Aplikacja

Rasy psów dla dzieci – jak wybrać pupila dla rodziny?

Opublikowano 10.04.2024 - 7 minut czytania

Czworonożny przyjaciel to marzenie większości maluchów. Jednak czy istnieją rasy psów dla dzieci, łagodne i cierpliwe w stosunku do młodego człowieka? Żaden zwierzak nie rodzi się łagodny – staje się taki w wyniku tresury i nauki właściwych nawyków. Niektóre rasy mają jednak większe predyspozycje, by przyswajać zachowania pożądane wśród rodzin z dziećmi. Sprawdź więc, jak wybrać psa dla swojej pociechy!

Jak wybrać psa dla rodziny? Zrozum swoje potrzeby

Istnieją pewne cechy, które wyróżniają konkretne rasy jako najlepsze psy dla dzieci. Jeśli rozglądasz się za czworonogiem, który będzie idealnie dopasowany do Twojej pociechy, warto zwrócić uwagę na cechy zwierzaka, takie jak:

 • cierpliwość;
 • delikatność;
 • instynkt opiekuńczy;
 • towarzyskość;
 • łatwość wytresowania.

Pamiętaj, że nawet rasa, która ma takie cechy, wymaga wypracowania właściwych zachowań. Szkolenie już od pierwszych miesięcy życia to sposób na to, by relacja dziecka z psem była harmonijna. Dzieci, szczególnie te kilkuletnie, uwielbiają zabawę i ruch, więc dobrze zwrócić uwagę na temperament zwierzaka. Świetnie, jeśli psiak będzie towarzyszył małym domownikom w aktywności. 

Nawet psy przyjazne dzieciom mogą w pewnym momencie zmęczyć się towarzystwem kilkulatka. Ważne, żeby nauczyć pociechę, że zwierzak czasem chce odpocząć i nie można zmuszać go do zabawy. Wypracowywanie właściwych zachowań dotyczy więc nie tylko czworonożnych przyjaciół, ale również dzieci.

Innym ważnym czynnikiem, który należy rozważyć podczas wyboru psa dla malucha, jest rozmiar zwierzaka. Małe rasy, takie jak beagle czy buldog, polecane są głównie dla dzieci starszych, od około 6-7 roku życia. Są one bardziej delikatne i małe dziecko może przypadkowo je skrzywdzić. Dla młodszych lepiej wybrać duże psy, na przykład labradora czy golden retrievera.
Przeczytaj także: Psy dla alergików – poznaj rasy, które pokochasz z wzajemnością!

Idealny PSIjaciel dla Twojego malucha, czyli polecane rasy psów dla dzieci

Jaki pies dla rodziny z dziećmi będzie dobrym wyborem? Znasz już cechy zwierzaka, na które należy zwrócić uwagę. Teraz warto poznać konkretne rasy, które charakteryzują się szczególną czułością, łagodnością i gotowością do spędzania czasu z maluchem. Poniżej znajdziesz kilka propozycji psiaków, które mają predyspozycje do stania się świetnymi towarzyszami dla Twojej pociechy.

Labrador retriever

Za psy rodzinne bardzo często uznawane są labradory – nie bez powodu. To zwierzaki, które szybko uczą się komend, dzięki czemu łatwo przyswoić im właściwe zachowania w kontaktach z ludźmi i innymi czworonogami. Są one niezwykle łagodne i przyjazne, wyróżniają się również cierpliwością.
Labrador to rasa, która potrzebuje sporej dawki aktywności. Chętnie towarzyszy rodzinie w długich spacerach. Ma również bardzo gęstą sierść, dlatego wymaga częstego wyczesywania. Jest to dobra okazja, by nauczyć dziecko odpowiedzialności za zwierzaka, w tym dbania o jego higienę.
Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Beagle

Beagle to psy rodzinne, które wyróżniają się dużym poziomem energii. To świetny wybór dla dzieci lubiących spędzać czas aktywnie. Są również niezwykle towarzyskie i dobrze sprawdzą się w przypadku dużych rodzin. Ze względu na swoją żywiołowość należy im zapewnić możliwość pozbycia się nadmiaru energii. W przeciwnym wypadku zwierzakowi mogą zdarzać się ucieczki z domu. Beagle wymagają również częstej pielęgnacji sierści, która stale linieje. Ze względu na wydzielanie dość dużej ilości sebum konieczne są również regularne kąpiele psiaka – przynajmniej raz w miesiącu.
Przeczytaj także: Dlaczego pies ucieka z posesji i na spacerze? 4 porady dla właścicieli czworonogów

Golden Retriever

Golden Retrievery, pod warunkiem właściwej tresury i prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji, to niezwykle uczuciowe, towarzyskie i cierpliwe psy przyjazne dzieciom. Chętnie będą podejmować się zabawy z nimi i z dużą radością uczestniczyć w aktywnościach całej rodziny na zewnątrz.
Ten energiczny pies dla rodziny potrzebuje dużej dawki ruchu. Szczególnie chętnie szuka zabawek – taką zabawę można zorganizować goldenowi na spacerze. Gęsta sierść wymaga czesania – szczotkuj ją co najmniej kilka razy w tygodniu, używając szczotki lub grzebienia, dzięki czemu zapobiegniesz tworzeniu się skupisk sierści.

Buldog francuski

Zaletą tej niewielkiej rasy psów dla dzieci jest brak tendencji do agresywnych zachowań. Przyjaźnie nastawiony buldog bardzo przywiązuje się do człowieka i chętnie spędzi czas z nieco starszym dzieckiem.
Buldog francuski potrzebuje szczotkowania raz na tydzień. Trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczne fałdy skórne u tego zwierzaka, ponieważ mogą pojawiać się tam zmiany dermatologiczne, takie jak zaczerwienia czy obrzęki, które są objawami infekcji. Warto regularnie przeglądać ciało psiaka pod tym kątem.
Przeczytaj także: Jaki pies do bloku będzie najlepszy? Sprawdź, jaką rasę wybrać

Cavalier king charles spaniel

To dobry wybór, jeśli szukasz niewielkiej rasy psów dla dzieci. Zwierzak osiąga około 30 cm wzrostu i 7 kg wagi. Energiczny, wesoły pupil bardzo przywiązuje się do rodziny. Uwielbia pieszczoty, co czyni go idealnym dla dzieci, które kochają kontakt ze zwierzakami. Cavalier ma długą sierść, którą należy regularnie czesać. To ważny obowiązek opiekuna spaniela, ponieważ pozwala uniknąć problemów ze stale pojawiającymi się kołtunami. Trzeba również regularnie sprawdzać długie i zwisające uszy psiaka, ponieważ są narażone na infekcje.
Przeczytaj także: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Kwestie do rozważenia przed przygarnięciem psa

Znasz już najłagodniejsze psy dla dziecka. Przed przyjęciem czworonoga do domu warto szczegółowo rozważyć kilka ważnych kwestii, które wpłyną na dopasowanie psiaka do trybu życia całej rodziny. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy pies musi przez wiele godzin spędzać czas sam, czy będzie miał niemal zawsze towarzystwo?
 • Ile czasu rodzina może poświęcić opiece nad zwierzęciem?
 • Czy w planach będzie kolejne zwierzę, na przykład inny psiak lub kot?

Opisane wcześniej rasy psów dla rodzin świetnie sprawdzą się w roli towarzyszy dziecka, ale możesz też wybrać zwierzę ze schroniska. Wiążą się z tym jednak pewne wyzwania. Nie jest łatwo przewidzieć, jaki pies ma stosunek do dzieci i innych zwierząt, na przykład kotów. Weź pod uwagę adopcję z domu tymczasowego. Opiekun takiego czworonoga wie o nim dużo i będzie w stanie przedstawić problemy, które u niego występują. Psy ze schroniska będą dobrym wyborem dla nieco starszych dzieci (od około 7 roku życia), które w sposób dojrzały i cierpliwy podejdą do sprawy opieki i zabawy ze zwierzakiem.

Jak przygotować dziecko na przybycie psa?

Zacznij od rozmowy – konieczne jest uświadomienie dziecka o odpowiedzialności, jaka wiąże się z obecnością psa w domu Wyjaśnij maluchowi, że jest to delikatna, żywa istota, która wymaga życzliwego traktowania. Dziecko musi być świadome obowiązków dotyczących dbania o zdrowie i higienę psa.
Możesz zorganizować zabawę, w której Twoja pociecha będzie udawać, że opiekuje się pluszakiem, ucząc się podstawowych zasad opieki nad zwierzęciem, takich jak regularne karmienie, zabawa i pielęgnacja. Warto również zabrać malucha do hodowcy lub schroniska, co może pomóc mu zrozumieć, czego potrzebuje pies i jakie są różnice między rasami.
Przeczytaj także: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Przygotowanie domu na przyjęcie wybranego psa dla rodziny

Wiesz już, jakie rasy psów dla dzieci mają spokojne, towarzyskie i cierpliwe usposobienie. Wszyscy domownicy powinni być odpowiedzialni za nowego członka rodziny, choć oczywiście obowiązki muszą być dopasowane do ich wieku. Warto zaangażować dzieci do prostych obowiązków jak pielęgnacja sierści, kąpiele pupila czy karmienie. To dla nich nauka odpowiedzialności i empatii.

Zdrowe żywienie pupila to jeden z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Wybieraj spośród mokrych i suchych karm pełnoporcjowych, dopasowanych do wieku zwierzęcia oraz jego wielkości. Dobrym pomysłem jest też urozmaicanie diety przysmakami, które przydadzą się do zabawy oraz tresury zwierzaka.

Niezbędne są również akcesoria spacerowe takie jak smycz, szelki czy obroża. Jeśli planujesz często podróżować ze zwierzęciem samochodem, możesz postawić na transporter lub zdecydować się na szelki. Nie zapomnij też o legowisku. To tam pupil położy się, gdy będzie miał ochotę odpocząć po zabawach z dzieckiem. Warto przyzwyczaić dziecko, że nie powinno przeszkadzać zwierzakowi, gdy znajduje się w tym miejscu.

Wyprawka dla nowego członka rodziny musi też uwzględniać zabawki, na przykład:

 • piłki;
 • szarpaki;
 • gryzaki;
 • piszczące pluszaki.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Jaki pies dla rodziny? Podejmij świadomą decyzję i przygarnij czworonoga

Jak wybrać psa? Przede wszystkim należy podejść do tego w sposób odpowiedzialny. Zwierzę czuje, tęskni i potrzebuje opieki. Będzie z Twoją rodziną przez wiele lat, dlatego decyzja ta musi być bardzo mocno przemyślana.
Wymienione w artykule rasy psów dla rodzin to zwierzęta łagodne, cierpliwe i chętnie spędzające czas z najmłodszymi domownikami. Jednak nawet te rasy, które są uznawane za najlepsze psy dla dzieci, wymagają tresury i nauki właściwych zachowań. Wprowadzenie czworonoga do rodziny z maluchami będzie początkiem pięknej przygody, która wymaga nie tylko miłości, lecz także cierpliwości każdej ze stron. Po wyprawkę dla nowego członka rodziny zapraszamy do ">Auchan!