Aplikacja

Pierwsze dni szczeniaka w domu – co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 16.06.2024 9 minut czytania

Decyzja o posiadaniu psa to poważny krok. Jeśli to Twój pierwszy szczeniak, musisz wiedzieć, czego się spodziewać. Ten poradnik pomoże Ci przygotować się na pierwsze dni szczeniaka w domu. Podpowiemy Ci też, jak skompletować wyprawkę dla psiaka.

Jak przygotować się na pierwsze dni szczeniaka w nowym domu?

Posiadanie psa to naprawdę duże zobowiązanie, ale też ekscytujące przeżycie. Warto przygotować się na ten wymarzony moment, zanim jeszcze w domu pojawi się szczeniak. Na pewno czekają Cię zakupy oraz zaplanowanie jego pierwszych dni pobytu w nowym domu. Ale przede wszystkim najważniejsze jest to, aby zapewnić stałą opiekę nad szczeniakiem i nie zostawiać samego.

Szczeniaki z natury są ciekawskie i potrafią dostać się niemal wszędzie! Dlatego zabezpieczenie domu przed pojawieniem się psiaka jest koniecznością, zarówno po to, aby chronić jego, jak i dom. Zastanów się, czy potrzebujesz kojca dla szczeniąt lub bramki dla psa, która pozwoli zatrzymać go w określonej przestrzeni i zabezpieczyć dostęp np. do schodów.

Zanim przyprowadzisz nowego szczeniaka, musisz przeszukać cały dom, aby zidentyfikować i usunąć ewentualne zagrożenia. Czy Twój pies może dostać się do spiżarni i zjeść coś, co mogłoby mu zaszkodzić, np. słodycze? Jeśli tak, zainwestuj w zamek lub bramę, aby ograniczyć dostęp do tego obszaru. Czy masz w domu rośliny? Sprawdź, czy żadna z nich nie jest toksyczna dla psów. Schowaj też kable i wszelkie elektryczne wtyczki.

Pamiętaj, że dla Ciebie pierwsze dni z psem są ekscytujące, ale dla psiaka to bardzo stresujący moment. Znajduje się w nowym, nieznanym miejscu i do tego wśród obcych ludzi, dlatego koniecznie stwórz mu warunki do spokojnego i powolnego poznawania nowej przestrzeni i osób. Szczególnie w pierwszych dniach pobytu psa w domu, ogranicz odwiedziny gości, by nie przysparzać mu dodatkowego stresu.

Wszystko, czego potrzebujesz przed powitaniem szczeniaka w domu

Zanim piesek zjawi się w Twoim domu, musisz zaopatrzyć się przynajmniej w kilka podstawowych artykułów.

 • Legowisko – zdecyduj, gdzie pies będzie miał swoje miejsce do spania. Powinno być na uboczu, aby spokojnie mógł się tam zdrzemnąć w ciągu dnia i będzie czuł się bezpiecznie.
 •  Miski na wodę i karmę – na początek potrzebujesz mniejszych misek, z których mały piesek będzie mógł wygodnie jeść i pić. W miarę, jak pies będzie rósł, konieczna będzie wymiana misek na większe.
 • Kompletna karma dla szczeniąt – wysokiej jakości karma mokra i sucha to gwarancja zdrowia Twojego zwierzaka. Szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy, dlatego kupuj karmę specjalnie przeznaczoną dla nich.
 • Przysmaki dla psa – smaczki są niezbędne w szkoleniu szczeniąt, dlatego powinieneś mieć ich sporo pod ręką.
 • Obroża dla psa, smycz, szelki, worki na odchody – przed wyruszeniem na pierwszy spacer musisz mieć wszystko, co przyda się podczas nauki chodzenia na smyczy, czyli regulowaną obrożę, smycz dostosowaną do wielkości psa, worki na odchody, ale też np. torebkę na przysmaki, które przydadzą się podczas nauki.
 • Adresówka dla psa – bardzo przydatna opcja na wypadek zaginięcia zwierzaka.
 • Podkłady higieniczne.
 • Zabawki dla psa – szczenięta uczą się poprzez zabawę, a posiadanie stymulujących, bezpiecznych zabawek, to świetny sposób, aby pomóc mu nawiązać więź z właścicielem. Piesek będzie gryźć wszystko, co wpadnie mu w łapki, dlatego zabawki do żucia są tak ważne. Pozwolą mu wykorzystać swój naturalny instynkt żucia, nie uszkadzając mebli czy butów. Wybierz szarpak, piłkę, maskotkę lub gumowy, piszczący gryzak dostosowany do jego wieku.
 • Szczotka lub grzebień do pielęgnacji – jeśli Twój pies ma długą lub gęstą sierść, szczotkowanie musi być częścią codziennej pielęgnacji, aby uniknąć splątania i zmatowienia.
 • Pasta do zębów i szampon dla psa – utrzymanie higieny to podstawa także w przypadku psów. Specjalna pasta i gryzaki dentystyczne pomogą w usuwaniu kamienia nazębnego, a produkty do kąpieli przeznaczone dla zwierząt utrzymają zdrowo wyglądającą skórę i sierść nie wywołując podrażnień.  

 

Więcej na temat wyprawki dla psa znajdziesz w artykule: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Pierwszy dzień szczeniaka w domu – czas na zapoznanie i naukę zasad

Już od pierwszych dni szczeniaka w domu należy uczyć go obowiązujących zasad, np. zastanów się, czy Twój pies będzie mógł wchodzić na kanapę, do wszystkich pokoi lub spać w Twoim łóżku. Następnie konsekwentnie egzekwuj te reguły. Ważne, aby wszyscy domownicy również się do nich stosowali. W pierwszych dniach pobytu szczeniaka w domu musisz zadbać o kilka istotnych aspektów.

a) Spędzaj czas ze szczeniakiem

Postaraj się spędzać z psem możliwie najwięcej czasu. To pomoże mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Pies jest w nowym miejscu, a do tego ciągle się uczy, dlatego ważne, by poznawał dom i zasady pod Twoim nadzorem. Przebywanie z psem w domu jest też istotne pod kątem częstego wychodzenia na spacery oraz utrzymywania rutyny i regularności posiłków i spacerów właśnie.

b) Pozwól mu na eksplorowanie

Gdy pies znajduje się w nowym miejscu, musi je poznać. Pozwól szczeniakowi na obwąchiwanie każdego pomieszczenia; przetwarzanie zapachów, dźwięków i przedmiotów, co pomoże mu szybko przyzwyczaić się do nowego miejsca. 

c) Zabawa ze szczeniakiem

Mimo nowej sytuacji, szczeniak prawdopodobnie będzie miał mnóstwo energii i ochoty na zabawę. Przygotuj kilka zabawek, które pomogą Ci nawiązać kontakt z psiakiem, trochę go zmęczą i powstrzymają od szukania innych rzeczy do żucia, takich jak np. buty. Sesje zabawy nie powinny być zbyt długie, mały psiak szybko się męczy. 

d) Karmienie, przekąski i drzemki

Młode czworonogi jedzą 3-4 razy dziennie i powinny być karmione według regularnego harmonogramu. W pierwszych tygodniach należy trzymać się ustalonego jadłospisu, do którego zostały przyzwyczajone przez hodowcę. Następnie można powoli wprowadzać nowe produkty do posiłków.

Szczenięta bawią się, rosną i muszą mieć dużo czasu na odpoczynek. Niektóre psiaki potrzebują nawet 20 godzin na dobę. Aby zapewnić spokojne drzemki, ustaw legowisko psa w bezpiecznym, cichym miejscu na uboczu, gdzie nie będzie wciąż budzony np. przez przechodzących obok domowników. 

Przeczytaj także: Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?

e) Trening czystości u szczeniaka

Naukę utrzymania czystości i wychodzenia na spacer należy rozpocząć u szczeniaka już od pierwszego dnia jego pobytu w nowym domu. Aby wytrenować ten nawyk, załatwiania swoich potrzeb na spacerze, musisz bardzo regularnie i często wychodzić z nim na dwór. W początkowym okresie szczeniak może potrzebować nawet 6-10 spacerów dziennie, aby wyeliminować niepożądane zachowanie. Gdy tylko uda mu się załatwić swoją potrzebę we właściwym miejscu, na spacerze, a nie w domu, nagradzaj go przysmakami. Szczególnie ważne jest, aby wychodzić z psiakiem po posiłkach i drzemkach, ponieważ wtedy spacer jest mu najbardziej potrzebny.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

Pierwsza noc szczeniaka w nowym domu – jak wygląda i jak się przygotować?

Po dniu pełnym emocji, Ciebie i Twojego nowego psiaka, czeka jeszcze intensywna noc. Szczeniaki są przyzwyczajone do spania z mamą i rodzeństwem, więc ich brak to naprawdę duża zmiana i na początku może stanowić problem. Przygotuj mu posłanie, do którego możesz włożyć kocyk lub zabawkę, by poczuł się komfortowo.

Niektóre szczenięta przesypiają całą noc od samego początku. Inne mogą płakać przez kilka nocy. Niektóre mogą nie być w stanie utrzymać moczu i będą potrzebować nocnej wycieczki na zewnątrz lub podkładu ułożonego na, lub przy legowisku. Najważniejsze jednak, by trzymać się ustalonej pory snu. Zwierzęta uwielbiają rutynę, więc jak najszybciej wprowadź regularny rytm dotyczący przygotowania do snu.

Istnieje kilka wskazówek, które warto zastosować, by zapewnić szczeniakowi w miarę spokojną noc. Ustal godzinę ostatniego posiłku oraz zabawy, która pozwoli mu zużyć trochę energii i uspokoić go przed snem. Koniecznie wyprowadź psa na wieczorny spacer. Już na tym etapie przyda Ci się pojemnik na woreczki na psie odchody. Następnie przenieś legowisko do swojej sypialni i zachęć szczeniaka, aby ułożył się na posłaniu. Nie ma sztywnej reguły określającej, o której godzinie powinien iść spać. Idealny czas zależy w dużej mierze od Ciebie i harmonogramu Twojej rodziny.

Jeśli szczenię płacze, nie wpuszczaj go do swojego łóżka, chyba że chcesz, żeby tam spało, ponieważ szybko uzna to za codzienną normę. Nie ignoruj też całkowicie jego niepokoju. Możesz postawić posłanie tuż obok łóżka i włożyć do środka rękę, aby zapewnić psiaka, że tam jesteś.

Jeśli maluch obudzi Cię w nocy, ponieważ zechce wyjść na spacer, zareaguj szybko i koniecznie daj mu nagrodę za pozytywne załatwienie sprawy. W ten sposób szybciej zacznie przyzwyczajać się do prawidłowych zachowań.

Szczenięta śpią zwykle 15–20 godzin dziennie, więc gdy już przyzwyczają się do rutyny i nowego środowiska, nie powinno być problemów z ich przesypianiem nocy.

Jak przygotować dzieci na przybycie szczeniaka?

Jeśli masz małe dzieci, koniecznie musisz przygotować je na przybycie szczeniaka. Jeszcze zanim pojawi się w domu, należy omówić z nimi sposób przygotowania się na dołączenie nowego członka rodziny i wyjaśnić zakres obowiązków związanych z posiadaniem pieska. Dzieci muszą zdawać sobie sprawę, że szczeniak to nie zabawka; jest bardzo delikatny, więc trzeba się z nim ostrożnie obchodzić, nie może też bawić się godzinami. Dzieci muszą wiedzieć, że zwierzętom nie wolno robić krzywdy, a karmienie ich np. słodyczami może im zaszkodzić. Przygotowując dzieci na pojawienie się w domu szczeniaka, wyznaczaj granice, ustalaj zasady i przydzielaj zadania np. dotyczące codziennego wyprowadzania psa na spacery.

Oto kilka zasad, które warto przekazać dzieciom:

 • nie wolno zmuszać psa do interakcji – szczeniak to nie pluszowa zabawka, którą można złapać, podnieść, uwięzić w długim uścisku, przenosić itp. Zwierzę samo powinno decydować, czy ma ochotę na zabawę. Jeśli dziecko chce się bawić z psem, pokaż mu, jak zachęcić szczenię np. piszczącą zabawką lub smakołykiem; 
 • mowa ciała psa – dziecko powinno umieć rozpoznawać nastrój psa po mowie jego ciała, np. po to, by nie wywołać u niego agresywnych zachowań. Gdy pies kładzie uszy po sobie, albo odwraca wzrok od osoby, która go dotyka w ten sposób okazuje niepokój i pokazuje, że nie ma nastroju na zabawę;  
 • legowisko lub klatka to bezpieczne miejsce psa – dlatego naucz dziecko szanować tę przestrzeń, która powinna zostać prywatnym schronieniem, do którego nie należy wchodzić;
 • ustal zakaz krzyczenia w pobliżu psa – wysokie, głośne dźwięki pobudzają szczeniaka, a pobudzone szczenięta skaczą, gonią i używają zębów do interakcji;
 • nie wolno przeszkadzać, gdy szczeniak śpi – młode psy potrzebują dużo snu i nie powinno się im przerywać, ponieważ to źle wpływa na ich samopoczucie.

 

Pierwsze dni w nowym domu to z pewnością bardzo ekscytujący moment dla każdego właściciela. Na stronie sklepu internetowego Auchan znajdziesz szeroką ofertę produktów dla psów, które pozwolą Ci przygotować się na powitanie nowego pupila.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.