Aplikacja
Odklaczanie Kota

Odkłaczanie kota – jak pomóc mruczkowi i jak go pielęgnować?

Opublikowano 06/18/2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pomóc swojemu ukochanemu kotu podczas odkłaczania? Odkłaczanie kota to nie tylko naturalny proces, ale także ważny element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W tym artykule dowiesz się, jak pomóc swojemu mruczkowi w tej czynności i jak należycie go pielęgnować. Zdobądź praktyczne wskazówki i informacje, które pomogą Ci zatroszczyć się o swojego kota w czasie odkłaczania i zapewnić mu komfort i wsparcie, których potrzebuje.

Odkłaczanie kota – na czym polega?

Koty naturalnie bardzo sumiennie dbają o swoje futerko i poświęcają jego pielęgnacji sporą część dnia. Niestety – tak samo jak ludziom włosy, ich sierść regularnie wypada. Ponieważ koty czyszczą futerko językiem o haczykowato-chropowatej powierzchni, dodatkowo „przeczesują” je w czasie tej czynności. To powoduje, że sierść łatwiej odczepia się od skóry i zalega w przewodzie pokarmowym kota. Soki żołądkowe kotów (podobnie jak i nasze) nie są w stanie rozpuścić sierści. Ta jest przesuwana wraz z treścią żołądkową w głąb przewodu pokarmowego i wydalana lub zalega w przewodzie pokarmowym i twardnieje, a kot musi ją zwymiotować.

Zwrócenie sierści przez kota na podłogę mimo wszystko jest zdecydowanie tą bardziej pożądaną opcją, ponieważ zalegające zbyt długo bezoary mogą powodować liczne problemy zdrowotne, znacznie pogarszać samopoczucie kota, a nawet doprowadzić do zatkania przewodu pokarmowego. To, że kot niebawem zwymiotuje, poznasz po apatii, posmutnieniu, braku apetytu oraz chęci do zabawy, a także próbach wywołania wymiotów i odbijaniu się.

To, jak często koty pozbywają się zalegającej sierści (poprzez kuwetę lub wymioty) jest zależne od konkretnego osobnika, ilości i długości jego włosków, a także okresu w ciągu roku – w czasie zmiany futerka linienie przebiega w sposób znacznie bardziej intensywny. Niestety nie wszystkie koty pozbywają się swojej sierści w sposób sprawny – szczególnie starsze lub odwodnione osobniki potrzebują w tym znacznie bardziej zaawansowanej pomocy. Niewątpliwe jednak każdego kota warto wspierać w tym procesie.

Żeby pomóc kotu się odkłaczyć oraz nie dopuścić do zatkania przewodu pokarmowego lub innych poważnych powikłań należy sumiennie pielęgnować futrzaka – wspomagać usuwanie martwych włosków oraz podawać dedykowane specyfiki i/lub karmę funkcjonalną, która ułatwi kotu wydalanie sierści. Ważne jest też to, by zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody oraz trawki dla kota. W kolejnych akapitach rozwiniemy każdy z tych wątków. Produkty, które pomogą Ci w kompleksowym dbaniu o swojego pupila, znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan.

Co Na Odklaczanie Dla Kota

Kiedy odkłaczać kota? Odkłaczanie kota – od kiedy?

Kota odkłaczamy właściwie cały rok, ponieważ ten myje się przecież cały czas. Dodatkowo ilość podawanych specyfików (oczywiście pod kontrolą weterynarza) można zwiększać w okresach wzmożonej utraty sierści. Zawsze należy uważnie czytać zalecenia nadrukowane na opakowaniach produktów na odkłaczanie, ponieważ przestrzeganie ich dawek maksymalnych jest bardzo ważne dla zdrowia Twojego pupila.

Czasami zdarza się, że produkty odkłaczające nie smakują czworonogowi. Wówczas trzeba spróbować z preparatem innej firmy, o innym smaku, składzie lub formule np. z pasty przejść na przysmaki funkcjonalne anti hair-ball. Większość z tych specyfików można podawać kotom od 6 miesiąca życia, jednak jest to zależne od informacji zawartych na opakowaniu konkretnego produktu. Pamiętaj o tym, że jeżeli kot nie przepada za danym preparatem, nie wolno zmuszać go do jego spożywania.

Co na odkłaczanie kota? 4 propozycje produktów

Możliwe, że zetknąłeś się z informacją, by smarować pupilowi łapkę pastami, jednak w praktyce z perspektywy kota, robisz mu tym krzywdę. To nie lek, a taki sposób podania może się odbić na zaufaniu do Ciebie Twojego zwierzaka. Najlepiej przekonać go, by sam zjadł pastę, podając mu ją na łyżeczce lub palcu. Jeżeli ten nie współpracuje, wypróbuj inny preparat. O co należy zadbać, by ułatwić kotu odkłaczanie? Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na odkłaczanie kota. Pamiętaj jednak, że karmy, smaczki i pasty nie są lekami, a w sytuacji, gdy problem nie znika, należy kontaktować się z weterynarzem.

Pasta Na Odklaczanie Kota Jak Czesto

Karma funkcjonalna – przydatna w odkłaczaniu kota!

W odkłaczaniu kotów bardzo przydatna jest karma funkcjonalna. Zawiera ona naturalne związki, które ułatwiają usuwanie kłaczków z przewodu pokarmowego pupila i utrudniają im zaleganie na jego długości. Najczęściej jest to sucha karma dla kota, jednak ze względu na kontrowersje związane z karmieniem kota takim jedzeniem, na rynku jest również szeroki wybór karmy mokrej.

Pamiętaj, że jeżeli dajesz kotu suche pożywienie, należy stosować je wyłącznie uzupełniająco, między mokrymi posiłkami. Trzeba też baczniej przyglądać się wówczas ilości spożywanej przez pupila wody oraz regularnie go badać. Niedopuszczalne jest stosowanie wyłącznie suchej karmy w diecie pupila.

Nawet jeżeli stosujesz zwykłą karmę, a nie funkcjonalną, ponieważ wybrałeś inną metodę odkłaczania, zdrowe żywienie jest bardzo ważne w dbaniu nie tylko o sierść, ale również ogólny dobrostan pupila. Nadmierne gubienie futerka może być spowodowane nieodpowiednią dietą, która powoduje niedobory lub choroby.

Pomimo szerokiej dostępności badań dotyczących żywienia zwierząt, wciąż wiele osób nie wie, że koty mogą spożywać wyłącznie produkty pochodzenia odzwierzęcego, a ich dieta powinna bazować na pożywieniu mokrym, z którego w dużej mierze czerpią wodę. Koty to mięsożercy i nie są przystosowane do trawienia zbóż, ani innych węglowodanów. Uzupełnianie diety innymi pokarmami niż mięso jest wskazane u psów, ale nie u kotów.

Przysmaczki na kule włosowe

Przysmaki na kule włosowe to często najlepiej sprawdzająca się metoda odkłaczania kota. Zwierzęta je lubią, smaczki są stosunkowo tanie, a do tego łatwe w podawaniu i „niebrudzące”. Szeroki wybór tego rodzaju produktów znajdziesz w Auchan. Przysmaczki podajemy między posiłkami – działają ochronnie na układ pokarmowy, a do tego dostarczają również innych przydatnych mikroelementów.

Po zakupie produktu, a przed podaniem go pupilowi, koniecznie sprawdź dawkowanie! Zazwyczaj jest to kilka sztuk przysmaku. Wybierając odpowiednie smaczki dla swojego czworonoga, kontroluj także ich skład – jak najbardziej pożądanym składnikiem jest słód jęczmienny. W odniesieniu do karm niefunkcjonalnych dodatki i wypełniacze pochodzenia roślinnego są z kolei niewskazane.

Domowe Sposoby Na Odklaczanie Kota

Pasta na odkłaczanie kota – jak często podawać ją mruczkowi?

To, jak często będziesz musiał podawać pastę na kłaczki, jest zależne od zaleceń producenta, przedstawionych na opakowaniu wybranego produktu. Przeważnie pastę podaje się raz w tygodniu. Kociakom w ilości 0,5 cm, natomiast dorosłym kotom od 0,5 cm do nawet 1,5 cm. Zalecenia mogą się jednak różnić. Pasta jest lubianym preparatem zarówno przez opiekunów, jak i kotów. Jest wygodna w podawaniu, niedroga i wydajna.

Trawka dla kota – jak wybrać i gdzie kupić?

Trawka dla kota to produkt, który znajdziesz w większości sklepów stacjonarnych Auchan oraz internetowo. Kot (szczególnie długowłosy) zawsze powinien mieć do niej dostęp, jednak trawka nie może być wyłącznym środkiem stosowanym na odkłaczanie. Wykorzystujemy ją zatem wyłącznie w połączeniu z dobrą karmą, smaczkami lub pastą odkłaczającą, jako środek wspomagający.

Sprzedawana jest w formie nasion do wysiania lub już gotowa do spożycia, w pojemnikach. To must-have w szczególności w przypadku kotów niewychodzących. Jeżeli zabierasz swojego kota, np. do własnego ogródka na spacer i znajduje się tam świeża trawa, możesz ograniczyć jej dostępność w domu. Jeżeli wyprowadzasz kota, np. przed blok w mieście, zalecamy, tak czy inaczej, zaopatrzyć się w dobrej jakości trawkę dla pupila.

O co jeszcze trzeba zadbać, odkłaczając kota?

Bardzo istotne w dbaniu o swojego zwierzaka są nie tylko preparaty doustne, ale również akcesoria takie jak rękawica pielęgnacyjna czy dobra szczotka. Tego rodzaju przybory dla kota pozwolą Ci ręcznie usunąć martwe włoski, jeszcze zanim kot je połknie. Regularne czesanie to podstawa i warto przyzwyczajać do niego pupila już od najmłodszych lat. Jeżeli czworonóg nie lubi się czesać, należy próbować przekonać go do tego przysmaczkami.

Często zdarza się również tak, że koty nie lubią konkretnej szczotki, a nie samego czesania – być może akcesorium, którego używasz, ma ostro zakończone ząbki, jest metalowe lub niedostosowane do delikatnej sierści i skóry pupila? A może szczotka ciągnie zwierzaka za kłaczki lub wydaje podczas czesania nieprzyjemny dla niego, metaliczny dźwięk? W sytuacji, gdy kot nie chce się czesać, wypróbuj większą ilość szczotek oraz rękawic, ale zdecydowanie nie porzucaj tej czynności całkowicie!

Odklaczanie Kota Od Kiedy

Po co odkłaczać kota?

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak ważne jest odkłaczanie kota. To właśnie dzięki niemu Twój kot nie będzie cierpiał na zatwardzenia, wymioty i odruchy wymiotne, ból brzucha czy brak apetytu. Zaoszczędzisz mu też pogorszonego samopoczucia. Produktów na odkłaczanie szukaj w sklepach Auchan. Z nami kompleksowo zadbasz o swojego pupila, a jeżeli jeden z preparatów nie będzie odpowiadał czworonogowi – z pewnością znajdziesz dla niego inny.