Aplikacja

Paszport dla psa. Gdzie go wyrobić? Kiedy zwierzak będzie go potrzebować?

Opublikowano 06/18/2023

Zaplanuj wspólny wakacyjny wyjazd ze swoim pupilem, a na pewno będziecie się świetnie razem bawić! Zanim jednak zaczniesz pakować walizkę, zadbaj o wszelkie formalności, związane z przewozem czworonoga. Sprawdź, w jakich sytuacjach paszport dla psa jest niezbędny oraz gdzie można wyrobić dokument tego typu.

Paszport dla psa – co to jest i dlaczego jest ważny dla Twojego zwierzaka?

Warto wiedzieć, że aby przewieźć zwierzę przez granicę państwową i bez kłopotów przemieszczać się wraz z nim na terenie Unii Europejskiej, należy posiadać tzw. paszport dla psa. To oficjalny dokument podróży, który potwierdza tożsamość, status zdrowotny oraz przynależność zwierzęcia do wskazanego opiekuna. Co ciekawe, nie tylko psy muszą posiadać paszport w czasie zagranicznych wyjazdów – również właściciele kotów i fretek powinni wyrobić taki dokument, zanim przekroczą granicę kraju. Jeśli chciałbyś przewozić inne zwierzęta, musisz być świadomy tego, że powinieneś mieć przy sobie specjalne zezwolenia na ich transport.

Jak wygląda psi paszport? To niebieska książeczka, przypominająca odpowiednik rodzaju dowodu tożsamości dla ludzi. Zawiera najważniejsze dane zwierzęcia, a także informacje o jego stanie zdrowia. Dokument przyda Ci się podczas przekraczania granic ze zwierzakiem i na lotniskach, jednak będzie też niezwykle pomocny w sytuacjach, gdy Twój pupil zaginie lub wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. Dzięki paszportowi lekarz weterynarii może błyskawicznie uzyskać dostęp o szczepieniach czy podawanych w przeszłości lekach.

Pamiętaj, że posiadanie paszportu dla zwierząt podczas zagranicznych podróży nie jest opcjonalne – to obowiązek każdego opiekuna. Brak dokumentu w czasie kontroli może skutkować zawróceniem psa do kraju, z którego przybył lub poddaniem kwarantannie do momentu okazania zwierzęcego paszportu przez właściciela. W skrajnych przypadkach przepisy przewidują nawet możliwość uśpienia czworonoga, dlatego dokument należy mieć zawsze przy sobie.

Paszport dla zwierząt – jakie informacje zawiera?

Już wiesz, że wyrobienie paszportu dla psa jest konieczne, by podróżować z nim po terenie Unii Europejskiej. Poza strefą Schengen dokument najczęściej nie jest wymagany, jednak warto to zweryfikować przed wyjazdem do konkretnego kraju. Lekarze weterynarii, zwracają uwagę na to, że tego rodzaju dokument warto mieć przy sobie również podczas wyjazdów na terenie Polski. Zawiera on dokumentację medyczną zwierzęcia w skróconej formie, co w razie pogorszenia stanu zdrowia pupila, umożliwia miejscowemu weterynarzowi szybkie zapoznanie się z najważniejszymi informacjami.

Oto dane, jakie zawiera paszport dla psa:

 • informacja o umiejscowieniu transpondera (czipa) lub tatuażu (sposób znakowania obowiązujący do 03.07.2011 r.) wraz z datą wszczepienia czy umieszczenia na ciele, a także kod czipa/tatuażu,
 • informacje o psie, takie jak: data urodzenia, imię, płeć, rasa, umaszczenie, cechy charakterystyczne lub znaki szczególne,
 • dane właściciela zwierzęcia: imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz własnoręczny podpis,
  • dane i podpis lekarza weterynarii, który wystawił paszport dla psa lub jest odpowiedzialny za jego uzupełnianie,
  • informację o szczepieniu przeciwko wściekliźnie wraz z datą pobrania materiału do badania poziomu przeciwciał metodą miareczkowania,
  • informacje o innych sposobach profilaktyki zdrowotnej w kierunku różnego rodzaju chorób lub zakażeń (innych, niż wścieklizna),
  • inne ważne dane na temat stanu zdrowia zwierzęcia oraz przyjmowanych leków.

Jak widzisz, paszport dla zwierząt to prawdziwa skarbnica najistotniejszych informacji o Twoim pupilu oraz jego zdrowiu. Wszystkie najważniejsze informacje, takie jak oznaczenia numeryczne przebytych chorób bądź numery i serie szczepień czy nazwy podawanych leków, lekarz odczyta z psiego paszportu, co pozwoli usprawnić i lepiej dopasować sposób leczenia Twojego czworonoga.

Co jest konieczne, żeby wyrobić psi paszport?

Żeby uzyskać paszport dla swojego psa, musisz umożliwić identyfikację zwierzęcia poprzez wszczepienie specjalnego transpondera, co zostało dokładnie określone w rozporządzeniu wykonawczym komisji (UE) z dnia 28 czerwca 2013 r. Choć prawo nie nakłada na polskich właścicieli obowiązku czipowania, to jednak posiadany przez zwierzę transponder stanowi absolutną podstawę do ubiegania się o wyrobienie paszportu dla psa i to właśnie on zapewnia trwałą identyfikację czworonoga.

Kolejnym obowiązkowym dokumentem jest zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Bez tego ani rusz, dlatego jeśli do tej pory nie udało Ci się zaszczepić psa lub zaktualizować szczepienia w tym roku, właśnie nadarza się okazja. To ważne nie tylko ze względu na wymogi paszportowe, ale przede wszystkim dla zdrowia Twojego pupila.

Pamiętaj, żeby zatroszczyć się o to odpowiednio wcześniej – u zwierząt powyżej 12. tygodnia życia, pierwsze szczepienie uzyskuje ważność dopiero po upływie 21 dni od jego wykonania. Podobnie wygląda kwestia kontynuacji profilaktyki – jeśli odstęp między dawkami szczepionki jest dłuższy niż 12 miesięcy, szczepienie przeciwko wściekliźnie traktuje się jako pierwsze.

U psów, które otrzymają kolejną dawkę preparatu, przed upływem roku od przyjęcia poprzedniej, szczepienie uzyskuje ważność już w dniu wykonania. Nie warto jednak zostawiać tego na ostatnią chwilę – gdyby okazało się, że pies potrzebuje leczenia lub dodatkowych szczepień, będziesz miał czas na to, by je wykonać.

Jak długo czeka się na wydanie dokumentu? Jeśli pies spełnia wskazane wyżej wymogi, paszport najczęściej wydaje się od ręki w gabinecie lekarza weterynarii. Warto pamiętać, że w przypadku podróżowania ze zwierzęciem poza terytorium Unii Europejskiej, należy dokonać także tzw. legalizacji paszportu. W tym celu właściciel powinien udać się z kompletem odpowiednich dokumentów oraz wypełnionym wnioskiem (dostępnym na stronie internetowej PIW) do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Najczęściej sprawa rozpatrywana jest na miejscu i wnioskodawca od razu uzyskuje legalizację paszportu.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Już wiesz, jakie czynności należy podjąć, aby złożyć wniosek i uzyskać paszport dla psa. Gdzie wyrobić tego rodzaju dokument? Psi paszport może wystawić wyłącznie uprawniony do tego lekarz weterynarii (którego nazwisko widnieje w rejestrze dostępnym na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej), po wcześniejszym sprawdzeniu, czy zwierzę posiada oznakowanie zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi, niezbędne szczepienia i uzupełnieniu najważniejszych informacji oraz złożeniu podpisu przez właściciela czworonoga. Zadaniem właściciela jest więc znalezienie kliniki lub gabinetu weterynaryjnego, gdzie pracują lekarze, posiadający odpowiednie uprawnienia.

Nie trzeba odwiedzać urzędów, fotografa, wypisywać kilku różnych wniosków i czekać wielu dni, by uzyskać paszport dla psa. Wyjątkiem są wspomniane wcześniej sytuacje, gdy planujesz podróżować ze swoim pupilem poza Unią Europejską. Jednak w przeciwieństwie do formalności, jakich trzeba dokonać, by wyrobić paszport dla człowieka, uzyskanie psiego dokumentu zaskakuje swoją prostotą i szybkością.

Paszport dla psa – cena

Ile kosztuje paszport dla psa? Cena wydania samego dokumentu to obecnie 100 zł. Warto jednak pamiętać, że nie obejmuje ona usług weterynaryjnych, takich jak szczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie czy wszczepienie czipa. Świadczenia te są dodatkowo płatne, zgodnie z cennikiem wybranego gabinetu. Żeby rozbić koszty i nie wydać zbyt dużej sumy tuż przed planowaną podróżą, najlepiej zadbać o to odpowiednio wcześniej. W ten sposób, wydatki równomiernie się rozłożą i nie będą jednorazowym obciążeniem dla domowego budżetu. Więcej informacji dotyczących paszportu dla psa znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Masz już paszport dla swojego pupila? Kup wszystko, co niezbędne na wspólny wyjazd!

Kiedy już uzyskasz paszport dla psa, możesz śmiało pakować walizki i przygotowywać się do wspólnej podróży. Pamiętaj, żeby zabrać wszystko, co potrzebne, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie warunki jazdy i komfort funkcjonowania na miejscu.

Co warto kupić, zanim wyjedziesz z kraju? Przede wszystkim, zabierz ze sobą zapas karmy, którą Twój pies je na co dzień. Może to być suchy pokarm w worku, gotowe, soczyste dania w puszkach czy psie smakołyki. Nie zawsze jest możliwość kupienia dokładnie tej samej karmy w innym kraju, dlatego lepiej mieć ją w zapasie.

Nie zapomnij również o zabraniu smyczy i zakupie kagańca – to akcesoria, bez których nie będzie możliwe bezpieczne przewożenie psa w komunikacji publicznej czy wyprowadzanie go na spacer (niektóre kraje mają w tej kwestii bardzo restrykcyjne przepisy). Warto jest także kupić przenośną miskę na wodę lub poidło oraz woreczki na psie odchody. Mniejsze rasy możesz także przewozić w specjalnych transporterach dla psów, które mogą przydać się szczególnie w tramwajach, autobusach, pociągach czy samolotach.

Wspólny wyjazd to przede wszystkim okazja do zabawy, dlatego spakuj także ulubione zabawki Twojego pupila i kup kilka nowych gadżetów. Przydadzą się, gdyby stare uległy zniszczeniu, zgubiły się lub zwyczajnie znudziły się zwierzęciu.

Wszystko, czego potrzebujesz na wyjazd ze swoim czworonogiem, znajdziesz w Auchan. Przyjdź na zakupy do najbliższego sklepu lub zamów produkty online z dostawą do domu.