Aplikacja
Paszport Dla Kota

Paszport dla kota – kiedy jest niezbędny i jak go wyrobić?

Opublikowano 23.07.2023

Planujesz wakacje, dłuższą delegację lub przeprowadzkę za granicę? Zabierz swojego mruczka ze sobą. Podróże ze zwierzętami, nawet na terenie UE, wiążą się z pewnymi niezbędnymi formalnościami. Kiedy paszport dla kota jest niezbędny i jak go wyrobić? Sprawdź.

Paszport dla kota – dlaczego jest niezbędny i jak go uzyskać?

Mimo że nie potrzebujesz paszportu w obrębie granic Unii Europejskiej, musisz wyrobić go swojemu kotu. Koci paszport jest niezbędny, jeśli chcesz przewieźć pupila przez granicę i przemieszczać się z nim na terenie Unii Europejskiej. Jest to swego rodzaju zwierzęcy odpowiednik naszego dowodu tożsamości, połączony z książeczką zdrowia.

Dokument potwierdza najważniejsze dane dotyczące mruczka:

 • tożsamość zwierzaka, dane na jego temat i cechy szczególne,
 • informacje na temat stanu jego zdrowia,
 • informacje o przebytych szczepieniach,
 • dane na temat wszczepionego mikrochipa,
 • dane jego opiekuna i weterynarza, który wydał dokument.

Paszport dla kota wydawany w Polsce jest honorowany przez wszystkie kraje członkowskie Unii oraz kraje europejskie, które do UE nie należą w tym:

 • Andorę,
 • Liechtenstein, 
 • Monako,
 • Islandię,
 • San Marino,
 • Szwajcarię,
 • Norwegię
 • Watykan

Jeżeli chcesz bez problemów przekroczyć granicę Polski ze zwierzętami, powinieneś posiadać paszport zwierzęcy. Jest on możliwy do wyrobienia w przypadku posiadania kota, psa oraz tchórzofretki. To jedyne gatunki, które mogą posiadać swój własny paszport. Inne, potrzebują osobnych papierów. Jeśli chcesz przewieźć w celach prywatnych (niekomercyjnych) więcej niż 5 kotów, psów czy fretek, dodatkowo będziesz potrzebować świadectwa zdrowia zwierząt.

Dodatkowo, jeśli chciałbyś przewieźć za granicę inne zwierzęta, również potrzebujesz specjalnego zezwolenia na ich transport. Jeżeli planujesz wyjazd ze zwierzakiem poza UE, będziesz musiał zalegalizować wydany paszport w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii.

W tym celu wybierz się z kompletem dokumentów i wypełnionym wnioskiem (znajdziesz go na stronie internetowej PIW – Powiatowy Inspektorat Weterynarii) do tego urzędu. Procedura jest rozpatrywana na miejscu i zwykle legalizację paszportu uzyskasz od ręki. Zapytaj też, jakie warunki musisz spełnić, jeżeli będziesz wracał ze zwierzęciem do Polski.

Paszport dla kota – gdzie wyrobić dokument i jak to zrobić?

Paszport dla kota wyrobisz w lecznicy, u uprawnionego lekarza weterynarii. Spis lekarzy uprawnionych do wydania paszportu dla zwierząt znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Możesz też skonsultować się ze swoją stałą lecznicą i upewnić się, czy ma ona odpowiednie uprawnienia do wystawienia dokumentu. Oprócz konieczności wyrobienia paszportu, zwierzę musi mieć również aktualne szczepienia i wszczepiony mikroczip oraz przejść badania krwi. Bez nich koci paszport nie zostanie wydany.

Przewóz Kota Bez Paszportu

Organizując wyjazd, weź pod uwagę, że szczepionka u młodych lub szczepionych po raz pierwszy zwierząt zyskuje ważność dopiero po 21 dniach od daty szczepienia. Zadbaj więc z odpowiednim wyprzedzeniem o zaktualizowanie szczepień i wszczepienie identyfikatora (mikroczipa). U regularnie szczepionych zwierząt szczepionka jest ważna już od dnia szczepienia.

Niektóre kraje UE mogą mieć dodatkowe wymogi dotyczące szczepionek i obowiązkowych badań. Przykładowo, do Norwegii od 2018 roku nie mogą wjeżdżać zwierzęta:

 • bez swojego prawowitego właściciela,
 • pochodzące ze schroniska lub domu tymczasowego,
 • przeznaczone do adopcji,
 • oraz bezdomne koty i psy.

Inne obostrzenia dotyczą również ras psów uznawanych za niebezpieczne (m.in. pitbulla czy rottweilera). Niektóre państwa zakazują ich wjazdu na swoje terytorium. Sprawdź szczegółowe informacje na ten temat w konsulacie kraju, do którego wyjeżdżasz, lub skontaktuj się z punktem informacyjnym na lotnisku.

Paszport Dla Kota
Paszport Dla Kota

Koci paszport – wymagania i procedura wyrobienia

Jeśli Twój kot nie ma chipu, organizację paszportu zacznij od tego kroku (data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wszczepienia chipu zwierzęciu). W tej chwili według reguł prawa unijnego uznaje się tylko identyfikację za pomocą mikrochipu, jeśli jednak Twój kot zamiast niego ma tatuaż, który został wykonany przed 3.07.2011, będzie on honorowany w większości krajów UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, która uznaje tylko chipy).

Dodatkowo potrzebujesz również zaktualizować szczepienia, odrobaczyć kota oraz pozyskać zaświadczenie od weterynarza o szczepieniu mruczka na wściekliznę.

Podsumowując, oto czym i w jakiej kolejności musisz się zająć w ramach organizacji paszportu: 

 1. Mikrochip (jeśli zwierzę jeszcze go nie ma).
 2. Aktualizacja niezbędnych, wymaganych szczepień.
 3. Potwierdzenie aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie (lub jego wykonanie bądź ponowienie).
 4. Wyrobienie paszportu dla kota (u uprawnionego lekarza weterynarii).

W niektórych przypadkach do wyrobienia paszportu dla kota będzie wymagane również odrobaczenie zwierzęcia (nie wcześniej niż 120 godzin przed wyjazdem i nie później niż 24 godziny przed nim) oraz zabezpieczenie go przed pchłami i kleszczami.

Zobacz też: Tabletka, płyn, a może obroża? Co na kleszcze dla psa?

Organizując wyjazd z kotem, weź pod uwagę jedną bardzo istotną rzecz. Żaden lekarz weterynarii nie zaszczepi zwierzęcia, dopóki nie będzie ono całkowicie zdrowe (podobnie jak w przypadku ludzi). Dlatego najpierw należy wyleczyć wszystkie przewlekłe i aktualne choroby lub dolegliwości. Jeśli więc Twojemu zwierzakowi od jakiegoś czasu cokolwiek dolega, ale chcesz wyjechać razem z nim, organizację paszportu dla kota powinieneś rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem.

Weź również pod uwagę, że do większości krajów UE nie można wwozić zwierząt poniżej 3. miesiąca życia. W takim przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie go z innym opiekunem.

Oprócz paszportu istotne są również 2 inne dokumenty:

 1. Unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia.
  Ten dokument może zastąpić paszport, jeśli go nie masz. Zawiera on szczegóły na temat mruczka (tożsamości, stanu zdrowia, szczepień przeciwko wściekliźnie). Jest przygotowywany według standardowego wzoru unijnego. Wystawia je krajowy urzędowy lekarz weterynarii w państwie wyjazdu lub inny uprawniony do tego weterynarz. Należy je uzyskać nie później niż na 10 dni przed wyjazdem zwierzęcia. Dokument jest ważny przez 4 miesiące od daty wydania lub do daty upływu ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 2. Twoje pisemne oświadczenie na temat celu transportu.
  Jeśli zwierzak nie będzie podróżował z Tobą (właścicielem), tylko z kimś innym, oprócz paszportu będzie potrzebne pisemne oświadczenie, które potwierdza, że nie jest to transport w celach komercyjnych. Takie oświadczenie będzie ważne przez 5 dni. Do 5 dni pupil musi wrócić do Ciebie.
Koci Paszport

Paszport dla kota – wartość i znaczenie dokumentu

Wyrobienie paszportu dla kota nie jest opcją czy możliwością, ale obowiązkiem każdego opiekuna, jeśli planuje on wyjazd ze zwierzakiem. Ma on realną wartość, zwłaszcza jeśli pupil zaginie lub będzie potrzebować pilnej pomocy weterynarza za granicą.

To forma zwierzęcego dossier, dzięki któremu lekarz w nagłych wypadkach błyskawicznie dowie się wszystkiego na temat dotychczasowego leczenia zwierzęcia i posiadanych szczepień. Wszelkie wpisy w paszporcie dotyczące zdrowia futrzaka muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką. Bez nich paszport traci ważność.

Mimo że procedura wydaje się dość skomplikowana, to jeśli tylko Twój ulubieniec ma ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie i mikrochipa, paszport otrzymasz bardzo szybko.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla kota?

Wiesz już, z jakimi formalnościami wiąże się paszport dla kota: gdzie wyrobić dokument, co oprócz niego będzie potrzebne i jakie warunki trzeba spełnić. Z jakimi kosztami wiąże się to przedsięwzięcie? Jakie środki trzeba przygotować i czy jest to jednorazowa, całkowita opłata za wszelkie formalności?

Cenę paszportu dla kotów reguluje odgórne rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie (stan na 8.07.2023 r.) wynosi ona 100 zł. Do tego dolicz jednak jeszcze koszt wizyty u weterynarza (w tym szczepienia i zachipowania zwierzaka, jeśli zwierzę nie ma jeszcze chipa). Koszty takich usług w lecznicach wahają się w zależności od gabinetu i miejsca zamieszkania.

Przewóz kota bez paszportu – czym grozi brak dokumentów?

Przewóz kota bez paszportu może mieć bolesne konsekwencje zarówno dla zwierzaka, jak i dla związanego z nim opiekuna. Mruczek podczas kontroli może zostać zawrócony do kraju, z którego wyjeżdżał, lub poddany stresującej kwarantannie. Kota otrzymasz z powrotem, dopiero gdy okażesz ważny paszport. Wszelkie koszty związane z tymi sankcjami będą po Twojej stronie.

Dokumenty to nie wszystko – co jeszcze jest ważne podczas transportu zwierzęcia?

Zarówno kot, jak i pies potrzebują odpowiedniej wyprawki w podróż. Jej podstawą jest wygodny transporter. Wygodne i funkcjonalne modele znajdziesz w Auchan. Na parę tygodni przed wyjazdem zacznij przyzwyczajać do niego zwierzę i pryskaj jego wnętrze feromonami lub walerianą czy też kocimiętką. Środki te działają uspokajająco i pozwalają kotu poczuć się w nowym miejscu komfortowo.

Paszport Dla Psa Ile Kosztuje

Możesz mu też założyć specjalną obrożę z feromonami. W ten sposób zmniejszysz stres zwierzęcia związany z dłuższą podróżą samochodem i zmianą stałego miejsca. Jeśli zwierzę ma chorobę lokomocyjną, skonsultuj się z weterynarzem w sprawie leków. Nie podawaj zwierzęciu samodzielnie tego typu środków przeznaczonych dla ludzi.

Przeczytaj też: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Jeżeli planujesz lot, dowiedz się, czy będziesz mógł zabrać pupila ze sobą do kabiny pasażerskiej (oczywiście w transporterze). Transport w luku bagażowym dla niektórych zwierzaków może skończyć się traumą. W luku bagażowym nie będziesz miał żadnej kontroli nad tym, co dzieje się u zwierzaka. Na Twoich kolanach, nawet w transporterze, będzie miał on możliwość uspokojenia się.

Zobacz także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Postaraj się też obniżyć u swojego pupila poziom stresu. Podróżami stresują się zwłaszcza koty. Zwierzęta te nie lubią być „odrywane” od swojego stałego miejsca pobytu. Za radą weterynarzy na kilka dni przed podróżą można stosować łagodne środki uspokajające na bazie tryptofanu. Te i inne środki są dobierane indywidualnie w gabinecie weterynaryjnym – w zależności od stanu zdrowia kota, jego wagi, wieku i reakcji na leki. Niektórzy lekarze zalecają też specjalne żele uspokajające. Nigdy nie podawaj mu „ludzkich” środków uspokajających lub leków psychiatrycznych na własną rękę, bo możesz mu tylko zaszkodzić.

Paszport dla psa – ile kosztuje i co musisz wziąć pod uwagę?

Na podobnych zasadach i w tym samym miejscu wyrobisz również dokumenty dla tchórzofretki i paszport dla psa. Ile kosztuje taki dokument? Tyle samo, ile paszport dla kota czy fretki. Cena dokumentu jest jednakowa dla wszystkich tych zwierząt.

Podstawą do ubiegania się o paszport dla psa jest mikrochip (transponder). Polskie prawo go nie wymaga, ale jeśli myślisz o wyjeździe z psem, należy go założyć. Bez mikroczipa nie można otrzymać paszportu. Dzięki niemu, jeśli pies np. zerwie Ci się ze smyczy, będzie można go zidentyfikować.

Do uzyskania psiego paszportu niezbędne będzie również aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, przy czym u psa powyżej 12. tygodnia życia, jeśli to jego pierwsze szczepienie, będzie ono ważne dopiero po 21 dniach od jego wykonania. Jeśli przegapiłeś termin kolejnego szczepienia i odstęp między kolejnymi dawkami szczepionki jest dłuższy niż rok, kolejne szczepienie przeciwko wściekliźnie również będzie traktowane jako pierwsze w życiu.

U psów, które otrzymają kolejną dawkę preparatu i są szczepione planowo, przed upływem roku od przyjęcia poprzedniej dawki szczepienie uzyskuje ważność już w dniu wykonania.

Wyrobienie Paszportu Dla Kota

Skompletuj wyprawkę na podróż w Auchan

Do transportera, oprócz podkładu higienicznego, włóż też ulubiony, pachnący domem kocyk zwierzęcia lub zabawkę, którą szczególnie lubi. Pamiętaj również o innych niezbędnych akcesoriach dla kota (w tym wytrzymałych i wygodnych, dopasowanych do wielkości zwierzęcia szelkach) i ulubionych przysmakach.

Nie zapomnij również o świeżej wodzie i zapasie suchej karmy na podróż, dopasowanej do potrzeb i upodobań smakowych zwierzęcia. Znajdziesz u nas również karmę funkcjonalną – dla zwierząt ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi. Wybierz np. karmę premium z kurczakiem marki własnej Auchan. Produkty oznaczone tym logiem odznaczają się wysoką jakością i dużą dostępnością. Przyjdź na zakupy do najbliższego sklepu lub zamów potrzebne produkty przez internet bez wychodzenia z domu.