Aplikacja
jakie przysmaki dla szczeniaka

Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

Opublikowano 04/06/2023

Zbilansowana i wysokojakościowa dieta to klucz do zdrowia i kondycji Twojego psa. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się również miejsce na smakołyki. Najlepsze przysmaki dla psa mogą być wykorzystywane m.in. podczas treningów czy przy wspieraniu zwierzaka w utrzymaniu zdrowia. Jak wybrać dobre smakołyki dla psa, by były bezpieczne, zdrowe i atrakcyjne? Przeczytaj!

Smakołyki dla szczeniaka – jakie pełnią funkcje?

Przysmaki, które podajesz swojemu psu, to nie tylko urozmaicenie diety. Smakołyki pełnią wiele funkcji. Gryzaki, które młody pies dostaje do żucia, to dobra rozrywka i lekarstwo na nudę. Można powiedzieć, że wspierają zdrowie psychiczne szczeniaka i odwracają jego uwagę od przedmiotów codziennego użytku, które kuszą, aby sprawdzić ich wytrzymałość.

Opiekunowie szczeniaków często zastanawiają się, czy przysmaki dla psa są zdrowe. Jeśli wybierzesz smakołyki wysokojakościowe, naturalne i będziesz podawać je zgodnie z zaleceniami – jak najbardziej. Co więcej, smakołyki mogą wspierać zdrowie Twojego pupila.

W sklepach Auchan znajdziesz ogromny wybór gryzaków, które wspierają higienę zębów i jamy ustnej. Spożywanie ich pomaga na bieżąco usuwać osad z zębów oraz odświeża oddech. Pamiętaj, że większość przeznaczona jest zazwyczaj dla młodych psów, które wymieniają zęby mleczne na stałe.

W trosce o zdrowie czworonoga zwrócić uwagę na smakołyki, które zawierają glukozaminę, skrzyp polny czy czystek. Glukozamina wspiera dobrą kondycję stawów, skrzyp polny wpływa na piękną sierść, czystek zaś wzmacnia odporność przed pasożytami.

Smaczki pełnią również funkcję treningową – jako nagroda. Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać, jeśli chcesz wykorzystać je w szkoleniu? Zazwyczaj są to małe smakołyki, używane w większej ilości podczas nauki czystości lub szkolenia komend. To element treningu pozytywnego, który polega na wzmacnianiu pożądanego zachowania za pomocą nagród. Do tego służą właśnie smaczki, które są nie tylko apetyczne, ale i aromatyczne, więc dla psa bardzo atrakcyjne.

Można powiedzieć, że smakołyki wspierają również zdrowie psychiczne psa. W jaki sposób? Zaspokajają potrzebę żucia. Gryzaki świetnie rozładowują stres i napięcie, pozytywnie ukierunkowują energię szczenięcia. Dzięki smakołykom młody pies traci zainteresowanie gryzieniem i niszczeniem przedmiotów w domu.

najlepsze przysmaki dla psa

Czy przysmaki dla psa są zdrowe?

Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać, aby mu nie zaszkodzić? Nie wszystkie gryzaki czy smaczki oznaczone są etykietą „junior”, ponieważ część można podawać psu niezależnie od wieku. Dlatego uważnie czytaj etykiety. Wiele produktów ma oznaczenie, od jakiego wieku można je podać szczeniakowi.

Zdrowe smakołyki stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Wybieraj przysmaki mało przetworzone i lekkostrawne. Unikaj konserwantów i barwników.

Czy przysmaki dla psa są zdrowe? I tak, i nie. Podawane w odpowiednich ilościach przyniosą mnóstwo korzyści. Będą wspierać zdrowie i dobrą kondycję Twojego czworonoga. Jeśli jednak przesadzisz z ilością smakołyków i nie zmniejszysz dziennej kaloryczności regularnych posiłków, Twój pies może niepostrzeżenie przybrać na wadze.

Póki szczeniak nie nauczy się spokojnie żuć naturalnych gryzaków, nie podawaj mu smakołyków w rodzaju wędzonych uszu czy kurzych łapek. Zbyt twarde smakołyki również nie są wskazane, dopóki pies nie wymieni zębów mlecznych na stałe. Ponadto wędzone przysmaki mogą spowodować u młodych psów problemy gastryczne, np. biegunki.

Jakie przysmaki dla szczeniaka kupić?

Pies z przyjemnością zjadłby każdy rodzaj i każdą ilość smakołyków, które mu podasz. Twoją rolą jest wybranie przysmaków, które będą dla szczenięcia zdrowe i bezpieczne. Zdrowy przysmak zawiera witaminy, mikro- i makroelementy, wspiera zęby i dziąsła. Pod względem bezpieczeństwa na pewno musisz zwrócić uwagę, aby nie rozłamywał się na zbyt duże kawałki, którymi pies może się zakrztusić.

Jednak młody pies jest pod pewnymi względami podobny do dziecka – przysmak musi być nie tylko zdrowy i bezpieczny, ale również atrakcyjny, np. pod względem zapachu. Ważne jest, aby odciągał uwagę szczenięcia od kapci, frędzli z narzuty na łóżku czy nóg stołu.

Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać? Oto nasze propozycje:

czy przysmaki dla psa sa zdrowe

Suszone uszy i skóry

Młodemu psu należy podawać smakołyki jak najbardziej naturalne. Jako gryzaki do żucia doskonale sprawdzą się suszone uszy lub skóry wołowe, jelenie czy królicze. Pamiętaj jednak, aby uszy i skóry były suszone, a nie wędzone. Możesz je podać nawet 12-tygodniowemu szczenięciu. Im młodsze zwierzę, tym delikatniejsze powinny być proponowane gryzaki.

Ważne jest, że suszone uszy i skóry nie łamią się i nie kruszą, więc nie ma ryzyka, że pies odgryzie kawałek i się nim zakrztusi. Pod wpływem śliny gryzaki stają się coraz bardziej miękkie i te właśnie małe fragmenty młody pies odgryza. W porównaniu z uszami skóry będą nieco twardsze, chociaż i tutaj znajdziesz różne warianty. Skóra królicza czy barania będzie delikatniejsza niż wołowa i wieprzowa.

Żwacze i przełyki wołowe

Bardzo delikatnymi, naturalnymi gryzakami są żwacze i przełyki wołowe. Możesz zaproponować swojemu psu również żwacze baranie. Polecane są szczególnie dla tych psów, u których występuje alergia na wołowinę. Żwacze są delikatniejszymi gryzakami niż uszy czy skóry. Nawet szczenięta potrafią uporać się z nimi w kilka minut.

Mięsne przekąski

Doskonałe urozmaicenie codziennej diety stanowią przekąski mięsne. Zazwyczaj występują w formie miękkich rurek. Często są pakowane pojedynczo, więc łatwo zabrać je ze sobą na spacer czy w podróż. Te mięsne przekąski najczęściej wykorzystuje się jako karmę uzupełniającą.

Smaczki treningowe

Trening czystości i nauka pierwszych komend będą szły ekspresowo, gdy wzmocnisz pożądane zachowanie swojego psa smakołykami treningowymi. Nawet szczenię skojarzy poszczególne czynności z pysznymi nagrodami. Niewielkie smaczki czy ciasteczka na jeden kęs przeznaczone są dla psów od 3–4 miesiąca życia.

jakie smaczki dla szczeniaczka

Przysmaki dentystyczne

Aby wspierać zdrowie zębów i jamy ustnej swojego psa już od pierwszych miesięcy życia, podawaj mu specjalistyczne smakołyki dentystyczne. Redukują przyrost kamienia nazębnego, czyszczą trudno dostępne przestrzenie zębowe i pielęgnują dziąsła. Smakołyki te charakterystyczny kształt, który sprawia, że podczas gryzienia masują dziąsła. Ponadto przysmaki stomatologiczne utrzymują u psa świeży oddech. Niektóre zawierają dodatkowo witaminę D i wapń.

dobre smakolyki dla psa

Smakołyki dla psa – kiedy je podawać?

Dobrze jest wiedzieć nie tylko, jakie smaczki dla szczeniaka podawać, ale również kiedy to robić. Zacznijmy od tego, od jakiego wieku zwierzęcia można wprowadzić do jego diety smakołyki. Przyjmuje się, że pierwsze smaczki możesz zacząć podawać około 3. miesiąca życia pupila. To moment, gdy organizm psa przyzwyczaja się do spożywania i trawienia stałych posiłków. Wcześniej szczenię żywione jest bowiem mlekiem matki, a następnie jego dieta jest rozszerzana. Układ pokarmowy młodego psa musi dojrzeć do trawienia podstawowej, codziennej karmy, abyś mógł dodać do diety przysmaki.

Zarówno w przypadku szczenięcia, jak i psa dorosłego nie należy przesadzać z ilością podawanych smakołyków. Część z nich jest wysokokaloryczna. Pamiętaj, aby kontrolować ilość podawanych przysmaków i odejmować ich kaloryczność od dziennego zapotrzebowania zwierzęcia.

Najlepsze przysmaki dla psa – jak bezpiecznie podawać je szczeniakowi?

Gdy wiesz już, jakie smaczki dla szczeniaka wybrać, zastanówmy się również nad tym, w jaki sposób bezpiecznie podawać je maluchowi.

Nigdy nie zostawiaj szczeniaka bez opieki, podczas gdy zajmuje się gryzakiem. Może się bowiem zdarzyć, że pies odgryzie zbyt duży kawałek i będzie próbował go połknąć. Gdy będziesz obecny, zdążysz odpowiednio szybko zareagować. Szczenięta nie zawsze potrafią ocenić, czy odgryziony przez nich kawałek przysmaku należy rozgryźć na mniejsze kawałeczki.

Młode psy mają tendencję do łapczywego jedzenia, gdy w pobliżu znajdują się inne zwierzęta lub ludzie. Z tego powodu podawaj szczeniakowi gryzaki w spokojnym miejscu. Dobrym miejscem na żucie i rozgryzanie przysmaków jest klatka kennelowa, która pełni w domu funkcję bezpiecznego schronienia.

Dbaj o higienę nie tylko zabawek, ale i gryzaków oraz przysmaków do żucia. W ciągu kilku dni potrafi zgromadzić się na nich mnóstwo bakterii.

Najlepsze przysmaki dla psa oznaczają nie tylko wysoką smakowitością dla pupila, ale również doskonałą jakością. O optymalne żywienie swojego czworonoga zadbaj od pierwszych tygodni życia, gdy szczenię przejdzie na pokarm stały. Dobre smakołyki dla psa mogą mieć świetny wpływ nie tylko na jego zdrowie i kondycję, ale również przysłużyć się nauczeniu czworonoga komend i pożądanych zachowań. W sklepach Auchan stacjonarnych i on-line znajdziesz bogatą ofertę smakołyków dla swojego pupila.

A jakie przysmaki najbardziej smakują Twojemu szczeniakowi?