Aplikacja

Prawidłowa waga kota – ile powinien ważyć Twój pupil?

Opublikowano 13.01.2024

Twój zwierzak ma zwiększony apetyt? A może wcale nie chce jeść? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile powinna wynosić prawidłowa waga kota, czym grozi niedowaga lub nadwaga oraz jak zadbać o zdrowie pupila dzięki produktom dostępnym w Auchan!

Prawidłowa waga kota: czy i dlaczego trzeba zwracać na nią uwagę?

Prawidłowa waga kota to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia oraz dobrego samopoczucia naszego czworonożnego przyjaciela. Nadwaga lub niedowaga mogą być sygnałem problemów zdrowotnych, które jeśli zostaną zignorowane, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Przede wszystkim, nadwaga u kota zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca. Koty, które są otyłe, często mają trudności z utrzymaniem poziomu cukru we krwi na zdrowym poziomie, co w konsekwencji może prowadzić do potrzeby leczenia insuliną.

Kolejnym poważnym zagrożeniem związanym z nadwagą jest zwiększone obciążenie stawów. Koty, podobnie jak ludzie, cierpią na dolegliwości takie jak zwyrodnienie czy artretyzm, które mogą być znacznie nasilone przez dodatkowe kilogramy. Ból i dyskomfort wynikające z problemów stawowych mogą znacznie ograniczyć ruchliwość kota, prowadząc do dalszego przybierania na wadze i pogarszającego się stanu zdrowia.

Problemy z sercem są kolejnym potencjalnym skutkiem nadwagi. Otyłe koty są bardziej narażone na choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Tłuszcz gromadzący się wokół narządów wewnętrznych, zwłaszcza w okolicy serca, może utrudniać jego funkcjonowanie, zwiększając ryzyko niewydolności serca.

Dowiedz się: Jak zrobić zabawkę dla kota DIY? Kilka pomysłów

Z drugiej strony, niedowaga u kotów również powinna być powodem do niepokoju. Może to być sygnał problemów z przyswajaniem składników odżywczych, chorób przewodu pokarmowego, obecności pasożytów, niedoczynności tarczycy lub innych poważnych schorzeń. Koty, które nie utrzymują zdrowej wagi, mogą być bardziej narażone na infekcje i inne problemy zdrowotne, ponieważ ich system odpornościowy nie działa na optymalnym poziomie. Dlatego, jeśli Twój kot znacznie stracił na wadze, koniecznie zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii.

Waga kota – ile powinna wynosić?

Średnia waga kota nie jest konkretną liczbą – waga Twojego pupila może różnić się w zależności od jego stanu zdrowia, rasy, wieku, sterylizacji czy poziomu aktywności.

Rasa kota a jego waga

Rasa kota odgrywa istotną rolę w określaniu jego idealnej wagi. Na przykład, koty rasy syjamskiej są z natury szczuplejsze i bardziej atletyczne, podczas gdy rasy Maine Coon naturalnie ważą więcej ze względu na duże rozmiary. Ważne jest, aby znać typowe zakresy wag dla poszczególnych ras, aby móc właściwie ocenić kondycję kota, np.:

 • kot domowy (europejski krótkowłosy) zazwyczaj waży od 3,5 do 5 kg;
 • syjamski od 2,5 do 5,5 kg;
 • maine coon może ważyć od 5 do 11 kg, a niekiedy nawet więcej;
 • ragdoll w zakresie od 4,5 do 9 kg;
 • brytyjski krótkowłosy od 4 do 8 kg;
 • perski od 3,5 do 7 kg;
 • rosyjski niebieski od 3 do 4,5 kg;
 • bengalski od 3,5 do 7,5 kg;
 • sfinks od 3,5 do 5 kg.

Prawidłowa waga kota a wiek

Wiek kota również ma znaczący wpływ na jego idealną wagę. Kocięta i młode koty zazwyczaj mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne i mogą ważyć mniej niż dorosłe osobniki tej samej rasy.

Przeczytaj także: Jak oswoić kota? 5 sprawdzonych sposobów na oswajanie Twojego futrzaka

Z kolei starsze koty często mają tendencję do przybierania na wadze ze względu na zmniejszoną aktywność fizyczną.

Poziom aktywności kota

Aktywne koty, które regularnie się bawią i eksplorują swoje otoczenie, mogą potrzebować więcej kalorii i zwykle są szczuplejsze. Z drugiej strony, zwierzęta, które spędzają większość czasu w pomieszczeniach i mają ograniczoną aktywność, mogą być bardziej narażone na nadwagę.

Sterylizacja a waga kota

Warto mieć na uwadze, że koty sterylizowane (zarówno kocury, jak i kotki) mają tendencję do szybszego przybierania na wadze niż te nieoperowane. Dlatego po sterylizacji potrzebują nieco innej, dobranej do ich potrzeb karmy, która pomoże zadbać o dietę oraz uniknąć problemów zdrowotnych. Specjalistyczne karmy po sterylizacji kupisz oczywiście w Auchan – zarówno suche, jak i mokre.

Jak rozpoznać nadwagę i niedowagę u kota?

Nadwaga jest zwykle widoczna i łatwa do określenia. Gdy zwierze ma parę dodatkowych kilogramów, wokół brzucha wyczuwasz dodatkowe warstwy tłuszczu i kot ma trudności z wykonaniem typowych dla siebie ruchów. Niedowagę z kolei rozpoznasz, gdy żebra są łatwo wyczuwalne pod skórą, a kot wydaje się mniej energiczny.

Ważne jest regularne kontrolowanie wagi kota i dostosowywanie diety oraz poziomu aktywności do jego potrzeb. W przypadku wątpliwości lub obaw zalecamy konsultację z weterynarzem. Profesjonalista może zapewnić cenne wskazówki dotyczące diety, ćwiczeń oraz ogólnego programu dbania o zdrowie zwierzęcia.

Waga kota a zasady zdrowego odżywiania

Utrzymanie idealnej wagi pupila jest kluczowe dla jego zdrowia i długowieczności. Właściwa dieta odgrywa tutaj fundamentalną rolę. W tej części przedstawimy Ci zasady zdrowego odżywiania kota, w tym wybór odpowiedniej karmy, planowanie posiłków, kontrolę porcji, a także rolę suplementów diety w zachowaniu zdrowia i właściwej wagi zwierzęcia.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota

Podstawą zdrowej diety kota jest wybór karmy, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. Ważne jest, aby karma była bogata w białko wysokiej jakości – kluczowy składnik w diecie każdego kociaka. Karmy powinny także zawierać odpowiednie ilości tłuszczów, witamin i minerałów, niezbędnych do utrzymania zdrowia skóry, sierści i ogólnego kondycjonowania organizmu.

Przy wyborze karmy konieczne jest uwzględnienie wieku, rasy, poziomu aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych czworonoga. Na przykład, koty aktywne i młode mogą potrzebować karmy z większą zawartością kalorii, podczas gdy starsze mruczki lub te z tendencją do nadwagi mogą wymagać karmy light, lub specjalistycznych formuł dietetycznych. Dlatego zarówno karmę, jak i przysmaki dla kota dobieraj z głową – różne rodzaje pokarmów, takie jak karma dla kota z nadwagą, po sterylizacji, czy dla małych kociąt, kupisz w Auchan.

Sprawdź również: BARF dla kota – jak żywić mruczka, jakie są zasady? Poradnik

Planowanie posiłków i kontrola porcji

Zamiast pozostawiania jedzenia na cały dzień, zaleca się ustalenie stałych godzin posiłków i dostosowanie porcji do potrzeb energetycznych kota. Porcje powinny być dostosowane do wieku, wagi i poziomu aktywności zwierzęcia.

Monitorowanie ilości spożywanego jedzenia i dostosowanie porcji w razie potrzeby pozwoli uniknąć nadwagi lub niedowagi. Warto także zwrócić uwagę na sposób, w jaki kot je – zbyt szybkie połykanie pokarmu może prowadzić do przejadania się i problemów trawiennych.

Suplementy wspierające prawidłową wagę kota

Suplementy diety odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowej wagi i ogólnego stanu zdrowia kota. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wspomagają zdrowie skóry i sierści, a także mogą mieć pozytywny wpływ na ogólną kondycję oraz samopoczucie kota. Probiotyki i prebiotyki wspierają zdrowie przewodu pokarmowego, co jest kluczowe dla właściwego trawienia i absorpcji składników odżywczych.

Zanim jednak zdecydujesz się na dodanie jakichkolwiek suplementów do diety kota, koniecznie skonsultuj to z weterynarzem. Profesjonalista może ocenić indywidualne potrzeby Twojego pupila i doradzić, czy suplementacja jest konieczna oraz jakie suplementy będą najbardziej odpowiednie.

Nadwaga u kota – znaczenie aktywności fizycznej

Koty są naturalnymi łowcami, a ich ciało zostało stworzone do skradania, skakania, biegania i polowania. W warunkach domowych często nie mają wystarczającej możliwości do wykonywania tych aktywności, co może prowadzić do nadwagi i związanych z nią problemów zdrowotnych.

Aktywność fizyczna jest kluczowa nie tylko do utrzymania zdrowej wagi, ale również do zapewnienia dobrego samopoczucia psychicznego kota. Każdy kot jest inny i może preferować różne formy aktywności. Oto kilka pomysłów na zabawy z mruczkiem, które pozwolą spalić kalorie:

 • gonitwa za laserem – większość kotów uwielbia gonić za czerwonym punktem laserowego wskaźnika. To doskonały sposób na szybkie i intensywne ćwiczenia, które angażują kota w bieganie i skakanie;
 • interaktywne zabawkizabawki, które poruszają się nieprzewidywalnie lub wymagają od kota rozwiązania jakiejś zagadki, aby dostać przysmak, są świetne do ćwiczenia zarówno ciała, jak i umysłu;
 • wspinaczka i skakanie – drapaki, półki ścienne lub drzewka dla kotów zachęcają do wspinaczki i skakania, co jest naturalną aktywnością dla tych zwierząt;
 • gry interaktywne – wspólne zabawy z właścicielem, jak np. przeciąganie liny czy gonienie za piórkiem na kiju, wzmacniają więź z kotem i zapewniają mu dodatkową aktywność.

 

Przeczytaj także: Rośliny trujące dla kota – jakich okazów unikać, opiekując się mruczkiem? Lista

Najlepsze praktyki w utrzymaniu zdrowej wagi kota z Auchan

Jako właściciel mruczka na pewno mocno dbasz o to, aby Twój pupil miał wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj jednak, że podstawą jego zdrowia są odpowiednie odżywianie oraz ruch – dzięki temu waga kota będzie prawidłowa, a pupil będzie Twoim towarzyszem na długie lata.

Aby kupić pełnowartościowe karmy dla kotów, przysmaki, zabawki czy żwirek, zajrzyj do Auchan. Dobrze wiemy, że wybór odpowiedniej karmy jest niezwykle ważny, więc w naszym asortymencie znajdziesz pyszne, ale przede wszystkim pełne wartościowych składników karmy suche oraz mokre. Dla dorosłych kotów oraz maluchów, po sterylizacji, bio, dla poszczególnych ras, w różnych smakach – na Twojego pupila czeka mnóstwo dobroci! Odwiedź nasz sklep stacjonarny lub online i zadbaj o zdrowie swojego kota z Auchan najlepiej, jak potrafisz!