Aplikacja

Pies w samolocie – jak przygotować pupila na długi lot?

Opublikowano 29.04.2024 - 6 minut czytania

Marzysz o wakacjach z psem, ale lot samolotem budzi Twoje obawy? Nic dziwnego! Podróż samolotem to dla czworonoga spory stres, dlatego sprawdź jak go na to przygotować. W tym artykule znajdziesz garść porad, jak zorganizować lot z psem i sprawić, by był on jak najmniej uciążliwy dla Twojego pupila.

Czy pies może latać samolotem?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy pies może latać samolotem? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – większość linii lotniczych zezwala na transport zwierząt domowych. Mimo wszystko przed podróżą warto zapoznać się z ich regulaminem. Zasady przelotu pupilów mogą się bowiem różnić w zależności od przewoźnika, trasy lotu i wielkości zwierzęcia.

Do ilu kg pies może lecieć samolotem? Małe pupile (o wadze do 8 kg) najczęściej mogą podróżować w kabinie pasażerskiej – ale nie na siedzeniu obok właściciela, a w transporterze. Psy duże (o wadze powyżej 8 kg) z reguły przewożone są w luku bagażowym. W niektórych przypadkach rasy większe, ale o łagodnym usposobieniu mogą podróżować w kabinie pasażerskiej. Należy jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z dodatkowymi opłatami wskazanymi zazwyczaj na stronie linii lotniczej.

Przeczytaj także: Paszport dla psa. Gdzie go wyrobić? Kiedy zwierzak będzie go potrzebować?

Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, która może być dobrym wyborem dla psów ras dużych psów w samolocie, które nie spełniają wymagań przewozu w kabinie bądź luku bagażowym. Zazwyczaj dotyczy to psów z krótkimi pyskami (brachycefalicznych), które mogą mieć problemy z oddychaniem podczas lotu. Zwierzęta można przewozić w specjalnie przeznaczonych do tego celu samolotach cargo. Są one wyposażone w systemy wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, aby zapewnić zwierzętom komfortowe warunki podczas lotu. Psy przewożone w cargo umieszczane są w specjalnych kontenerach transportowych, które muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa.

Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre linie lotnicze w ogóle nie przewidują możliwości transportu psa w samolocie, z wyjątkiem pupilów pełniących funkcje przewodników. Jeśli przewoźnik nie akceptuje transportu psów, konieczne może być rozważenie alternatywnych środków transportu: samochodu, autokaru czy pociągu.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Pies w samolocie – potrzebna dokumentacja

Każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga, planujący podróż z nim samolotem, musi wcześniej przygotować się do lotu. Niezależnie od wielkości i rasy psa, niezbędne jest skompletowanie dokumentów, takich jak:

 • Aktualna książeczka szczepień – powinna zawierać wpisy o wszystkich obowiązkowych szczepieniach, w tym przeciwko wściekliźnie, które jest wymagane w większości krajów.
 • Europejski paszport dla psa – ten dokument jest niezbędny do przewozu czworonoga poza granice Polski. Można go wyrobić u lekarza weterynarii uprawnionego do jego wystawiania. Zawiera on informacje o psie, takie jak jego rasa, maść, płeć, data urodzenia, numer mikrochipa oraz dane właściciela.
 • Karta zdrowia psa – ten dokument nie jest obowiązkowy we wszystkich liniach lotniczych, ale warto go mieć na wszelki wypadek. Karta wystawiana jest przez lekarza weterynarii i powinna zawierać informacje o stanie zdrowia czworonoga, w tym o przeprowadzonych badaniach i zabiegach.
 • Chip – oprócz wymienionych wyżej dokumentów, każdy pies w samolocie musi posiadać mikrochip. Jest to elektroniczny implant umieszczany pod skórą zwierzęcia, który zawiera jego unikalny numer identyfikacyjny. Jest on odczytywany za pomocą specjalnego czytnika i pozwala na identyfikację psa w przypadku jego zaginięcia lub ucieczki.

Jak wybrać transporter dla psa do samolotu?

Transporter dla psa do samolotu powinien posiadać atesty i spełniać wymagania IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego). Określają one szczegółowe wymogi dotyczące wielkości, materiału i wyposażenia transportera, które muszą być spełnione, aby pies w samolocie mógł podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem. Przede wszystkim transporter powinien być na tyle pojemny, aby zwierzak mógł w nim swobodnie leżeć i się obracać. Ważną kwestią jest jakość wykonania. Dobrze sprawdzi się plastikowy kontener z metalowymi wstawkami. Upewnij się, że wewnątrz transportera nie ma żadnych ostrych elementów, które mogłyby zranić psa. Wszystkie krawędzie powinny być gładkie i zaokrąglone.

Zwróć również uwagę na zamknięcie transportera. Drzwiczki powinny mieć solidne zamknięcie, aby pies nie mógł ich otworzyć podczas transportu, zwłaszcza gdy się zestresuje. Dobrze sprawdzą się te na zatrzask lub kłódkę. Kontener powinien mieć otwory wentylacyjne, aby zapewnić pupilowi cyrkulację powietrza. Ważne jest, aby były one rozmieszczone równomiernie po całej powierzchni transportera. Klatka transportowa z przeznaczeniem do samolotu powinna być solidna, ale też lekka, aby można ją było bezproblemowo złożyć.

Przeczytaj także: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Pies w samolocie – poradnik, jak przygotować pupila na bezstresową podróż

Przygotowanie pupila sprawi, że podróż będzie dla niego komfortowa i pozbawiona stresu. W dalszej części poradnika Auchan znajdziesz garść wskazówek, jak zorganizować lot z psem, aby czas spędzony w samolocie nie był dla Was obojga stresującym doświadczeniem.

Wizyta u weterynarza przed podróżą

Przed wylotem koniecznie zabierz psa do weterynarza. Lekarz sprawdzi stan zdrowia pupila, upewni się, że jest on szczepiony zgodnie z wymaganiami kraju docelowego, ale też danych linii lotniczych i w razie potrzeby wystawi wymagane zaświadczenia.

Odpowiedni sprzęt, który przyda się nie tylko w trakcie lotu

Wyposaż psa w niezbędny sprzęt, który przyda się nie tylko podczas lotu, ale również w czasie pobytu w nowym miejscu. Poza transporterem, który musi spełniać wymogi linii lotniczej, pamiętaj o:

 • smyczy i kagańcu – przydadzą się podczas pieszych wycieczek i załatwiania potrzeb fizjologicznych,
 • misce na wodę, ulubionej karmie i przysmakach – zapewnią psu dostęp do świeżej wody i pożywienia,
 • ulubionych zabawkach i kocyku – zapewnią psu poczucie bezpieczeństwa i komfortu,
 • apteczce dla zwierząt – na wypadek drobnych urazów lub chorób.

Przygotuj emocjonalne swojego pupila

Oprócz sprzętu i akcesoriów zadbaj o to, aby pies oswoił się z nową sytuacją. Na kilka tygodni przed podróżą rozpocznij proces przyzwyczajania go do transportera, podczas którego możesz zostawić drzwi klatki otwarte, aby pies mógł tam wejść i wyjść swobodnie. Dodatkowo, przed lotem zapewnij zwierzakowi długi spacer lub aktywność fizyczną, która go zmęczy i pozwoli zminimalizować niepokój podczas podróży.

Pamiętaj, aby przed wylotem skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania dodatkowych wskazówek dotyczących przetrwania lotu dla Twojego psa, szczególnie jeśli ma on jakiekolwiek problemy zdrowotne lub lękowe.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Lot z psem – podsumowanie porad

Wiesz już, jak przygotować się na lot. Podróż z psem może być wspaniałym doświadczeniem, które pozwoli na zwiedzanie nowych miejsc i tworzenie niezapomnianych wspomnień. Pamiętaj, że każdy zwierzak jest inny i może reagować na stres inaczej. Niektóre będą bardziej nerwowe, inne spokojnie zniosą podróż. Stosując się do naszych wskazówek, z pewnością zapewnisz swojemu psu komfortowy i bezpieczny lot. Przed podróżą koniecznie:

 • skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania zaświadczenia o stanie zdrowia psa,
 • zaopatrz psa w mikrochip i zadbaj o aktualne szczepienia,
 • zapoznaj pupila z transporterem na kilka tygodni przed podróżą, aby oswoić go z nowym otoczeniem,
 • wyprowadź pupila na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby, po locie również zapewnij psu ruch, aby mógł się odprężyć i rozprostować,
 • zwróć uwagę na limity wagowe i gabarytowe dla psów przewożonych w kabinie i luku bagażowym, a także na opłaty za przewóz zwierzęcia.

 

A jeśli szukasz pomysłów na zabawę z psem w wakacyjnym kraju czy po powrocie z podróży, koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Auchan. Znajdziesz tam szeroki wybór zabawek dla psów, które zapewnią Twojemu pupilowi wiele godzin radości i aktywności. Nie czekaj i przygotuj się do podróży z psem już dziś!