Aplikacja
Jakie Rybki Na Poczatek

Jakie rybki do akwarium wybrać? Poradnik Auchan

Opublikowano 05.10.2023

Chcesz hodować rybki? Musisz się do tego solidnie przygotować. Z naszym poradnikiem nie będzie to jednak wcale trudne! Znajdziesz w nim bowiem podpowiedzi, jakie rybki do akwarium wybrać na początek oraz które produkty dostępne w asortymencie sklepów Auchan mogą się przydać debiutującym akwarystom. Dlaczego warto posiadać akwarium w swoim domu?

Akwarystyka to hobby, które ma wielu entuzjastów wśród osób w różnym wieku. Tych najmłodszych zazwyczaj fascynuje możliwość podglądania podwodnego świata i jego mieszkańców. Ci nieco starsi doceniają z kolei fakt, że rybki idealnie nadają się dla osób zapracowanych, które marzą o domowym pupilu. To jednak nie wszystko!

Najnowsze badania dowodzą, że obserwowanie podwodnego świata działa uspokajająco i relaksująco. Hodowlę rybek powinny zatem rozważyć osoby, które potrzebują wyciszenia. Wreszcie, warto pamiętać, że akwarium może okazać się świetną ozdobą domowej przestrzeni. Odpowiednio zaaranżowane, pozwala nieco ożywić wnętrze oraz nadać mu niepowtarzalny, nieco magiczny charakter.

Zobacz też: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Instrukcja krok po kroku

Jakie Rybki Do Malego Akwarium

Pierwsze kroki z akwarystyką – jakie akwarium na początek sprawdzi się najlepiej?

Wybór akwarium może okazać się sporym wyzwaniem, jeśli nie masz doświadczenia w hodowli rybek. W sklepach znajdziesz bowiem wiele modeli zbiorników – od tych najprostszych, składających się wyłącznie z przeszklonych ścianek, aż po takie wyposażone w zintegrowane systemy ogrzewania, filtrowania i napowietrzania wody.

Jakie akwarium na początek sprawdzi się najlepiej? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie – wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużym stopniu od tego, jakie rybki zamierzasz hodować.

Początkującym akwarystom najczęściej zaleca się jednak założenie akwarium słodkowodnego. Jest ono bowiem łatwiejsze do prowadzenia. Oprócz samego zbiornika należy dokupić jeszcze kilka dodatkowych akcesoriów do akwarium, takich jak lampa, filtr, napowietrzacz oraz termometr z grzałką i termostatem. By zapewnić rybkom przyjazne środowisko do życia, przydadzą się również piaszczyste podłoże, a także rośliny, skały i inne dekoracje. Wszystkie te produkty znajdziesz w ofercie sklepów Auchan.

Jeśli nie możesz zdecydować się na rozmiar zbiornika, wybierz ten o większym litrażu. W dużych akwariach wahania parametrów, takich jak temperatura czy poziom natlenienia wody, zachodzą mniej gwałtowne. Łatwiej mieć zatem nad nimi kontrolę. Pamiętaj również, że zakładanie akwarium do długotrwały proces. Nowy zbiornik musi bowiem „dojrzeć”, a zatem mieć czas, by w jego wnętrzu wytworzyły się składniki chemiczne i biologiczne niezbędne do przeżycia rybek.

Sprawdź także: Jak zostać pszczelarzem? Garść porad dla początkujących

Jakie rybki do małego akwarium powinni wybrać początkujący akwaryści?

Zakładając pierwszą hodowlę, warto wziąć pod uwagę potrzeby poszczególnych gatunków. Jakie rybki na początek sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim te odporne na wahania temperatury i natlenienia wody. Wszystko dlatego, że prowadzenie akwarium wbrew pozorom wymaga nieco wprawy, a początkującym akwarystom często zdarza się popełniać różnego rodzaju błędy.

Zakładając pierwszą hodowlę, dobrze jest również poświęcić nieco czasu na to, by zorientować się, jakie ryby mogą być razem w akwarium. Poszczególne gatunki różnią się bowiem nie tylko wymaganiami, lecz także temperamentem.

Nie należy zatem łączyć rybek słodkowodnych z tymi, przystosowanymi do życia w wodzie morskiej, ciepłolubnych – z takimi, które lepiej znoszą niższe temperatury oraz bardzo spokojnych – z gatunkami odznaczającymi się dużą ruchliwością. Warto również zwrócić uwagę na to, by poszczególne gatunki miały podobne potrzeby żywieniowe.

Kolejna ważna kwestia to liczebność hodowli. Początkujący akwaryści nie powinni wprowadzać do akwarium więcej niż 10 osobników. Im więcej ryb, tym trudniej zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Warto mieć również na uwadze to, że w naturze wiele gatunków żyje w stadzie. Zakładając pierwszą hodowlę najlepiej zakupić zatem od 4 do 6 osobników tego samego gatunku.

Jakie rybki na początek? Przedstawiamy najciekawsze gatunki!

Zastanawiasz się, jakie rybki do akwarium wybrać, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w prowadzeniu hodowli? Poniżej przedstawiamy 5 gatunków, po które mogą śmiało sięgnąć debiutujący akwaryści!

Gupik pawie oczko

Gupiki to z pewnością jedne z najpopularniejszych rybek akwariowych. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety. Nie mają one bowiem skomplikowanych wymagań żywieniowych, są odporne na choroby, dobrze czują się w towarzystwie innych gatunków, a ponadto przykuwają wzrok swoimi pięknie ubarwionymi płetwami. Zakładając hodowlę głupków, warto jednak pamiętać, że te rybki szybko się rozmnażają. Właśnie dlatego na początku do akwarium powinno trafić nie więcej niż 5 osobników.

Jakie Ryby Moga Byc Razem W Akwarium

Mieczyk Hellera

Jakie inne rybki do akwarium wybrać na początek? Dużą popularnością wśród mniej doświadczonych hodowców cieszą się również mieczyki Hellera. Występują w wielu odmianach – od pomarańczowej, poprzez czarną, aż po neonową. Warto jednak pamiętać, że jest to gatunek, który słynie z żywiołowości. Rybki są bardzo energiczne, a zatem potrzebują akwarium o dużym litrażu. Potrafią być również agresywne. Właśnie dlatego nie należy ich łączyć z mniejszymi rybkami.

Kirysek pstry

Jakie rybki z gupikami i neonkami będą czuły się dobrze? Na przykład kiryski. Ten gatunek cieszy się obecnie dużą popularnością. Rybki, nie dość, że są łatwe w hodowli, to jeszcze odznaczają się niecodziennym, nieco zaskakującym wyglądem. Do ich najważniejszych wyróżników należą długie wąsy umiejscowione po bokach otworu gębowego oraz mieniące się wieloma kolorami łuski. Warto wiedzieć, że kiryski żyją głównie w dolnej warstwie akwarium (a zatem blisko podłoża). Kupując karmę, należy zatem wybrać taki pokarm dla ryb, który opada na dno.

Zmienniak plamisty

Jeśli chcesz kupić rybki do małego akwarium, zwróć uwagę na zmienniaki plamiste, potocznie zwane platkami. Osobniki należące do tego gatunku są bardzo towarzyskie i nieagresywne, dlatego świetnie „dogadają się” z innymi rybkami. Ich zaletą jest również piękne ubarwienie.

Jakie Akwarium Na Poczatek

Zbrojnik pospolity

Zbrojniki pospolite, zwane również glonojadami, to rybki do małego akwarium, które świetnie czują się w towarzystwie innych gatunków. Choć wyglądają nieco groźnie, to mają łagodne usposobienie. Żywią się głównie glonami, które pochłaniają za pomocą otworu gębowego zakończonego charakterystyczną przyssawką. Ze względu na dużą wytrzymałość oraz łatwość w adaptacji do nowych warunków świetnie nadają się dla początkujących hodowców. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Zbrojniki szybko rosną, dlatego wpuść do akwarium nie więcej, niż 2-3 osobniki.

Przeczytaj również: Jak zrobić domek dla owadów? Zainspiruj się pomysłami!

Bystrzyk neonowy

Bystrzyki neonowe, zwane neonkami to rybki, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ich wyróżnikiem są mieniące się milionem kolorów łuski pokrywające całą powierzchnię ciała. Jakie rybki z neonkami warto umieścić w jednym akwarium? Ze względu na swoje łagodne usposobienie dobrze czują się w towarzystwie platek czy kirysków. Warto jednak pamiętać, że bystrzyki są wrażliwe na warunki środowiskowe. Brak odpowiedniej higieny akwarium może sprawić, że wiele osobników zacznie chorować. Decydując się na hodowlę tych rybek, warto zatem zaopatrzyć się w uzdatniacze wody dostępne w ofercie sklepów Auchan.

Jakie Ryby Moga Byc Z Bojownikiem

Bojownik syjamski

Bojownik syjamski to rybka, która przykuwa wzrok dużymi płetwami oraz żywym, opalizującym ubarwieniem. Choć jest wytrzymała na warunki środowiskowe, to jednak jej hodowla może przysporzyć wielu problemów. Wszystko dlatego, że bojowniki są mięsożerne. Nieodpowiednio karmione mogą atakować innych mieszkańców akwarium. Jakie ryby mogą być z bojownikiem? Przede wszystkim gupiki. Warto jednak pamiętać, że bojowniki najlepiej czują się w towarzystwie przedstawicieli własnego gatunku.

Molinezja

Jakie rybki można hodować z neonkami i welonami? Między innymi molinezje. Te zresztą należą do jednych z najpiękniejszych gatunków, jakie można zobaczyć w domowych akwariach – charakteryzują się nie tylko ciekawym ubarwieniem, ale również dużymi płetwami, które miękko falują w wodzie. Warto jednak wiedzieć, że hodowla tych rybek wymaga sporej cierpliwości. Molinezje są bowiem bardzo wrażliwe na wahania temperatury. Zakładając akwarium, trzeba zatem koniecznie pamiętać o zakupie podgrzewacza i częstym kontrolowaniu temperatury wody.

Jakie Ryby Z Bojownikiem

Już wiesz, jakie ryby wybrać do swojego akwarium!

Podwodny świat ma w sobie coś fascynującego. Nic więc dziwnego, że akwarystyka cieszy się dziś tak dużą popularnością. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie ryby z bojownikiem mogą być w jednym akwarium oraz innymi gatunkami. Wiesz też, o czym pamiętać, zakładając pierwszą hodowlę.
Jeśli natomiast chcesz rozpocząć przygodę z akwarystyką, koniecznie zajrzyj do sklepów Auchan. W naszym asortymencie znajdziesz wiele różnych akcesoriów, dzięki którym z łatwością stworzysz bezpieczne akwarium dla swoich rybek!