiedni zbiornik, zadbać o idealny skład chemiczny wody, a także jak bezpiecznie napełnić akwarium. Teraz nadszedł czas, aby wpuścić rybki do ich nowego środowiska. Aby to zrobić:

 • Umieść torebkę z rybkami w akwarium i pozwól jej unosić się na powierzchni przez około 15 do 30 minut, co umożliwi wyrównanie temperatury
 • Po upływie tego czasu, możesz otworzyć woreczek i bardzo powoli, co kilka minut, dodawać do niego niewielkie ilości wody z akwarium. Dzięki temu rybki będą mogły się przyzwyczaić do nowego składu chemicznego wody.
 • Delikatnie umieść ryby w akwarium, dając im swobodę do poznania nowej przestrzeni.
 • Nie wpuszczaj do akwarium zbyt wielu ryb naraz. Jest to ważne, aby system filtracyjny mógł nadążyć z neutralizowaniem odpadów.

Przeczytaj także: Jakie rybki do akwarium wybrać? Poradnik Auchan

Twoje akwarium gotowe!

Wiesz już, jaki żwirek do akwarium wybrać, a także ile podłoża zastosować, aby zapewnić optymalne warunki zarówno rybom, jak i roślinom. Teraz możesz cieszyć się widokiem pięknej podwodnej fauny i kolorowej flory w Twoim własnym domowym zbiorniku! Wystarczy, że skorzystasz z oferty Auchan, w której znajdziesz niezbędne akcesoria akwarystyczne, a także specjalistyczny pokarm dla rybek. Zapraszamy do składania zamówień z dostawą pod wskazany adres!