Aplikacja

Kleszcze u kota – jak się ich pozbyć i uchronić pupila?

Opublikowano 30.04.2024 - 7 minut czytania

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, zwiększa się również aktywność pasożytów, takich jak kleszcze. Mogą one przenosić choroby, które zagrażają zdrowiu Twojego kota. Zadbaj o ochronę mruczka, by pomóc swojemu pupilowi cieszyć się zdrowiem i bezpieczeństwem przez cały rok. Z poradnika Auchan dowiesz się, jakie są metody na kleszcze u kota i jak usunąć pasożyta, jeśli zdąży wbić się w skórę pupila.

Kiedy pojawiają się kleszcze? Przygotuj swojego kota

Kleszcze – to słowo budzi niepokój u osób uwielbiających długie spacery po lesie z pupilem na smyczy. Są na nie narażone psy, które każdego dnia wychodzą z opiekunem na piesze wycieczki, ale także koty wychodzące na dwór, przebywające w wolierach czy spacerujące na smyczy. Co więcej, pasożyta można przynieść do domu na ubraniu, a ten w sprzyjających warunkach przeżyje aż do momentu znalezienia żywiciela.

Kiedy pojawiają się kleszcze? W związku z tym, że zimy bywają coraz cieplejsze, ich obecność przestaje być wyłącznie problemem sezonowym, dlatego trzeba zachować czujność niemal przez cały rok. Tym pajęczakom do życia wystarczy kilka stopni Celsjusza na plusie. Jednak maj i czerwiec oraz wrzesień i październik to czas, kiedy jest ich najwięcej, w związku z czym wtedy szczególnie należy uważać na zdrowie pupila.

Kleszcze skrywają się w lasach, a także miejscach, gdzie trawa od dawna nie była koszona. Można natknąć się na nie w parku, przydomowym ogrodzie, a nawet w mieście – w miejscu, gdzie znajduje się nawet niewielka roślinność.

Pasożyty te przenoszą choroby, które są szczególnie niebezpieczne dla psów. U kotów nieco rzadziej dochodzi do zarażenia, jednak ryzyko zawsze istnieje, zwłaszcza jeśli zwierzę ma osłabiony układ odpornościowy. Dlatego warto przygotować i stosować prewencyjnie preparaty dla kota na kleszcze.

Przeczytaj także: Tabletka, płyn, a może obroża? Co na kleszcze dla psa?

Jak zauważyć kleszcze u kota? Sprawdzaj swojego pupila

Po każdym wyjściu zwierzaka z domu trzeba go dokładnie obejrzeć. Kleszcze u kota mogą schować się w różnych zakamarkach ciała, dlatego ich odnalezienie bywa problematyczne. Szczególnie przyjrzyj się miejscom takim jak pyszczek, brzuch, kark i uszy. Pomocne okażą się akcesoria do czesania, na przykład grzebień lub szczotka.

Przeglądanie sierści czy czesanie mogą nie sprawiać mruczkowi przyjemności. Niektóre czworonogi na tyle tego nie lubią, że wyrywają się i chowają. Warto już w pierwszych tygodniach życia przyzwyczajać kociaka do czesania. Dzięki temu na widok szczotki nie będzie uciekać, a Ty zyskasz okazję do przyjrzenia się jego sierści.

Jak przyzwyczaić zwierzę do czesania?

 • Rozpocznij od używania rękawicy do czesania, żeby ten zabieg kojarzył się pupilowi z głaskaniem.
 • Nagradzaj mruczka przysmakami, gdy jest spokojny i się nie wyrywa.
 • Staraj się nie przytrzymywać go na siłę – jeśli jest bardzo wystraszony lub niespokojny, pozwól mu przez kilka minut odpocząć.
 • Przeprowadzaj krótkie sesje czesania podczas wspólnej zabawy, żeby zwierzę mogło poznać akcesoria w komfortowych warunkach.

 

Jeśli mimo wszystko Twój mruczek nie jest przyzwyczajony do czesania, spróbuj odwrócić jego uwagę podczas oglądania futerka. Możesz zaproponować mu przysmaki, na przykład takie z kocimiętką lub ulubioną zabawkę – duży wybór takich akcesoriów czeka na Ciebie w Auchan.

Jak usunąć kleszcza u kota? Bezpieczne metody

Mimo Twoich starań i regularnego przeglądania sierści pupila może się zdarzyć, że pasożyt przyczepi się do ciała zwierzaka. Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza kotu, by w takiej sytuacji zareagować jak najszybciej. Im krócej pajęczak znajduje się w ciele mruczka, tym mniejsze jest ryzyko przeniesienia chorób.

Nim dowiesz się, jak wyciągnąć kotu kleszcza, sprawdź, czego na pewno nie należy robić. Gdy zauważysz pasożyta:

 • nie rozgniataj go – może to spowodować, że jego zainfekowane wydzieliny dostaną się na skórę lub do rany, co zwiększa ryzyko zakażenia;
 • nie usuwaj przy pomocy własnych paznokci – możesz doprowadzić w ten sposób do częściowego uszkodzenia, co zwiększa ryzyko zostawienia części ciała kleszcza w skórze kota;
 • nie smaruj kremem, olejem czy innym preparatem – wiele osób robi to z zamiarem „uduszenia” pasożyta. Jednak takie działanie może spowodować, że kleszcz, w reakcji obronnej, wypuści do organizmu kota jeszcze więcej zakażonych wydzielin;
 • nie stosuj narzędzi, które nie są przeznaczone do pozbycia się pajęczaka – możesz w ten sposób tylko uszkodzić kleszcza lub skórę wokół.

Jak usunąć kleszcza kotu – potrzebne narzędzia

Żeby pozbyć się kleszcza u kota, możesz zastosować tak zwane kleszczołapki. Są one skonstruowane z uchwytu i dwóch haczyków. Często mają dwa rozmiary, dzięki czemu możesz poradzić sobie zarówno z małym, jak i dużym pasożytem. Kleszczołapki pozwalają błyskawicznie wykręcić pasożyta bez ryzyka uszkodzenia go, a tym samym bez obaw, że zdąży wypuścić więcej toksyn.

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kleszcza u kota, weź również pod uwagę wykorzystanie szczypiec ze zintegrowanym oświetleniem LED. Światło okaże się szczególnie przydatne w przypadku zwierząt z długą i ciemną sierścią. Ułatwi szukanie kolejnych pasożytów. Tego typu produkty powinny znaleźć się w wyprawce każdego kota. Nigdy nie wiesz, kiedy mogą okazać się przydatne.

Przeczytaj także: Wyprawka dla kota – lista potrzebnych rzeczy dla nowego pupila

Jak wyciągnąć kotu kleszcza? O tym musisz pamiętać!

Jeśli masz już akcesorium do usuwania kleszczy, przeczytaj instrukcje od producenta. Na opakowaniu narzędzia zazwyczaj znajdziesz kroki, które należy wykonać, żeby sprawnie pozbyć się pasożyta. O czym warto pamiętać?

 • Zdecyduj się na działanie, gdy tylko zauważysz pasożyta.
 • Poproś o pomoc drugą osobę, która przytrzyma zwierzę. To pozwoli uniknąć wyrwania się mruczka w najmniej oczekiwanym momencie i w konsekwencji uszkodzenia kleszcza.
 • Dokładnie odsuń sierść, żeby za nią nie pociągnąć.
 • Podczas wyciągania kleszcza Twoje ruchy muszą być szybkie i zdecydowane.
 • Po usunięciu pasożyta przyjrzyj się, czy żaden jego kawałek nie został w skórze.
 • Na kawałek gazy zaaplikuj preparat odkażający, którym zdezynfekujesz ranę.
 • Rozgnieć kleszcza na papierze i wyrzuć.

Co na kleszcze dla kota? Sprawdzone środki ochrony

Co na kleszcze dla kota sprawdzi się najlepiej? Istnieje wiele środków przeznaczonych do ochrony zwierzaka przed tymi pasożytami. Pamiętaj, żeby nigdy nie stosować produktów stworzonych dla psów. Niektóre substancje, które są bezpieczne dla psich przyjaciół, mogą być toksyczne dla kotów, nawet w małych dawkach.

Krople na kark – popularny preparat dla kota na kleszcze

Krople przeciw kleszczom dla kota są bardzo łatwe w użyciu. Taki preparat jest najczęściej zamknięty w małej pipecie. Należy zaaplikować go na sierść kota, między łopatki. To jedno z niewielu miejsc na ciele zwierzaka, z którego nie zliże on produktu.

Tego typu preparaty często zabezpieczają zwierzaka dodatkowo przed pchłami. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta, by wiedzieć, jak długą ochronę gwarantuje środek. Przykładowo może on zabezpieczać przed pchłami nawet przez miesiąc, ale przed innymi pasożytami tylko przez tydzień.

Przeczytaj także: Czym czesać kota i jak to robić, aby pupil był zadowolony?

Tabletki przeciw kleszczom dla kota – co warto o nich wiedzieć?

Tabletki to kolejna odpowiedź na pytanie, co dla kota na kleszcze warto zastosować. Przed ich podaniem należy jednak skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać produkt w zależności od wagi, wieku, stanu zdrowia kota oraz lokalnego ryzyka występowania pasożytów.

Kleszcze u kota – czy zapobiegnie im obroża?

Obroża zawierająca naturalne składniki takie jak olejki z cytryny czy mięty pieprzowej może odstraszać pasożyty przez kilka tygodni. Będzie wsparciem dla kropli i tabletek. Istnieją też akcesoria ze specjalnie dobranymi składnikami aktywnymi, które uwalniają się przez długi czas. Są one w stanie chronić zwierzaka nawet pół roku. W przypadku obroży zwróć szczególną uwagę na jej zapięcie. Powinna mieć mechanizm, dzięki któremu rozepnie się, gdy dojdzie do groźnej sytuacji, na przykład zwierzę o coś nią zaczepi.

Sprawdź, jak dodatkowo ochronić kota przed kleszczami

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko kleszczu u kota? Niezwykle ważna jest właściwa profilaktyka. Jeśli spacerujesz z kotem na smyczy, rób to w miejscach, w których ryzyko występowania pasożytów jest najmniejsze. Unikaj obrzeży lasów i obszarów z wysokimi trawami. Tam z dużym prawdopodobieństwem można natknąć się na te pajęczaki.

Zwróć również uwagę, w jakich godzinach wychodzisz na spacery z mruczkiem. Kleszcze uznaje się za najbardziej aktywne od wczesnego ranka do południa, a później od godziny 16:00 do zmroku. Pamiętaj, żeby podczas spacerów ze zwierzakami zabezpieczać też siebie. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz skuteczne preparaty w formie sprayu lub żelu.