Dlaczego niektóre koty nie uczulają?
Osoby zmagające się z nieprzyjemnymi reakcjami na zwierzęta często poszukują informacji, jakie koty nie uczulają. Musisz wiedzieć, że nie istnieje jedna konkretna rasa przeznaczona dla każdego alergika. Występują jedynie gatunki polecane dla osób z alergią, u których z pewnych reakcja alergiczna może nie występować lub pojawić się w znacznie mniejszym stopniu.
Główny alergen, który odpowiada za nieprzyjemne objawy u człowieka po kontakcie z kotem, to białko Fel d1. Znajduje się ono w naskórku, ślinie i wydzielinie gruczołów łojowych. Do reakcji alergicznej może więc dochodzić po kontakcie z sierścią, ponieważ zwierzę podczas mycia się, pozostawia na niej ślinę.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie istnieją koty, które nie uczulają. Znane są natomiast pewne rasy, na które alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę. Są to zwierzęta wytwarzające mniej białka Fel d1. Osoby z alergią mogą również przygarnąć gatunki bezwłose. W ich przypadku trzeba natomiast pamiętać o częstym kąpaniu pupila. Zwróć też uwagę na płeć zwierzęcia. Kocury mają więcej gruczołów łojowych niż kotki, a to przekłada się na większą ilość łoju. Jest więc większe ryzyko, że kontakt z samcem wywoła niechcianą reakcję. Po wykastrowaniu zwierzęcia produkcja łoju ulega zmniejszeniu.
Czym objawia się alergia na kota?
Uczulenie na kota może objawiać się na różne sposoby. Często wywołuje łzawienie i opuchliznę oczu, a także zaczerwienienie spojówek. Może również objawiać się katarem, uporczywym kichaniem, a także drapaniem w gardle.
Zdarza się, że alergia na kota wywołuje objawy skórne, na przykład bąble, wysypkę czy świąd. Warto wiedzieć, że zestaw symptomów może być inny u każdego. Objawy będą się też różniły nasileniem. Za reakcje alergiczne odpowiada przede wszystkim białko Fel d1, jednak u niektórych objawy uczulenia wywoła kontakt z Fel d2.
Polecane rasy kotów dla alergików
Czas dowiedzieć się, jakie są rasy kotów, które nie uczulają tak silnie, jak inne.
Sfinks – rasa kota dla alergika
Przez wiele osób sfinksy są uważane za koty nieuczulające. Nie jest to jednak do końca prawda. U sfinksów również występuje alergen Fel d1, który znajduje się między innymi w łoju. U bezwłosych kotów jest go dużo na skórze. Ma jednak ważną funkcję również dla alergików – zapobiega łuszczeniu się naskórka, który silnie alergizuje. Naskórek nie unosi się tak jak u zwierzęcia z sierścią.
Poza tym pielęgnacja sfinksa wymaga częstych kąpieli. One natomiast pozwalają obniżyć poziom białka Fel d1. Choć nie są to w pełni koty nieuczulające, w ich przypadku łatwo walczyć z alergenem.
Sfinks jest ciekawski i z przyjemnością spędza czas z opiekunem. Nie brakuje mu chęci do zabaw, dlatego trzeba poświęcić mu wiele uwagi.
Dowiedz się również: Jak wykąpać kota i jak często należy to robić?
Cętkowane koty dla alergika, czyli… bengale
Za koty dla alergików uznaje się też bengale, ponieważ mało linieją. Ich sierść jest krótka i aksamitna w dotyku. Bengale przypominają dzikie koty ze względu na swoje ubarwienie i cętki, które zdobią ich ciało.
Te koty są towarzyskie, inteligentne, a przede wszystkim bardzo ciekawskie i aktywne. Te zwierzęta nie lubią nudy. Chętnie biegają, skaczą, odkrywają wszystkie zakątki domu. Bengale są idealne dla osób, które mogą poświęcić zwierzęciu mnóstwo czasu.
Czy kot syberyjski będzie odpowiedni?
Długowłose rasy nie przychodzą na myśl jako pierwsze podczas szukania mruczka do domu zamieszkiwanego przez alergika. Okazuje się jednak, że za koty, które nie uczulają tak silnie, jak inne, uznaje się koty syberyjskie. Są długowłose i mają gęsty podszerstek, a mimo to mogą okazać się dobre dla alergików, ponieważ w ich ślinie znajduje się mniej uczulającego białka niż w ślinie innych ras.
Kot syberyjski jest uczuciowy, towarzyski. Chętnie się bawi. Przez wiele lat pozostaje tak samo zwinny mimo swoich rozmiarów. Warto zaproponować mu miejsce do zabaw na wysokości, czyli tak zwaną kociostradę.
To kot długowłosy, który wymaga czesania. Najlepiej, jeśli pielęgnacją sierści zajmie się ten z domowników, który nie ma problemów z alergią, żeby ograniczyć kontakt z białkiem.
Przeczytaj także: Czym czesać kota i jak to robić, aby pupil był zadowolony?
Kot balijski dla alergika? Nasza odpowiedź brzmi tak!
To kolejna długowłosa rasa kota dla alergika. Kot balijski ma gęstą, długą sierść, która jednak stosunkowo mało linieje. Mimo to, imponujące futro wymaga regularnego czesania. Poza tym kociak podobnie do swoich „syberyjskich braci” wytwarza mniej uczulającego białka niż inne rasy.
Zwierzę jest towarzyskie i wesołe. Kot balijski lubi być w centrum uwagi, a zabawy są dla niego ważnym elementem codzienności. Dobrze czuje się nie tylko w towarzystwie ludzi, lecz także psów i kotów.
Jaka rasa kota dla alergika? Poznaj devon rex!
Myśląc o tym, jaka rasa kota dla alergika będzie odpowiednia, weź pod uwagę devon rex. Ma krótką sierść i mało linieje, co czyni go dobrym wyborem dla osób zmagających się z uczuleniem.
Te koty dla alergika wyróżniają się charakterystycznym wyglądem. Potrzebują towarzystwa opiekunów, do których mocno się przywiązują. To rasa zwinna i ciekawska, dlatego dla niej również świetnie sprawdzi się kociostrada na wysokości.
Przeprowadź testy i sprawdź, które koty nie uczulają
Znasz już polecane rasy kotów dla alergików. Pamiętaj jednak, że nawet bezwłose zwierzęta nie dają gwarancji, że nie wystąpi u Ciebie żadna niepożądana reakcja. U każdej osoby, zarówno alergia, jak i jej nasilenie mogą być różne.
Właśnie dlatego ważne jest, żeby przed zakupem kota wybrać się do hodowli. Warto porozmawiać z hodowcą i wytłumaczyć mu, dlaczego ta wizyta jest dla Ciebie tak ważna. Możesz poprosić o koc z pomieszczenia, w którym przebywa kot. Zabierzesz go do domu, żeby sprawdzić, jaka będzie reakcja organizmu podczas częstego przebywania w pobliżu tkaniny.
To tak naprawdę jedyny sposób, żeby sprawdzić, jakie koty nie uczulają właśnie Ciebie. Warto też pamiętać, że reakcje alergiczne można ograniczać przy pomocy leków antyhistaminowych lub odczulania (trwa ono jednak kilka lat!). Skonsultuj się z lekarzem, żeby poznać bezpieczne rozwiązania.
Gdy zdecydujesz się już na jedną z ras, czas na zakup wyprawki. Muszą znaleźć się w niej między innymi legowisko, zabawki i drapak. Wybierz zdrową mokrą karmę, którą znajdziesz w sklepie Auchan.
Dowiedz się także: Wyprawka dla kota – lista potrzebnych rzeczy dla nowego pupila
Życie alergika z kotem – praktyczne porady
Jak już wiesz, rasy kotów, które nie uczulają nikogo, po prostu nie istnieją. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć zwierzę wywołujące niewielką reakcję, możesz żyć z nim szczęśliwie. Ważne jest, żeby dbać o czystość mieszkania. Pomoże Ci w tym odkurzacz z filtrem HEPA oraz regularne pranie legowiska zwierzaka i jego zabawki.
Zdecyduj się też na oczyszczacz powietrza. To urządzenie, które dzięki kilku stopniom filtracji oczyszcza powietrze między innymi z kurzu czy sierści. Filtr HEPA pozwala pozbyć się bardzo drobnych cząstek.
Postaraj się, żeby zwierzę nie miało wstępu do sypialni. Niech pozostanie to pomieszczenie tylko dla Ciebie. Ograniczenie kotu wstępu do tego pokoju sprawi, że nie będziesz narażony na intensywny kontakt z alergenami podczas snu.
Zadbaj też o regularne czesanie zwierzęcia bez względu na to, czy ma długą, czy krótką sierść. W przypadku bezwłosych ras pamiętaj o regularnej kąpieli.
Czyszczeniem kuwety powinni zajmować się domownicy, którzy nie mają problemu z alergią. Zastanów się, jaki rodzaj będzie dla Ciebie idealny. Istnieją zamykane kuwety, z których żwirek wraz z zanieczyszczeniami nie unosi się tak bardzo. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie mruczki tolerują taką wersję toalety.
Ważne jest też, żeby wypełnić ją wysokiej jakości podłożem. Doskonale sprawdzi się bentonitowy zbrylający żwirek dla kota Auchan. Produkt jest chłonny, wyróżnia się niskim stopniem pylenia, a poza tym ma naturalny skład. Ponadto właściwości zbrylające ułatwiają usuwanie nieczystości.
Przeczytaj również: Żwirek bentonitowy, drewniany czy silikonowy? Jaki żwirek dla kota wybrać?
Koty dla alergików – zwierzęta, które mogą być właśnie dla Ciebie
Znasz już koty dla alergików. Pamiętaj, że reakcje uczuleniowe nie muszą pozbawić Cię radości z opiekowania się zwierzęciem. Ważne jest, żeby dobrze przemyśleć decyzję oraz udać się na wizytę do hodowli i sprawdzić reakcję swojego organizmu. Uczulenie na kota nie musi Ci dokuczać, jeśli zadbasz o to, żeby:
- zwierzę było regularnie czesane lub kąpane w przypadku rasy bez sierści,
- w domu znajdował się oczyszczacz powietrza,
- utrzymywać porządek i odkurzać urządzeniem z filtrem HEPA.
Przed przyjęciem pupila pod dach skonsultuj się z alergologiem, który przedstawi konkretne rozwiązania. Możesz też zasięgnąć rady lekarza weterynarii. Wiesz już, że w Twoim domu niedługo pojawi się mruczący mieszkaniec? Sprawdź ofertę produktów dla kotów w sklepie Auchan i stwórz wyprawkę dla małego przyjaciela.